عضو کانال یوتیوب ما شوید.

ایلان ماسک توییتر را خرید!

ایلان ماسک توییتر را خرید!
ایلان ماسک توییتر را خرید!

ایلان ماسک توییتر را خرید!

مدتی بود که در بحبوحه اتفاقات و خبرهای روز جهان یک خبر مدتی بود که مدام قوت می گرفت و سپس تکذیب می شد، اما بالاخره این خبر رسما تایید شد! هیات مدیره توییتر با واگذاری این شبکه اجتماعی به ثروتمندترین فرد جهان، ایلان ماسک موافقت کرد. اما این قرارداد سوالات و ابهامات زیادی درباره آینده توییتر به وجود آورده که هنوز جواب مشخصی برای آن‌ها نداریم. ایلان ماسک توییتر را خرید! حالا ثروتمندترین فرد جهان در رده افرادی مثل جف بزوس قرار می‌گیرد که در شرکت‌های تحت مدیریت‌شان یک رسانه هم دارند، البته رسانه‌ای مدرن و تاثیرگذار که تغییرات در آن می‌تواند روی یک جامعه بزرگی تاثیر بگذارد.

 

ایلان ماسک توییتر را خرید!

قیمت توییتر چقدر است؟!

ایلان ماسک برای هر سهم توییتر 54.20 دلار پول نقد می‌پردازد، دقیقا همان پیشنهادی که از کمتر از دو هفته پیش مطرح کرد و آن را بهترین و آخرین پیشنهادش خواند. مبلغ کلی این قرارداد به نزدیک 44 میلیارد دلار می‌رسد. حالا با فروش این شبکه اجتماعی به ماسک، سوالات زیادی به وجود آمده که افراد زیادی را شامل می‌شود؛ از کاربران عادی گرفته تا کارمندان و سرمایه‌گذاران و حتی سیاستمداران. در ادامه نگاهی به سوالاتی داریم که هنوز جواب آن‌ها مشخص نشده است.

 

مدیرعامل توییتر کیست؟

یکی از مهم‌ترین سوالات درباره آینده توییتر این است که ایلان ماسک چه کسی را به عنوان مدیرعامل انتخاب می‌کند. مدیرعامل کنونی یعنی پاراگ آگراوال مدتی کوتاهی می‌شود که مدیریت این شبکه اجتماعی را برعهده گرفته و پیش از آن برای یک مدت طولانی، جک دورسی مدیرعامل این کمپانی بود. مدت کوتاهی پس از شروع مدیریت آگراوال، ماسک با خرید 9.2 درصد تبدیل به بزرگترین سهام‌دار فردی این شبکه اجتماعی شد و حالا هم مالک کل آن.

آگراوال اخیرا گفته که خودش هم از آینده اطلاعی ندارد اما تا زمانی که معامله تکمیل شود، خودش و کارمندان به کارشان ادامه می‌دهند. با این حال انتظار داریم در نهایت ماسک مدیرعامل جدیدی برای این شبکه اجتماعی انتخاب کند یا حتی شاید خودش مدیریتش را برعهده بگیرد.

هیات مدیره توییتر هم اکنون توسط برت تیلور رهبری می‌شود و در گذشته با رویکرد قرص سمی سعی در جلوگیری از فروش این شبکه اجتماعی به افرادی مانند ایلان ماسک داشت. اما حالا که ماسک توییتر را خریده و می‌خواهد آن را یک شرکت خصوصی کند، چه بلایی سر هیات مدیره می‌آید؟ ایلان ماسک در گذشته گفته بود که اگر توییتر را بخرد، هیچ حقوقی به هیات مدیره نمی‌دهد. البته هیات مدیره بطور کامل تغییر خواهد کرد و ماسک به سراغ افرادی می‌رود که در مسیر طولانی برای رسیدن به اهدافش، به او کمک کنند. شاید در این مسیر مدیرعامل سابق توییتر، جک دورسی به کمک ثروتمندترین فرد جهان بیاید چرا که از همین حالا از خرید توییتر توسط ماسک استقبال کرده است.

این احتمال وجود دارد که ماسک رویکرد جف بزوس برای «واشنگتن پست» را در پیش بگیرد و اجازه دهد یک تیم مدیریتی مستقل کارها را در دست بگیرد. اما شاید هم استراتژی کاملا متفاوتی را در پیش بگیرد و همه کارها را خودش پیش ببرد. برای پاسخ به این سوال احتمالا باید مدتی منتظر بمانیم تا ببینیم ماسک واقعا چه برنامه‌ای برای توییتر دارد.

 

آیا ایلان ماسک مدیرعامل توییتر خواهد شد؟

توییتر بطور کامل به ایلان ماسک فروخته می‌شود، اما نمی‌دانیم خود ماسک چقدر می‌خواهد در مدیریت این شبکه اجتماعی نقش داشته باشد. در حال حاضر ثروتمندترین فرد جهان مدیریت تسلا، باارزش‌ترین خودروساز جهان با ارزش 1 تریلیون دلار، اسپیس ایکس با ارزش تقریبی 100 میلیارد دلار و استارتاپ‌های نورالینک و بورینگ کمپانی را در اختیار دارد، بنابراین آیا وقتی برای توییتر پیدا می‌کند؟

 

تغییرات ویژه توییتر بعد از فروش

ایلان ماسک از زمانی که 9.2 درصد سهام توییتر را خرید، شروع به انتشار نظراتش درباره آینده این شبکه اجتماعی و همچنین برگزاری نظرسنجی درباره قابلیت‌هایی مانند افزودن دکمه ویرایش توییت کرد. اما آیا با خرید این شبکه اجتماعی، تغییرات آن مبتنی بر نتایج همین نظرسنجی‌ها خواهد بود؟ ماسک گفته می‌خواهد آزادی بیان را در توییتر گسترش دهد و ویژگی‌های جدیدی را به آن بیاورد. علاوه بر این، الگوریتم آن را متن باز کند تا عملکردش شفاف‌تر شود. در حالت کلی ثروتمندترین فرد جهان پتانسیل زیادی در توییتر می‌بینید. با خصوصی شدن توییتر، ایلان ماسک به سراغ ساختار جدیدی برای کارمندان می‌رود و البته سهام‌هایی که به کارمندان اختصاص داده شده‌اند و هدایا هم بی‌معنی می‌شوند. اما آیا آن‌ها با موارد جدیدی جایگزین می‌شوند؟ چه بلایی سر کارمندان کنونی می‌آید؟

صنعت فناوری روزبه‌روز رقابتی‌تر می‌شود و کارمندان برای اینکه در سمت خود باقی بمانند، باید بیش از پیش تلاش کنند. اما اگر این موضوع هم مدنظر نباشد، تغییرات ساختاری قطعا منجر به تعدیل نیرو می‌شود. اگر ایلان ماسک تصمیم بگیرد مدیریت محتوا را آسان‌تر کند و نظارت‌ها را کاهش دهد، بخشی بزرگی از کارمندان توییتر دیگر کاربردی برای این شبکه اجتماعی نخواهند داشت. بنابراین نمی‌دانیم ثروتمندترین فرد جهان چه خوابی برای کارمندان توییتر دیده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]