عضو کانال یوتیوب ما شوید.

CJEU چیست؟

CJEU چیست؟
CJEU چیست؟

CJEU چیست؟

CJEU مخفف و به معنای Court of Justice of the European Union دیوان دادگستری اتحادیه اروپا (CJEU) دادگاه اتحادیه اروپا است. این یک نهاد مهم و بحث برانگیز است و مسئول تعدادی از تحولات اساسی در تاریخ اتحادیه اروپا بوده است. این کشور وظیفه ای را که بر اساس معاهدات برای اطمینان از رعایت قانون به آن محول شده است بسیار جدی گرفته است و مکانیسم های مختلفی را برای مؤثرتر کردن اجرا ایجاد کرده است. برای مثال، قانون اتحادیه اروپا بر قوانین ملی ارجحیت دارد، می‌تواند در پرونده‌های دادگاه‌های ملی مورد استفاده قرار گیرد و افراد می‌توانند از دولت در دادگاه‌های ملی به دلیل عدم رعایت قوانین اتحادیه اروپا از دولت شکایت کنند.

تصمیمات دیوان، قوانین اتحادیه اروپا را وارد حوزه های جدیدی کرده است، مانند ادغام شرکت ها، حقوق اساسی و قدرت اتحادیه اروپا برای امضای توافقنامه بین المللی در زمینه هایی غیر از تجارت، مانند محیط زیست یا حمل و نقل. این کشور اصول مهم جدیدی مانند «حق فراموش شدن» در حفاظت از داده ها ایجاد کرده است، حقوق فردی را به طور قابل توجهی ارتقا داده است، به ویژه حقوق زنان شاغل.

 

CJEU چیست؟

CJEU از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

وقتی مردم در مورد CJEU صحبت می کنند، معمولاً به دیوان عدالت اروپا (ECJ) مراجعه می کنند. با این حال، CJEU در واقع از سه دادگاه تشکیل شده است: دیوان دادگستری اروپا، دادگاه عمومی و دادگاه خدمات ملکی اروپا. همه آنها اهداف مختلفی را دنبال می کنند. ECJ دارای بیست و هشت قاضی از هر کشور عضو است. دادگاه عمومی سی و پنج قاضی و دادگاه هفت قاضی دارد. وظیفه اصلی دادگاه عمومی بررسی پرونده هایی است که توسط شرکت ها و افراد علیه مؤسسات اتحادیه اروپا و توسط کشورهای عضو علیه کمیسیون اروپا یا بانک مرکزی اروپا مطرح می شود. مهمترین فعالیت آن در زمینه رقابت، مالکیت معنوی و حقوق تجارت خارجی است. دادگاه خدمات ملکی به اختلافات مربوط به کارمندان مؤسسات اتحادیه اروپا رسیدگی می کند.

 

CJEU چه می کند؟

دیوان دادگستری در مورد پرونده هایی که به آن رسیدگی می شود، احکام می دهد. رایج ترین انواع موارد عبارتند از:

 • تفسیر قانون (احکام بدوی): دادگاه های ملی کشورهای اتحادیه اروپا موظفند از اجرای صحیح قوانین اتحادیه اروپا اطمینان حاصل کنند، اما دادگاه های کشورهای مختلف ممکن است آن را متفاوت تفسیر کنند. اگر دادگاه ملی در مورد تفسیر یا اعتبار یک قانون اتحادیه اروپا تردید دارد، می تواند از دادگاه توضیح بخواهد. از همین مکانیسم می توان برای تعیین اینکه آیا یک قانون یا رویه ملی با قوانین اتحادیه اروپا سازگار است یا خیر، استفاده کرد.
 • اجرای قانون (بررسی نقض): این نوع پرونده علیه یک دولت ملی به دلیل عدم رعایت قوانین اتحادیه اروپا مطرح می شود. می تواند توسط کمیسیون اروپا یا یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا راه اندازی شود. اگر کشور مقصر تشخیص داده شود، باید فوراً همه چیز را اصلاح کند، یا در خطر تشکیل پرونده دوم است که ممکن است منجر به جریمه شود.
 • ابطال اقدامات حقوقی اتحادیه اروپا (اقدامات برای ابطال): اگر تصور شود که یک قانون اتحادیه اروپا معاهدات یا حقوق اساسی اتحادیه اروپا را نقض می کند، می توان از دادگاه درخواست کرد که آن را باطل کند – توسط یک دولت اتحادیه اروپا، شورای اتحادیه اروپا، کمیسیون اروپا یا (در برخی موارد) پارلمان اروپا. افراد خصوصی همچنین می توانند از دادگاه بخواهند که یک قانون اتحادیه اروپا را که مستقیماً به آنها مربوط می شود، لغو کند.
 • اطمینان از اقدام اتحادیه اروپا (اقدامات برای عدم اقدام): پارلمان، شورا و کمیسیون باید تحت شرایط خاص تصمیمات خاصی را اتخاذ کنند. اگر این کار را نکنند، دولت های اتحادیه اروپا، سایر نهادهای اتحادیه اروپا یا (تحت شرایط خاص) افراد یا شرکت ها می توانند به دادگاه شکایت کنند. تحریم نهادهای اتحادیه اروپا (اقدامات خسارت) – هر شخص یا شرکتی که در نتیجه اقدام یا عدم اقدام اتحادیه اروپا یا کارکنان آن به منافع آنها آسیب وارد شده است، می تواند از طریق دادگاه علیه آنها اقدام کند.

