عضو کانال یوتیوب ما شوید.

Dnssec چه کاربردی دارد؟

Dnssec چه کاربردی دارد؟
Dnssec چه کاربردی دارد؟

Dnssec چه کاربردی دارد؟

تا به حال از خود پرسیده اید که چگونه از طریق دامنه و یا آدرسی در یک مرورگر وارد می‌کنیم سایت و یا متن مورد نظر در اینترنت برای ما نمایش داده می شود؟ باید گفت تمامی اطلاعات و داده های موجود در وب سایت ها سرور نامیده شده که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم.

سرور ها دارای یک آدرس آی پی منحصر به فرد می باشد که در شبکه اینترنت قرار می گیرند و برای این که کاربر بخواهد آن وب‌سایت‌ها را مشاهده نماید نمی تواند آدرس آی پی آن‌ها را به خاطر بسپارد زیرا کار سختی می باشد به همین خاطر یک دامنه برای آدرس آی پی ها استفاده می شود در واقع یک سرویس واسطی می باشند که به DNS نام برده می شود و وظیفه ی ترجمه کردن اسامی آی پی ها را بر عهده دارد.

زمانی که این سرویس ایجاد شد بحث امنیتی آن مطرح نبود و دلیلی برای کلاهبرداری از آن وجود نداشت اما امروزه با حملات و فیشینگ هایی که در اینترنت وجود دارد از این سرویس ها استفاده کرده تا بتوانند کار های غیر قانونی انجام دهند برای مثال از سمت سرویس کلاینت دامنه ای را در سرور وارد می کنند که افراد سود جو آن‌ها را به سروری اشتباه هدایت کرده تا بتوانند خسارت های جبران ناپذیری به سیستم کاربران وارد نمایند.

 

Dnssec چه کاربردی دارد؟

DNssec مخفف کلمه domain name system security extension می باشد و هدف از ساخت و طراحی این ابزار آن است که زمانی که درخواستی از طریق کلاینت به سرور ارسال می شود آن را به مقصد و یا سرور اصلی رسانده و سیستم اصلی را تایید کند تا بتواند نفوذ هایی که بین سرور و کلاینت وجود دارند را از بین ببرد.

در واقع می توان گفت یک نوع پروتکلی است که برای حفاظت کردن از سایت ها طراحی شده تا بتواند از حملاتی که بر روی یک دامنه و یا نام سایت صورت می‌گیرد را برطرف و حفاظت نماید.

اتصال به اینترنت و استفاده کردن از آن در هر سیستمی با DNS انجام شده و برای کاربران امکان پذیر می سازد و زمانی که کاربر نام سایت مورد نظر خود را در مرورگر سیستم خود وارد می‌کند آی پی های مختلف ای را مشاهده کرده و کاربر می تواند به سراغ آی پی مد نظر خود رفته و اطلاعات آن استفاده نماید که امروزه در پروتکل‌های DNS آسیب‌پذیری‌های زیادی دیده شده است که باعث شده است این پروتکل ارتقا یافته و برای بهبود آن عملیاتی انجام دهند تا فرایند خرابکاری های افراد سودجو را منحل سازند توسعه‌دهندگان برای اینکه بتوانند از این آسیب پذیری ها جلوگیری نمایند پروتکل dnssec را ایجاد نمودند زیرا این پروتکل یک امضای دیجیتال را برای احراز هویت دامنه ها به وجود می آورد تا سیستم بتواند در برابر حملات مقاوم بوده و آن ها نتوانند از اطلاعات موجود استفاده نمایند.

پروتکل dnssec از طریق رمز گذاری و وجود کلید های عمومی به تقویت فرایند احراز هویت پرداخت و توانسته است درخواست ها و اطلاعات موجود را رمز گذاری کرده تا افراد سودجو نتوانند به راحتی از آن‌ها استفاده نمایند و در صورت وجود سایت مخرب به کاربر از طریق مرورگر یک پیام خطا ارسال شده تا کاربر متوجه آن شده و از آن سایت استفاده نکند.

 

فرآیندهای موجود در این پروتکل

این پروتکل برای عملکرد بهتر در رابطه با امنیت سیستم یک سری فرآیندها را ایجاد نموده که شامل:

 • فرایند rrset

  تمامی اطلاعات و رکورد ها با نام و نوع یکسان و یا رکورد های موجود در دامنه در rrset قرار می گیرند.

 • فرایند rrsig

  این فرایند یک امضای دیجیتال را را در خود نگه می دارد.

 • فرایند dnskey

  این فرایند شامل کلید هایی عمومی مرتبط با ksk، zsk می باشد.

 

ویژگی های مهم dnssec که به فرایند dns اضافه شده است

 • احراز هویت

  احراز هویت منابع موجود به درخواست کننده اجازه می‌دهد تا بتوانند اطلاعات را رمزگذاری کرده و بعد آن را ارسال نمایند و پس از دریافت اطلاعات کاربر می‌تواند از طریق رمز گذاری متوجه صحت و درستی منابع شده و بعد از آن استفاده نماید.

 • محافظت از یکپارچگی داده ها

  این کار به درخواست کننده امکان می دهد تا داده ها را بررسی کنند و متوجه شوند آیا زمان امضای اصلی توسط مالک یکی بوده و یا تغییری ایجاد نشده باشد.

 

مزایای استفاده از پروتکل dnssec

بزرگترین و بهترین مزایای که این پروتکل داراست دفاع از کاربران و اطلاعات آنان در برابر حملات موجود در اینترنت می باشد و می تواند تمامی خطرهای موجود در اینترنت را برطرف کرده تا کاربر بتواند با خیالی آسوده و اعتماد بیشتر از اینترنت استفاده نماید.

 

معایب استفاده از پروتکل dnssec

 • این پروتکل نتوانسته از هنوز روز از تمامی سرورهای موجود در dns را پشتیبانی نماید.
 • یکی دیگر از معایب آن پیچیدگی می باشد که در سرور و کلاینت ایجاد می کند و کاربر برای کم کردن پیچیدگی موجود باید هزینه بیشتری را پرداخت نماید.
 • برای چه سایت هایی این پروتکل کاربردی می باشد
 • این پروتکل برای تمامی سایت ها کاربردی و مناسب بوده و می توانید از آن استفاده نمایید همچنین کسانی که سایت های فروشگاهی دارند می توانند از این پروتکل استفاده کنند تا از حساب کاربری و پرداخت های آنلاین مشتریان محافظت نمایند‌.

 

جمع بندی

همه کاربران برای استفاده از اینترنت با dns ها سر و کار دارند و برای حفظ امنیت از پروتکل dnssec استفاده کرده تا بتوانند از حملات موجود جلوگیری کنند و تاکنون این پروتکل توانسته است به کاربران در این زمینه کمک های زیادی را ارائه دهد.

 

 

نظرات خود را در ارتباط با این مقاله برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]