عضو کانال یوتیوب ما شوید.

همه چیز درمورد تایپ ده انگشتی

تایپ ده انگشتی
تایپ ده انگشتی

همه چیز درمورد تایپ ده انگشتی (مزایا، نحوه یادگیری، اصول و آموزش تصویری!)

چرا باید تایپ ده انگشتی را یاد بگیریم؟

چه بخواهیم و چه نخواهیم به عنوان یک دانشجو، دانش آموز، کارمند، استاد دانشگاه یا دبیر یا هر شغل دیگری ما به تایپ کردن نیاز خواهیم داشت. روز به روز بر تعداد افرادی که در حرفه یا درس خود به تایپ سریع احتیاج دارند افزوده می شود. چه بخواهید یک پایان نامه بنویسید، چه بخواهید جزوه برای داشجویان خود طراحی کنید یا چه مدیر شما گزارش پایان ماه را به صورت تایپی از شما بخواهد. دوران نوشتن روی کاغذ به اتمام رسیده است. اغلب کسب و کارها به کسب و کارهای اینترنتی بدل شده‌اند. بسیاری از کارها را لازم است به صورت اینترنتی انجام دهید. وقتی قرار است مقاله‌ای بنویسید، ایمیلی بزنید، گزارش کاری به نگارش درآورید یا ثبت نامی انجام دهید، در همه این موارد به تایپ ده انگشتی نیاز دارید. علاوه بر این چه اشکال دارد اگر یک مهارت ضروری را به مهارت‌های دیگر خودمان اضافه کنیم؟ مهارتی که مزایای فراوانی برای ما خواهد داشت!

 

تایپ ده انگشتی

اما تایپ ده انگشتی چه مزایایی دارد؟

تایپ کردن نسبت به نوشتن مزایای زیادی دارد. خیلی از افراد هنوز هم روی کاغذ متن مقاله یا گزارششان را می‌نویسند و گاهی چندین بار آن را خط می‌زنند. سپس بعد از طی این مراحل دشوار و هدر دادن چند کاغذ مجبورند آن را بازنویسی و پاک نویس کنند. تازه اگر در هنگام پاک نویس کردن دوباره ناچار نشوند چیزی را خط بزنند یا تغییری در آن بدهند و دوباره از اول بنویسند، اما شما وقتی تایپ می‌کنید، هر جای متن را که دلتان بخواهد پاک می‌کنید، هر پاراگرافی که بخواهید جابه جا می‌کنید و در نهایت نه کاغذی مصرف کرده‌اید و نه از خط خطی زیاد متن کلافه شده‌اید. ضمن اینکه وقتی روی کاغذ می‌نویسید، احتمال خراب شدن کاغذ هم هست؛ اما وقتی در کامپیوتر فایلتان را ذخیره می‌کنید، دیگر احتمال از بین رفتن آن وجود ندارد. در یک کامپیوتر می‌توانید صدها میلیون برگه نوشته ذخیره کنید و نگران کمبود جا هم برای آن نباشید. فایل شما برای همیشه می تواند باقی بماند، کافی ست چند نسخه کپی از آن در مکان های مختلف قرار دهید تا خیالتان راحت باشد نوشته شما همیشه همانجا خواهد بود!

 

سایر مزایای تایپ ده انگشتی

اما از بحث هدر ندادن کاغذ و از بین نرفتن نوشته ارزشمند شما و موارد دیگر که بگذریم، تایپ ده انگشتی مزایای دیگری هم دارد. از جمله اینکه شما می‌توانید بسیار سریع‌تر از نوشتن با دست بنویسید و چیزهای بیشتری به رشته تحریر درآورید. با تایپ ده انگشتی، چشم شما آزاد است و فرد می‌تواند هم‌زمان با دیدن یک نوشتار مکتوب آن را تایپ کند یا با نگاه کردن به صفحه نمایش غلط‌های تایپی خود را هنگام تایپ متوجه شود و به سرعت اصلاح کند.

 

چرا سراغ تایپ ده انگشتی نمی رویم؟!

یکی از موانعی که سد راه کسانی می‌شود که می‌خواهند تایپ ده انگشتی یاد بگیرند این است که اوایل یادگیری آن سخت و نشدنی به نظر می‌رسد. البته که مثل هر مهارت دیگری، تایپ ده انگشتی هم نیاز به تمرین و تمرین و تمرین دارد تا مسیر عصبی‌اش شکل بگیرد و ضخیم‌تر شود.

