عضو کانال یوتیوب ما شوید.

اولین تصویر ماهواره ی جیمز وب

اولین تصویر ماهواره ی جیمز وب
اولین تصویر ماهواره ی جیمز وب

اولین تصویر ماهواره ی جیمز وب

احتمالا شما هم دفعات زیادی در شبکه های اجتماعی، اخبار و رسانه های جمعی تصویری با عنوان اولین تصویر ماهواره ی جیمز وب را دیده اید! پس از مدت ها انتظار، از اولین تصویر اصلی تلسکوپ فضایی جیمز وب رونمایی شد. این تصویر که یکی از پنج تصویر ثبت شده توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب است توسط جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا طی رویدادی در کاخ سفید که به صورت زنده پخش می شد، رونمایی و به طور همزمان در وب سایت ناسا و رسانه های اجتماعی منتشر شد. پخش زنده این رویداد که قرار بود در ساعت ۱:۳۰ بامداد به وقت تهران آغاز شود، با تاخیر در ساعت ۲:۴۵ بامداد به وقت تهران آغاز شد.

 

 

ماهواره ی جیمز وب چیست؟

این اولین تصویر از تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا است که عمیق ترین و واضح ترین تصویر مادون قرمز از جهان های دور را تا به امروز نمایش می دهد. این تصویر از خوشه کهکشانی SMACS ۰۷۲۳ ثبت شده که در فاصله ۴.۶ میلیارد سال نوری از ما قرار دارد و مملو از جزئیات است. عمر برخی از کهکشان های موجود در این تصور به 13 میلیارد سال می رسد.

هزاران کهکشان از جمله کم نورترین اجرام آسمانی رصد شده در نور مادون قرمز در آن نمایان شده اند. این کهکشان ها تنها بخش کوچکی از آسمان را تشکیل می دهد. سایر تصاویر این تلسکوپ که به گفته ی بیل نلسون رئیس ناسا، عمیق ترین تصاویر ثبت شده از جهان ما تاکنون هستند قرار بود دیروز یعنی سه شنبه بیست و یکم تیر ماه ساعت تهران منتشر شوند. ناسا در روز جمعه ۱۸ تیر فهرستی از اولین اهداف کیهانی تلسکوپ جیمز وب را در وب سایت خود به اشتراک گذاشت که شامل سحابی ها و سیارات فراخورشیدی می شد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب که پروژه مشترک آژانس های فضایی آمریکا، اروپا و کانادا است در تاریخ ۲۵ دسامبر ۲۰۲۱، مصادف با چهارم دی ماه سال ۱۴۰۰ به فضا پرتاب شد. این رصدخانه پیشرفته فضایی پس از گذشت یک ماه به مقصد خود در نقطه لاگرانژ ۲ رسید و راه اندازی ابزارهای علمی پیشرفته آن به مدت شش ماه توسط محققان در زمین پیگیری و دنبال شد. اکنون انتظارها به پایان رسیده و این تلسکوپ اولین تصویر خود را به نمایش گذاشته است و به زودی تصاویر دیگری از آن منتشر خواهد شد.

این تلسکوپ پیش از این نیز برای تراز آینه اصلی ۱۸ بخشی خود که ظاهری مشابه کندوی زنبور عسل دارد تصاویری از یک ستاره پر نور به نام HD ۸۴۴۰۶ ثبت و منتشر کرده بود. این تصاویر تنها اولین موارد از بسیار تصاویری است که تلسکوپ جیمز وب ثبت و منتشر خواهد کرد. در ابتدا انتظار می رفت که وب به عنوان قدرتمندترین تلسکوپ پرتاب شده به فضا تا کنون، برای مدت دستکم ۱۰ سال در فضا به رصد کیهان بپردازد اما باقی ماندن سوخت اضافی در آن باعث شده که دانشمندان انتظار افزایش مدت ماموریت آن تا ۲۰ سال را داشته باشند.

 

نظر شما در ارتباط با اولین تصویر ماهواره ی جیمز وب چیست؟! در بخش نظرات همین نوشته آن را برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]