برنامه نویسی .Net

برنامه نویسی .Net

زمانی که شما می خواهید کاری را شروع کنید می دانید که باید قبل از آن برنامه ها و مراحلی را انجام دهید.

این مراحل را زمانی که می خواهید انجام دهید می دانید که دارای هزینه و زمان زیادی می باشد که باید انجام شود نتیجه مطلوب را از آن ها بگیرید.

اگر می خواهید کار با زبان برنامه نویسی را یاد گیرید می توانید از برنامه نویسی .Net استفاده کنید، در این صورت شما دیگر نیاز نیست هزینه های قبلی را در نظر داشته باشید.

با برنامه نویسی .Net شما می توانید به سراغ مسیر اصلی و هدف اصلی خود هدایت حرکت کنید.

زمانی که شما از برنامه نویسی .Net استفاده می کنید می توانید خیلی از مراحل را بدون این که کد نویسی انجام دهید را رد کنید و به مرحله بعدی بروید.

 

برنامه نویسی را از کجا شروع کنیم؟

 

برنامه نویسی .Net

.Net چیست؟

یکی از برنامه نویسی هایی که می توان از ابزار های متنوعی استفاده شده است و شما می توانید از این ابزار ها برای راه حل ها استفاده کنید.

در این جا منظور از ابزارها می توان گفت که تکه کد هایی می باشد که شما می توانید از آن ها استفاده کنید.

یکی از تعریف هایی که می توان برای .Net ها در نظر داشت این است که آن ها را می توان به کتابخانه ها تشبیه کرد.

ابزار های .Net را می توان به دسته های مختلف تقسیم نمود، شما می توانید این دسته ها را با نام، فضای نام یا Name Space نامید.

یکی از فضا های معروف این برنامه نویسی فضای System.Windows.Forms می باشد، این فضایی که در .Net آمده شده است یکی از نسخه های اولیه این برنامه نویسی می باشد.

این فضای نام (System.Windows.Forms) به شما این امکان را می دهد که بتوانید نرم افزار های مبتنی بر ویندوز خود را توسعه دهید.

 

انواع .Net ها

  • .Net Framework
  • .Net Core
  • Mono
  • Universal Windows Platform

تا همین چند وقت قبل اگر شما می خواسیتید C#.Net را بیاموزید بایستی تنها یک راه را در نظر می گرفتید، که آن هم این است که یک نرم افزار Visual Studio را نصب می کردید و با آن کد نویسی را آغاز می کردید، اما شما باید این را در نظر داشته باشید که دیگر در این کار با یک نوع .Net سرو کار ندارید.

یکی از نکاتی که شما می توانید .Net ها را در تمام سیستم ها می توانید مشاهده کنید، این است که .Net ها به صورت پشتیبانی در تمام سیستم های مایکروسافت می توان مشاهده کرد.

در این حالت شما می توانید حتی کد نویسی با NotePad را نیز با استفاده از آن انجام دهید، و این کار برنامه نویسی را ساده تر و آسان تر می کند.

 

.Net Core

یکی از شباهت هایی که می توان به کار برد این است که شما تصور کنید که یک جعبه ابزار را با خود به هر جایی که می روید حمل کنید که این کار می تواند برای شما سخت باشد.

پس شما می توانید این را در نظر داشته باشید که به جای این که جعبه ابزار بزرگی را با خود حمل کنید می توانید از ابزار های اساسی و اصلی استفاده کنید.

.Net Core نیز می تواند نقش همان جعبه ابزار کوچک را برای شما داشته باشد، این قسمت می تواند برای شما ابزاری باشد که در نرم افزار مورد استففاده قرار گیرد.

 

.Net Framework

این برنامه همان دات نت قدیمی شما می باشد، ولی با این حال قدیمی است اما کهنه نمی باشد.

نرم افزار هایی که با .Net Framework گسترش پیدا کرده است، در هیچ کدام از سیستم عامل هایی به جز ویندوز ها قابل اجرا نیستند.

در اول کار این برنامه به صورت متن باز یا همان open source بود که زیر نظر شرکتی غیر از مایکروسافت پشتیبانی میشد.

ولی می توان این گونه بیان نمود که زمانی که مدیر عامل مایکروسافت تغییر نمود پس از آن رویه آن تغییر نمود و برای ورود به دیگر پلتفرم ها دیگر به صورت رسمی از mono پشتیبانی میشد.

شما می توانید با mono برای هر دستگاهی که می خواهید برنامه و اپ تولید کنید و برای شما فرقی نمی کند، و این بای شما که اندروید و یا یکی از توزیع های لینوکس باشد فرقی نمیکند.

 

Universal Windows Platform

اگر شما با ویندوز های هشت، هشت و یک، ده بر روی کامپیوتر شما نصب باشد حتما متوجه این شده اید که Windows Store را درون سیستم خود شده اید، این فروشگاه نرم افزار ها را نیز شما می توانید درون گوشی همراه خود مشاهده کنید مانند اپ استور، بازار، گوگل پلی است.

یکی از نکاتی که شما را جذب می کند این است که نرم افزار هایی که از طریق Windows Store بر روی سیستم شما نصب می شود دارای ظاهری متفاوت و با آن اپلیکیشنی داشته باشد که شما بر روی گوشی همراه خود نصب می کنید، و یا این که با نرم افزاری که به صورت عادی روی سیستم نصب می شود کمی متفاوت است.

زمانی که نرم افزاری را با استفاده از ویندوز گسترش و توسعه می دهید اما نمی توانید کد های آن را با .Net Framework تغییرات ایجاد کنید و یا آن ها با بنویسید.

بعضی از نرم افزار هایی که با UWP ساخته می شوند همان طور که بر روی ویندوز های هشت به بالا کار می کنند بر روی موبایل های ویندوزی و تبلت ها نیز نصب می شوند.

 

زبان های پشتیبانی

یکی از نکاتی که می توان به آن اشاره نمود این است که تعداد زبان های برنامه نویسی که می توانند از .Net استفاده کنند بسیار زیاد می باشند.

زمانی که شما از برنامه های معروفی مانند پایتون (Python) و جاوا (Java) که برای بسیاری از افراد آشنا می باشد استفاده می کنید باید بدانید که در پشت این ها از .Net استفاده می شود و این نام در قسمت هایی به چشم می خورد.

در تمام دنیا شما از هر برنامه نویسی بپرسید می توانید این را دریابید که زمانی که از برنامه نویسی C# استفاده کنید، می توانید این را دریابید که از .Net نیز استفاده شده است.

 

 

نظرات خود را در ارتباط با این نوشته برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code