 

مهارت یادگیری تایپ ده انگشتی چند مرحله دارد؟

خیلی ها قبل از شروع این کار می ترسند. آن ها نگران تغییر دادن رویه تایپ کنونی خود هستند و می ترسند که همین روش تایپ کردن را هم خراب کنند. در واقع به طور کلی یادگیری این نوع تایپ مستلزم گذراندن دو مرحله است که مرحله اول بسیار ساده و گذراست ولی مرحله دوم نیاز به گذراندن زمان، حوصله و پیوستگی تمارین دارد. مرحله اول همان «یادگیری قواعد» است. پس از گذراندن این مرحله شما می‌توانید بدون نگاه کردن به صفحه‌کلید با سرعتی بیش از 20 کلمه بر دقیقه تایپ کنید که حداقل دو تا چهار روز طول می‌کشد. مرحله دوم، «بهبود سرعت» است. همان‌طور که گفته شد این مرحله زمان بر و دشوار است؛ اما لذت آن را بعد از یادگیری خواهید چشید. به صورت فشرده یک ماه و به صورت غیرفشرده یک سال زمان لازم است تا شما به صورت کامل بر تایپ ده انگشتی تسلط پیدا کنید. در دوره یک ماه احتمالاً می‌توانید به سرعت 30 (یا حتی 40) کلمه بر دقیقه و در دوره یک‌ساله می‌توانید تا سرعت حتی 80 الی 100 کلمه بر دقیقه پیشرفت کنید. یکی از راه‌های مؤثر برای پشت سر گذاشتن مرحله اول (یادگیری قواعد) تایپ ده‌انگشتی، تکنیک استفاده از رنگ‌ها است. به گونه‌ای که با تکنیک رنگ‌ها به راحتی می‌توان هر کلید را مخصوص یک انگشت به ذهن سپرد و با تمرین‌های مکرر موفق به یادگیری تایپ ده‌انگشتی شد.

 

سرعت تایپ من چقدر است؟

یک نکته جالب! برای سنجش میزان سرعت تایپ خود، می‌توانید به سایت https://typeo.top/test/ بروید و عبراتی که برای تست ای که برایتان نوشته شده است را تایپ کنید. در انتهای یک دقیقه زمان شما، سرعت تایپ شما بر روی صفحه نمایش ظاهر می‌شود. مثلا چنین متنی برای تست ظاهر شد: جالب است بدانید که میانگین سرعت تایپ برای خانم‌ها و آقایان متفاوت است. این عدد برای آقایان 44 کلمه در دقیقه و برای خانم‌ها 37 کلمه در دقیقه در نظر گرفته شده است. گفته می‌شود که سرعت نوشتن با دست می‌تواند اندکی از 30 کلمه در دقیقه تجاوز کند؛ بنابراین، حتی یک تایپیست معمولی سرعتش از نوشتن با قلم و کاغذ بیشتر است. به علاوه سرعت تایپ استاندارد، مناسب و خوب بسته به این که شغل شما چیست و یا به چه منظوری تایپ می‌کنید، متفاوت است. اگر منشی هستید، باید بتوانید حداقل 70 کلمه یا 250 کاراکتر در دقیقه تایپ کنید. یک تایپیست به طور میانگین به ازای هر 100 کلمه 8 خطای تایپی دارد.

 

سرعت شما چقدر شد؟

الگوی زیر نشان می‌دهد که سرعت شما تا چه اندازه خوب است:

  • اگر کمتر از 30 کلمه در دقیقه می‌نویسید: سرعتتان خیلی کم است!
  • اگر بین 30 تا 40 کلمه بر دقیقه تایپ می‌کنید: سرعت تایپ شما کم است.
  • اگر بین 40 تا 50 کلمه بر دقیقه تایپ می‌کنید: سرعت متوسطی دارید
  • اگر بین 50 تا 60 کلمه بر دقیقه تایپ می‌کنید: سرعت شما خوب است.
  • اگر بیشتر از 60 کلمه بر دقیقه تایپ می‌کنید: تبریک. سرعت شما عالی است!

