پروژه اینترنت پر سرعت استارلینک چیست؟

پروژه اینترنت پر سرعت استارلینک

شرکت فضایی به نام SpaceX اولین سری از ماهواره هایی که قرار است اینترنت پر سرعت را به وجود آورند را به فضا فرستاد و در روز 23 می موشک فالکن 9 را که شامل 60 ماهواره کوچک بود را از پایگاه فضایی کیپ کاناورال فلوریدا به سمت مدار زمین پرتاب شد.

هر کدام این ماهواره ها وزن بیشتر از چند صد کیلوگرم ندارند و قرار است که با قرار گرفتن نزدیک زمین شبکه ای را به وجود بیاورد که شامل 12 هزار ماهواره است و از این طریق این شرکت می تواند اینترنت پر سرعت برای همه کاربر های زمین فراهم کند.

 

ایلان ماسک،مدیر عامل شرکت SpaceX نام این پروژه را استارلینک نامید.

این شرکت یکی از شرکت هایی هست که اجازه نصب کردن ابر شبکه اینترنتی در فضا را دارد.

همچنین شرکت دیگری به نام وان وب هم پروژه مشابهی را شروع کرده که در حال حاضر 6 فضاپیما در حال نصب کردن ماهواره ها در مدار زمین است.

شرکت آمازون هم طرح مشابهی را شروع کرده و نام آن را پروژه کیوپر 3200 آنلاین گذاشته است.

پروژه اینترنت پر سرعت استارلینک
پروژه اینترنت پر سرعت استارلینک

ایده اصلی این پروژه نصب کردن ماهواره هایی در مدار هایی که فاصله زیادی با زمین ندارند و میتوانند داده ها را با کمترین تاخیر در شبکه اینترنتی رد و بدل کنند بوده است.

بر اساس اطلاعیه شرکت SpaceX راکت فالکن 9 که پرتاب شده بود توانست بعد از یک ساعت جدا شدن از زمین ماموریت خودش را با موفقیت انجام دهد.

 

چه اطلاعاتی از پروژه استارلینک می دانیم؟

شرکت SpaceX اطلاعات این پروژه چند میلیاردی که برای برقراری شبکه پر سرعت اینترنتی در فضا است را تا این لحضه مخفی نگه داشته است.

این شرکت نمونه های اولیه ای را تولید کرد و نام های آن ها را تن تن الف و تن تن ب گذاشت و در ماه فوریه سال گذشته به نمایش گذاشت ولی فضاپیمایی که با فالکن 9 به فضا فرستاده شد تفاوت زیادی با این دو مدل اولیه داشت.

ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت SpaceX گفته است که وزن هر کدام از این ماهواره ها 227 کیلوگرم است و به علاوه اینکه تیغه بلندی که شامل سلول خرشیدی است آنتن های دیگری هم دارد که توانایی های زیادی دارند

.همچنین این ماهواره ها به موتور های الکتریکی مجهز شده اند که با شارز الکتریکی می توانند کریپتون را پرتاب کنند.

برای شروع شدن عملیات استارلینک، ماهواره ها به موتور های محرکه نیاز دارند که آن ها را در فضا به مدار مورد نظر با فاصله حدودی 450 تا 550 کیلومتر از زمین برساند.

همچنین این موتور ها می توانند موقعیت استارلینک را به طور دقیق محاسبه و آن را در آسمان نگه دارد و بعد از تمام شدن عمر کاری، آن را به سوی زمین هدایت کند.

ایلان ماسک درباره پروژه استارلینک گفته است که دستگاه های بعدی که قرار است به فضا پرتاب شوند ویژگی های زیادی خواهند داشت که توانایی اتصال میان ماهواره ای یکی از آن ها می باشد.

 

امیدوارم لذت برده باشید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

نظرات خودتان را در ارتباط با “پروژه اینترنت پر سرعت استارلینک” و پروژه های مشابه برای ما ارسال کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code