معرفی ارز دیجیتال – اتریوم

اتریوم چیست؟

رمزارز معروف اتریوم که با کلمه ی انگلیسی Ethereum شناخته می شود یک پلتفرم عمومی open source، زنجیره بلوکی محور با رایانش توزیع‌ شده می باشد که قابلیت قرارداد هوشمند را دارا است.

 

پلتفرم اتریم یک ماشین مجازی تورینگ کامل اتریوم (EVM) را فراهم می کند، اسکریپت‌ ها را با استفاده از یک شبکه ی جهانی و بین المللی Nodeهای عمومی اجرا می‌ کند.

رمزارز اتریوم یک «اتر» که توکن ارز رمزپایه است را ارائه می‌ کند، که این توکن بین حساب‌ های کاربران قابل انتقال بوده و امکان اینکه به Nodeهای شرکت‌ کننده برای محاسباتی که انجام خواهد داد پرداخت می شود.گَس، یک روش داخلی در جهت قیمت گذاری می باشد که برای جلوگیری از اسپم شدن و یافتن مکان‌ منابع روی هر شبکه ی اتریوم به کار گرفته خواهد شد.

لوگوی رمزارز اتریوم
لوگوی رمزارز اتریوم

 

تاریخچه رمزارز اتریوم

ایده ی اصلی رمزارز اتریوم توسط آقای ویتالیک بوترین در سال ۲۰۱۳ میلادی بعد از یک مقاله ی سفید در دنیا مطرح شد.ویتالیک بوترین در مجله ی رسمی بیت کوین فعالیت داشت و اعتقاد او این بود که بیت کوین دچار تعدادی نقاط ضعف میی باشد که باید با معرفی رمزارزی دیگر برطرف شود.

بالاخره در ژانویه ۲۰۱۴ میلادی ویتالیک بوترین به همراه چند توسعه دهنده ی نرم افزار دیگر ایده ی اتریوم را کامل تر کرده و در آگوست سال ۲۰۱۴ میلادی، برای پیاده‌سازی پروژه ی اتریوم جذب سرمایه کرد.

 

توکن رمزارز Ethereum

اتر یک واحد ارز رمزپایه می باشد که در شبکه ی اصلی اتریوم از آن استفاده خواهد شد.پس اگر در شبکه ی رمزارز اتریوم یک تراکنش انجام داده شود، باید از توکن های اتر استفاده شود.

این مسئله مثل دلار آمریکا که از یک واحد کوچکتر به نام واحد سنت تشکیل شده است و بیت کوین که دارای یک واحد کوچکتر به نام میلی بیت و ساتوشی می باشد.

واحد اتر هم دارای تعدادی واحد کوچکتر با نام گذاری‌ های متفاوت می باشد.

در کل که واحد های کوچکتر اتریوم را سابو که در زبان انگلیسی به szabo معروف است می گوییم و تقسیم‌ بندی این واحد کوچکتر آن به شکل زیر است:

یک اتر = یک میلیون سابو

ماینینگ رمزارز اتریوم
ماینینگ رمزارز اتریوم

 

تفاوت های رمزارز بیت کوین و رمزارز اتریوم

 1. رمزارز بیت کوین در سال ۲۰۰۸ میلادی به عنوان اولین رمزارزی که در دنیا شروع به کار کرده است شناخته می شود و رمزارز اتریوم دقیقا ۶سال بعد از بیت کوین و در سال ۲۰۱۵ میلادی به دنیای رمزارزها معرفی شد.
 2. رمزارز بیت کوین توسط یک فرد ناشناسی، با نام مستعاری که همه آنرا با آن می شناسند و ساتوشی ناکاموتو نام دارد ایجاد شده است و با گذشت ۱۰سال از معرفی این رمزارز دیجیتالی، هویت ساتوشی ناکاموتو همچنان در ابهام است. ولی در مقابل، رمزارز اتریوم توسط آقای ویتالیک بوترین ایجاد و معرفی شده است.
 3. رمز ارز بیت کوین یک رمزارز غیر متمرکز و open source است که اولین بار در جهان از فناوری معروف بلاک چین استفاده کرد.
 4. در مقابل رمزارز اتریوم پلتفرمی open source مبتنی بر فناوری بلاک‌ چین می باشد که به توسعه‌ دهندگان آن اجازه ی ساخت و توسعه اپلیکیشن‌ های غیر متمرکز را داده و رمزارز Ethereum با نام اتر شناخته شده است.
 5. رمزارز بیت کوین با هدف جایگزینی به جای پول و تغییر سیستم های پرداخت آنلاین و بدون واسطه ایجاد شده است و تنها به عنوان یک واحد پولی در جهت امکان خرید و فروش کالاها و خدمت ها استفاده می شود ولی رمزارز اتریوم بیشتر به عنوان یک بستر اجرای قرارداد های هوشمند، راه اندازی شده است و توسط توکن های جدید و برگزاری ICOها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
سایر تفاوت های رمزارز بیت کوین و رمزارز اتریوم
 • رمزارز بیت کوین و رمزارز Ethereum هر دو از یک پروتکل PoW استفاده کرده و قابل استخراج می باشد، تفاوتش این است که تعداد سکه های قابل استخراج در رمزارز بیت کوین فقط ۲۱میلیون واحد کامل در نظر گرفته شده است ولی در رمزارز اتریوم چنین محدودیتی اصلا وجود ندارد.
 • در زمان تکمیل یک بلاک که ارتباط مستقیمی با زمان تایید تراکنش دارد، در رمزارز Ethereum حدودا ۱۴ثانیه و در رمزارز بیت کوین این زمان حداقل ۱۰دقیقه به طول می انجامد.
 • رمزارز Ethereum یک مدل اقتصادی متفاوت با رمزارز بیت کوین می باشد.
 • بلاک های پاداش رمزارز بیت کوین دقیقا هر ۴سال یک دفعه تقسیم می شوند اما در رمزارز اتریوم این کار سالانه یک بار اتفاق می افتد.
 • از نظر فنی، زبان برنامه‌ نویسی مورد استفاده که در رمزارز بیت کوین و رمزارز اتریوم می باشد متفاوت است.
 • الگوریتم رمزنگاری Ethereum که با نام انگلیسی Ethash معروف است و الگوریتم بیت کوین SHA-256 می باشد.

استخراج اتریوم

 • رمزارز Ethereum با استفاده از یک hash algoithm به اسم Ethash اجازه استفاده از کارت های گرافیک را به جایپردازنده ها فراهم می کند.
 • در رمزارز بیت کوین چنین امکاناتی را برای کاربران نداریم و در حال حاضر استخراج رمزارز بیت کوین تنها با دستگاه های بسیار قدرتمند معروف به ASIC امکانپذیر خواهد بود.
 • استفاده ی فروشگاه های مجازی از رمزارز بیت کوین به مراتب گسترده تر از رمزارز Ethereum می باشد، هواداران رمزارز اتریوم باور دارند که برق مورد نیاز برای استخراج رمزارز Ethereum بسیار پایین تر از رمزارز بیت کوین می باشد و به همین دلیل است که این رمزارز گزینه بهتری برای انجام تراکنش ها می باشد.
 • در رمزارز اتریوم کارمزد ها متناسب با پیچیدگی های محاسباتی، پهنای باند قابل استفاده و فضای ذخیره سازی محاسبه خواهد شد.
 •  کارمزدهای تراکنش‌ رمزارز بیت کوین بر اساس اندازه و زمان آن محاسبه خواهد شد.

 

ارزش رمزارز اتریوم

در حالیکه ارزش رمزارز اتیریوم در سیزدهم ماه ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی به بالاترین مقدار خود رسید، ارزش آن طی ماه‌ های آینده ی این تاریخ تا تقریبا ۸۳ دلار آمریکا کاهش پیدا کرد.

 

معرفی  Ethereum2

رمزارز اتریوم ۲ یک update گسترده در شبکه ی رمزارز اتریوم می باشد که باعث تغییر الگوریتم های اجماع این بلاکچین از PoW به PoS خواهد شد. انتظار داریم که update در سه ماهه ی سوم سال ۲۰۲۰ میلادی اجرا شود.

 

Ethereum در ایران

برای دریافت رمزارز Ethereum و فعالیت بر برنامه های غیرمتمرکز در کشور عزیزمان ایران و تجربه ی کار با توکن های رمزارز اتریوم صرافی‌ هایی که در کشور عزیزمان ایران وجود دارند که این فعالیت را انجام می دهند.

 

امیدواریم از این مقاله اطلاعات مفیدی به دست آورده باشید.

موفق و پیروز باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code