 

راهنمای تایپ ده انگشتی

گفتیم که تایپ 10 انگشتی یا تایپ سریع (Touch Typing) مهارتی است که به شما امکان تایپ متون را بدون نگاه کردن به صفحه‌کلید می‌دهد، شاید بارها در زندگی روزمره یا محل کار خود افرادی را دیده باشید که با سرعت باور نکردنی و مهم‌تر از آن بدون نگاه کردن به کیبورد در حال تایپ کردن یک متن هستند، اگر شما نیز دوست دارید روش صحیح تایپ ده انگشتی را بیاموزید تا انتهای این آموزش با ما باشید، در ادامه این نوشته به صورت کاملا عملی و تخصصی کامل‌ترین روش تایپ سریع را به شما با تصاویر آموزش دهیم. شاید در قدم اول تصور کنید با کاری بسیار سخت و غیر ممکن رو به رو هستید، اما باید به شما بگوییم اصلا این‌گونه نیست، تنها با کمی تمرین و صرف وقت می‌توانید در این زمینه حرفه‌ای شده و حتی از آن کسب درآمد نیز داشته باشید! باور نمی کنید؟ امتحانش ضرر ندارد!!

 

چرا باید تایپ سریع را بیاموزیم؟

مطمئنا در هر سن و سال و حرفه‌ای مشغول به فعالیت باشید، تایپ سریع یکی از مواردی است که به صورت روزمره به آن احتیاج پیدا خواهید کرد، نامه‌نگاری‌ها، چت‌های روزمره‌، مکاتبات اداری و… همه و همه از جمله مواردی هستند که لزوم آشنایی با تایپ نسبتا سریع در آن‌ها حس می‌شود. همچنین ممکن است شما با سرعت مناسبی توانایی تایپ کردن داشته باشید اما اصول صحیح تایپ یا دقت مورد نیاز برای این‌کار را نداشته باشید، از جمله موارد مهمی که در تایپ کمک زیادی به شما می‌کند نحوه‌ی قرار گرفتن دست و انگشتان روی صفحه کلید است، این مورد به ظاهر کوچک علاوه بر اینکه دقت و سرعت تایپ شما را بهبود می‌بخشد، از نظر ارگونومیک نیز اثر بخش بوده و کیفیت تایپ شما را افزایش دهد.

 

برای یادگیری تایپ ده انگشتی از کجا شروع کنیم؟

حال که دانستیم چرا باید این مهارت را بیاموزیم وقت آن است که به صورت عملی و قدم به قدم تایپ 10 انگشتی را با هم تمرین کنیم، برای شروع کار با حروف انگلیسی وارد عمل می‌شویم، شما پس از اینکه نحوه‌ی تایپ با کیبورد انگلیسی را آموختید به راحتی می‌توانید آن را به حروف فارسی نیز تعمیم داده و در هر دو مورد از مهارت خود استفاده کنید.

 

نحوه‌ی قرارگیری دست‌ها هنگام تایپ روی صفحه‌کلید

مهم‌ترین نکته‌ای که باید هنگام تایپ در نظر داشته باشید، نحوه‌ی صحیح قرارگیری دست‌های شما روی کیبورد است، برای این منظور سعی کنید مچ دستان شما روی میز قرار گرفته و انگشتانتان را به نرمی روی صفحه کلید قرار دهید. نباید فشاری روی مچ دستان شما وجود داشته باشد، انگشتان شما باید به راحتی حرکت کنند، ضمن اینکه دستتان نباید تحت فشار باشد، سعی کنید دستان خود را به نرمی روی دکمه‌های کیبورد حرکت داده و مطمئن شوید تحت فشار نیستند.

 

نحوه‌ی صحیح قرارگیری انگشت‌ها در تایپ سریع

اگر به دقت کیبورد خود را نگاه کنید، دو برآمدگی کوچک روی کلیدهای F و J مشاهده خواهید کرد، این دو برآمدگی به شما کمک می‌کنند بدون نگاه کردن به صفحه‌کلید محل قرارگیری دکمه‌ها را تشخیص دهید، برای شروع تایپ سریع باید انگشت اشاره‌ی دست راست خود را روی دکمه‌ی J و انگشت اشاره‌ی دست چپ خود را روی دکمه‌ی F قرار دهید، تصویر پایین گویا خواهد بود.

نحوه‌ی صحیح قرارگیری انگشت‌ها در تایپ سریع
نحوه‌ی صحیح قرارگیری انگشت‌ها در تایپ سریع

