عضو کانال یوتیوب ما شوید.

راهنمای جامع گوگل سرچ کنسول

Google Search Console چیست و برای چه امری کاربرد دارد؟

گوگل سرچ کنسول سرویسی رایگان است که توسط Google ارائه شده است. هدف این سرویس، بررسی و ارزیابی وب‌سایت‌ها در نتایج جستجوی گوگل است. یعنی از طریق این سرویس، می‌توانید وضعیت وب‌سایت خود در نتایج جستجوی گوگل را بررسی نموده و در صورت وجود مشکل آن را برطرف کنید. البته برای قرار گرفتن در نتایج جستجوی گوگل، لزوما نباید در گوگل سرچ کنسول ثبت نام کنید. این سرویس ابزاری برای مشاهده و بهبود عملکرد وب‌سایت خود در گوگل است.

 

با گوگل سرچ کنسول چه می‌توان کرد؟

این سرویس به طور خلاصه، وظایف زیر را بر عهده دارد:

  • قرار گرفتن سایت و مطالب شما در نتایج گوگل را تایید می‌کند.
  • مشکلاتی که در وب‌سایت شما رخ داده را به شما اطلاع می‌دهد.
  • میزان مشاهده وب سایت شما در نتایج جستجوی گوگل را نمایش می‌دهد. به عبارت دیگر، مشخص می‌کند که کاربران با جستجوی چه موضوعاتی وارد سایت شما شده‌اند و یا چندبار هنگام جستجو بر روی عنوان شما کلیک شده است.
  • هنگامی که هرزنامه‌ای را در سایت شما پیدا کند به شما اخطار می‌دهد.
  • سایت‌های دیگری که به شما لینک شده‌اند را نمایش می‌دهد.
  • مشکلات AMP (نسخه کم حجم وب‌سایت) و یا مشکلات مربوط به ورژن موبایل وب‌سایت شما را نمایش می‌دهد.

 

چه کسانی باید از گوگل سرچ کنسول استفاده کنند؟

خلاصه بگوییم؛ همه‌ی افرادی که دسترسی به مدیریت وب‌سایت دارند! Google Search Console راهی برای ارتباط میان Google و صاحبان وب‌سایت است. از این طریق صاحبان وب‌سایت می‌توانند مشکلات، خطاها و حتی جریمه‌هایی که گوگل برایشان مشخص کرده را مشاهده کنند. گوگل راه‌حل هایی برای رفع این مشکلات را نیز پیشنهاد می‌دهد. از ابتدایی‌ترین تا حرفه‌ای ترین اشخاص می‌توانند از این سرویس استفاده کنند، اما استفاده از گوگل سرچ کنسول برای افراد زیر اجباری است:

  • صاحبان مشاغل، خدمات و فروشگاه‌ها: حتی اگر خودتان از این سرویس استفاده نمی‌کنید، باید از آن آگاه باشد. با اصول آن آشنا بوده و بدانید چه ویژگی‌هایی در جستجوی گوگل وجود دارد. با انجام این کار، زمانی که متخصصی در این زمینه استخدام می‌کنید، از اصطلاحات استفاده شده مطلع هستید.
  • متخصصان سئو: به عنوان کسی که در زمینه ی بازاریابی و فروش یک وب‌سایت به صورت تخصصی فعالیت می‌کند، Search Console به شما کمک می‌کند تا بر روی ترافیک وب‌سایت خود نظارت داشته باشید و تصمیمات آگاهانه‌ای در مورد آن بگیرید. همچنین با رفع مشکلات به بهبود و بالابردن رتبه سایت خود در گوگل کمک می‌کنید.
  • مدیران وب‌سایت: اگر شما مدیریک وب‌سایت هستید و به کارکرد درست وب‌سایت خود اهمیت می‌دهید، با استفاده از Search Console می‌توانید خطاهای مربوط به سرور، نحوه بارگزاری سایت و امنیت را مشاهده و نسبت به رفع آن ها اقدام کنید.

ابزاری که سرچ کنسول ارائه می‌دهد به ما در مدیریت روزمره وب‌سایت مان کمک می‌کند. بدین صورت که امکان نظارت از طریق Sitemap را فراهم کرده و خطاها و مشکلات سایت را به ما اطلاع می‌دهد. همچنین بعد از رفع خطاها می‌توان از گوگل خواست تا دوباره سایت مان را بررسی کند. همچنین نحوه نمایش سایت در نتایج جستجوی گوگل را نیز به ما نشان می‌دهد. اکانت Search Console شما، پر از اطلاعات مفید است که نحوه نمایش وب‌سایت تان در نتایج جستجو را به خوبی نمایش می‌دهد. از ورژن موبایل سایت گرفته تا دنبال کردن کلیک‌های کاربران روی لینک های موجود در وب‌سایت. اگر در مورد مدیریت و بهینه سازی وب‌سایت خود جدی هستید، Google Search Console بهترین گزینه ممکن برای شما است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]