عضو کانال یوتیوب ما شوید.

سندروم دست بیگانه چیست؟

سندروم دست بیگانه چیست؟
سندروم دست بیگانه چیست؟

سندروم دست بیگانه چیست؟

اگرچه سندرم دست بیگانه اغلب در پی رنگ داستان های ترسناک مورد استفاده قرار می گیرد، ولی صرفا محدود به دنیای تخیل نمی شود. افراد مبتلا به این اختلال ترسناک، ولی خوشبختانه نادر، کاملا کنترل دست یا یک عضو بدن خود را از دست می دهند. در اغلب موارد عضو غیر قابل کنترل بدون اختیار فرد ذهن را تحت سلطه  ی خود در می  آورد و این افراد گزارش داده  اند که عضو «بیگانه» تلاش می کند خود فرد یا دیگری را خفه کند، لباس را پاره کند یا تا جایی بدن را بخاراند که خون بیاید. در اغلب موارد سندرم دست بیگانه در بیماران مبتلا به آلزایمر یا کروتزفلد جاکوب یا درنتیجه  ی جراحی مغز هنگام شکافته شدن دو نیمکره ظاهر می شود. متاسفانه، این سندرم هیچ درمانی ندارد و افراد مبتلا به آن اغلب دستان خود را مشغول نگه می دارند یا از دست دیگر خود استفاده می کنند تا دست بیگانه کنترل شود.

 

سندروم دست بیگانه چیست؟

همچنین بیماری دست بیگانه می‌توانند تحت تاثیر بیماری‌های دیگری ایجاد شود. از جمله این بیماری‌ها می‌توان صرع شدید، سکته‌ مغزی، تومور مغزی و یا عواقب جراحی مغز را مثال زد. در مورد اولین گزارش این بیماری باید به سال 1908 در آلمان برگشت. در آن سال یک متخصص مغز و اعصاب آۀماانی اولین گزارش دست بیگانه را داد. در این گزارش آمده بود یکی از بیمارانش که به دست بیگانه مبتلا بود قصد خفه کردن او را داشت. همچنین فردی که به این بیماری مبتلا بود برای خرید به یکی از فروشگاه‌های بزرگ رفته بود. هنگام خرید کفش با دست چپ خود کفش قرمز را بر می‌داشت. در حالی که دست راستش که بیگانه بود کفش را سر جایش می‌گذاشت و کفش آبی را برمی‌داشت. اما در ادامه می‌خواهیم ببینیم در بیماری دست بیگانه کدام قسمت از مغز آسیب می‌بیند. در واقع در نتیجه چه اتفاقی این بیماری حادث می‌شود؟ قسمتی در مغز قرار دارد به نام “کورپوس کالوزوم” . این قسمت از مغز وظیفه اتصال دو نیمکره مغز را بر عهده دارد. هنگام کنترل بیماری‌هایی همچون صرع شدید و تشنج این قسمت از مغز را جراحی می‌کنند. در واقع در این جراحی‌های سعی دارند دو نیمکره مغز را از هم جدا کنند.. آسیب به این قسمت از مغز می‌تواند منجر به بیماری و اختلال سندروم دست بیگانه شود. تمامی اندام‌های حرکتی بدن انسان تحت قسمتی از مغز کنترل می‌شود. این قسمت خاص در مغز “کورتکس حرکتی” یا Motor Cortex نام دارد. در واقع از این قسمت مغز است که فرمان‌های مربوط به حرکت اندام‌های بدن صادر می‌شود. این ناحیه مختص هر دو نیمکره مغز می‌باشد. نکته جالبی در این زمینه وجود دارد. حرکات اندام‌های طرف چپ بدن تحت فرمان کورتکس نیمکره راست است. این در حالی است که حرکات اندام‌های طرف راست بدن تحت فرمان کورتکس نیمکره چپ است.

 

درمان سندروم دست بیگانه

هیچ درمان دارویی برای این اختلال وجود ندارد هر چند تکنیک‌های متفاوتی برای متوقف کردن این اختلال وجود دارد:

  • مشغول کردن دست بیگانه به انجام کار برای مثال نگه داشتن یک جسم.
  • قرار دادن دست بین دو پا.
  • از دست دادن تمرکز و کمبود اعتماد به نفس مواردی هستند که به پیشرفت این اختلال کمک می‌کنند در نتیجه تمرینهایی که به تمرکز بالا احتیاج دارند نتیجه می‌دهد لازم است ذکر شود که در این تمرینات دست بیگانه باید مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال قرار دادن جسمی روی دست بیگانه و از بیمار بخواهید تا چه مدت بدون انداختن جسم می‌تواند دست را نگه دارد.

 

علائم اختلال سندروم دست بیگانه

بارزترین علامت بیماری دست بیگانه عدم توانایی در کنترل دست می‌باشد. در واقع دست تحت فرمان شخص نیست. به عبارتی دیگر دست به صورت بیگانه و جدا از بدن به صورت مستقل عمل می‌کند. در هر صورت برای تشخیص نهایی بیماری حتما باید به پزشک مراجعه کنید. در مورد درمان بیماری و اختلال سندروم دست بیگانه هیچ درمان قطعی وجود ندارد. علاوه بر این درمان دارویی خاصی نیز برای این بیماری در نظر گرفته نشده است. با این حال تکنیک‌های مختلفی برای کنترل دست بیگانه از طرف پزشک به بیمار ارائه خواهد شد. یکی از این تکنیک‌ها مشغول نگه داشتن دست بیگانه است. برای مثال قرار دادن شی یا جسمی در دست بیگانه. قرار دادن دو دست در میان دو پا نیز موثر است. علاوه بر این عوامل متعددی باعث تشدید این بیماری می‌شوند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]