نکات مهم برنامه نویسی

نکات مهم برنامه نویسی

برنامه نویسی به عنوان یکی از صنعت های حال حاظر بین افراد زیادی رایج شده است اما همانند تمام صنعت ها و شغل های دیگر این حرفه هم نکاتی را دارد که با رعایت آنها می توانید به راحتی این شغل را دنبال کنید.

 

نکاتی که به بررسی آنها می پردازیم در واقع مواردی پر کاربرد تر می باشد که شاید این با انجام این موارد به راحتی سطح شما از یک برنامه نویس تازه کار به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل شود.

فهرست نکات مهم برنامه نویسی به شرح زیر می باشد:

 • برنامه نویسی تحت وب یا تحت سیستم عامل

  در ابتدای هر کاری شما باید رسته ی کاری خود را مشخص کنید که دنیای برنامه نویسی هم از این قائده مستثنی نمی باشد. اگر بین برنامه نویسی سیستم عامل های مختلف و برنامه نویسی تحت وب مردد می باشید می توانید از خود این سوال را بپرسید که آیا دوست دارید برنامه هایی که تحت اینترنت اجرا می شوند را بنویسید یا برنامه هایی که در سیستم کاربر اجرا می شوند؟ بعد از پرسش این سوال شما باید به جواب معینی برسید.

 

 • تایپ ده انگشتی لازمه ی برنامه نویسی پیشرفته

  نحوه صحیح تایپ می‌ تواند کمک زیادی در حرفه ای شدن شما در حرفه ی برنامه نویسی کند. کسب مهارت تایپ صحیح که همه ی افراد حوزه ی برنامه نویسی آن را با نام تایپ ده انگشتی می شناسند برای حرفه برنامه نویسی لازم و ضروری است. به عبارت دیگر برنامه نویسی صرفاً در نوشتن کدها خلاصه نمی‌شود بلکه ما باید به عنوان یک برنامه نویسی بتوانیم از استاندارد های این حرفه تبعیت کنیم.
  تجربه ی اکثر برنامه نویسان جهان نشان داده است زمانیکه با استفاده از ده انگشت دست خود اقدام به کد زدن می‌کنیم، نه تنها سرعت انجام این کار افزایش می یابد بلکه کمتر هم از اینکار خسته خواهیم شد چرا که میزان باری که روی دو انگشت وارد می‌شود (در تایپ دو انگشتی)، حال در تایپ ده انگشتی مابین ده انگشت تقسیم خواهد شد و میزان خستگی ما نیز کمتر خواهد شد.

 

 • فراگیری زبان انگیسی

  یکی از مهم ترین بخش های برنامه نویسی این است که یک برنامه نویس حتما زبان انگلیسی را فرا گرفته باشد زیرا این کار در اکثر مشکلات او را همراهی می کند. ضمنا زبان های برنامه نویسی با syntax و محیط های اجرایی استاندارد زبان انگلیسی هماهنگ می باشند پس شما قبل از شروع برنامه نویسی تا حدی تجربه زبان انگلیسی را نیاز دارید.

 

 • ابتدا یک زبان برنامه نویسی را یاد بگیرید سپس سراغ فریم‌ ورک ها بروید.

  بعضی از برنامه نویسان مبتدی ابتدا به سراغ یک فریم ورک خاص رفته و در ابتدا ترفند ها و روش های استفاده از آن را یاد میگیرند سپس به سراغ یادگیری زبان برنامه نویسی مربوط به آن فریم ورک می روند. اشتباهی که شما را تقریبا به یک ربات تبدیل میکند!! اگر شما با زبان اصلی پایه ی یک فریم ورک آشنایی نداشته باشید، هرگز نمیفهمید که کد ها و توابع آن فریم ورک چگونه کار می کند و فقط مانند یک ربات از آن دستورات استفاده میکنید. ولی یادگیری زبان برنامه نویسی مخصوص آن فریم ورک در ابتدا باعث میشود شما آشنایی کامل با نحوه ی کار آن فریم ورک خاص داشته باشید.

 

 • یادگیری javascript نه jQuery

  این مورد یکی از عمده ترین اشتباهات است که قانون قبلی را زیر پا خواهد گذاشت. افراد بسیاری هستند که فرقی بین javascript و jQuery نمیدانند. در صورتی که jQuery در اصل یک سری توابع است که به زبان javascript نوشته شده و باعث کاهش تعداد خطوط و دستورات در برنامه میشود. و سادگی jQuery مهم ترین دلیلی است که مردم از همان ابتدا به آن روی می آورند. اشتباهی عمده که باعث میشود بسیاری از افراد شروع به یاد گیری jQuery کنند بدون اینکه دانشی در زمینه ی javascript داشته باشند. به همین دلیل است که بسیاری از برنامه نویسان هیچ ایده و اطلاعاتی در زمینه ی چگونگی ایجاد jQuery و نحوه ی ایجاد کد های آن و میزان وابستگی آن به زبان javascript ندارند.

 

 • فیلم آموزشی و مطالعه زیاد عامل افزایش تجربه است.

  برای یادگیری زبان برنامه نویسی، فیلم ها و کتاب های آموزشی را از اینترنت دانلود کنید و روزانه حداقل یک ساعت وقت خود را صرف دیدن فیلم آموزشی و خواندن کتاب کنید. ضمن اینکه در حال حاظر با گسترش و ساده تر شدن دسترسی به دنیای اینترنت هر شخصی امکان ارائه ی یک آموزش را دارد پس نیازی به پرداخت وجه در بسیاری از موارد ندارید؛ اما نکته ی مورد توجه این است که آموزش ها و فیلم های آموزشی را قبل از استفاده حتما بررسی شود که مدرس آن چه شخصی می باشد آیا آن فرد خود مهارت مورد نظر را کامل دارد یا خیر؟

 

 • برنامه نویسی مانند ریاضی خواندنی نیست!

  بسیاری از مشتاقان فراگیری برنامه نویسی وقت بسیار زیادی را صرف مطالعه‌ ی جزوات و کتاب های آموزشی و حتی مشاهده ی فیلم های آموزشی طولانی مدت می‌کنند. ولی در نهایت همه آن ها را فراموش می‌کنند. تنها دلیل این اتفاق این است که برنامه نویسی هم مانند ریاضی تنها با تمرین عملی قابل فراگیری است.

 

 • تمیز و مرتب کدنویسی کنید.

  فرض کنید برنامه ای را در حال نوشتن دارید و هنگام اجرا دچار خطا شده است و شما قصد رفع مشکل آن را دارید. آنوقت است که شما باید به کدهای خود رجوع کنید ولی وقتی به کدهایی که خودتان نوشته اید می رسید با یکسری کد های پشت سر هم و بدون نظم مواجه میشوید. صحنه ای خسته کننده که باعث میشود دچار سردرگمی شوید. حالا در نظر بگیرید همان کد های مشابه را با نظم خاصی و با فاصله های معین و کامنت های بخش های متعدد آنها نوشته اید این موضوع باعث می شوید که اولا از کدها و قدرت خود لذت ببرید ضمنا می توانید مشکل برنامه ی خود را به راحتی debug کنید.

 

 • روش شاخه به شاخه را فراموش کنید.

  یکی دیگر از اشتباهات بزرگی که برنامه نویسان مبتدی دچار آن میشوند همین است. معمولا مشتاقان تازه کار برنامه نویسی تشنه ی یادگیری هستند و دوست دارند همه چیز را یاد بگیرند. اما همه می دانند که هیچ فردی نیست که ۱۰۰% یک حرفه را فرا گرفته باشد. در حال حاظر بازار کار به دنبال برنامه نویسان حرفه ای است پس باید یک رسته را پیش گرفته و تا پایان آن را دنبال کنید تا به یک فرد حرفه ای تبدیل شوید.

 

 • صحیح جستجو کنید.

  قطعا نمی توان گفت هیچ کس نمی تواند همه ی کارهایی را که می خواهد خودش انجام دهد یا تمام خطاهای خود را به تنهایی Debug کند بلکه بسیاری از مشکلات را شما نیاز دارید با جستجو در اینترنت حل کنید پس شما نیاز مند مهارت “جستجوی صحیح” می باشید. جستجوی صحیح در واقع به شما کمک می کند در مدت زمان کمتری و با روش های فوق العاده ای از پس مشکلات خود بر بیایید.

 

 • سیستم مورد نیاز یک برنامه نویس

  البته باید به این نکته توجه داشت که هر فعالیتی با یک سیستم خاص امکان پذیر است مثلا شما یک سیستم معمولی را نمی توانید در صنعت گرافیک استفاده کنید و بلعکس هم با هدر رفتن منابع همراه خواهید بود. اما انتخاب یک سیستم خوب بسته به نوع برنامه نویسی شما متفاوت خواهد بود ولی برای یک دانشجوی رشته ی نرم افزار یا یک برنامه نویسی مبتدی سیستم های معمولی هم جوابگوی کارشان می باشد.

 

 • حضور در انجمن ها و ارتباط با برنامه نویسان دیگر

  انجمن های متفاوتی چه ایرانی و چه خارجی موجود است که شما امکان ارتباط با برنامه نویسان را دارید پس از این نعمت استفاده کنید و با ارائه مشکلات خود و دریافت راه حل از آنها و گاهی اوقات با حل مشکلات برنامه نویسان سطح پایین تر از خود می توانید سطح خود را بالاتر ببرید.

 

در این نوشته سعی کردیم مواردی کوتاه اما مهم را در ارتباط با نکات مهم برنامه نویسی بررسی کنیم تا سوالات متداول برخی از تازه کاران را با راه حل همراه کنیم.

امیدوارم از مقاله ی “نکات مهم برنامه نویسی” لذت کافی برده باشید.

موفق و پیروز باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code