عضو کانال یوتیوب ما شوید.

رنگ سال 2023 چیست؟

رنگ سال 2023 چیست؟
رنگ سال 2023 چیست؟

رنگ سال 2023 چیست؟

شرکت پنتون (Pantone LLC) کمپانی صاحب نام برای تولیدکنندگان و فعالان در صنعت چاپ، طراحی گرافیک، مد و فشن، دکوراسیون، طراحی محصول و … است که به عنوان موسسه اعلام کننده‌ی رنگ سال در جهان هم شناخته می شود و مقر آن در نیوجرسی است. لورنس هربرت، فارغ التحصیل رشته شیمی دانشگاه هوفسترا در سال ۱۹۶۳ شرکت «ام اند جی لوین» را از برادران «لوین» خریداری و به نام موسسه «پنتون» ثبت کرد. پنتون به معنیِ «همه رنگ‌ها» است.
موسسه رنگ پنتون (Pantone) واحد تجاری در پنتون است که برترین رنگ‌های فصلی را برجسته می‌کند، رنگ سال را پنتون انتخاب می‌کند و روند رنگ‌های جهانی را پیش‌بینی می‌کند. از طریق پیش بینی‌های روند فصلی، روان شناسی رنگ‌ها و مشاوره رنگ، موسسه رنگ پنتون با برندهای جهانی همکاری می‌کند تا به طور موثر از قدرت، روانشناسی و احساسات رنگ در استراتژی طراحی خود استفاده کنند. امسال این شرکت رنگی از خانواده قرمز را با نام ویوا مگنتو به عنوان رنگ سال ۲۰۲۳ انتخاب کرده است. این رنگ قرمز آتشین مایل به زرشکی به رنگ گل رز قرمز است.

 

رنگ سال 2023 چیست؟

دلیل انتخاب رنگ سال ۲۰۲۳ چیست؟

درست مانند رنگ سال ۲۰۲۲، امسال رنگی برای ایجاد اشتیاق بیشتر به زندگی است و انرژی زیادی دارد. قرمز پرشین یا ویوا مگنتا رنگی بین قرمز و آبی است که هیچ طول موجی ندارد و از ترکیب دو رنگ اصلی پدید می‌آید، درواقع این رنگ نه ارگانیک است و نه مصنوعی. بعد از دو سال که پنتون رنگ بنفش و خاکستری و زرد را به عنوان رنگ سال مشخص کرده بود، حال زمان آن فرا رسیده بود تا به سراغ رنگی جسورانی از خانواده قرمز برود.

 

رنگ سال چگونه انتخاب می شود؟

انتخاب رنگ سال نیاز به بررسی دقیق و تجزیه و تحلیل دارد. برای رسیدن به انتخاب هر ساله، کارشناسان رنگ شرکت پنتون، مطالعات بسیاری درباره تأثیرات جدید رنگ‌ها در جهان انجام می‌دهند. به گفته کمپانی پنتون برای رسیدن به انتخاب رنگ سال هر ساله، کارشناسان رنگ شرکت پنتون، جهان را به دنبال تأثیرات جدید رنگ مطالعه می‌کنند. این می‌تواند شامل صنعت سرگرمی و فیلم‌های در حال تولید، مجموعه‌های هنری مسافرتی و هنرمندان جدید، مد و لباس، تمام زمینه‌های طراحی، مقاصد محبوب مسافرت و همچنین لایف استایل‌های جدید باشد.

 

چه کسی رنگ سال را تعیین می‌کند؟

پنتون یا پانتون (Pantone) نام شرکتی است که منبع معتبر و مشهور جهانی در زمینه رنگ است. بیش از ۴۰ سال است که پنتون با محصول ات، خدمات و تکنولوژی خود الهام بخش متخصصین طراحی در شناسایی رنگ‌ها و ایجاد خلاقیت است و از ۲۰۰۰ به عنوان تعیین کننده غیررسمی رنگ سال، شهرت جهانی دارد. این شرکت بیشتر به دلیل سیستم تطبیق پنتون (PMS) شناخته شده است، یک فضای رنگی اختصاصی که در صنایع مختلف، به ویژه طراحی گرافیک، طراحی مد، طراحی محصول، چاپ و تولید و پشتیبانی از سیستم‌های مدیریت رنگ از طراحی تا تولید استفاده می‌شود.

فرمت‌های فیزیکی و دیجیتالی، در میان مواد روکش دار و بدون پوشش، پنبه ای، پلی استر، نایلون و پلاستیک تولید شده اند. روح طبیعت بر اتصال مجدد ما به طبیعت تمرکز می‌کند و از ما می‌خواهد که تأثیر طبیعت را بر طراحی در نظر بگیریم زیرا تأثیرات خیانت ما به محیط طبیعی توسط همه گیری جهانی تسکین یافته است.

 

خصوصیات رنگ سال ۲۰۲۳

امسال رنگ سال ۲۰۲۳ Viva Magenta (قرمز آتشین مایل به زرشکی به رنگ گل رز) یا «قرمز پرشین» انتخاب شده است. این رنگ در مجموعه پنتون برگرفته از «رنگ قرمز خاک خلیج فارس» است و در واقع طیف خاصی از رنگ سرخابی است.

رنگ منحصر به فرد Viva Magenta شجاعانه و بدون هیچ تهاجمی بر هر چیزی چیره می‌شود. ویوا مگنتو با رویکرد مشت در دستکش مخملی است که نوید دهنده آینده‌‌ای روشن برای جهانیان است. رنگ ۲۰۲۳ ویوا مگنتو رنگی قدرتمند و قرمز متحرکی است که روح سرکش خود را بدون هیچ محدودیتی ابراز کرده و از هر کسی که شور زندگی و روحیه‌‌ای سرکش در سر دارد، استقبال می‌کند. قرمز مایل به زرشکی تعادلی بین گرم و سرد را ایجاد کرده و رنگی ترکیبی است که به راحتی دنیای چند بعدی ما (فیزیکی و مجازی) را در بر می‌گیرد. چیزی که می‌تواند چشم انداز جدیدی را به ما ارائه دهد و قدرت را به روشی قاطعانه و نه تهاجمی منتقل می‌کند؛ رنگی با نشاط که سیگنال جدیدی از قدرت را نشان می‌دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]