عضو کانال یوتیوب ما شوید.

rug pull در کریپتو چیست و ۶ روش برای تشخیص آن

rug pull در کریپتو چیست و ۶ روش برای تشخیص آن

rug pull در کریپتو چیست و ۶ روش برای تشخیص آن

rug pull نوعی از کلاهبرداری رمزنگاری است که زمانی اتفاق می‌افتد که یک تیم توکن پروژه خود را قبل از ناپدید شدن با وجوه انجام می‌دهد و سرمایه‌گذاران خود را با دارایی بی‌ارزش رها می‌کند. کشش فرش زمانی اتفاق می‌افتد که توسعه‌دهندگان متقلب یک توکن رمزنگاری جدید ایجاد می‌کنند، قیمت را بالا می‌برند و سپس قبل از اینکه قیمت آن‌ها به صفر می‌رسد، ارزش بیشتری را از آن خارج کنند. قالیچه کشی نوعی کلاهبرداری خروج از کشور و یک سوء استفاده مالی غیرمتمرکز (DeFi) است. قبل از اینکه یاد بگیرید چگونه یک قالیچه را در کریپتو تشخیص دهید و چرا کشیدن فرش کریپتو رخ می دهد، به درک سه نوع مختلف فرش کشی کمک می کند.

می دانید که همیشه کلاهبرداران و تبهکاران راه‌های متفاوتی برای نیل به اهداف شوم خود در پی می‌گیرند اما هدف آن‌ها مشترک است: سرقت سرمایه شما. گاهی با استفاده از آسیب‌پذیری‌های موجود به شما ضربه می‌زنند، گاهی با استفاده از مهندسی اجتماعی از اعتماد شما سو استفاده می‌‌کنند و برخی اوقات نیز از ناآگاهی مخاطبان بهره می‌جویند. راگ پول (rug pull) یکی از انواع این کلاهبرداری‌هاست که بنا بر آمار تا تاریخ جولای سال ۲۰۲۱، مسبب از دست رفتن ۱۱۳ میلیون دلار از سرمایه قربانیان بوده است. حتی سرمایه‌گذار مشهوری همچون مارک کوبان (Mark Cuban)، به اعتراف خودش قربانی این کلاهبرداری بوده است.

 

پیشنهاد نویسنده: ۶ نوع کاربرد مختلف در دنیای ارزهای رمزنگاری‌شده

 

 

rug pull در کریپتو چیست و ۶ روش برای تشخیص آن

معرفی راگ پول

سایت کوین مارکت کپ این کلاه برداری را چنین تعریف می‌کند: «نوعی از کلاهبرداری که در آن توسعه‌دهندگان یک پروژه، آن را رها می‌کنند و پول سرمایه‌گذاران را به سرقت می‌برند». راگ پول در لغت به معنی کشیدن فرش از زیر پای کسی است و به روشنی تصویر واضحی از چیزی که در عمل رخ می‌دهد، به دست می‌دهد. راگ پول به پامپ و دامپ مشابهت دارد و با اسامی دیگری همچون «کلاهبرداری خروج- exit scam» نیز شناخته می‌شود. این کلاهبرداری اغلب بدین شکل رخ می‌دهد که پروژه بی‌ارزشی به کمک تبلیغات فراوان و به مدد حرص و آز بشری، باارزش جلوه داده می‌شود. سپس وقتی توجه و البته سرمایه کاربران به این پروژه جلب شد، توسعه‌دهندگان و بانیان پروژه با سرمایه کاربران فرار می‌کنند و سرمایه‌گذاران را با یک مشت توکن بی‌ارزش تنها می‌گذارند.

 

انواعrug pull چیست؟

سه نوع اصلی قالی‌کشی در کریپتو وجود دارد: سرقت نقدینگی، محدود کردن سفارش‌های فروش و دامپینگ.

  • سرقت نقدینگی: سرقت نقدینگی زمانی اتفاق می افتد که سازندگان توکن تمام سکه ها را از استخر نقدینگی خارج کنند. انجام این کار تمام ارزش تزریق شده توسط سرمایه گذاران به ارز را حذف می کند و قیمت آن را به صفر می رساند. این “کشش های نقدینگی” معمولا در محیط های DeFi اتفاق می افتد. قالیچه DeFi رایج ترین کلاهبرداری خروج است.
  • محدود کردن سفارشات فروش: محدود کردن سفارشات فروش یک راه ظریف برای یک توسعه دهنده مخرب برای کلاهبرداری از سرمایه گذاران است. در این شرایط، توسعه‌دهنده توکن‌ها را کدگذاری می‌کند تا تنها طرفی باشد که می‌تواند آنها را بفروشد. سپس توسعه‌دهندگان منتظر می‌مانند تا سرمایه‌گذاران خرد با استفاده از ارزهای جفت شده، کریپتو جدید خود را خریداری کنند. ارزهای جفت شده دو ارزی هستند که برای تجارت جفت شده اند، یکی در برابر دیگری. هنگامی که به اندازه کافی اقدام مثبت قیمت وجود دارد، آنها موقعیت های خود را رها می کنند و یک نشانه بی ارزش در پی خود باقی می گذارند. کلاهبرداری Squid Token نمونه ای از قالی کشی از این نوع است.
  • دامپینگ: دامپینگ زمانی اتفاق می‌افتد که توسعه‌دهندگان به سرعت ذخایر بزرگ توکن‌های خود را بفروشند. انجام این کار قیمت سکه را پایین می آورد و سرمایه گذاران باقی مانده را در دست داشتن توکن های بی ارزش باقی می گذارد. “دامپینگ” معمولاً پس از تبلیغ شدید در سیستم عامل های رسانه های اجتماعی رخ می دهد. افزایش و فروش حاصل به عنوان یک طرح پمپ و تخلیه شناخته می شود. دامپینگ بیش از سایر کلاهبرداری های دفای قالیشویی یک منطقه خاکستری اخلاقی است. به طور کلی، خرید و فروش ارز خود برای توسعه دهندگان کریپتو غیراخلاقی نیست. «دامپینگ»، وقتی صحبت از کشش قالیچه‌های رمزنگاری DeFi به میان می‌آید، این سوال است که یک سکه چقدر و با چه سرعتی فروخته می‌شود.