با قرار دادن انگشت‌های اشاره روی دکمه‌های مشخص، سایر انگشتان شما نیز به ترتیب روی دکمه‌های کناری قرار خواهند گرفت، اولین مرحله برای شروع تایپ دو انگشتی جایگذاری صحیح این انگشتان روی دکمه‌های مشخص شده است، برای تمرین انگشتانتان را روی این دکمه‌ها گذاشته و سعی کنید با توجه به برآمدگی دکمه‌های F و J بدون نگاه کردن به صفحه‌کلید، محل صحیح قرارگیری سایر انگشتانتان را نیز پیدا کنید. در این حالت علاوه‌بر اینکه به تمامی کلیدهای کیبورد دسترسی خواهید داشت، دستان شما باید کاملا راحت بوده و انگشتانتان بتوانند به راحتی حرکت کنند، اگر تا به حال از تمام انگشتان خود برای تایپ استفاده نمی‌کردید سعی کنید از الان به بعد این کار را انجام دهید، شاید در ابتدا کمی برایتان سخت باشد، اما این اطمینان را به شما می‌دهیم که با تمرین و طی چند روز آینده به راحتی به این حالت تایپ عادت کرده و خواهید توانست اولین قدم‌هایتان را برای کسب مهارت تایپ سریع بردارید.

 

قرار گرفتن انگشت ها روی سایر دکمه های کیبورد

پس از اینکه با محل قرارگیری کلیدهای ردیف وسط آشنا شدید، وقت آن است که به سراغ سایر دکمه‌های کیبورد برویم، پس تصویر زیر را به دقت نگاه کنید:

قرار گرفتن انگشت ها روی سایر دکمه های کیبورد
قرار گرفتن انگشت ها روی سایر دکمه های کیبورد

با توجه به تصویر بالا متوجه خواهید شد که صفحه‌کلید به 8 ناحیه‌ی اصلی تقسیم شده است، برای تایپ این حروف باید 4 انگشت هر دو دستتان را (منهای انگشت شست) به‌کار بگیرید، وظیفه انگشت شست در هر دو دست زدن کلید فاصله (Space) است، اگر به درستی انگشتان خود را روی دکمه‌هایی که در بالا گفتیم قرار داده باشید مطمئنا انگشت شست هر دو دستتان روی کلید Space قرار گرفته است. از این موضوع می‌توانید برای بررسی جایگیری صحیح سایر انگشتانتان نیز استفاده کنید. انگشت شست تنها وظیفه‌ی فشردن کلید Space را دارد، به همین دلیل است که در تمامی صفحه‌کلیدها دکمه‌ی Space بزرگ‌تر و پهن‌تر از سایر کلیدهای کیبورد است و با هر دو انگشت می‌توانید به راحتی به آن دسترسی داشته باشید. این نکته را به یاد داشته باشید که همیشه باید یکی از انگشتان شست شما روی این کلید قرار داشته و هیچگاه به طور همزمان هر دو انگشت را از روی کلید Space برندارید. همچنین باید با استفاده از انگشتان کوچک کناری سایر دکمه‌های فرعی کیبورد را مدیریت کنید و آن‌ها را نیز پوشش دهید، فشردن کلیدهایی مانند Shift، Enter، Tab، Alt و Caps Lock از جمله وظایفی است که برعهده‌ی انگشت کوچک شما خواهد بود.

مجددا تاکید می‌کنیم، شاید در وهله‌ی اول این کار (تایپ با 10 انگشت) کمی سخت به نظر برسد و حتی در ابتدا سرعت شما را کاهش دهد، اما مطمئن باشید با گذشت زمین و تمرین فراوان نه تنها احساس راحت‌تری خواهید داشت بلکه سرعت تایپتان نیز به طرز فوق‌العاده‌ای افزایش خواهد یافت. حالا برویم به سراغ چند نکته که شما را در این مسیر یاری خواهد کرد!

 

نکاتی مهم که مهارت تایپ کردن شما را افزایش می‌دهد

تا به اینجای کار اصول کلی تایپ صحیح را با هم یاد گرفتیم، اما ذکر چند نکته که به شما کمک می‌کند سریع‌تر این مهارت را در خود تقویت کنید نیز خالی از لطف نیست. برویم این نکات را با هم بررسی کنیم، سپس 10 اصل مهم برای تایپ سریع به شما خواهیم آموخت!

 

تا می‌توانید تایپ کنید!

همانطور که بارها تاکید کردیم مهم‌ترین عامل برای افزایش مهارت تایپ سریع، تمرین کردن است، پس سعی کنید در هر کجا و هر شرایطی به صورت اصولی تایپ کنید، در مکاتبات روزمره، چت‌ها، تایپ اسناد و…

 

محل حروف را به ذهنتان بسپارید

حال که در ابتدای راه هستید سعی کنید تا محل قرارگیری حروف را به خوبی یاد بگیرید، لطفا توجه داشته باشید حروف روی کیبورد به ترتیب الفبا نبوده و برچسب میزان استفاده مرتب شده‌اند (اصطلاحا به آن کیبورد Qwerty گفته می‌شود) بنابراین باید تلاش کنید جایگاه حروف را روی صفحه‌کلید به خوبی در ذهن بسپرید.

