Phpmyadmin چیست؟
Phpmyadmin چیست؟

Phpmyadmin چیست؟

اگر شما یک برنامه نویس وب هستنید و می خواهید با استفاده از زبان برنامه نویسی PHP یک اپلیکیشن تحت وب ایجاد کنید،به یک پایگاه داده یا Database نیاز دارید.پایگاه داده ای که شما می توانید برای زبان برنامه نویسی PHP از ان استفاده کنید MySQL می باشد.

 

اما ما در این مقاله درباره ی phpmyadmin می خواهیم صحبت کنیم و به سوال phpmyadmin چیست جواب دهیم.

اگر به طور ساده بخواهیم بگوییم که phpmyadmin چیست،phpmyadmin یک نرم افزار کنترل پایگاه داده می باشد و به ما کمک می کند تا عملیات های مختلف روی پایگاه داده را در یک محیط گرافیکی انجام دهیم.

 

چه کار هایی را phpmyadmin می تواند برای ما انجام دهد؟

شما اگر بخواهید با استفاده از زبان برنامه نویسی PHP یک اسکریپتی درست کنید که نیاز به پایگاه داده داشته باشد باید کار هایی مثل ساختن یک پایگاه داده برای اسکریپت و ایجاد کردن جداول مختلفی در آن برای طبقه بندی کردن اطلاعات انجام دهید.

به طور نمونه اگر قصد ساختن یک فروشگاه اینترنتی با زبان برنامه نویسی PHP را داشته باشید باید یک پایگاه داده کلی را برای ذخیره کردن همه اطلاعات فروشگاه ایجاد کنید و بعدا برای قسمت های مختلف آن مثل اطلاعات کاربر ها،محصولات و … جداول مختلفی درست کنید.

هر کدام از این جداول اطلاعات مختلفی که به صورت طبقه بندی شده باید باشد را در خود ذخیره می کنند مثل جدول محصولات که دارای ستون های نام محصول،توضیحات محصول و … را دارد.

به همین صورت هر کدام از جداول با توجه به نیازشان یک سری ستون های مختلفی دارند که اطلاعات آن ها با توجه به نوع آن ها متفاوت می باشد.

برای این که شما همه این کار های پایگاه داده،جداول،ستون ها و … را بتوانید انجام دهید به phpmyadmin نیاز خواهید داشت.

روش های دیگری هم برای انجام دادن این کار ها وجود دارد ولی phpmyadmin به دلیل داشتن رابط گرافیکی این کار را برای ما آسان می کند.

 

به صور کلی می توان گفت که phpmyadmin کار های:

  • ایجاد کردن پایگاه داده
  • دادن اجازه برای افزودن جدول به پایگاه داده
  • داده اجازه برای افزودن سطر و ستون ها به پایگاه داده
  • امکان ویرایش و حذف سطر،ستون و جدول ها
  • وارد کردن اطلاعات در جدول ها با یک روش ساده
  • امکان export گرفتن از پایگاه داده و همچنین import کردن اطلاعات
  • جستجو کردن در همه پایگاه های داده،جداول و …

را می تواند برای ما انجام دهد.

 

تفاوت phpmyadmin و MySQL

MySQL یک سیستم مدیریت کردن پایگاه داده می باشد که می توانیم با استفاده از آن پایگاه داده ایجاد و مدیریت کنیم و در انگلیسی به آن DBMS که مخفف شده ی کلمه Database Management System است می گویند.

ولی phpmyadmin یک رابط گرافیکی می باشد که به ما امکان مدیریت کردن و انجام دادن یک سری کار های مختلف را روی MySQL می دهد.

 

امیدوارم از مقاله ی “Phpmyadmin چیست؟” لذت برده باشید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 2.3]