بررسی ربات های پرنده

بررسی ربات های پرنده
بررسی ربات های پرنده

بررسی ربات های پرنده

می توان این گونه مقاله را شروع کرد که در این دوره از تکنولوژی ربات های پرنده که نام های مختلفی نیز دارند باعث شده در بین مردم محبوبیت فراوانی را کسب کنند.

از نام های دیگر ربات های پرنده می توان به کواد کوپتر، هلی شات، درون و پهباد نیز اشاره کرد که شاید نام پهباد بیشتر از همه اسم ها بیان شده است و برای گوش شما آشنا باشد.

این ربات ها بسیار پر کاربرد می باشند و اگر به آن ها توجه کرده باشید با دوربینی که به آن ها متصل شده است می توان آن را به پرواز در آورد و از دوربین آن برای تماشای اطراف استفاده نمود.

با نوشته ی بررسی ربات های پرنده همراه ما باشید.

 

بررسی ربات های پرنده

ربات پرنده چیست ؟

به دستگاهی که بتواند فرمان های داده شده را درک کند و بتواند فرمان آن را نیز پاسخ دهد نیز ربات گویند، حال اگر به این ربات قابلیت پرواز نیز داده شود ربات پرنده نیز می گویند.

ربات های پرنده
ربات های پرنده

این ربات ها به دلیل کنترل از راه دور و بدون خلبان بودن آن ها بسیار کاربردی می باشند که به آن ها به همین دلیل به آن ها نیز هواپیما های بدون سپرست نیز گفته می شود.

با چنین تعریفی که صورت گرفت می توان این گونه بیان کرد که تمام ربات های پرنده از پهباد گرفته تا کواد کوپتر و هلی شات می توانند در دسته ربات های هوشمند قرار بگیرد.

مواردی که باعث می شود تعادل این ربات ها از دست برود.

شامل موارد زیر می باشد:

  • عدم وجود بالانس بین ملخ ها و تغییر دور موتور
  • تعادل وزنی پرنده حفظ نشود
  • عدم شرایط جوی مناسب و پایداری باد

 

دانلود رایگان کتاب I, Robot by Isaac Asimov

 

عدم وجود بالانس بین ملخ ها و تغییر دور موتور

این ربات ها را زمانی که به پرواز در می آورید باید بتوانید دور موتور را همراه با توان مصرفی آن در ربات با هم برابر کنید.

اگر هر یک از این کار ها به درستی رعایت نشود و یا این کار به درستی انجام نشود و یا مشکلی پیش بیاید مانند موتور ها به دلیل کثیف بودن و یا این که موتور ها هم دور حرکت نکنند و یا این که موتور همراه با استپ ها با یک دیگر هم خوانی نداشته باشد این موارد باعث می شود ربات به طرز صحیح پرواز نکند و باعث سقوط آن شود.

اگر یکی از این مشکلات پیش بیاید باعث می شود ربات پرنده نتواند به درستی پرواز کند و این باعث می شود که پرنده به مشکل برخورد کند.

 

تعادل وزنی پرنده حفظ نشود

این مورد در این گونه از ربات ها بسیار اتفاق می افتد که به دلیل وجود برخی از موارد این اتفاق می افتد که می توان به چند مورد از آن ها اشاره کرد.

به دلیل از بین رفتن مرکز ثقل یا همان CG صورت می گیرد و یا این که زمانی که شما وسایل و تجهیزات را روی آن نصب می کنید چه تجهیزات اصلی و چه تجهیزات فرعی این مشکل را می توانند به وجود می آورند.

ربات پرنده
ربات پرنده

برای مثال می توان در زمان نصب دوربین و یا سنسور ها می تواند مرکز ثقل از بین برود و این مشکل به وجود بیاید.

اگر مرکز ثقل را نتوان برقرار کرد باعث می شود ربات پرنده نتواند به درستی پرواز کند و جلوی ربات سنگین یا سبک باشد و باعث عدم تعادل در ربات باشد.

 

عدم شرایط جوی مناسب و پایداری باد

یکی از عواملی که می تواند برای هواپیما ها و هلیکوپتر ها باعث مشکل شود و همچنین تعادل ربات های پرنده را از بین ببرد باد می باشد.

این باد می تواند در ربات ها تاثیر دیگر را جوری دیگر بگذارند، باد می تواند باعث مشکلی به نام چرخش گردابی در ملخ ها شود و این جریان باعث می شود از سمت زمین برگشت کند.

زمانی که این اتفاق می افتد باعث می شود ملخ ها و همچنین بدنه ربات باعث می شود تعادل این ربات ها از بین برود و باعث سقوط آن ها باشد.

 

پیشنهاد نویسنده: بازارکار علم رباتیک را مطالعه کنید.