 

تا حد ممکن از نگاه به کیبورد خود اجتناب کنید

اگر می‌خواهید سرعت تایپتان افزایش یابد سعی کنید تا جایی که می‌توانید به صفحه‌کلید نگاه نکنید، هرچند در ابتدای کار امری ناشدنی است، اما به مرور زمان خواهید توانست این مهارت را نیز پیدا کنید.

 

در ابتدای کار به جای تمرکز روی سرعت، روی دقتتان تمرکز کنید!

شاید هدف شما از مطالعه‌ی این آموزش افزایش سرعت در تایپ بوده است، اما لطفا حواستان را جمع کنید که از دقت غافل نشوید، تایپ سریع ولی پر از غلط به کار شما نخواهد آمد، پس سعی کنید در ابتدای کار دقت تایپ خود را افزایش دهید، به مرور زمان سرعتتان نیز افزایش چشم‌گیری خواهد داشت. ممکن است در ابتدا همه ما هیجان زده شویم و بخواهیم تند تند تایپ کنیم اما برای شروع اول باید متمرکز شده و دقت خود را بالا ببرید.

 

تمرکز روی اشتباهات متداول هنگام تایپ

مطمئنا هر کدام از ما در ابتدای کار اشتباهاتی خواهیم داشت، حتی افراد حرفه‌ای نیز عاری از اشتباه نیستند، به عنوان مثال ممکن است به دلیل سرعت بالا برخی از حروف را عقب و جلو تایپ کنند.

 

فشار زیادی به دکمه‌ها وارد نکنید

این مورد بیشتر بین افراد تازه‌کار به چشم می‌خورد، در ابتدای کار ممکن است دکمه‌ها را خیلی محکم بفشارید، اما لطفا توجه داشته باشید فشردن محکم کلیدها نه تنها سرعت شما را افزایش نمی‌دهد بلکه باعث خستگی انگشتان و در نتیجه کاهش سرعت شما نیز خواهد شد، فشار روی دکمه‌ها باید به قدری باشد که تنها حرف مورد نظرتان تایپ شود و نه بیشتر!

 

6 اصل مهم هنگام تایپ ده انگشتی

یادگیری تایپ ده‌انگشتی، اصولی دارد. در ادامه این مطلب، ما شما را با اصول تایپ ده انگشتی آشنا می‌کنیم.

 

اصل اول: اتکا به حافظه عضلانی

مهمترین اصل در تایپ ده انگشتی که آن را از تایپ دو یا چندانگشتی غیرحرفه‌ای متمایز می‌کند، اتکا به حافظه عضلانی است. حافظه عضلانی همان چیزی است که ما هنگام راه رفتن، دوچرخه‌سواری یا رانندگی از آن استفاده می‌کنیم. یعنی وقتی می‌خواهیم راه برویم، دیگر به نحوه حرکت عضلات پا، این که چه زمانی کدام پا باید جلو برود و چه زمانی روی پنجه پا برویم، فکر نمی‌کنیم. شروع به راه رفتن می‌کنیم و بدن ما خودش همه کارها را انجام می‌دهد. شما پس از این که تایپ ده انگشتی را آموختید، این کار وارد این بخش از مغز شما می‌شود و دیگر دکمه‌ها را فراموش می‌کنید. شروع به نوشتن می‌کنید و انگشتانتان خودشان کار خود را می‌دانند!

 

اصل دوم: نگاه نکردن به کیبورد هنگام تایپ

بر اساس آنچه در اصل اول گفتیم، شما وقتی راه می‌روید، به پاهای خود نگاه نمی‌کنید. پس هنگام تایپ ده انگشتی نیز نیازی به نگاه به صفحه‌کلید نخواهید داشت. نگاه نکردن به کیبورد، یکی از مهمترین اصول تایپ ده انگشتی است. پس از این که آموزش تایپ ده انگشتی را به پایان رساندید، انگشتان شما به طور ناخودآگاه جای هر حرف را روی کیبورد می‌دانند و کافی است به آن حرف فکر کنید تا انگشت مربوطه به سمتش حرکت کند. پس دیگر لازم ندارید که جای دقیق آن‌ها را با چشم پیدا کنید. نگاه نکردن به کیبورد،‌ تمرکز شما را به طرز بسیار محسوسی افزایش خواهد داد و کیفیت کارتان بهتر خواهد شد. چون بخشی از مغز شما آزاد شده است.

