عضو کانال یوتیوب ما شوید.

سندروم انفجار ذهنی چیست؟

سندروم انفجار ذهنی چیست؟
سندروم انفجار ذهنی چیست؟

سندروم انفجار ذهنی چیست؟

سندروم انفجار ذهنی (Exploding Head Syndrome) حالتی متداول است که در آن فرد بیمار صداهایی انفجاری شنیده و چشمانش سیاهی می روند. این بیماری ابتدا با صداهای نه چندان آزاردهنده آغاز می شود. این صداها به مرور بلندتر و آزاردهنده تر شده و سرانجام به انفجار تبدیل می شوند. در این زمان چشمان بیماران که گویی به نوری شدید واکنش می دهند، سیاهی می روند. سندروم انفجار ذهنی یکی از عجیب ترین بیماری های روانی بوده و عموما در افرادی که به استرس و بی خوابی مبتلا هستند ظاهر می شود. دانشمندان دلیل بروز این اختلال روانی را فعالیت نامناسب بخش های عصبی مغز که مسئول صدا هستند می دانند. این اختلال منجر به احساس قرارگیری در دامنه یک انفجار می شود.

 

سندروم انفجار ذهنی چیست؟

سندروم انفجار سر یا انفجار ذهنی

این صدا معمولاً در ساعات اولیه خواب احساس می شود و لزوماً به دلیل خواب دیدن نیست. اگرچه صدای شنیده شده بسیار بلند است ولی معمولاً با دردی همراه نیست. تعداد حملات بیماری معمولاً ثابت نیست ولی پس از تعدادی حمله در طول یک دوره چند روزه یا چند هفته ای معمولاً یک دوره چند ماهه بهبود مشاهده می شود. مبتلایان به طور معمول نوعی احساس ترس و اضطراب را قبل و بعد از حمله احساس می کنند که به همراه افزایش ضربان قلب است. حملات معمولاً با مشاهده تابشهای نور و اختلال در تنفس همراه است. مبتلایان ممکن است در هنگام حمله سندرم دچار ناتوانی در ادراک صداهای اطراف و یک نمونه خفیف فلج خواب شوند.

هیچ درمان شناخته شده ای برای این سندرم وجود ندارد و دلایل آن ناشناخته است، اما برخی روان شناسان آن را به خستگی ربط می دهند. موارد این سندرم در میان تمامی سنین در هر زنان و مردان مشاهده شده است. اگرچه زنان اندکی بیشتر از مردان به آن مبتلا می شوند و معمولاً در سنین بالای پنجاه سال رایج تر است. سندرم انفجار سر برای نخستین بار در سال ۱۹۲۰ توسط پزشک و روان شناس ولزی رابرت آرمسترانگ جونز معرفی شد. مهم است بدانید که آیا چیز دیگری وجود دارد که موجب تولید این صدای بلند شده است یا خیر. سندرم انفجار سر ممکن است نتیجه یکی از موارد زیر باشد:

  • یک اختلال خواب دیگر
  • یک وضعیت پزشک
  • مصرف دارو
  • اختلال در سلامت روان
  • سوء مصرف مواد

 

عوامل خطر سندروم انفجار در سر

مشخص نیست چه تعداد از افراد از سندروم انفجار سر رنج می برند. این اختلال ممکن است در زنان بیشتر از مردان باشد. این وضعیت می تواند در تمام سنین رخ دهد. بروز آن حتی در سنین کمتر از 10 سال نیز گزارش شده است. سن متوسطی ​​ که اولین بار این اختلال رخ می دهد، 58 سال است.

 

حس شنوایی و بصری

نکته دیگری که درباره مشکل خواب باید به آن اشاره کرد، مدل دیگری از پارازومنیااست دانشمندان معتقدند که هر دو مشکل مربوط به خواب به هم مرتبط هستند. در هر دو مورد، فرد احساس هراس و هشدار میکند، و همچنین توهم بصری و شنیداری را تجربه می کنند.

 

مشکل گوش داخلی

آخرین نظریه مربوط به این نوع وضعیت ، به مشکل احتمالی گوش داخلی است، به خصوص در تونل اوستاچیان.ممکن است یک تغییر کوچک، یک ضایعه یا التهاب ،باعث ایجاد توهم شنوایی و سردرد شود با این حال، چراغ هایی را که بیماران می بینند توضیح برایشان وجود ندارد.

 

علت سندروم انفجار در سر

با اینکه هنوز محققان درک درستی از سندروم انفجار سر در خواب (EHS) ندارند، اما این اختلال خواب چندان هم نادر نیست، تقریباً 10 تا 18% افراد حداقل یکبار هم شده در زندگی شان دچار انفجار سر در خواب می  شوند. جالب است بدانید کسانی که موقع خواب رفتن یا بیدار شدن بختک یا همان فلج خواب را تجربه می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به سندروم انفجار سر در خواب هستند. استرس زیاد و بیماری های روحی روانی نیز در ایجاد انفجار سر در خواب موثر هستند. خانم ها بیشتر از آقایان گرفتار سندروم انفجار سر در خواب می شوند، این بیماری در سنین بالای 50 سال شایع تر است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]