عضو کانال تلگرام ما شوید.

بررسی مفاهیم اولیه علوم داده

بررسی مفاهیم اولیه علوم داده
بررسی مفاهیم اولیه علوم داده

بررسی مفاهیم اولیه علوم داده

در سال های اخیر که شبکه های اجتماعی در حال رشد قابل توجهی می باشند و این داده ها هستند که روز به روز در حال افزایش می باشند، می توان این گونه بیان کرد که سرعت ایجاد داده در حال حاظر بسیار زیاد می باشد.

سرعت زیاد در تولید داده های دیجیتالی در این روزه بسیار زیاد می باشد.

با تحقیقاتی که انجام شده است و آمار های نشان دهنده می توان گفت در سال 2012 جهان توانسته 2.5 اگزابایت در روز داده را تولید کند.

در سال 2018 که گزارش هایی انجام شد و اطلاعاتی که نشان می داد به همین منوال داده ها در حال ادامه می باشد.

گزارشی که تونست IBM به جهان ارائه کند نشان دهنده این بود که 75 درصد از داده هایی که در حال تولید می باشد متن، تصویر و صدا بوده است.

 

بررسی مفاهیم اولیه علوم داده

حجم بالای داده در علوم داده

می توان این گونه بیان کرد که در اولین کامپیوتر ها می توانستید در حافظه آن ها چند کیلو بایت را ذخیره نمود و این شروعی بر تولید داده شد.

اما می توان به این اشاره کرد که گوشی های هوشمند امروزی می توانند حافظه ای بزرگ به اندازه 128 گیگابایت را در خود ذخیره کنند.

و حتی می توان به لب تاپ های امروزی اشاره کرد که می توانند چندین ترابایت در حافظه خود ذخیره کنند و می توان از این حجم از داده ها نیز استفاده کرد.

این دوره از زندگی دیگر موضوع حافظه و داده و یا اندازه حافظه نسبت به سایز آن و همچنین کاهش قیمت آن ها بسیار مورد توجه قرار نمی گیرد که همه را حیرت زده کند.

 

دانلود رایگان کتاب: کتاب مفاهیم و تکنیک های داده کاوی

 

داده های مهم در علوم داده

می توان این گونه بیان کرد که ما اکنون در عصر داده ها زندگی می کنیم و این را می توان از افراد مشهوری مانند ژیاوی هان شنید.

داده ها را می توان از هوشمندی آن ها که خارج می شود و مورد استفاده قرار می گیرد مشخص نمود که آیا مفید هستند یا خیر.

مفاهیم اولیه علوم داده
مفاهیم اولیه علوم داده

می توان این گونه بیان کرد که داده هایی را که بتوان از آن ها تحلیل های مهم را استخراج کرد و بتوان با آن قدرت پردازش کامپیوتر را بالا برد و بتوان با آن ها از افزایش حجم داده ها جلوگیری کرد مهم می باشند.

در سال 2014 گزارشی مبنی بر شرکت های روز دنیا برای فعالیت در تحلیل داده ها بود اعلام کرد که 400 شرکت این کار را انجام می دهند.

 

علم داده

علم داده زمانی صورت می گیرد که بتوان از روش های مختلفی مانند الگوریتم ها، فرآیند ها و سیستم های علمی بتوان دانش یا داده ای را استخراج کرد که می توان گفت بینش از داده ها در شکل های مختلف صورت می گیرد.

همانند داده کاوی علم داده را می توان به صورت یکپارچه برای آمار ها، یادگیری ماشین ها و تخلیل داده ها را می توان مرتبط با یک عنوان واحد و یک دست اعلام کرد.

این کار را به منظور تحلیل و درک پدیده ها که توسط داده ها می باشد انجام می شود.

زمانی که این دانش را می خواهند کسب کنند می توان از روش ها و نظریه هایی از جمله آمار، علوم کامپیوتر، علم اطلاعات و ریاضیات استفاده می شود.

 

مزایا علم داده

مزیت مهمی که علم داده می تواند داشته باشد، تسهیل تصمیم گیری و توانمند سازی را نام برد.

علوم داده
علوم داده

سازمان هایی که برر روی این کار یعنی علم داده سرمایه گذاری می کنند، می توان گفت این شرکت ها شاهد مبتنی بر داده ها و قابل سنجش در کسب و کار خود استفاده می کنند.

تصمیم هایی که بر اساس داده می باشد، باعث افزایش سود استفاده از عملیات ها در جریان های کاری و کسب و کار می شوند.

برای شرکت ها و سازمان هایی که با ارباب رجوع در ارتباط می باشند علم داده به آن ها کمک می کند تا شناسایی مخاطب خود را هدف قرار دهند.

این علم و دانش می تواند به سازمان ها و شرکت ها این کمک را کند تا بتوانند نیرو های خود را استخدام کنند و برای آن ها کمکی نیز باشد.

یکی از مزایایی که علم داده ها می تواند داشته باشد می توان این گونه بیان کرد که این شرکت ها می باشند که می دانند از داده های خود چه استفاده ای را کنند.

 

اصول بنیادی علم داده
  • داده، سرمایه استراتژیک
  • استخراج دانش یک فرآیند سیستماتیک
  • پردازش داده ها
  • عدم قطعیت از استقبال
  • تحلیل کسب و کار با اصل کسب و کار

 

فرآیند علم داده
  • جمع آوری داده: جمع آوری داده ها و ذخیره آن ها به صورت خام صورت می گیرد.
  • پیش پردازش داده: می توان داده های خام را به داده های پاک سازی شده تبدیل کرد و با استفاده از فرآیند می توان خطاهای سازمان یافته و ابتدایی را از بین برد.
  • تحلیل و مدل سازی: می توان از داده ها با استفاده از تکنیک ها داده های ساختار یافته را استخراج کرد.
  • اعمال دانش: برای آن که داده ها را بتوان در کسب و کار استفاده نمود باید آن ها را آماده کرد.

 

دلیل استفاده از داده ها می توان به سرویس تماشای خانگی از نتفلیکس Netflix اشاره نمود که با این داده ها می توانند تشخیص بر این داد که تماشاچیان و افرادی که به تماشای فیلم علاقه فراوان دارند این را نشان دهد که افراد به چه فیلم هایی علاقه دارند.

با استفاده از سرویسی که نتفلیکس می تواند از آن استفاده کند برای خود می تواند نشان دهد که چه فیلم هایی را تولید کند تا بتوانند درآمد خود را بالا ببرند.

این شرکت می تواند از آمار های بدست آمده از داده ها استفاده کند و برای تولید فیلم های بهتر تلاش کند.

برای مثال می توان به شرکت های حمل و نقل اشاره کرد که این شرکت ها با داده هایی که در دسترس دارند می توانند بهترین زمان و مسیر را برای هر نوع از خودرو مشخص کند.

از شرکت های حمل و نقل که از این سرویس ها استفاده می کنند می توان به شرکت های FedEx، UPS و DHL اشاره نمود که همانطور که گفته شد از این سرویس ها استفاده می کنند.

 

پیشنهاد نویسنده : در پایان کتاب کار با علوم داده با پایتون را بخوانید.

 

در ارتباط با شاخه های هوش مصنوعی بیشتر مطالعه کنید.

نظرات خود را در ارتباط با مقاله ی بررسی مفاهیم اولیه علوم داده برای ما بنویسید.

پایدار باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]