عضو کانال تلگرام ما شوید.

چرا باید برنامه نویسی یاد بگیریم؟

چرا باید برنامه نویسی یاد بگیریم؟

بدون شک عنوانی که می توان برای عصر حاضر در نظر گرفت “عصر تکنولوژی” است.

چنین ادعایی که باعث نامگذاری آن شده است هم این موضوع است که در عصر فعلی، تکنولوژی در تمامی جنبه های زندگی ما از محیط کار گرفته تا حریم خصوصی و … وارد شده است.

برنامه نویسی
برنامه نویسی

در مورد تأثیرات زیاد تکنولوژی در بهبود زندگی بشری جای هیچ گونه بحثی نیست اما در عین حال بایستی بررسی کنیم و ببینیم که به چه شکل می توانیم نسل جدیدمان را از مصرف کننده تکنولوژی به تولید کننده ی تکنولوژی مبدل سازیم.

به عبارت دیگر، تا زمانی که نسل جدیدمان صرفاً از رایانه های گوناگون اعم از لب تاب، تبلت، موبایل و … برای بازی کردن، گفتگو کردن و … استفاده می کنند، به هیچ وجه نمی توان ایشان را کاربران عصر تکنولوژی نامید بلکه ایشان صرفاً مصرف کننده تکنولوژی هستند.

در مقابل، کاربرانی را واقعاً می توان انسان های عصر تکنولوژی نامید که با استفاده از ابزارهایی که در دسترس دارند بتوانند به ایجاد نوآوری پرداخته، از تکنولوژی برای یادگیری بیشتر این حوزه استفاده کنند.

در یک کلام تبدیل به افرادی شوند که قادر می گردند افسار تکنولوژی را در دست گیرند و برنامه نویسی هم یکی از مهم‌ترین ابزارهایی که ما را در این توانمندی سازی یاری می رساند.
تمامی فناوری هایی که در محیط پیرامون خود مشاهده می کنیم قصعا یک نقطه مشترک دارند و آن هم این که توسط شرکت، گروه و یا حتی فردی کدنویسی و طراحی شده اند.

ما از یک زبان برنامه ‌نویسی برای به اختیار گرفتن کامپیوتر و دستور دادن به او برای انجام عملیات مختلف استفاده می‌کنیم. این یعنی ارتباط زبان برنامه ‌نویسی برای انجام برنامه ‌نویسی. هر خط کد به رایانه می‌گوید چه کاری انجام دهد و در نهایت به سندی پر از کد، اسکریپت می ‌گویند.

برنامه‌نویسی درواقع یک مهارت است که در آن شما یک فرمول یا الگوریتم می‌سازید (مراحل یک کار) و آن را به زبانی که کامپیوتر درک می‌کند ترجمه می‌کنید. زبان رایانه‌ها، باینری BINARY است. حتماً شنیده‌اید که آن‌ها از ۰ و ۱ ساخته شده‌اند. برنامه‌ نویس‌ ها این فرمول‌ها را با استفاده از یک زبان برنامه‌ نویسی می‌نویسند؛ بنابراین هیچ‌کدام بدون آن یکدیگر، نمی‌توانند کار کنند. تمام این مراحل جذاب به ما انگیزه می‌دهند که چرا برنامه ‌نویسی را یاد بگیریم.

مزیت اول برنامه نویسی بدون تعارف دستمزد آن است! اگر برنامه ‌نویسی را بلد باشید، فرصت‌های شغلی فراوانی برای شما وجود دارند. به عنوان مثال این قابلیت را خواهید داشت تا کار خود را به صورت فریلنسری و یا پروژه‌ای به پیش ببرید. همچنین استخدام در شرکت‌ های مختلف نیز ایده خوبی است. این امر نشان‌دهنده اهمیت برنامه‌نویسی در تمام دنیاست و دلیلی روشن برای اینکه چرا برنامه‌نویسی را یاد بگیریم.

مزیت بعدی برنامه نویسی و دلیل این که چرا باید برنامه نویسی یاد بگیرید این است که برنامه‌نویس همیشه در حال یادگیری و حل مشکلات است‌. او برای ارتقای چیزی که ساخته است وقت می‌گذارد و آن را به حال خودش رها نمی‌ کند. وقتی شما برنامه ‌نویسی را یاد می ‌گیرید، منطقی فکر می‌کنید و هوش و خلاقیت شما زیاد می‌ شود.

همچنین همان‌طور که در بالاتر اشاره کردیم عصر حاضر، عصر تکنولوژی است. دنیا به‌سرعت در حال تغییر است و اگر نتوانیم خودمان را با آن وفق دهیم، از خیلی چیزها عقب خواهیم ماند. یک برنامه‌نویس مجبور است چیزهای جدید بیاموزد. او همیشه به ‌روز است و از اکثر آدم ‌های اطرافش جلوتر. یک برنامه‌نویس در هر پروژه کارهای جدیدی انجام می‌دهد.

او به سبب اطلاعات زیاد و به روزش از تمام دنیا، به‌راحتی پیچیدگی و سختی سیستم ‌های جدید را درک و درنهایت حل ‌و فصل می‌کند. این قدرت درک و حل مسئله، بی شک در کل زندگی همراهش خواهد بود.

به نظر شما چرا باید برنامه نویسی یاد بگیریم؟! خوشحال می شویم نظراتتان را با ما از بخش تماس با ما در میان بگذارید!