عضو کانال یوتیوب ما شوید.

توهم کوتارد چیست؟

توهم کوتارد چیست؟
توهم کوتارد چیست؟

توهم کوتارد چیست؟

توهم کوتارد نام یک بیماری نادر است که در سال ۱۸۸۲ توسط ژول کوتارد با ملاقات یکی از مراجعین خود کشف گردید وی که کوتارد از او در یادداشت هایش به نام مادمازل ایکس یاد می کرد دارای سندروم یا توهم کوتارد بود. گرچه او اولین فردی نبود که این سندروم را تجربه می کرد و در سال ۱۷۸۸ میلادی نیز پیرزنی دیگر مشاهدات مشابهی حاصل گردیده ولی به این دلیل که هیچ مطالعات یا تحقیقی بر روی آن پیر زن تا زمان مرگش انجام نشد و تقریباً فردی جز خانوادهٔ او از این موضوع تا قبل از کشف این سندروم اطلاعی نداشت این سندروم با مادمازل x شناخته شد. بعدها به دلیل تقدیر از زحمات ژول کوتارد برای کشف این سندروم نام او بر روی این سندروم قرار گرفت. سندروم کوتارد یک نوع بیماری روانی بسیار نادر است که در آن بیمار به این باور دارد که مرده است یا وجود ندارد و بدنش در حال متعفن شدن است. در برخی موارد بیمار به این معتقد است که بوی گوشت فاسد را استشمام می کند یا حتی ممکن است فکر کند که نامیراست. این بیماری با نام های نشانگان کوتارد یا نشانگان مرده متحرک نیز شناخته می شود.

 

توهم کوتارد چیست؟

تاریخچه توهم کوتارد

این بیماری در کنفرانسی در اواخر دهه ۸۰ قرن نوزدهم در پاریس و توسط عصب شناسی فرانسوی به نام ژول کوتارد معرفی شد. او در سال ۱۸۸۲ با پرونده ای روبرو شد که در آن بیمار مورد نظرزنی بود که وجود خدا، شیطان و اعضای بدن خودش را انکار می کرد و اعتقاد به اینکه برای زنده ماندن به غذا نیاز دارد نداشت. این عصب شناس، که از بیمار در یادداشت هایش به نام مادمازل ایکس نام برده است در مورد ویژگی های او توصیف می کند. بیمار باور داشت که مغز، سیستم عصبی معده و روده ای ندارد؛ با این وجود او اعتقاد داشت که وجودش جاودانی و نامیراست. به دلیل همین اعتقاد، او حتی زمانی که برای وی غذا می آوردند، از خوردن امتناع می کرد؛ پس مدتی مادموازل ایکس به دلیل ضعف ناشی از گرسنگی مفرط درگذشت. پس از کشف نشانگان مرده متحرک توسط ژول کوتارد نام این بیماری توهم کوتارد یا نشانگان کوتارد نامگذاری شد.

 

علل و نشانه های توهم کوتارد

توهم کوتارد ممکن است در اثر افسردگی های شدید و برخی اختلالات روانی رخ دهد. همچنین، این بیماری می تواند با سایر بیماری های روانی و برخی آسیب های نورولوژیک همراه شود؛ هرچند که علت اصلی این بیماری مشخص نیست. در تحقیقات بسیاری مشخص شده است که میانگین سنی افرادی که با این بیماری درگیر هستند در حدود ۵۰ سال است؛ با این حال ممکن است کودکان و نوجوانان نیز به این بیماری مبتلا شوند؛ در بیماران کمتر از ۲۵ سال معمولاً اختلال دوقطبی نیز مشاهده می شود. تجربیات نشان می دهد احتمال ابتلا به توهم کوتارد در زنان بیشتر است. وضعیت سلامت روحی نیز در ابتلا به این بیماری نیز مؤثر است تعدادی از بیماری های خاص مانند کاتاتونیا، اسکیزوفرنی، اختلال چند شخصیتی، افسردگی سایکوتیک و بیماری های جسمی مانند عفونت مغزی، تومور مغزی، زوال عقل یا دمانس، صرع، میگرن، مالتیپل اسکلروزیس یا ام. اس، پارکینسون، سکته مغزی و سایر آسیب های شدید مغزی نیز خطر ابتلا به توهم کوتارد را افزایش می دهد. بیماران مبتلا به این سندرم نادر بر این باورند که خود یا ارگان‌های بدن و اندام‌هایشان مرده‌اند یا وجود ندارند همچنین ممکن است بر این اعتقاد باشند نامیرا هستند. این افراد به حمام نمی‌روند و در بعضی مواقع از خوردن غذا پرهیز می‌کنند؛ علت مرگ برخی از آنان به علت ضعف مفرط ناشی از کم غذایی است. همچنین به دلیل اعتقادات نادرست ممکن است این افراد به خودکشی دست بزنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]