 

اجزا یک ربات پرنده

  • موتور: می توان این گونه بیان کرد که موتور هسته یک ربات پرنده می باشد و این موتور است که می تواند قدرتی را ایجاد کند تا ربات به پرواز دربیاید و می تواند نیروی لیفت را ایجاد می کند. به طور تخصصی می توان گفت که ربات های پرنده که پیشرفته می باشند از موتور براشلس استفاده می کنند تا بتوانند به حرکت دربیاید. از مزیت این موتور ها می توان به وزن سبک و اندازه کوچک آن ها اشاره کرد. این موتور ها را شما نمی توانید به آسانی پیدا کنید و این موتور ها توان بالایی را از خود نشان می دهد، این موتور ها را می توان در تو نوع اینرانر و اوترانر تقسیم نمود. موتور های اینرانر در داخل موتور می چرخد و موتور اوترانر خارج و بیرون می چرخد، که در اکثر ربات های پرنده از موتور نوع اوترانر استفاده می شود.
  • ملخ ها: وظیفه این که بتوان ربات را به حالت شناور در هوا در بیاورد ملخ های ربات پرنده می باشند. در هر رباتی باید از ملخ درست و صحیح که کیفیت خوبی را نیز دارد استفاده شود تا بتوان ربات را با کیفیت بهتری طراحی و ساخت. زمانی که شما از ملخ های با کیفیت و بالانس شده استفاده می کنید باعث می شود بسیار ی از مشکلات مانند ویبریشن و سختی پرواز بر طرف شود و شما دیگر نیاز به بالانس کردن آن ندارید.
  • اسپید کنترل: یکی از وظیفه های اصلی این قطعه را می توان به انتخاب دور موتور دلخواه نامید که با این قطعه می توان موتور ربات پرنده را از دور کنترل کنید. ربات های پرنده که از موتور براشلس استفاده می کند به دلیل این که این موتور ها از جاروبک استفاده نمی کنند عملیات هایی چون تغییر قطب ها، چرخش موتور به صورت مصنوعی، عمل کموتاسیون را اسپید کنترل انجام می دهد. این ایپید کنترل می باشد که می تواند نیروی فشار سه فاز را به فاز های R S T که به صورت مصنوعی می باشد تبدیل کند.
  • باطری ها: همان طور که می دانید برای تامین انرژی هر ربات پرنده به باطری نیاز می باشد، که در سال های اخیر به دلیل باطری های لیتیومی که توانستند جای خود را در عرصه باز کنند و این باطری ها می توانند برای این ربات ها بسیار مفید باشند. قبل از این که باطری های لیتیومی وارد این عرصه شوند برای تامین انرژی این ربات ها کمی مشکل وجود داشت ولی از زمانی که این تکنولوژی آمد باعث شد این مشکل برای ربات ها برطرف شود. در آینده نه چندان دور می توان از باطری های هیدروژنی استفاده نمود تا به خوبی بتوان از انرژی آن ها استفاده نمود.
  • بدنه یا شاسی: بدنه ربات پرنده همان طور که باید ظاهر خوبی را داشته باشد باید از مواد سبک و همچنین مقاوم ساخته شود تا بتوان ربات خوبی داشته باشید. می توان این گونه بیان کرد که متریال های زیادی برای ساخت ربات پرنده استفاده می شود که همان طور که گفته می شود باید سبک و در عین حال مقاوم باشند. می توان به متریال هایی از جنس پلاستیک اشاره کرد که در آن از آلیاژ آلومینیومی استفاده شده است که هم سبک می باشد و هم مقاوم بوده است. ربات های پرنده که به صورت حرفه ای می باشند از الیافی از جنس کربن می باشند و اکثر حرفه ای ها از این متریال استفاده می کنند. متریال کربن با وجود سبک بودن آن از مقاومت بالایی نیز برخوردار می باشند و که گزینه خوبی برای ساخت ربات های پرنده می باشند.
  • سیستم کنترل پرواز یا فلایت کنترل: این بخش همان طور که از نام آن ها مشخص می باشند برای کنترل پرواز ربات پرنده استفاده می شود. این سیستم ها می توانند با کنترل از راه دور ربات را به خوبی مدیریت کنند و پرواز را به بهترین حالت تعادل در بیاورد که در ربات ها این بخش بسیار مهم می باشد. اگر این سیستم به درستی کار نکند باعث سقوط ربات پرنده می شود و همه پروژه نابود می شود.

 

 

در ارتباط با شاخه های هوش مصنوعی بیشتر مطالعه کنید.

نظرات خود را در ارتباط با مقاله ی بررسی ربات های پرنده برای ما بنویسید.

پایدار باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]