عضو کانال یوتیوب ما شوید.

فرآیند برنامه ریزی فروش و چگونگی افزایش فروش سازمانی

فرآیند برنامه ریزی فروش و چگونگی افزایش فروش سازمانی
فرآیند برنامه ریزی فروش و چگونگی افزایش فروش سازمانی

فرآیند برنامه ریزی فروش و چگونگی افزایش فروش سازمانی

برنامه ریزی فروش یک عملکرد کلیدی در روند مدیریت فروش است. برنامه ریزی برای فروش موفق، روشی موثر است که شامل پیش بینی فروش، مدیریت تقاضا، تعیین اهداف فروش مبتنی بر سود و مراحل اجرای یک برنامه دقیق است. برنامه ریزی برای فروش، فرآیند سازماندهی فعالیت هایی است که برای دستیابی به اهداف تجاری، اجباری هستند. یک طرح فروش شامل یک طرح استراتژیک است که اهداف کسب و کارها و منابع مختلف را مشخص می کند. این موارد را می توان برای برخی فعالیت هایی که انجام می دهید برای رسیدن به هدف مورد نظر خود استفاده کنید.

 

فرآیند برنامه ریزی فروش و چگونگی افزایش فروش سازمانی

 برنامه ریزی فروش برای افزایش فروش

برنامه ریزی فروش شامل دو مرحله است؛ اول، شکل گیری برنامه یا تدوین و دوم، ثبات و اجرای آن برنامه خاص که در آن انتظار می رود یک فروشنده از مهارت های خود برای رسیدن به اهداف استفاده کند. به همین ترتیب، کیفیت برنامه ریزی در همان مراحل ابتدایی، یک رفتار هوشمندانه خواهد بود. قبل از عرضه یک محصول جدید در بازار، مجموعه فعالیت هایی عموماً پس از عرضه یک محصول انجام می شوند؛ این کارها باید بر اساس تدوین یک برنامه استراتژیک و منظم اجرا شوند. برنامه ریزی فروش یک عنصر اساسی در روند مدیریت است.

 

بهترین برنامه ریزی فروش

تکنیک های مختلف طرح فروش اغلب در شرکت های مختلف با توجه به نیاز آنها مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از آنها نیاز به برنامه ریزی سه ماهه نیاز دارند و برخی دیگر از برنامه ریزی فروش به صورت شش ماهه یا سالانه تبعیت می کنند. اگر کادر فروش یک شرکت، حرفه ای و متخصص باشند، بنابراین برای دستیابی به فروش بیشتر در بازار، نیازی به تحقیق های اصولی از ابتدا نیست. نیروی فروش در شرکت ها تمام این مراحل را قبلاً انجام داده اند.

 

 سازماندهی منابع داخلی قبل از برنامه ریزی فروش

اگر مدیر یک سازمان هستید، شناخت وظایف کارکنان و درک قدرت و توانایی های فردی آنها بر عهده شما است. این امر باعث می شود به راحتی بتوانید چندین مسئولیت را به آن دسته از اعضای تیم که تجربه انجام همه کارها را دارند، اختصاص دهید. این کارها را باید قبل از برنامه ریزی فروش انجام دهید. مطمئناً این نوع نگرش باعث می شود که تمام اعضای تیم، قبل از آغاز به کار فروش، با همدیگر هماهنگ تر شوند. مهمترین مرحله تجزیه و تحلیل کلیه فعالیت های اعضای تیم، شناسایی دامنه پیشرفت در برنامه ریزی فروش فعلی شما است. برای ایده های بهتر، می توانید این برنامه ریزی ها را با سایر مدیران ارشد در میان بگذارید. این کار مسلماً تا حد زیادی می تواند افزایش حجم فروش محصول را در پی داشته باشد.

 

برنامه ریزی فروش صنعتی

یکی از مهم ترین راهکارهای برنامه ریزی فروش، برگزاری منظم کنفرانس ها، سخنرانی های آموزنده و سمینارهایی است که افراد متخصص در فروش، آنها را ارائه می دهند. با این جلسات می توانید اعضای تیم خود را آموزش دهید. این برنامه ها به تیم کمک می کند تا دانش لازم را کسب کرده و مهارت های خود را در فروش ارتقا دهند. به این ترتیب بهتر می توانند برای برنامه ریزی فروش جدیدتر، آماده باشند. این امر به پیشرفت کلی تیم فروش کمک می کند که قطعاً منجر به رشد بیشتر در بازارهای رقابتی خواهد شد. این وظیفه مدیر کادر فروش است که به اعضای تیم خود، جهت صحیحی را نشان بدهد که باید برای رسیدن به اهداف مورد نظر برای رسیدن به آن تلاش کنند. مدیر باید وقت مناسب را به اعضای تیم اختصاص دهد و به طور منظم به آنها انگیزه بدهد. این کار به ایجاد یک برنامه ایده آل برای رشد شرکت در هر بازار رقابتی کمک می کند. تمام این اقدامات، جزو اصلی ترین بخش برنامه ریزی فروش محسوب می شوند.

