فریلنسر کیست ؟

فریلنسر کیست ؟

افرادی که برای خودشان کار می کنند وابسته به سازمان و یا محیط خاصی نیستند زمان، مدیریت، نوع شغل همه دست خودشان است و به کسی جواب پس نمی دهند به عبارتی برای خودشان پادشاهی می کنند اما این گونه نیست که همیشه زندکی بر وفق مراد آن ها باشد این افراد هم مانند دیگر انسان ها مشکلات خاص خود را دارند. به فریلنسرها افراد آزادکار یا فردی که مدیر پروژه خودش است هم گفته می شود که باید آن را به خوبی تحویل دهد و یا حتی به افرادی که در منزل برای خودشان کار می کنند و به محیط خاصی تعلق ندارند هم فریلنسر می گویند یک فریلنسر می تواند در زمینه ای خاصی به صورت پاره وقت و یا تمام وقت فعالیت کند در طی سال های اخیر فریلنسرینگ یک شغل بسیار محبوب و پر درآمد شناخته شده است که بسیاری از افراد به آن روی آورده اند.

فریلنسرها باید شماره مخصوصی برای خود داشته باشند و همیشه در دسترس مشتریان باشند و طراحی کردن یک کارت ویزیت مناسب برای دریافت پروژه هایی که انجام می دهند بسیار مورد نیاز است اگر فردی بتواند تمام این موارد را به درستی انجام دهد قطعا او در آینده فریلنسر بسیار موفقی خواهد بود و می تواند به درآمد بالایی دست یابد. تعداد افرادی که به عنوان فریلنسر کار می کنند از سال 2008 تا 2011 رشد 12 درصدی داشته است که امروزه به صورت غیر قابل چشمگیری افزایش پیدا کرده است و به طور مداوم در حال تغییر و رشد می باشد که بسیاری فریلنسرها این نوع سبک زندگی برای زندگی می پسندند.

در این مقاله به سبک زندگی فریلنسرها، مشکلات آنان، سیستم کاری و غیره می پردازیم.

با مقاله ی فریلنسر کیست ؟ همراه ما باشید.

 

فریلنسر کیست ؟

فریلنسر کیست ؟
فریلنسر کیست ؟

سبک زندگی فریلنسرها

این افراد باید بتوانند بین زندگی کاری و شخصی روزمره خود حد و مرزی را مشخص کنند تا باعث لطمه زدن به کار و یا زندگی خود نشوند بعضی از این افراد در ابتدای کار آنقدر محو کار می شوند که بعد از مدتی متوجه می شوند زندگی شخصی آن ها از هم پاشیده و دیگر چیزی از ندگی برایشان باقی نمانده است و تمام وقت خود را صرف انجام دادن پروژه و یا نقد کردن پول قرار دادهای خود بوده اند و بالغکس آن هم وجود دارد که بعضی از این افراد آنقدر در زندگی خودشان غرق می شوند که محیط کاری خود و مشتریان را بطور کلی از یاد برده اند.

این افراد باید بین کار و زندگی خود مرزی را مشخص کنند تا درگیری بین آن ها به وجود نیاید برای انجام این کار باید مراحلی را طی نمود:

 1. انتخاب میز کار اختصاصی

بخشی از خانه را به کار خود اختصاص بدهند و در همان مکان مشخص کارهای خود را انجام داده مهم نیست این مکان چه شکلی و یا چه اندازه ای باشد و این فضا را فقط به کار خود اختصاص دهید تا در هنگام کار کردن کسی مزاحم شما نشود و یا حواستان پرت محیط و مسائل اطراف نشود  با انتخاب یک محیط مناسب ذهن شما شکل می گیرد و دیگر هنگام کار کردن تمکز شما بهم نمی ریزد.

 1. انتخاب روزهای تعطیل

اکثر فریلنسرها فکر می کنند چون زمان کاری دست خودشان است و کارمند کسی یا جایی نیستند باید تمام ساعت کار کنند این کار باعث می شود که روح و جسم آن ها فرسوده شود و باعث زیان و آسیب رساندن به خودشان می شود فریلسنرها هم همانند دیگر افراد باید روزی را به استراحت، تفریح و ورزش بپردازند و خودشان را درگیر کار نکنند جون فقط آنهها هستند که در این بین ضررمی کنند.

