عضو کانال یوتیوب ما شوید.

روش مصاحبه STAR چیست؟

روش مصاحبه STAR چیست؟
روش مصاحبه STAR چیست؟

روش مصاحبه STAR چیست؟ 

روش STAR: راز دستیابی به مصاحبه شغلی بعدی!

متد ستاره در مصاحبه های شغلی

شما در مصاحبه شغلی هستید و همه چیز خوب پیش می رود. شما در راه رفتن به اداره گم نشده اید، با مدیر استخدام صحبت های دوستانه ای داشته اید و در حال پاسخ دادن به سوالاتی هستید که از شما پرسیده می شود. به خوبی پاسخ می دهید و به نظر می رسد که همه چیز عالی است و شغل جدید شما فاصله چندانی با شما ندارد. درست هنگامی که فکر می کنید چیز سختی باقی نمانده، می شنوید که مصاحبه کننده می گوید: “درباره زمانی بگویید که …”

معده شما به سوزش می افتد. شما مغز خود را برای چیزی – هر چیزی! – می توانید به عنوان مثال استفاده کنید آماده کرده بودید. شما به نی ها پی می برید و سرانجام راه خود را از طریق یک حکایت که فقط به نوعی خواسته را برآورده می کند، لغزش می دهید اما صحبت درمورد کار بعدی سخت است و مرور این که چرا از آن کار خارج شدید و چه دستاوردهایی داشتید سخت تر است.

اول از همه، با یاد آوری این واقعیت که همه ما آنجا بوده ایم، آرامش داشته باشید. پاسخ به این نوع سوالات مصاحبه سخت است. اما، این یک خبر خوب است: یک استراتژی وجود دارد که می توانید از آن برای یافتن پاسخ های تاثیرگذارتر به این سوالات مخوف استفاده کنید: روش مصاحبه STAR. اما متد ستاره یا استار چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟ همراه ما باشید تا این روش را به طور کامل بررسی و تشریح کنیم!

 

 

روش مصاحبه STAR چیست؟

تکنیک مصاحبه STAR قالب ساده ای را ارائه می دهد که می توانید از آن برای پاسخ به سوالات مصاحبه رفتاری استفاده کنید. آن هایی که از شما می خواهند نمونه ای واقعی از نحوه برخورد با شرایط خاصی در محل کار در گذشته ارائه دهید. نگران نباشید – تشخیص این سوالات آسان است. آن ها اغلب دارای نشانه هایی هستند مانند:

 • از زمانی بگویید که…
 • چه کار می کنید وقتی…
 • تا حالا شده…
 • برای من مثال بزنید…
 • توصیف یک…
 • چرا در شغل قبلی…
 • وظیفه شما در بخش … در شغل قبلی چه بود؟
 • چه دستاوردهایی در شغل قبلی داشتید؟
 • رابطه شما با مدیر قبلی چگونه بود؟

فکر کردن به یک مثال مناسب برای پاسخ شما تازه شروع کار است. سپس شما همچنین باید جزئیات را به شکلی قانع کننده و آسان درک کنید. این دقیقاً همان چیزی است که روش مصاحبه STAR به شما امکان می دهد. آل دیا، بنیانگذار CareerSchooled و مربی حرفه ای و رهبری می گوید: “این مفید است زیرا چارچوبی ساده برای کمک به یک نامزد برای بیان یک داستان معنی دار در مورد یک تجربه کاری قبلی فراهم می کند.”

بنابراین، بیایید چارچوب متد ستاره در مصاحبه های شغلی را تجزیه کنیم. STAR مخفف مخفف عبارت:

 • موقعیت: صحنه را تنظیم کنید و جزئیات لازم مثال خود را ارائه دهید.
 • وظیفه: شرح دهید که مسئولیت شما در آن شرایط چه بود.
 • اقدام: دقیقاً توضیح دهید که برای رفع آن چه اقداماتی انجام داده اید.
 • نتیجه: نتایج حاصل از اقدامات خود را به اشتراک بگذارید.

 

 • Situation: Set the scene and give the necessary details of your example.
  Task: Describe what your responsibility was in that situation.
  Action: Explain exactly what steps you took to address it.
  Result: Share what outcomes your actions achieved.

دیا می گوید با استفاده از این چهار مولفه برای شکل دادن به حکایت خود، به اشتراک گذاشتن یک پاسخ متمرکز بسیار ساده تر است و مصاحبه کننده “روایتی قابل هضم اما قانع کننده از آنچه یک نامزد انجام داده است” ارائه می دهد. “آن ها می توانند پیگیری کنند، اما همچنین بر اساس پاسخ تعیین کنند که آن نامزد چقدر می تواند با شغل سازگار باشد.”

پاسخ به سوالات مصاحبه با استفاده از STAR

دانستن اینکه مخفف مخفف چیست، تنها اولین قدم است – شما باید نحوه استفاده از آن را بدانید. این مراحل را گام به گام دنبال کنید تا بهترین پاسخ های مصاحبه STAR را ارائه دهید.