 

اصل سوم: ارگونومی

بعضی از ما ساعت‌های زیادی در روز پشت رایانه هستیم. اگه نحوه درست نشستن، درست تایپ کردن و به طور کلی درست کار کردن را ندانیم، کمردرد،‌ مچ درد و گردن درد به سراغ شما خواهد آمد. به طور کلی، شما وقتی تایپ ده انگشتی اصولی را یاد بگیرید و آن اصول را مراعات کنید، تا حد زیادی از آسیب‌های جسمی کار با کامپیوتر که ممکن است مچ، کمر یا گردن شما را درگیر کنند، در امان خواهید بود.

 

اصل چهارم: موقعیت صحیح انگشتان روی کیبورد

یکی از مهمترین اصول تایپ ده انگشتی و شاید مهمترین اصل، موقعیت درست دست و انگشتان روی کیبورد است. برای دانستن موقعیت درست انگشتان در تایپ ده انگشتی، ابتدا باید نام انگشتان و سپس دکمه‌های شاخص و خانه را بشناسیم.

 

دکمه‌های شاخص و دکمه‌های خانه روی صفحه کلید

به صفحه کلید رایانه خود نگاه کنید. دو دکمه J و F یا همان ت و ب فارسی زایده‌های کوچکی دارند. به این دو دکمه، دکمه‌های شاخص می‌گویند. این برجستگی‌ها برای این است که بدون نگاه به صفحه‌کلید و با حس لامسه‌، این دو دکمه را پیدا کنید. حالا دستان خود را مطابق شکل زیر روی صفحه کلید بگذارید، به طوری که با انگشتان اشاره خود زایده‌های مربوط به دکمه‌های شاخص حروف ت و ب را احساس کنید.

 

دکمه‌های شاخص و دکمه‌های خانه در تایپ ده انگشتی
دکمه‌های شاخص و دکمه‌های خانه در تایپ ده انگشتی
دکمه‌های شاخص و دکمه‌های خانه در تایپ ده انگشتی

حالا ۸ دکمه مربوط به حروف ک، م، ن، ت و ب، ی، س، ش در زیر انگشتان شما هستند. همین اصل در تایپ ده انگشتی انگلیسی نیز حاکم است. در جدول زیر موقعیت انگشتان را بر اساس صفحه کلید فارسی و انگلیسی می‌بینید:

 

نحوه انگشت گذاری برای شروع تایپ ده انگشتی

این موقعیت درست انگشتان در زمان تایپ ده انگشتی است و به این دکمه‌های دکمه‌های خانه می‌گوییم؛ چرا که خانه انگشتان شما هستند. شما ابتدا باید بتوانید همین ۸ دکمه را بدون نگاه به صفحه کلید تایپ کنید.

 

اما برای تایپ دیگر حروف چه باید بکنیم؟

در تایپ ده انگشتی، هر کدام از انگشتان شما، وظیفه تایپ تعدادی از دکمه‌ها را بر عهده دارد. هر انگشت از دکمه خانه خود بلند می‌شود و دکمه ای را که وظیفه تایپ آن را دارد، فشار می‌دهد و به جای خود باز می‌گردد. در ابتدای یادگیری، این کار را به صورت ارادی و آهسته انجام می‌دهید؛ اما بعدها پس از این که به صورت اصولی و مرحله به مرحله تمرین کردید، تایپ ده انگشتی وارد ناخودآگاه شما می‌شود.

 

اصل پنجم: دقت مهم تر از سرعت

بله، تایپ ده انگشتی برای این است که شما سریعتر تایپ کنید. اما اگر پر از غلط باشد چه فایده؟ پس در فرآیند یادگیری تایپ ده انگشتی، همیشه اولویت را به دقت بدهید. سرعت به مرور زمان خود به خود افزایش خواهد یافت. پس هنگام تمرین تایپ ده انگشتی، اصلا عجله نکنید و حواستان به دقت انگشتانتان باشد.

 

اصل ششم: تکرار و تمرین فراوان

یادگیری تایپ ده انگشتی به یادگیری نواختن یک ساز می‌مانَد. هیچ کسی تا به حال یک شبه تایپ ده انگشتی را یاد نگرفته. پس از یادگیری اصول اولیه تایپ ده انگشتی، بخش اصلی ماجرا تمرین است.

 

پیشنهاد نویسنده : ‌بررسی انواع کیبوردها

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]