 1. مشخص کردن زمان در دسترس بودن

در همان ابتدای کار با مشتری درباره زمان در دسترس بودن خود صحبت کنید که چه زمانی می تواند با شما تماس بگیرد این زمانی را طوری انتخاب کنید که با زمان استراحتتان تداخلی نداشته باشد که باعث اذیت شدن شما به شود بهتر است این زمان موقعه کار کردن شما باشد که در دسترس هستید.

 1. ایجاد یک برنامه کاری مناسب و انعطاف پذیر

ایجاد برنامه بهترین کاری است که شما می توانید در حق خود انجام دهید زیرا اکثر فریلنسرها نمی توانند برنامه ای مناسب برای خود انتخاب کنند پس بسا چه بهتر است همان ابتدای کار یک برنامه مناسب و انعطاف پذیر برای خود انتخاب کنید برای مثال باید مشخص کنید که چه زمانی از روز را می خواهید به استراحت بپردازید،چه زمانی از روز را می خواهید کار کنید و یا در هفته آینده چه کاری را می خواهید انجام دهید شما می توانید این برنامه را در ابتدای روز و یا اول هفته برای خود تنظیم کنید برنامه ریزی کار بسیار راحتی است اما متاسفانه عمل کردن و پایبند بودن به آن کار بسیار دشوار و سختی است .

 

مشکلات زندگی فریلنسری

شاید از دیدگاه بعضی مردم زندگی فریلنسری جذاب و خوشایند باشد اما هرگز اینطور نیست زندگی فریلنسری هم مانند زندگی مردم عادی مشکلات، استرس و اضطراب خاص خود را دارد که فقط خود فرد متوجه آن میشود کسی که از بیرون به آن نگاه میکند فقط ظاهر زندگی را می بیند که بعضی اوقات باعث می شود برای همیشه قید زندگی فریلنسرینگ را بزنند.استرسی که در این نوع زندگی وجود دارد باعث آسیب رساندن به بعد جسمانی و روانی فرد می شود که ممکن است نتواند کارهای خود را به خوبی انجام دهد و در حرفه خود موفق شود یا اینکه اطرافیان خود را از دست بدهند و یا شما را به فردی بسیار ضعیف تبدیل می کند.

برخی از روانشناسان راه حل هایی برای رفع استرس ایجاد کرده اند که بتوان از شر استرس و اضطراب خلاص شد و فرد بتواند به زندگی فریلنسری خود ادامه دهد.

جامپلوی به ۱۰ روش رفع اضطراب در مقاله های خود اشاره می کند که با انجام دادن آن ها فرد دیگر دچار استرس و اضطراب نمی شود و می تواند با خیال راحت به زندگی فریلنسری خود ادامه دهد.

 • خودتان باشید

نقابی را که به صورت خود زده اید تا دیگران چهره واقعی شما را نبینند و ترس از افتادن آن را دارید که مبادا دیگران متوجه شوند، همیشه شما را در شرایط اضطراب و دلهره قرار میدهد را بردارید خودتان باشید و از زندگیتان لذت کامل را ببرید با برداشتن نقابتان یکسری افکار مسموم به ذهن شما خطور می کند که کسی دیگر از من خرید نمی کند، با من بد رفتاری می کنند،یا اینکه آبرویتان زیر سوال می رود و زندگیتان متلاشی می شود ولی هرگز این اتفاق ها نمی افتاد شما چهره واقعی خود را نشان دهید تا ببینید چقد مورد توجه و اعتماد مردم قرار می گیرید پس خودت را همین الان تغییر بده.

 • رتباط بر قرار کردن با دوستان

با صمیمی ترین دوست خود یا فردی که می دانید می تواند به شما کمک کند تماس گرفته، وضعیت و احساسات خود را برایش توضیح دهید با او به گفت و گو بپردازید و بخواهید که به شما کمک کند حل کردن مشکلات به تنهایی بار زیادی را روی دوش شما می گذارد که هرگز نمی توانید به تنهایی از پس آن ها بر بیاید.

 • ورزش کردن

ورزش همان طور که می دانید نقش بسیار زیادی را در زندگی ما دارد که به منظّم شدن خواب، تقویت انرژی، سلامتی جسمانی کمک می کند. ورزش کردن باعث ترشح اندورفین و دشمن درجه یک استرس است با روزی نیم ساعت ورزش کردن استرس را از خود دور کنید چه در محیط منزل، رفتن به باشگاه یا دویدن در محیط های باز که نور خورشید حضور دارد.

