عضو کانال یوتیوب ما شوید.

Smb چیست؟ Server massage block چه مفهومی دارد؟

Smb چیست؟ Server massage block چه مفهومی دارد؟
Smb چیست؟ Server massage block چه مفهومی دارد؟

Smb چیست؟ Server massage block چه مفهومی دارد؟

یک پروتکل ارتباطی می باشد که کاربر می تواند به فایل ها و و پروت های مرتبط با شبکه های کامپیوتری دسترسی و ارتباط برقرار کند آیا می توان گفت پروتکلی است که می‌توانید فایل ها پورت های سریال را به اشتراک بگذارید و از طریق یک سرور به منابعی مانند چاپگر از راه دور دسترسی داشته باشید که سیستم عامل ویندوز می تواند از پروتکل اس ام بی پشتیبانی کند.

 

Smb چیست؟ Server massage block چه مفهومی دارد؟

کار smb

پروتکل اس ام بی ساختار کلاینت سروری محسوب شده و ارتباط بین سرور و کلاینت را برقرار می‌کند و بعد کلاینت ها از منابعی که به اشتراک گذاشته اند استفاده می نمایند برای مثال:
فرض کنید در یک سازمان و یا شرکت یک دستگاه پرینتر وجود دارد که به کامپیوتر گوشی متصل می باشد به طور معمول بایستی کارمندان برای هر بار استفاده از پرینتر محتوای خود را داخل یک فلش ریخته سپس تحویل منشی دهد تا برای پرینت بگیرد که باعث اتلاف وقت می گردد دو راه کار برای شرکت ها موجود می باشد.

 • روش اول آن است که برای هر یک از بخش ها پرینتر مجزا گرفته تا کاربران بتوانند هر زمان که می خواهند از آن استفاده نمایند هزینه بالایی را در بر می‌گیرد.
 • روش دوم آن است که از طریق اس ام دی ها این کار انجام شود که هزینه پایینی نسبت به روش اول دارد در این روش کارمندان از طریق سیستم خود درخواستشان را به سرور منشی ارسال کرده و پرینتر بتواند آن را چاپ نماید و بعد از اتمام یک پیام موفقیت یا عدم موفقیت به کاربر ارسال می کند و سیستم تمامی کارمندان می‌توانند از طریق همین روش به یک پرینتر متصل شوند.

 

انواع smb

در سال های گذشته نسخه های مختلفی از این نوع پروتکل به بازار عرضه شده است یکی از آن‌ها توانسته اند برای کاربران مفید و در کار خود موفق باشند و یا یک سری ناموفق شده‌اند.

 • Smbv1

  توسط ibm به منظور اشتراک گذاری در dos ایجاد و معرفی شدند.

 • Smbv3

  به هدف کاهش پیچیدگی ها و سرعت و ارتقاء کارایی توسط ویندوز ویستا معرفی شدند.

 • Cifs

  به هدف از اشتراک گذاری فایل های بزرگتر توسط شرکت مایکروسافت ایجاد شدند.

 

امنیت smb

 • احراز هویت کاربر

  کلاینت یا سرور کاربری که می‌خواهد محتوایی را ارسال کند و یا به اشتراک بگذارد باید یک نام کاربری و پسورد وارد نماید تا سطح امنیتی ادمین های سیستم به خطر نیفتد و فقط کاربران مجاز بتوانند از این سیستم استفاده کرده و دسترسی داشته باشند.

 • احراز هویت اشتراک‌گذاری

  پسوردی که اختصاصی برای اشتراک‌گذاری تعیین شده است کنترل شده و نیازی به نام کاربری ندارد و فقط یک رمز عبور تعیین و ثبت می شود.

 

تفاوت میان smb و samba

پروتکل اس ام بی برای پیاده سازی یونیکس و لینوکس استفاده می شود و هر دویشان آن ها می توانند به اشتراک گذاری فایل ها بپردازند و یا سرویس دهی به دستگاهی مانند پرینتر داشته و همچنین می توانند بین سرورهای یونیکس و کلاینت های ویندوزی فعالیت نمایند.

شرکت مایکروسافت مدت زمان طولانی را برای بهبود پروتکل اس ام بی صرف نمود و تو آن گزینه های زیادی را به این پروتکل اضافه کنند برای مثال یک نوع قابلیت برای این پروتکل اضافه نمود بتواند از رمزگذاری ۴۰ بیتی استفاده کرد که باعث شد تحولی در تایید هویت پروتکل ایجاد نماید.

 

دوره آموزش SQL Server

 

جمع بندی

کلی می توان گفت پروتکل اس ام بی آسیب‌پذیری‌های زیادی در طول زمان مشاهده شد برای مثال در بخش تایید هویت یک سری حملات سایبری به سیستم ها وارد شد و توانست به سرورهای شرکت باز زده و از اطلاعات آن‌ها استفاده نماید که در سال گذشته برای پروتکل اس ام بی یک حفره امنیتی در سطح بالا ایجاد شد تا کاربران بتوانند در شبکه های خود از امتیازات بالای آن استفاده نمایند.

 

 

نظرات خود را برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]