 

مشخصات بهترین برنامه فروش چیست؟

یک ساختار برنامه ریزی فروش که معمولاً در برنامه ریزی استراتژیک تجاری مورد استفاده قرار می گیرد مدل VMGS است. وقتی یک شرکت بخواهد از طریق برنامه ریزی خود به اهداف فروش بالاتری دست یابد، از این چارچوب برای رسیدن به هدف مورد نظر استفاده می کند. مدل VMGS بر این اساس استوار است که، هنگامی که می خواهید یک برنامه موثر ایجاد کنید باید چندین عنصر را در نظر بگیرید؛ این فاکتورها عبارتند از:

  • چشم انداز
  • ماموریت
  • اهداف کوتاه مدت و بلند مدت
  • استراتژی ها و تاکتیک ها

 

تعیین اهداف آینده و چشم انداز در برنامه ریزی فروش

تعیین اهداف و چشم انداز در برنامه ریزی فروش در حقیقت، یک عنوان است که نمایی از آینده را نشان می دهد که مدیریت یک شرکت تصمیم دارد به آن دستیابی پیدا کند. هدف از تدوین چشم انداز شرکت در برنامه ریزی فروش، الهام بخشیدن و راهنمایی کارکنان در جهت برداشتن گام های درست است. معمولاً همه شرکت ها یک استراتژی تجاری طولانی مدت را اجرا می کنند، سپس آنها را ابتدا به صورت داخلی با کارمندان خود در میان می گذارند و سپس این استراتژی از طریق اینترنت، وب سایت، خبرنامه های مختلف، تبلیغات منظم و گزارش های سالانه شرکت و غیره به صورت خارجی دنبال می شود. اینها همه جزو گام های اول برنامه ریزی فروش هستند.

 

تعیین وظایف و ماموریت در برنامه ریزی فروش

هدف اصلی تعیین وظایف و ماموریت، شناسایی و توزیع اختیارات مختلف برای فعالیت های تجاری است. این، مانند یک نقشه عمل می کند که تمام کارها در شرکت را همراه با اهداف آنها به هم متصل می سازد. تعیین ماموریت های سازمانی در برنامه ریزی فروش، یک ابزار کارآمد برای ایجاد انگیزه در کارمندان بخش ها، تیم و شرکت است.

 

تعیین اهداف در برنامه ریزی فروش

تعیین اهداف، بهترین دستورالعمل های کوتاه مدت در تدوین برنامه ریزی فروش هستند و به شما کمک می کنند تا تلاش های خود را در فروش ادامه دهید. این اهداف در واقع برخی از نیازهای منحصر به فرد هستند که باید برآورده شوند. سه هدف اصلی برای فروش در شرکت ها وجود دارد که باید مورد بحث قرار گیرد:

  • اهدافی که از طریق اختیارات شرکت، نهایی و تصمیم گیری می شوند، اهداف شرکت نامیده می شوند.
  • اهدافی را که در بخش های مختلف با تمرکز اصلی در جذب مشتری جدید، نهایی می شود، اهداف دپارتمان می نامند.
  • سومین نوع هدف، هدف تجاری شخصی است. این هدف صرفاً برای تجارت نیست زیرا شامل یادگیری شخصی می شود. از طریق این هدف، یک فرد می تواند برخی از مهارت ها و توانایی های جدید را بیاموزد که به او کمک می کند مهارت های شغلی خود را بهبود ببخشد.

 

استراتژی ها و تاکتیک ها در برنامه ریزی فروش

همه سازمان ها می خواهند به هر قیمتی که شده به اهداف خود برسند. برای انجام این کار، معمولاً مدیران چند استراتژی و تاکتیک منحصر به فرد را دنبال می کنند. هر شرکت می خواهد از استراتژی ها و تاکتیک های خود در برابر نفوذ رقبا محافظت کند. وقتی ما در مورد استراتژی ها در برنامه ریزی فروش صحبت می کنیم، تبدیل به یک فرایند حیاتی می شود؛ زیرا همه کارمندان برای کار بهتر، نیاز به یک برنامه عملیاتی کامل دارند. تمام راهنمایی های لازم باید به درستی ذکر شوند، به طوری که افراد، تمام اقدامات اساسی را برای تبلیغ محصولات یا خدمات خود در مناطق مختلف انجام دهند.

 

چگونه می توان یک برنامه ریزی فروش مویرگی موثر ایجاد کرد؟

بدون داشتن یک برنامه فروش کاملاً مشخص در حوزه فروش مویرگی، کسب و کار شما برای شکست راه اندازی شده است. اگر اداره مشاغل و برنامه ریزی فروش را یک سفر در نظر بگیریم، طراحی یک نقشه (برنامه ریزی فروش) می تواند باعث پیشگیری از سردرگمی و انحراف شما از مسیر سفر گردد. توزیع (فروش مویرگی) به معنای در دسترس قرار دادن یک محصول برای خرید از طریق پخش آن در بازار است. این موضوع شامل حمل و نقل، بسته بندی و تحویل می شود. برنامه ریزی فروش مویرگی برای افزایش دامنه سودآوری یک مجموعه یا شرکت ضروری است.

توزیع کننده به شخصی گفته می شود که کالایی را خریداری، ذخیره کرده و سپس از طریق کانال توزیع به فروش برساند. آنها بین تولیدکنندگان و خرده فروشان و یا مصرف کنندگان قرار دارند و به نمایندگی از یک شرکت خاص در مقابل نمایندگی خود کار می کنند. معمولاً توزیع کنندگان در روابط مشترک با مشتریان و تولیدکنندگان مشارکت دارند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]