 • خواب مناسب و کافی

افرادی که روزانه کمتر از ۸ ساعت می خوابند بیشتر دچار استرس و اضطراب می شوند چون نمی توانند به خوبی استراحت کرده و ذهن خود را بدون دغدغه  و آزاد از هر گونه موضوعی نگه دارند پس زمان مشخصی را برای بیدار شدن و خوابیدن تنظیم کنید و هرگز آن را تغییر ندهید تا کمتر دچار استرس شوید.

 • خوردن غذای سالم

استفاده زیاد از غذاهای آماده و فست فودی چرب باعث چاق شدن و خستگی شما می شوند که برای سلامتی انسان از جمله قلب،فشار خون و مغز بسیار خطرناک می باشد افراد چاق اعتماد به نفس خود را از دست می دهند پس باید خیلی مراقب وزن  و تغذیه خود باشند و همین طور افراد لاغر که وزنشان کمتر از میزان استاندارد است باید به دکتر مراجعه کنند چون این افراد توان بدنی برای مقابله با استرس را ندارند.

 • دید کلی نسبت به شرایط پیش آمده یا مسئله

بعضی اوقات بطور ناگهانی نسبت به کاری که می خواهیم انجام دهیم دچار استرس و اضطراب می شویم که این کار تا چه حد خطرناک است، چقد برای جامعه و یا خودم مفید است، امکان دارد که نتیجه دلخواه خود را از آن دریافت نکنم و از این قبیل سوالات که مانند یک هیولا در ذهن ما رژه می روند  و آن را بسیار آشفته و درگیر می کنند در این شرایط  خود را از محیط کار کردن دور نگه دارید و محل را ترک‌‌ کنید و در یک زمان مناسب که ذهن شما آمادگی کامل را داشت راجب شرایط پیش آمده تصمیم گیری کنید و تمام شرایط خوب و بد را در نظر بگیرید تا به نتیجه دلخواه برسید.

 • شناسایی موارد استرس زا و دوری کردن از آن ها

شناسایی مواردی که باعث استرس شما می شوند ساده ترین و موثرترین راه است که می توان برای دور کردن استرس از خود انجام داد شما باید مکان و یا کارهایی که باعث استرس شما می شوند را یادداشت کرده تا دیگر آن ها را انجام نداده و یا به آن مکان نروید و با انجام این روش قطعا شما کمتر دچار استرس و نگرانی می شوید.

 • تفریح و هیجان

همیشه خود را متعلق به کار ندانید در زندگی روزمره لازم است زمانی را برای خودتان و خانواده اختصاص دهید کار کردن زیاد در محیط کار شما را افسرده و فردی که همیشه نگران است نشان می دهد پس برای خودتان ساعت کاری مشخص کنید تا آخر هفته ها یا یک ساعت مشخص از روز را به تفریح و خوش گذرونی با دوستانتان بپردازید و خود را از هر نوع ارتباطی که به کار شما مربوط است دور کنید حتی اگر مجبور به خاموش کردن تلفن همراه و یا کنسل کردن جلسات کاری خود باشید.

 • پذیرفتن اشتباهات

زمانی که شما مسئولیت یک کار را قبول می کنید باید همه ی جوانب را در نظر بگیرید که اگر در حین انجام کار دچار مشکل شدید باید آن مشکل را بپزیرید و افرادی را که با آن ها کار می کنید را در جریان قرار دهید و پنهان کاری انجام ندهید چون بیشتر دچار استرس می شوید و حتی ممکن است نتوانید کار را به خوبی به اتمام برسانید.

 • مراجعه به روانشناس یا مشاور

بعضی مشکلات بسیار بزرگتر از آن چیزی است که ما فکرش را می کنیم که به تنهایی نمی توانیم آن مشکل را حل کنیم و ‌حتی با روش های گفته شده نمی توان استرس را از خود دور کرد در اینجا با مراجعه به یک روانشناس یا مشاور خوب می توانیم مشکل خود را بررسی کرد چه مشکل جسمانی باشد و یا کاری که در هر صورت برای نجات زندگیمان باید خجالت و یا سردرگمی را کنار بگذاریم و با مشاور و رواشناس صحبت کرد پس نگران حرف مردم نباش و قوی عمل کن.

