تبلیغات
میهن وب هاست

زندگینامه دنیس ریچی

نویسنده : امیر

نظرات : ۰ دیدگاه

بازدید : ۵۳۰ بازدید

تاریخ : ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

دنیس ریچی؛ خالق زبان برنامه نویسی سی که کمک بسیار بزرگی به صنعت برنامه نویسی و جامعه ی برنامه نویسان کرد. در این نوشته به معرفی دنیس ریچی و بررسی زندگینامه ی او می پردازیم.

 

دنیس ریچی که بود ؟

دنیس مک‌ آلیستر ریچی در تاریخ نهم ماه سپتامبر سال ۱۹۴۱ میلادی به دنیا آمد و بعد از مدت ۷۰ سال در تاریخ دوازدهم ماه اکتبر سال ۲۰۱۱ میلادی فوت نمود.

دنیس ریچی که یک دانشمند علوم رایانه ای بود از ملیتی آمریکایی برخوردار بود که بیشتر به عنوان خالق زبان برنامه‌ نویسی سی و یکی از مهم ترین مشارکت‌ کننده های توسعه ی سیستم‌عامل یونیکس بود. دنیس ریچی به همراه همکار خود تامپسون جایزه تورینگ را در سال ۱۹۸۳ میلادی از انجمن ماشین‌ های حسابگر دریافت کردند. همچنین در سال ۱۹۹۰ میلادی مدال همینگ را از IEEE و در سال ۱۹۹۹ میلادی مدال ملی فناوری را از رئیس جمهور آمریکا که در آن زمان کلینتون بود، دریافت کردند. ریچی زمانی که در سال ۲۰۰۷ میلادی خود را بازنشسته کرد رئیس دپارتمان تحقیقات نرم‌ افزاری سیستم کمپانی لوسنت بود.

دنیس ریچی در محفل هکر ها بیشتر با نام کاربری خود، که dmr بود، شناخته می‌شود، و حرف R در K&R از نام خانوادگی او گرفته شده است که یکی از نویسندگان این کتاب است.

دنیس ریچی در محله برونزویل شهر نیویورک به دنیا آمد. پدرش، آلستیر ای. ریچی دانشمند کهنه کار آزمایشگاه بل و یکی از نویسندگان تئوری طراحی مدارهای سوئیچینگ بود. او در دوران کودکی به همراه خانواده به شهر سامیت در ایالت نیوجرسی آمریکا نقل مکان کرد. در همان شهر بود که از دبیرستان سامیت فارغ‌ التحصیل شد. یکی از افتخارات تحصیلی دنیس ریچی فارغ التحصیلی از دانشگاه هاروارد در رشته ی فیزیک و ریاضیات کاربردی بود.

دنیس ریچی در سال ۱۹۶۷ میلادی شروع به کار در آزمایشگاه‌ های بل، مرکز تحقیقاتی علوم کامپیوتر کرد و در سال ۱۹۶۸ میلادی دکترای خود را از دانشگاه برجسته ی  هاروارد دریافت کرد.

دنیس ریچی پایان نامه ی دوره ی دکترای خود را با موضوع “پیچیدگی محاسباتی و ساختار برنامه” به انجام رساند که در حال حاظر یکی مقاله های برجسته ی علوم کامپیوتر شده است.

جسد دنیس ریچی در دوازدهم اکتبر سال ۲۰۱۱ میلادی در سن هفتاد سالگی در شهرک برکلی هایتس در نیوجرسی آمریکا، در خانه اش در حالی که تنها زندگی می‌کرد، پیدا شد. زمان دقیق و علت مرگ دنیس ریچی تا کنون اعلام نشده است.

دنیس ریچی با وجود مبارزه با بیماری های سرطان پروستات، بیماری قلبی و … در علم به کار خود ادامه می داد.

مرگ دنیس ریچی تنها یک هفته بعد از مرگ موسس کمپانی اپل استیو جابز رخ داد، اما پوشش رسانه‌ای قابل توجهی در مقایسه با مرگ استیو جابز ایجاد نشد.

یکی از توزیع های سیستم عامل لینوکس که فدورا نام دارد، در نسخه جدید خود که نسخه ی ۱۶ بود یک ماه بعد از مرگ دنیس ریچی منتشر شد، به یاد و پاس زحمات او، به دنیس ریچی فقید تقدیم شد. همچنین سیستم‌عامل آزاد FreeBSD 9.0 نیز که در دوازدهم ژانویه سال ۲۰۱۲ میلادی منتشر شد، به او تقدیم شد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مطالب زیر را از دست ندهید: