عضو کانال تلگرام ما شوید.

کد Captcha چیست؟

کد Captcha چیست؟
کد Captcha چیست؟

کد Captcha چیست؟

در سایت های گوناگونی احتمالا دیده اید که در قسمت هایی مثل فرم تماس و نظرات،فرم ورود و عضویت،… از کد Captcha استفاده شده است،از این روش برای جلوگیری از اسپم شدن سایت استفاده میشود که گاهی هکر ها با اسپم کردن عضویت سایت سعی در مختل کردن سایت دارند،در این مقاله درباره تاریخچه و اهمیت کد Captcha بحث خواهیم کرد.

 

تاریخچه captcha

در سال 1999 میلادی یکی از سایت های آمریکایی بین دانشجویان نظرسنجی درست کرد که کاربر ها باید در مورد سه نمونه دانشگاه معروف آمریکا نظر میدادند.

دانشجویان دو دانشگاهی که انتخاب شده بودند سعی کردند با طراحی سیستمی رای های خودشان را بیشتر کنند و در این کار موفق هم شدند.

این کار باعث شد که افراد و دانشجویانی که به این سایت دسترسی داشتند دنبال سیستم و طرحی باشند که باعث تفکیک انسان و ماشین ها باشد و همچین سیستمی را طراحی کردند ولی چنین سیستمی نیاز داشت که کد های امنیتی که برای نمایش به کاربران بود را به صورت مختلف طراحی کنند و این امر باعث شد که برنامه نویسان مدتی روی آن کار کنند و سرانجام این سیستم طراحی شده در سطح اینترنت عرضه شد.

تحلیل این کد های امنیتی که به صورت تصاویر هستند شاید به نظر ساده برسند ولی باید در نظر گرفت که ماشین ها یا کامپیوتر ها قادر به شناسایی این تصاویر نیستند که مشکل برنامه نویس ها روی این موضوع بود کد در آخر راه حلی برای آن پیدا کردند.

اهمیت کد Captcha فقط برای ماشین ها قابل استفاده است و از آن نباید انتظار داشتن هوش مصنوعی باشید،به عنوان نمونه اگر سیستمی بخواهد برای سایتی اسپم های تکراری ارسال کند،کد امنیتی Captcha از آن جلوگیری خواهد کرد که باعث میشود فقط انسان ها بتوانند در سایت شما نظر دهند یا عضو سایت شوند.

 

کد Captcha چیست؟

کدی است که در قسمت های مختلف سایت با این هدف که انسان و رایانه را از هم تفکیک کند استفاده میشود.

این کد انواع مختلفی دارد که صورت عددی آن پرکاربرد تر از بقیه است ولی امروزه شرکتی مثل گوگل اقدام به درست کردن هوشمندانه تر این کد به جای صورت عددی کرده است که به جای عدد از تصاویر با موضوع های مختلف استفاده کرده است.
اگر از سیستم مدریت محتوا WordPress استفاده میکنید برای این سیستم افزونه های مختلفی برای تولید کد امنیتی Captcha وجود دارد که میتوانید در قسمت های مختلف سایت مثل فرم های ورود و عضویت و قسمت ارسال نظرات به منظور جلوگیری از اسپم استفاده کنید.

اما اگر از سیستم اختصاصی استفاده میکنید یا این پلاگین برای آن وجود ندارد میتوانید از Google reCaptcha استفاده کنید.

 

امیدوارم لذت برده باشید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4]