عضو کانال یوتیوب ما شوید.

محاسبه ارزش طول عمر مشتری (Customer Lifetime Value) و همه چیز درمورد آن

محاسبه ارزش طول عمر مشتری (Customer Lifetime Value) و همه چیز درمورد آن
محاسبه ارزش طول عمر مشتری (Customer Lifetime Value) و همه چیز درمورد آن

محاسبه ارزش طول عمر مشتری (Customer Lifetime Value) و همه چیز درمورد آن

نکات کلیدی این نوشته
• ارزش طول عمر مشتری (CLV) معیاری از درآمد متوسط مشتری است که در کل رابطه آنها با یک شرکت ایجاد می شود.
• مقایسه CLV با هزینه جذب مشتری، روشی سریع برای تخمین سودآوری مشتری و پتانسیل کسب و کار برای رشد بلندمدت است.
• کسب و کارها چندین ابزار بازاریابی برای کمک به آنها در بهبود CLV در طول زمان دارند.
• نگاه کردن به CLV بر اساس بخش مشتری ممکن است بینش گسترده‌تری در مورد اینکه چه چیزی برای سازمان شما خوب کار می‌کند و چه چیزی به خوبی کار نمی‌کند، ارائه دهد.

 

محاسبه ارزش طول عمر مشتری (Customer Lifetime Value) و همه چیز درمورد آن

Customer Lifetime Value چیست؟

ارزش طول عمر مشتری (CLV) یک معیار تجاری است که اندازه‌گیری می‌کند که یک کسب‌وکار چقدر می‌تواند از مشتری متوسط در طول رابطه برنامه‌ریزی کند. تفاوت در محصولات، هزینه ها، فرکانس خرید و حجم خرید می تواند محاسبات ارزش طول عمر مشتری را پیچیده کند. با این حال، با ابزارهای مناسب، می توانید ارزش طول عمر مشتری را تنها با چند کلیک پیدا کنید. با درک CLV، می توانید تصمیمات بازاریابی و فروش آگاهانه تری از جمله مزایای دیگر بگیرید. این راهنما اطلاعاتی در مورد ارزش طول عمر مشتری، نحوه محاسبه این معیار و اطلاعات مفید بیشتری در مورد CLV ارائه می دهد که صاحبان و مدیران کسب و کار باید بدانند.

 

ارزش طول عمر مشتری (CLV) چیست؟

ارزش طول عمر مشتری (CLV) اندازه گیری کل درآمدی است که یک کسب و کار می تواند انتظار داشته باشد که از یک مشتری معمولی تا زمانی که آن شخص یا حساب مشتری باقی بماند، به دست بیاورد. هنگام اندازه گیری CLV، بهتر است به میانگین کل درآمد ایجاد شده توسط یک مشتری و میانگین کل سود نگاه کنید. هر کدام بینش های مهمی را در مورد نحوه تعامل مشتریان با کسب و کار شما و اینکه آیا برنامه بازاریابی کلی شما مطابق انتظار عمل می کند ارائه می دهد. برای نگاهی عمیق تر، ممکن است بخواهید CLV شرکت خود را بر اساس چارک یا برخی دیگر از تقسیم بندی مشتریان تقسیم کنید. این می تواند بینش بیشتری در مورد آنچه که با مشتریان با ارزش بالا کار می کند به شما بدهد، بنابراین می توانید برای تکرار این موفقیت در کل پایگاه مشتری خود تلاش کنید.

توجه: تعاریف متعددی از CLV وجود دارد، به عنوان مثال محاسبات اساسی که فقط به درآمد و معادلات پیچیده تری نگاه می کنند که در حاشیه ناخالص و هزینه های عملیاتی مانند COGS، حمل و نقل و انجام کار نقش دارند. هزینه‌های بازاریابی را می‌توان در نظر گرفت، اما اگر خیلی متغیر باشد، گاهی از آن صرفنظر می‌شود. به خاطر سادگی، ما در سراسر این مقاله از درآمد استفاده می کنیم.

 

ارزش طول عمر مشتری (CLV) دقیقا چیست؟

ارزش طول عمر مشتری به یک عدد خلاصه می شود، اما ممکن است تفاوت های ظریف قابل توجهی وجود داشته باشد. با درک بخش‌های مختلف CLV خود، می‌توانید استراتژی‌های مختلفی را آزمایش کنید تا بفهمید چه چیزی با مشتریان شما بهترین کار را انجام می‌دهد. به لطف سادگی، CLV می تواند یک معیار مالی مهم برای مشاغل کوچک باشد. چرا ارزش طول عمر مشتری برای کسب و کارها مهم است؟ چرا مهم است؟