 

کشش های سخت در مقابل کشش های نرم

کشش فرش به دو صورت سخت و نرم وجود دارد. کدهای مخرب و سرقت نقدینگی کشش های سختی هستند، در حالی که کشش های نرم به تخلیه دارایی اشاره دارد. کشش فرش می تواند “سخت” یا “نرم” باشد. زمانی که توسعه‌دهندگان پروژه، درهای پشتی مخرب را در توکن خود کد می‌کنند، کشش سخت فرش رخ می‌دهد. درهای پشتی مخرب، سوء استفاده های پنهانی هستند که توسط توسعه دهندگان در قرارداد هوشمند پروژه کدگذاری شده اند. قصد ارتکاب کلاهبرداری از همان ابتدا مشخص است. سرقت نقدینگی نیز کششی سخت در نظر گرفته می شود.

rug pull به توسعه دهندگان توکن اشاره دارد که دارایی های رمزنگاری خود را به سرعت تخلیه می کنند. انجام این کار یک توکن به شدت بی ارزش شده در دست بقیه سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال باقی می گذارد. در حالی که دامپینگ غیراخلاقی است، ممکن است به همان روشی که کشش های سخت است، یک عمل مجرمانه نباشد.

 

آیا rug pull غیرقانونی است؟

کشیدن فرش کریپتو همیشه غیرقانونی نیست، اما همیشه غیراخلاقی است. rug pull غیرقانونی است. کشیدن فرش نرم غیراخلاقی است، اما همیشه غیرقانونی نیست. به عنوان مثال، اگر یک پروژه رمزنگاری وعده اهدای بودجه را بدهد اما به جای آن پول را نگه دارد، غیراخلاقی است اما غیرقانونی نیست. در هر صورت، مانند بیشتر فعالیت‌های کلاهبرداری در صنعت کریپتو، ردیابی و پیگرد قانونی هر دو نوع آن می‌تواند چالش برانگیز باشد. فروپاشی صرافی ارزهای دیجیتال ترکیه، Thodex نمونه‌ای بارز از کشش فرش در کریپتو است. دزدی 2 میلیارد دلاری یکی از بزرگ‌ترین سرقت‌های فرش کریپتو در سال 2021 بود. همچنین یکی از بزرگترین کلاهبرداری‌های خروج مالی متمرکز (CeFi) در تاریخ است.
اگرچه پلیس ترکیه در جریان تحقیقات خود از این کلاهبرداری بزرگ 62 نفر را بازداشت کرد، اما محل اختفای عامل ادعایی هنوز مشخص نیست. دیگر نمونه‌های اخیر پروتکل‌هایی که از این نوع کشش فرش کریپتو رنج می‌برند عبارتند از Meerkat Finance، AnubisDAO، Compounder Finance و Uranium Finance.

 

چگونه از rug pull در کریپتو جلوگیری کنیم؟

چندین نشانه واضح وجود دارد که سرمایه گذاران می توانند برای محافظت از خود در برابر قفل شدن قفل نقدینگی و عدم انجام حسابرسی خارجی مراقب آنها باشند. در زیر شش نشانه وجود دارد که کاربران باید برای محافظت از دارایی‌های خود در برابر آسیب‌های فرش کریپتو مراقب آن باشند.

 

توسعه دهندگان ناشناس یا ناشناس

سرمایه گذاران باید اعتبار افراد پشت پروژه های جدید ارز دیجیتال را در نظر بگیرند. آیا توسعه دهندگان و مروجین در جامعه کریپتو شناخته شده اند؟ سابقه آنها چیست؟ اگر تیم توسعه‌دهنده مورد تایید قرار گرفته است اما به خوبی شناخته شده نیست، آیا هنوز قانونی به نظر می‌رسند و می‌توانند به وعده‌های خود عمل کنند؟ سرمایه گذاران باید نسبت به حساب ها و پروفایل های رسانه های اجتماعی جدید و به راحتی جعلی شک کنند. کیفیت کاغذ سفید، وب‌سایت و سایر رسانه‌های پروژه باید سرنخ‌هایی درباره مشروعیت کلی پروژه ارائه دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]