استرس همیشه وجود دارد حتی در زمان شادی یا استراحت شما و همیشه همراه ما خواهد بود فریلنسر ها بخاطر کارشان بیشتر از دیگر مردم عادی دچار این مشکل می شوند با موارد گفته شده و انجام آن می توانید استرس را تا حد بسیار زیادی از خود دور کنید.

 

مارتین فولر کیست؟

 

مزایای فریلنسر بودن

 • هرماه میزان درآمد مشخصی را هدف قرار می دهند و برای آن تلاش می کنند و به همان اندازه روی پروژه کار می کنند
 • همزمان می توانند به زندگی روزمره خود رسیدگی کنند
 • فریلنسری را در کنار شغل دوم می توانند داشته باشند
 • تنوع بسیار بالای کاری نسبت به کارمندان
 • کسی بر کار فریلنسرها نظارت ندارد و هر زمانی را که بخواهد می تواند به فعالیت بپردازد به عبارتی آقای خودش است
 • عدم نیاز به رفت و آمد
 • در هر مکانی می تواند کار خود را انجام دهد و نیاز به مکان خاصی ندارند
 • مزاحمتی برای آن ها وجود ندارد و با خیال راحت و آسوده می توانند به کار خود بپردازند
 • تنوع کاری بالایی دارند
 • توانمندی زیاد در ایجاد خلاقیت در محیط کار و یا پروژه مد نظر

 

معایب فریلنسر بودن

 • عدم آگاهی و نداشتن شناخت کافی نسبت به این کار
 • هزینه های کلا و بسیار سنگین برای شناخته شدن فریلنسرها
 • نداشتن رزومه ی کاری برخی از افراد به دنبال فریلنسرهای ماهر و با تجربه می گردند به افرادی که تازه فریلنسر شده اند کمتر اعتماد می کنند
 • درآمد بسیار پایین برخی از مشتریان به دنبال هزینه ی پایین هستند اما کیفیت بسیار بالا که برای قبول کردن آن پروژه باید هزینه انجام آن را پایین آورد
 • زیاد شدن تعداد فریلنسرها
 • عدم وجود کنترل کافی

 

چگونه فریلنسر شویم؟

امرزوه با پیشرفت تکنولوژی کسب درآمد بسیار راحت تر شده است و همه ی کارها با اینترنت صورت می گیرد و هر کسی برای خود شغلی را ایجاد می کند بطور مثال یک نفر فروشگاه می زند، فردی به دنبال کار آفرینی و ایجاد یک استارت آپ جدید است.

در بین همه کارهای گفته شده فریلنسری یکی از روش های کسب درآمد است که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و روز به روز بر تعداد کسانی که فریلنسرند افزوده شده و در حال پیشرفت کردن هستند

کارهایی که میتوان به عنوان فریلنسر در آن ها فعالیت کرد:

فریلنسرها در کارشان احساس آزادی می کنند و با مشتریان حوزه کاری خود فعالیت دارند در اینجا چند نمونه از کسب و کارهایی که به عنوان فریلنسر می توان درآن فعالیت کرد را نام برده و به توضیح آن می پردازیم.

 1. مشاور املاک

مشاوران املاک با دریافت مجوز کسب و کار خود را شروع می کنند که آن ها اطلاعات مورد نیاز را در دسترس شما قرار داده تا بتوانید آن را در بخش هایی که می توان در آن تبلیغات کرده و با گذاشتن آگهی های زمین، خانه، فروشگاه و غیره برای آن ها مشتری جذب کنید و هرچه فعالیت و فروش بیشتری داشته باشید درآمد شما به صورت درصدی افزایش می یابد.

 1. زیبایی

با انتخاب یک تخصص در حوزه زیبایی مانند(متخصص ناخن، طراح مو) و با اجاره کردن یک صندلی و یا یک اتاق در سالن های زیبایی به درآمد بسیار بالایی دست پیدا کنید و با استفاده از فضای مجازی و تبلیغات در آن می توانید به تعداد مشتریان بیشتری دست پیدا کنید.