  • شما نمی توانید آنچه را که اندازه گیری نمی کنید بهبود بخشید: هنگامی که شروع به اندازه گیری ارزش طول عمر مشتری و تجزیه اجزای مختلف کردید، می توانید استراتژی های خاصی را در مورد قیمت گذاری، فروش، تبلیغات و حفظ مشتری با هدف کاهش مستمر هزینه ها و افزایش سود به کار بگیرید.
  • در مورد هزینه های جذب مشتری تصمیمات بهتری بگیرید: هنگامی که می دانید از یک مشتری معمولی چه چیزی به دست خواهید آورد، می توانید هزینه ها را افزایش یا کاهش دهید تا اطمینان حاصل کنید که سودآوری را به حداکثر می رسانید و به جذب انواع مناسب مشتریان ادامه می دهید.
  • پیش بینی بهبود یافته با Customer Lifetime Value: پیش‌بینی‌های CLV به شما کمک می‌کند در مورد موجودی، پرسنل، ظرفیت تولید و سایر هزینه‌ها تصمیم‌های آینده‌نگر بگیرید. بدون پیش‌بینی، می‌توانید ناآگاهانه بیش از حد خرج کنید و پول را هدر دهید یا کم خرج کنید و خود را در تنگنا قرار دهید که در آن تلاش می‌کنید تا با تقاضای خود ادامه دهید.
  • بهبود حفظ مشتری: یکی از بزرگترین عوامل در پرداختن به CLV، بهبود حفظ مشتری و جلوگیری از فرسایش مشتری است. ردیابی این جزئیات با تقسیم بندی دقیق می تواند به شما کمک کند بهترین مشتریان خود را شناسایی کنید و مشخص کنید چه چیزی به خوبی کار می کند.
  • فروش تکراری: برخی از خرده‌فروشان، شرکت‌های فناوری، رستوران‌های زنجیره‌ای و سایر کسب‌وکارها پایگاه‌های مشتریان وفاداری دارند که بارها و بارها به این آن‌ها بازمی‌گردند. می‌توانید از CLV برای ردیابی میانگین تعداد بازدیدها در سال یا در طول عمر مشتری استفاده کنید و از آن داده‌ها برای راهبرد راهبردی برای افزایش کسب و کار استفاده کنید.
  • تشویق فروش با ارزش بالا: نتفلیکس نمونه‌ای از کسب‌وکاری است که CLV را از طریق قیمت‌های بالاتر بهبود بخشید، اما سال‌ها پیش آموخت که افزایش سریع هزینه‌ها ممکن است مشتریان طولانی مدت را بترساند. در اینجا تعادل صحیح کلید موفقیت است.
  • افزایش سودآوری: به طور کلی، CLV بالاتر باید به سود بیشتری منجر شود. با نگه داشتن مشتریان طولانی تر و ایجاد کسب و کاری که آنها را تشویق به خرج کردن بیشتر می کند، باید مزایای آن را در قیمت نهایی خود مشاهده کنید.

 

چالش های Customer Lifetime Value

  • ممکن است اندازه گیری آن سخت باشد: اگر سیستم های ردیابی با کیفیت را ندارید، محاسبه CLV می تواند دشوار باشد. یک سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) یا مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) می تواند این اطلاعات را به راحتی در یک داشبورد خودکار که KPI ها را ردیابی می کند در دسترس قرار دهد.
  • نتایج سطح بالا ممکن است گمراه کننده باشد: نگاه کردن به کل CLV یک کسب و کار می تواند یک نقطه داده مفید باشد، اما می تواند مشکلات در بخش های خاص مشتریان را نیز بپوشاند. تجزیه داده ها بر اساس اندازه مشتری، مکان و سایر بخش ها ممکن است داده های مفیدتری را ارائه دهد.

 

چگونه ارزش طول عمر مشتری را اندازه گیری کنیم؟

کسب‌وکارهایی که سیستم‌های ERP دارند، نیازی به نگرانی در مورد ریاضیات پشت CLV ندارند. سیستم تمام محاسبات را برای شما انجام می دهد. اگر به دنبال اندازه گیری ارزش طول عمر مشتری به صورت دستی هستید، می توانید مراحل و فرمول زیر را دنبال کنید.

میانگین ارزش سفارش خود را تعیین کنید: با یافتن ارزش میانگین فروش شروع کنید. اگر مدت زیادی است که این داده ها را ردیابی نکرده اید، یک دوره یک یا سه ماهه را به عنوان یک پروکسی برای کل سال در نظر بگیرید.

میانگین تعداد معاملات در هر دوره را محاسبه کنید: آیا مشتریان چندین بار در هفته می آیند، که ممکن است در یک کافی شاپ معمول باشد، یا فقط هر چند سال یک بار، که می تواند در یک نمایندگی خودرو باشد؟ فراوانی بازدیدها عامل اصلی CLV است.

حفظ مشتری خود را اندازه گیری کنید: در نهایت، باید بفهمید که مشتریان متوسط چقدر به برند شما پایبند هستند. برخی از برندها، مانند برندهای تکنولوژی و خودرو، وفاداری مادام العمر را القا می کنند. دیگران، مانند پمپ بنزین ها یا زنجیره های خرده فروشی، ممکن است مشتریان وفادار کمتری داشته باشند.

 

حالا ورودی ها را دارید. وقت آن رسیده است که سه عدد را با هم ضرب کنیم تا CLV بر اساس فرمول زیر محاسبه شود:

CLV مساوی است با: میانگین اندازه تراکنش x تعداد تراکنش ها x دوره نگهداری

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]