 

ترکیب بندی CJEU

CJEU به 2 دادگاه تقسیم می شود:

 • دیوان دادگستری: به درخواست‌های احکام بدوی از دادگاه‌های ملی، برخی اقدامات برای ابطال و تجدیدنظر رسیدگی می‌کند.
 • دادگاه عمومی: قوانینی در مورد دعاوی ابطال توسط افراد، شرکت ها و در برخی موارد، دولت های اتحادیه اروپا. در عمل، این بدان معنی است که این دادگاه عمدتاً با قانون رقابت، کمک های دولتی، تجارت، کشاورزی، علائم تجاری سر و کار دارد. هر قاضی و وکیل عمومی برای یک دوره 6 ساله قابل تمدید به طور مشترک توسط دولت های ملی منصوب می شوند. در هر دادگاه، قضات رئیسی را انتخاب می کنند که برای یک دوره 3 ساله قابل تمدید خدمت می کند.

 

CJEU چگونه کار می کند؟

در دیوان عدالت برای هر پرونده 1 قاضی (“قاضی گزارشگر”) و 1 وکیل عمومی تعیین می شود. پرونده ها در 2 مرحله پردازش می شوند:

 

مرحله مکتوب
 • طرفین اظهارات کتبی به دادگاه می دهند و مشاهدات می تواند توسط مقامات ملی، مؤسسات اتحادیه اروپا و گاهی اوقات افراد خصوصی نیز ارائه شود. همه اینها توسط قاضی گزارشگر خلاصه می شود و سپس در جلسه عمومی دیوان مورد بحث قرار می گیرد که تصمیم می گیرد:
 • تعداد قاضی که به پرونده رسیدگی خواهند کرد: 3، 5 یا 15 قاضی (کل دادگاه)، بسته به اهمیت و پیچیدگی پرونده. اکثر پرونده ها توسط 5 قاضی رسیدگی می شود و بسیار نادر است که کل دادگاه به پرونده رسیدگی کند.
 • اینکه آیا جلسه استماع (مرحله شفاهی) نیاز به برگزاری دارد و آیا نظر رسمی از طرف وکیل عمومی ضروری است یا خیر.

 

مرحله شفاهی و استماع عمومی
 • وکلای هر دو طرف می توانند پرونده خود را در اختیار قضات و وکیل عمومی قرار دهند که می تواند از آنها سؤال کند. اگر دادگاه تشخیص داده باشد که نظر وکیل عمومی ضروری است، این نظر چند هفته پس از جلسه دادرسی ارائه می شود. سپس قضات به بحث می پردازند و حکم خود را می دهند.
 • رویه دادگاه عمومی مشابه است، با این تفاوت که اکثر پرونده ها توسط 3 قاضی رسیدگی می شود و هیچ وکیل عمومی وجود ندارد.

 

CJEU و شما

اگر شما – به عنوان یک فرد خصوصی یا به عنوان یک شرکت – در نتیجه اقدام یا عدم اقدام یک موسسه اتحادیه اروپا یا کارکنان آن متحمل خسارت شده اید، می توانید به یکی از این دو روش علیه آنها در دادگاه اقدام کنید:

 • غیر مستقیم از طریق دادگاه های ملی (که ممکن است تصمیم به ارجاع پرونده به دیوان عدالت بگیرند)
 • مستقیماً در دادگاه عمومی – اگر تصمیم یک نهاد اتحادیه اروپا مستقیماً و به طور فردی شما را تحت تأثیر قرار داده باشد.
 • اگر احساس می کنید که مقامات هر کشوری قوانین اتحادیه اروپا را نقض کرده اند، باید از روند رسمی شکایت پیروی کنید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]