تبلیغات
میهن وب هاست

زبان برنامه نویسی سطح دوم

نویسنده : امیر

نظرات : ۰ دیدگاه

بازدید : ۳۸۷ بازدید

تاریخ : ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

بعد از گسترش زبان های برنامه نویسی سطح اول، زبان های برنامه نویسی سطح دوم وارد دنیای برنامه نویسی شدند و پیشرفت های بیشتری در این حوزه کسب کردند.

 

مفهوم زبان برنامه نویسی سطح دوم که به ۲GL معروف است به طور مستقیم به زبان اسمبلی اشاره دارد. در واقع، هدف اصلی تولید زبان اسمبلی این بوده است تا برنامه نویسی را راحت‌ تر سازد. برای آن که درک کنیم که زبان اسمبلی چگونه عمل می کند، ابتدا می بایست بفهمیم که پردازنده های کامپیوتری به چه شکل کار می کنند.

پردازنده ی کامپیوتر در واقع مغز آن کامپیوتر است. پردازنده ی کامپیوتری جهت محاسبات و هماهنگ سازی بخش های سیستم است.

قطعا زبان اسمبلی به مراتب از زبان ماشین  ساده تر می باشد، اما به هر حال برای ساخت نرم افزارهای حجیم برای برنامه نویسان کار بسیار سختی محسوب می شود.

یک نمونه کد زبان اسمبلی به صورت زیر است:

عمده ترین مشکل زبان برنامه نویسی اسمبلی این است که برای نوشتن برخی از دستورات، باید با ثبات های پردازنده به طور مستقیم کار کنیم؛ همانطور که می بینید در کد بالا هم مقدار ۷ را در داخل ثبات ax میریزیم.

نوشتن یک برنامه به زبان اختصاصی کامپیوتر یا زبان ماشین کار دشواری است. بسیاری از برنامه نویسان از زبان برنامه نویسی اسمبلی در زمان هایی که نیاز به سرعت بالا دارند استفاده می‌ کنند اما توجه داشته باشیم که نرم افزارهای نوشته شده با استفاده از زبان برنامه نویسی اسمبلی به مراتب کند تر از نرم افزارهای نوشته شده با زبان ماشین هستند چرا که برای اجرا، زبان برنامه نویسی اسمبلی ابتدا می بایست به زبان ماشین تفسیر شود و بعد اجرا شود، که این فرآیند سبب کم تر شدن سرعت آن می شود.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مطالب زیر را از دست ندهید: