آیا نجات اقتصاد کشور با ارز دیجیتال ممکن است؟

آیا نجات اقتصاد کشور با ارز دیجیتال ممکن است؟
آیا نجات اقتصاد کشور با ارز دیجیتال ممکن است؟

آیا نجات اقتصاد کشور با ارز دیجیتال ممکن است؟

ارزهای رمزنگاری شده به‌طور گسترده‌ای به‌عنوان ابزاری برای حمایت از روند رشد در کشورهای در حال توسعه در حال فعالیت هستند. صرافی‌های ارز دیجیتال که در این شرکت‌ها فعال هستند با تکیه بر دانش و استفاده از تکنولوژی پا در مسیر توسعه پایدار اقتصاد و دانش می‌گذارند. دولت‌ها با حمایت از مردم و بسترسازی مناسب برای فعالیت صرافی‌ها در حوزه ارز دیجیتال علاوه بر کمک به معیشت و اقتصاد، به پیشرفت کشور و افزایش تعامل آن با جهان نیز کمک می‌کنند.

صرافی‌های داخلی هر کشور که به‌دست متخصصان آن حوزه تاسیس می‌شوند، نقش بزرگی در پیشرفت، کسب درآمد و ثروت و عدم خروج سرمایه و ارز از کشور دارند. همچنین ارزهای دیجیتال می‌توانند برای کشورهای درحال توسعه که با مشکلات بسیاری از جمله تحریم دست به‌گریبان هستند، نجات‌بخش باشند و با بهبود روندهای مالی، آینده‌ی بهتری بسازند. امید است که با آگاهی بخشی بیشتر و همکاری مردم عزیز بتوانیم در سال مانع زدایی موانع و محدودیت‌های این حوزه را از بین برده و به اقتصاد کشور و وضعیت معیشتی کنیم.

یکی از مشکلات مهم اقتصاد ما دسترسی محدود شرکت‌ها و افراد به خدمات مالی تجارت جهانی است. دلیل آن این است که یک حساب بانکی، دارای شناسه تراکنش بین المللی مورد نیاز است. کشورهای درحال توسعه زمانی‌که با تحریم‌های مختلف روبه‌رو می‌شوند، افتتاح حساب بانکی در خارج مرزها برایشان دشوار و حتی ناممکن است و در چنین شرایطی نقل و انتقال سرمایه کار پیچیده‌ای می‌شود. این مشکلات می‌توانند با کمک صرافی‌های ارز دیجیتال و رمز ارزها رفع شوند و از طریق سیستم آن‌ها، بدون هیچ محدودیتی به بازاری بزرگ متصل شد که کسی نمی‌تواند آن را برای کشورها تحریم کند و تبعیض‌ها از بین می‌رود. چرا که از مهم‌ترین مزایای ارز دیجیتال ناشناس بودن خریدار و فروشنده‌ست و هیچکس حتی حرفه‌ای‌ترین هکرها و دولت‌‌ها نیز نمی‌توانند به سادگی به اطلاعات شخصی آنان دست یابند.

 

بهتر از قبل از خواندن این مقاله نوشته های زیر را بخوانید:

 

آیا نجات اقتصاد کشور با ارز دیجیتال ممکن است؟

ارزهای رمزنگاری شده می‌توانند مشکل حساب در تجارت بین‌الملل را بدون داشتن حساب بانکی حل کنند. ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین می‌توانند به افراد و مشاغل کمک کنند تا تجارت بین المللی در مقیاس کوچک تسهیل یابد. استفاده از بیت کوین طرفین را قادر می‌سازد تا در ازای بیت کوین محصولاتشان را بفروشند و از این طریق از سیستم های تجارت الکترونیکی سنتی اجتناب کنند، که اغلب شامل ایجاد حساب تجاری در یک بانک رسمی و محدودیت‌های سیاسی و اقتصادی دیگر است.

هرچند استفاده از ارز دیجیتال کمتر از ده سال است که در کشور ما مرسوم شده و جا افتاده است اما خوب است بدانید که فناوری بلاک چین یا همان رمز ارزها مسیری نسبتا طولانی طی کرد تا توانست وارد زندگی انسان شود و با وجود آن‌که یک تکنولوژی جوان است، آزمایش‌های بسیاری را با موفقیت پشت سر گذاشته است. شهرت بلاک چین از زمانی آغاز شد که فردی به‌نام ساتوشی ناکاموتو به‌فکر استفاده از آن افتاد و با اختراع هوشمندانه‌ی خود؛ یعنی بیت کوین، آن را به دنیا معرفی کرد.

در سال 1991 بلاک چین برای اولین بار توسط استوارت هابر و دبلیو اسکات استورنتا به‌عنوان زنجیره بلوکی معرفی شد که داده‌ها در آن‌ با کمک دانش رمزنگاری به‌ثبت رسیده است. سپس در سال 1998 نیک سابوز که یکی از متخصصان برنامه‌نویسی است، در این سال با هدف ارائه یک ارز دیجیتال، بیت گُلد را معرفی کرد. با شروع قرن بیست و یکم میلادی استفان کنست نظریه خود را درباره بلاک چین و داده‌های رمزنگاری، به علاوه ایده‌هایی برای اجرای آن‌ها منتشر کرد. سال 2008 را می‌توان نقطه عطفی برای بلاک چین دانست. برنامه‌نویس مرموز و ناشناسی به‌نام ساتوشی ناکاموتو پابه داستان بلاک چین گذاشت و با انتشار وات پیپر بیت کوین که مقاله‌ای مهم درباره این رمز ارز و شیوه کارش بود، مسیر خود را آغاز کرد. یک سال بعد ناکاموتو از بلاک چین برای توسعه شبکه بیت کوین استفاده کرد و رمز ارز خود را روی آن بنا کرد.

در سال 2014 نیز سرانجام فناوری بلاک چین از واحد پولی جدا شده و پتانسیل آن برای سایر معاملات مالی و بین سازمانی بررسی شد. این‌گونه بود که این تکنولوژی شگفت انگیز و کارآمد توسعه پیدا کرد و کارکردهای خود را در عرصه‌های مختلف از املاک و مستغلات تا انتخابات، سیستم بهداشت و درمان و از این قبیل موارد نشان داد.

همه مزیت‌های ارزهای رمزنگاری شده برای کشورهای در حال توسعه را بیان کردیم؛ حالا فکر می‌کنید تمام کشورهایی که این ارز را پذیرفته از آن حمایت کرده‌اند در حال توسعه‌اند؟

متاسفانه پاسخ این سوال منفی است و کشورهای توسعه یافته در این مسیر مانند همه مسیرهای دیگر پیشگام بوده‌اند و مزیت‌های بیشمار آن نیز بهره‌مند شده‌اند.

یکی از کشورهای پیشگام در عرصه ارز دیجیتال ژاپن است که آن را به غول فناوری و تکنولوژی می‌شناسیم. این کشور که یکی از سریع‌ترین بازارهای فناوری در جهان است، ارزهای دیجیتال را خیلی زود قانونی کرد. دولت این کشور چارچوبی مبتنی بر PSA (قانون خدمات پرداخت) را تنظیم کرده است که به برخی از ارزهای رمزپایه و تعدادی مبادلات اجازه می‌دهد تا برای اهداف پرداخت و تجارت استفاده شوند. ژاپن در حال حاضر به‌عنوان قطب تجارت / مبادله ارز رمزنگاری شده در آسیا شناخته می‌شود. همچنین این کشور در حال راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی خود است که احتمالا تا سال ۲۰۲۳ عرضه می‌شود.

دولت ایالات متحده نیز در سال ۲۰۱۳، بیت کوین را به‌عنوان یک ارز مجازی غیرمتمرکز پذیرفت که می‌تواند برای انجام معاملات استفاده شود. در سپتامبر ۲۰۱۵ توسط CFTC به‌عنوان یک کالا طبقه بندی شد. بیت کوین همچنین مانند یک ملک مشمول مالیات است. به‌طور خلاصه، بیت کوین در ایالات متحده آمریکا قانونی است و بسیاری از فروشگاه‌ها نیز آن را می‌پذیرند. همچنین به‌تازگی در شهر میامی، شهرداری قبول کرد که مردم مالیات را به‌صورت بیت کوین پرداخت کنند.

آلمان یکی از کشورهای اروپایی است که نه تنها ارزهای رمزپایه را مجاز می‌داند، بلکه در توسعه راه حل‌های بلاک چین نیز مشارکت فعال دارد.

آلمان بیت کوین را کاملاً قانونی اعلام کرده است که و به شهروندان اجازه می‌دهد با این سکه معامله و سرمایه‌گذاری کنند. رسمی شدن بیت کوین توسط دولت آلمان نیز باعث بهبود ارزش این سکه‌ها در بازار جهانی شده است.

با صدور یادداشت مقررات در تاریخ ۱۱ ژوئیه ۲۰۱۴، کشور فرانسه عملکرد ارزهای مجازی مانند بیت کوین را قانونی و مالیاتی برای آن‌ها مقرر کرده است.همچنین اختیاراتی را در اختیار افرادی که در تجارت و استفاده از این نوع ارزها هستند، قرار داده است.

از تاریخ ۲۸ مارس ۲۰۱۹، ارزهای رمزنگاری شده طبق دستور دولت در بلاروس قانونی شد. ادامه این فهرست را با اسامی کشورهایی همچون هند، ترکیه، روسیه، آفریقای جنوبی، استرالیا، شیلی، مالزی و سنگاپور کامل می‌کنیم. اما کشور ایران در این راستا چه اقداماتی انجام داده است؟!

تکنولوژی با سرعت بسیار زیادی هر روز پیشرفت می‌کند و در چنین وضعیتی که کشورهای همسایه مانند ترکیه در پی قانونی کردن ارزهای دیجیتال هستند و حتی به‌دنبال جایگذاری دستگاه عابر بانک مخصوص بیت کوین در سطح شهرند، حیف است که از استفاده از مزایای بی‌شمار ارز دیجیتال و فرصت رشد اقتصادی کشورمان عقب بمانیم.

تکنولوژی بلاک چین و ارزهای دیجیتال در حال حاضر می‌تواند توسط تیم‌های جوان و حرفه‌ای صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی، مسیر توسعه و شکوفایی را طی کند و راهی باشد برای رهایی از تمام محدودیت‌هایی که کشورهای دیگر علیه ایران اعمال می‌کنند. تحریم‌هایی که در حال حاضر مانع خرید کالاهای ضروری می‌شوند و دریافت داروهای خاص را تبدیل به آرزویی دور برای بیماران کرده‌اند، با کمک ارز دیجیتال کنار می‌رود. صرافی ارز دیجیتال ایرانی می‌تواند تمام موانع را کنار زده و دسترسی ما را به بازاری جهانی برای خلق ثروت و از آن مهم‌تر توسعه فناوری فراهم کند.

 

ممنوعیت ارز دیجیتال با اقتصاد ما چه خواهد کرد؟

ممنوعیت فعالیت صرافی‌های داخلی، سرمایه را از کشور خارج می‌کند و از سوی دیگر امنیت آن را نمی‌توان تضمین کرد؛ چرا که به علت تحریم‌ها هر لحظه ممکن است دارایی‌های در صرافی خارجی بلوکه شوند. نباید از این زمین بازی دست خالی خارج شویم و اجازه بدهیم فشارهای بیرونی بیشتر شود، آن‌هم در حالی‌که تمام دنیا در تلاش هستند سهمی از این بازار داشته باشند و آینده را از آن خود کنند.

تیم‌های جوان و با دانش بسیاری در ایران حضور دارند که به‌خوبی بلاک چین را درک کرده‌اند و در جهت توسعه این تکنولوژی قدم برداشته‌اند. صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی مسیری هستند برای توسعه بازارهای مالی، کسب ثروت، خرید کالاهای ضروری، دارو و از همه مهمتر، عبور از تحریم‌هایی که تاکنون آثار جبران ناپذیری روی کلیات و جزئیات زندگی ما ایرانیان گذاشته است.
این همان فرصتی است که صرافی سنتی نمی‌تواند آن را برای ما فراهم کند، چه بسا خود این صرافی‌ها در بسیاری از نقل و انتقالات با مشکلات تحریمی مواجه هستند و کارآمد نیستند.
حمایت از این صرافی‌ها یعنی شانسی بزرگ برای حضور در بازاری جهانی و بهره‌مندی از مزیت‌های بیشمار آن‌ که نباید نادیده گرفته شود. امیدواریم که بانک مرکزی ایران با اعتماد به دانش و تخصص جوانان ایرانی و همچنین کسب آگاهی بیشتر در این حوزه حمایت‌های لازم را برای فعالان این حوزه در ایران انجام داده و این فرصت طلایی نجات از فشار اقتصادی تحریم‌ها را از دست ندهد.

 

آیا نجات اقتصاد کشور با ارز دیجیتال ممکن است؟

برای بهتر شدن محتوای سایت لطفا در بخش نظرات این نوشته مشارکت داشته باشید.

موفق و پیروز باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]