 1. مربی آنلاین

یکی از ویژگی هایی که این کار را با حضوری تدریس کردند متمایز می کند این است که می توانید در هر جا و مکانی که هستید مشغول تدریس باشید مربیگری آنلاین مستلزم یادگیری مهارت در تکنولوژی می باشد زیرا این نوع آموزش ها آنلاین بوده و آن ها باید کار کردن با آن را بلد باشند و شما می توانید با دادن مشاوره تلفنی و راهنمایی مردم در زمینه اطلاعاتی که دارید به یک مربی آنلاین تبدیل شوید و به دیگران کمک کنید فرقی که بین مربی آنلاین و سنتی وجود دارد این است که در روش سنتی آن ها فقط می توانند به تعداد محدودی از هنرجویان آموزش دهند و آزمون بگیرند اما در روش آنلاین این مزیت را برخوردار است یعنی می توانند با تک تک هنرجویان تعامل داشته و هم تعداد زیادی در کلاس حضور پیدا کنند.

 1. مدیریت شبکه اجتماعی

با وجود اینترنت و فضای مجازی همه ما می دانیم که چگونه از این محیط ها استفاده کنیم اما نه به عنوان یک منبع درآمد یا کسب و کار بلکه از روی بیکاری و سرگرمی به این محیط ها روی می آوریم در صورتی که بیشتر افراد امروزه در این فضاها به تبلیغات و کسب و کار خود پرداخته اند و بسیاری از این افراد به دنبال کسی هستند که مسئولیت این فضا را به عهده گرفته و در آن فعالیت کند و اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که زمان زیادی را در شبکه های اجتماعی به سر می برید، می توانید به کسب درآمد از آن بپردازید.

 1. برنامه نویس اندروید

امروزه جایگاه استفاده از اپلیکشن های موبایلی در بین مردم خیلی مورد توجه قرار گرفته است حتی در بعضی موارد بیشتر از سایت ها به چشم می خورد و خدمات متنوعی را به مردم عرضه می کنند و این باعث محبوبیت در بین انسان ها قرار گرفته است فردی که برنامه نویسی اندروید کار می کند با ساخت اپلیکیشن مورد نظر و قرار دادن آن در گوگل پلی و یا بازار می توانید آن را به فروش برسانید و با بروز نگه داشتن و اضافه کردن آیتم هایی به آن و زیبا سازی نظر کاربران را به خود جلب کنید و در ازای پرداخت مبلغی این قسمت ها را خریداری کرده و از آن استفاده نمایند اما همیشه باید اپلیکیشن های با کیفیت و متنوعی را بسازید و به کارفرما نشان دهید که فردی خلاق و لایق هستید تا شما را مورد تشویق خود قرار دهد.

 1. طراح گرافیک

طراح گرافیک یکی از آن دسته شغل هایی است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است که رتبه دوم مهارت را به خود اختصاص داده و شما با طراحی ظاهر سایت های اینترنتی و یا طراحی های مناسب می توانید به درآمد برسید.

در ارتباط با یادگیری ماشین بخوانید.

 

چند نمونه سایت هایی که می توانید در آنجا به عنوان فریلنسر کار کنید

برخی از سایت ها هستند که شما به عنوان یک فریلنسر می توانید در آن به فعالیت بپردازید:

 • سایت دورکار
 • سایت پونیشا
 • سایت پارس کدرز

 

پردرآمدترین شغل های ایران

 

نکاتی که راجب فریلنسرها باید بدانید

فریلنسرها بر این معتقدند که باید در کار خود استقلال داشته و به آن افتخار می کنند ولی باید بدانید که استقلال در کار تنها مزیت نمی باشد بلکه این هم مهم است با چه کسانی کار می کنید، چه کاری را انجام می دهید همه این ها تاثیر در کار شما دارد.

فریلنسرها باید نوع برخورد و سطح ارتباطشان را با افرادی که با آن ها در تعاملند انتخاب کرده و با همه ی افراد همان رفتار را داشته باشد و کسانی که در فضای مجازی در فعالیت روزانه با آن شخص برخوردهای نامناسب دارند می بایست بر روی خود کنترل داشته و رفتار خود را بررسی کنند زیرا در فضای مجازی کسانی که به این شغل مشغولند با آن ها طوری برخورد می شود که شما با آن ها دارید.

هرفریلنسر باید بداند که قطعا وقت هایی پیش می آید که به هر دلیلی مشتریان بزرگی را از دست می دهند آن ها باید از لحاظ ذهنی و مالی آمادگی این مسئله را داشته باشند و هیچ گاه نباید بر روی کیفیتی که هر کار داراست با آن اشخاص رفتار خوب و بد داشته باشند.

 

تجربیات خود را در ارتباط با فریلنسری بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code