عضو کانال یوتیوب ما شوید.
Gitflow چیست؟
Gitflow چیست؟

Gitflow چیست؟

گردش کار Gitflow یک گردش کار در Git است که به توسعه‌‌ی مداوم نرم افزار و پیاده سازی روندهای DevOps کمک می‌کند. گردش کار Gitflow یک روش شاخه گرفتن سختگیرانه را تعریف می‌کند که حول انتشار محصول تعریف شده است. این امر یک چهارچوب مقاوم برای مدیریت پروژه‌‌‌های بزرگ تر را برای ما فراهم می‌کند.

 

Gitflow چیست؟

مکمل قدرتمندgitflow

جدا از زبانی که با آن کار می‌کنید و سطح آگاهی شما، یا حتی تکنولوژی‌های مورده استفاده‌تان، در هر صورت استفاده از گیت بخش مهمی از روند برنامه‌نویسی شما محسوب می‌شود. در واقع برای کار با گیت و کار با ورژن کنترل‌ها باید از یک مکمل قدرتمند استفاده کرد و قطعا gitflow بهترین گزینه خواهد بود.

کاربردهای Gitflow

Gitflow برای پروژه‌‌‌هایی که چرخه‌‌ی انتشار محصول برنامه ریزی شده‌ای دارند و همچنین برای پیاده سازی روند تحویل مداوم بسیار مناسب است. این گردش کار به هیچ مفهوم یا دستور جدیدی فراتر از آنچه برای گردش کار Feature Branch مورد نیاز است، نیاز ندارد. Gitflow  به جای اضافه کردن مفهوم جدید، به هر شاخه، یک نقش متفاوت می‌دهد و مشخص می‌کند که این شاخه‌‌‌ها کی و چگونه باید با یکدیگر تعامل داشته باشند. علاوه بر شاخه‌‌ی feature، گردش کار Gitflow از شاخه‌‌‌های مختلفی برای آماده سازی، نگهداری و ثبت نسخه‌‌‌های منتشر شده استفاده می‌کند. در عین حال شما می‌توانید از تمام ویژگی‌‌‌های گردش کار شاخه‌‌ی feature مثل درخواست pull، کار کردن مستقل توسعه دهندگان و همکاری بهینه تر بین توسعه دهندگان بهره ببرید.

Gitflow در واقع فقط یک ایده‌‌ی انتزاعی از گردش کار در Git است. این گردش کار مشخص می‌کند که چه نوع شاخه‌‌‌هایی ساخته شود و چگونه این شاخه‌‌‌ها را با هم merge کنیم. ما در این مقاله اهداف این شاخه‌‌‌ها را شرح خواهیم داد. مجموعه ابزار git-flow یک ابزار خط فرمان واقعی است که به نصب نیاز دارد. فرآیند نصب git-flow آسان است و پکیج‌‌‌های این ابزار برای سیستم عامل‌‌‌های مختلفی در دسترس است. در سیستم‌‌‌های OSX شما می‌توانید از دستور brew install git-flow استفاده کنید. همچنین در ویندوز شما می‌توانید آن را دانلود و نصب کنید. پس از نصب git-flow می‌توانید از آن در پروژه‌‌‌های خود با اجرای دستور git flow init استفاده کنید.

Git-flow یک ابزار توسعه داده شده روی Git است و دستور git flow init یک افزونه از دستور اصلی git init است که تنها تغییری که در مخزن شما ایجاد می‌کند ساختن شاخه‌‌‌ها برای شما است.

گردش کار Gitflow چگونه کار می‌کند؟

به جای یک شاخه‌‌ی master، این گردش کار از دو شاخه برای ثبت تاریخچه‌‌ی پروژه استفاده می‌کند. شاخه‌‌ی master تاریخچه‌‌ی نسخه‌‌‌های رسمی پروژه را نشان می‌دهد که به صورت رسمی عرضه شده اند. شاخه‌‌ی develop به عنوان یک بستر برای گرد هم آوری featureها عمل می‌کند. شاخه‌‌ی develop همچنین این امکان را به ما می‌دهد که به تمام commit‌‌‌ها شماره‌‌ی نسخه‌‌ی محصول را به عنوان برچسب اختصاص دهیم.اولین قدم، ایجاد شاخه‌‌ی develop است. یک راه آسان برای توسعه دهنده، ایجاد یک شاخه‌‌ی خالی با نامdevelop در Git خود و push کردن آن به سرور است. در حالی که شاخه‌‌ی master نسخه‌‌ی خلاصه شده‌ای از تاریخچه‌‌ی پروژه را نگهداری می‌کند، این شاخه تمام تاریخچه‌‌ی پروژه را شامل خواهد شد. اکنون توسعه دهنده‌‌‌های دیگر باید ازمخزن مرکزی، clone بگیرند و یک شاخه‌‌ی قابل ردیابی برای develop ایجاد کنند. هر feature جدید می‌بایست در شاخه‌‌ی خود قرار داشته باشد. این شاخه می‌تواند به مخزن مرکزی برای تهیه‌‌ی نسخه پشتیبان (backup) یا به منظور همکاری با توسعه دهنده‌‌‌های دیگر، push شود؛ اما به جای ایجاد شاخه‌‌ی جدید از master، شاخه‌‌‌های feature از شاخه‌‌ی develop به عنوان پدر استفاده می‌کنند. هنگامی که یک feature کامل می‌شود، در شاخه‌‌ی develop با بقیه merge می‌شود. شاخه‌‌‌های feature هرگز نباید به صورت مستقیم با شاخه‌‌ی master ارتباط داشته باشند.

طرز کار GitFlow چگونه است؟

در انجام یک پروژه به جای استفاده از برنچ‌های مختلف، حتی با یک برنچ مستر نیز می‌توانیم از برنچ develop و master استفاده کنیم. برای استفاده از develop branch می‌توان با استفاده از دستور زیر آن را روی ریپازیتوری لوکال ایجاد نمود و سپس پوش کرد. البته می‌توان در محیط کنترل ورژن نیز آن را ایجاد نمود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]