عضو کانال یوتیوب ما شوید.

سورس کنترل چیست؟

سورس کنترل چیست؟
سورس کنترل چیست؟

سورس کنترل چیست؟

ابزارهایی که با قرار گیری پروژه روی آن می توانید سورس های پروژه را مدیریت و کنترل نمایید که اگر سورس ها را تغییر دهید این تغییرات روی پروژه اعمال می‌ شود و اطلاعات کامل آن در اختیار شما قرار می گیرد و به عنوان یک رکورد ذخیره می شوند و سورس کد ها به عنوان یک منبع برای نگهداری و ذخیره کد ها می دانند که همیشه آخرین نسخه کد ها را در یک مکان امن در اختیار دارید به طور مثال اگر سیستم شما خراب شد بابت سورس کد ها دیگر نگرانی ندارید زیرا آن ها را در یک مکان امن ذخیره کرده اید.

سورس کنترل ها سیستمی برای کنترل و تغییرات واحدهای اطلاعاتی برای ایجاد یک برنامه نرم افزاری می باشند و این کنترل ها زمانی اهمیت پیدا می کنند که چند تا برنامه نویس به صورت مشترک بخواهند روی یک موضوع کار کنند و اگر در حین کار تداخلاتی پیش بیاید سورس کنترل ها باید یک راه حل مناسب را معرفی کنند که امروزه از ابزارهای نرم افزاری استفاده می شود اما بعضی از شرکت ها هنوزم از روش های قدیمی مانند کپی گرفتن در پوشه های مختلف و یا نگهداری در فلش استفاده می کنند.

با استفاده از سورس کنترل همیشه خیالتان راحت است  که آخرین نسخه برنامه را دارید و اگر ویژگی به برنامه اضافه شود که از آن خوشتان نیاید هر زمان که دوست داشته باشید می توانید سورس را به عقب برگردانید و تغییرات را لغو کنید و لازم نیست این تغییرات به صورت دستی اعمال شود سورس کنترل یک مکانیزم برای بهینه شدن پروژه که این امکان را به شما می دهد توضیحاتی را به پروژه اضافه کنید تا در کارهای گروهی افراد متوجه شوند چه تغییراتی اعمال شده است که برنامه نویسان زیادی مدیریت پروژه های خود را به سورس کنترل ها سپرده اند و معروف ترین سورس Git می باشد.

با نوشته ی سورس کنترل چیست؟ همراه ما باشید.

 

سورس کنترل چیست؟

سورس کنترل چیست؟
سورس کنترل چیست؟

انواع سورس کنترل و تفاوت آن ها

نرم افزار های مدیریت کلا به دو دسته توضیحی و متمرکز تقسیم می شوند که نحوه نگهداری و مدیریت کد ها در این نرم افزار ها متفاوت می باشد.

 • سورس کنترل مرکزی

در این نرم افزار یک سرور و چند Client وجود دارد که تغییرات در سرور ذخیره می شود و با استفاده از Client تغییرات دریافت می شوند که داده ها و متا دیتاها بر روی سرور نگهداری می‌ شوند و کلاینت ها فقط بخشی از سورس را بر روی یک ورژن مشخص دارند که اگر اطلاعات روی سرورها از کار بیوفتد کلاینت ها دچار مشکل می شوند و نمی توانند کار کنند.

 • سورس کنترل توزیع شده

در این روش سرور حذف شده و هر کاربری خودش می تواند ۱۰۰ کلاینت داشته باشد و بدون ارتباط آنلاین انجام می شود که برای برطرف کردن مشکلات باید یک کپی کامل از همه فایل های پروژه گرفته و در اختیار Client ها  گذاشت که اگر سرور به هر طریقی عمل نکند به وسیله کلاینت ها امکان بازیابی اطلاعات وجود داشته باشد.

برخی از ما تا به امروز اسم نرم افزارهای سورس کنترل به گوشمان نخورده و با آن ها هیچ آشنایی نداریم و یا استفاده نکردیم اما برنامه نویسان از این نرم افزار ها در زمینه‌های مختلفی استفاده می کنند که  دارای ویژگی های زیادی می باشد در زیر چند نمونه از آن ها را بررسی می کنیم:

 

Git

این ابزار معروف ترین و محبوب ترین ابزار سورس کنترل در جهان می باشد که به زبان C نوشته شده و برنامه نویسان زیادی برای نگهداری کد های خود از این نرم افزار استفاده می کنند و کار کردن با این نرم افزار نسبت به بقیه ابزارهای سورس کنترل راحت تر می باشد و تنها با اجرای چند دستور به راحتی می توانید کدهای پروژه خود را به این ابزار منتقل کنید که ویژوال استودیو قابلیت خودکار ذخیره سازی کد ها روی این ابزار را فراهم کرده تا کار شما راحت تر شود .

شرکت های بزرگ و برنامه نویسان برای پروژه های خود از Git برای گسترش و نگهداری سورس کد ها استفاده می کنند که نیاز به اتصال دائمی به سرور نیست و در هر شرایطی می توان کار خود را انجام دهند و هم چنین تمام نسخه آن را می‌ توانید روی دستگاه خود استفاده کنید.

مزایایی Git
 • از سرعت بسیار بالایی برخوردار است و بهترین جایگاه را از نظر سرعت به خود اختصاص داده است.
 • حجم مخزن های پروژه بسیار کم می باشد.
 • معماری آن از پایداری و سادگی بسیار بالایی برخوردار است و امکان خراب شدن مخزن ها اصلا وجود ندارد.
 • پشتیبانی از شاخه ها که برای یک تغییر جدید می توانید شاخه جدیدی را بسازید و هر زمانی که دوست داشتید به شاخه های اصلی برگردید و آن را حذف کنید.
 • دنبال کردن محتوای فایل ها
 • اگر فایلی را حذف یا جابجا کرده باشید و یادتان رفته باشد آن را ذخیره کنید Git آن را ثبت می‌کند.
معایب Git
 • از کد های طولانی برای بالا رفتن امنیت و جلوگیری از دستکاری مخازن استفاده می کند.
 • عدم سازگاری با برخی سیستم عامل ها مانند ویندوز.
 • عدم سازگاری با دستورات و اسامی متفاوت
 • امکان اینکه از یک شاخه Checkout بگیرید وجود ندارد.

 

Github

سرویسی که برنامه نویسان از آن استفاده می کنند و سیستم گیت آن را پشتیبانی می کند و از سال ۲۰۰۸ فعالیت خود را آغاز کرد و تا به امروز ۳۰ میلیون برنامه نویس در تمام دنیا از آن استفاده می کند که می توانید در این سرویس کد های خود را با برنامه نویسان دیگر به اشتراک بگذارید این سرویس به دو بخش عمومی و خصوصی تقسیم شده که بخش عمومی آن به صورت رایگان در دست تمام افراد قرار گرفته اما برای استفاده از بخش خصوصی باید هزینه را پرداخت کنید همچنین سطح دسترسی در گیت هاب به صورت Repository می باشد و اگر در پروژه به مشکل برخوردید می توانید آن را به تیم گزارش کنید تا با همفکری یکدیگر بتوانند مشکل را برطرف کنند .

 

TFS

مخفف Team Foundation Server می باشد که توسط شرکت مایکروسافت در سال ۲۰۱۶ به بازار عرضه شد یک ابزار قدرتمند برای نگهداری سورس کد ها که تمام خواسته های برنامه نویسان را برآورده می کند.

 

GitLab

گیت لب همانند گیت هاب عمل می کند اما زبان برنامه نویسی این سرویس زبان برنامه نویسی Ruby و زبان برنامه نویسی Go می باشد وقتی برند هایی مانند علی بابا و سونی از آن استفاده می کنند در برنامه نویسان این اطمینان خاطر ایجاد شود که این سرویس دارای امنیت و قابلیت اعتماد زیادی است زمانی که سرور های خودش را از مایکروسافت به گوگل تغییر داد برای کاربران ایرانی مشکلاتی به وجود آمد سطح دسترسی افراد در این سرویس را می‌ توانید بسته به نقشی که دارند تنظیم کنید .

 

Subversion

این نرم افزار دارای یک سرور و یک کلاینت است که در بین کاربران به علت راحتی در استفاده از آن بسیار محبوب واقع شده که فقط توپولوژی ستاره ای را پشتیبانی می کند و این سرویس تغییرات را بر روی کامپیوتر خودتان ذخیره نمی کند و بر روی سروری که همه کاربران بتوانند به آن دسترسی داشته باشند ذخیره می کند و اگر از دسترس خارج شود اعضای دیگر نمی توانند به پروژه دسترسی داشته باشند.

 

Visual Sources Safe

این سرویس برای مدیریت پروژه های گروهی کاربرد دارد و برای اعضای گروه یک نام کاربری و رمز عبور تعریف می کند که اعضا می توانند تغییرات را روی سیستم خود ذخیره کنند و در انتها آن ها را به این نرم افزار ارسال کنند و یک آرشیو از تغییرات را در خود نگه می دارد این نرم افزار در بین برنامه نویسان مورد استقبال زیادی قرار نگرفته است و شرکت مایکروسافت در سال ۲۰۰۵ آن را با نرم افزار Team Foundation Serverجایگزین کرد.

 

نتیجه گیری

سورس کنترل به برنامه نویسان کمک بسیار زیادی در حفظ و نگهداری کد ها می کند و برنامه نویسان حرفه ای از این ابزارها برای کار خود استفاده می کنند اگر تا به امروز از این ابزار استفاده نکرده اید به شما پیشنهاد می شود که آن را استفاده کنید تا به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل شوید.

 

 

تجربه ی کار خود را با هر یک از سورس کنترل های بالا را در بخش نظرات نوشته ی سورس کنترل چیست؟ که همین نوشته است بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]