یک مثال مناسب پیدا کنید

اگر از روش مصاحبه STAR برای ساختن پاسخ با استفاده از یک حکایت کاملاً بی ربط استفاده کنید، برای شما مفید نخواهد بود. به همین دلیل نقطه شروع بسیار مهم این است که سناریویی مناسب از سابقه حرفه ای خود بیابید که بتوانید آن را گسترش دهید. هیچ راهی برای شما وجود ندارد که از قبل بدانید مصاحبه کننده دقیقاً از شما چه می خواهد (اگرچه لیست سوالات مصاحبه رفتاری ما می تواند به شما در پیش بینی های آموزشی کمک کند). با در نظر گرفتن این نکته، هوشمندانه است که چند داستان و مثال آماده برای آماده سازی داشته باشید که بتوانید آن ها را برای سوالات مختلف تغییر دهید و تنظیم کنید.

لیدیا باورز، متخصص منابع انسانی می گوید: “چند نمونه از موفقیت های خاص در شغل قبلی خود را مورد بررسی قرار دهید و در مورد چگونگی بحث در مورد موفقیت با استفاده از چارچوب STAR فکر کنید.” آن تمرین را برای چند نوع سال تکرار کنید.

اگر در طول مصاحبه خود تلاش می کنید تا مثالی مناسب بیاورید، از درخواست یک دقیقه وقت نترسید. اما فلاورز، می گوید: “من همیشه تحت تأثیر قرار می گیرم وقتی یک نامزد یک لحظه فکر می کند تا بتواند پاسخ خوبی ارائه دهد.” “خوب است چند ثانیه طول بکشد.”

 

موقعیت را بیان کنید

با انتخاب حکایت، زمان تنظیم صحنه فرا رسیده است. وسوسه انگیز است که انواع جزئیات غیر ضروری را وارد کنید – به ویژه هنگامی که اعصاب شما بهترین کار را از شما می کند. اما اگر مصاحبه از شما می خواهد در مورد زمانی که انتظارات مشتری را برآورده نکرده اید به او بگویید، به عنوان مثال، آن ها لزوماً نیازی به دانستن داستان نحوه جذب مشتری سه سال زودتر یا کل سابقه پروژه ندارند. هدف شما در اینجا این است که تصویری واضح از موقعیتی که در آن بودید ترسیم کنید و بر پیچیدگی های آن تأکید کنید، به طوری که نتیجه ای که بعداً به آن دست می زنید بسیار عمیق تر به نظر می رسد. همه چیز را مختصر نگه دارید و بر مواردی که به طور غیرقابل انکاری با داستان شما مرتبط است تمرکز کنید.

“که روش STAR ساده است،” توضیح می دهد. “گاهی اوقات افراد جزئیات بیش از حد ارائه می دهند و پاسخ های آن ها بسیار طولانی است. فقط روی یک یا دو جمله برای هر حرف مخفف تمرکز کنید. ” به عنوان مثال، تصور کنید که مصاحبه کننده فقط گفته است: “درباره زمانی بگویید که به هدفی رسیدید که در ابتدا فکر می کردید دور از دسترس است.”

پاسخ شما (موقعیت): “در نقش قبلی بازاریابی دیجیتال، شرکت من تصمیم گرفت که در درجه اول بر بازاریابی ایمیلی تمرکز کند و به دنبال افزایش لیست مشترکان ایمیل خود به طور تهاجمی بود.”

 

وظیفه را برجسته کنید

شما این داستان را به دلایلی بیان می کنید – زیرا نوعی دخالت اصلی در آن داشته اید. وقتی به مصاحبه کننده می فهمانید که دقیقاً در چه موقعیتی قرار دارید، این بخشی از پاسخ شما است.

این می تواند به راحتی با بخش “اقدام” پاسخ اشتباه گرفته شود. با این حال، این بخش به ارائه جزئیات وظایف شما در آن سناریوی خاص و همچنین هر هدفی که برای شما تعیین شده اختصاص داده شده است، قبل از اینکه به آنچه واقعاً انجام داده اید بپردازید. پاسخ شما (وظیفه): “به عنوان مدیر بازاریابی ایمیلی، هدف من این بود که تنها در یک چهارم لیست ایمیل ما را حداقل 50 درصد افزایش دهیم.”

 

نحوه انجام عمل را به اشتراک بگذارید

حالا که به مصاحبه کننده حس کردید نقش شما چیست، وقت آن است که توضیح دهید چه کار کرده اید. برای رسیدن به آن هدف یا حل آن مشکل چه اقداماتی انجام دادید؟

در برابر میل به دادن یک پاسخ مبهم یا واضح مانند: “بنابراین، من روی آن سخت کار کردم …” یا “من تحقیق کردم …” مقاومت کنید. این شانس شماست که واقعاً سهم خود را به نمایش بگذارید و ارزش برخی از جزئیات را دارد. عمیق شوید و اطمینان حاصل کنید که اطلاعات کافی در مورد کارهایی که انجام داده اید ارائه می دهید. آیا با تیم خاصی کار کرده اید؟ از نرم افزار خاصی استفاده می کنید؟ یک طرح تفصیلی تشکیل دهید؟ اینها مواردی است که مصاحبه کننده شما می خواهد بداند.

پاسخ شما (اقدام): “من با مرور پست های قدیمی وبلاگ و اضافه کردن به روز رسانی محتوا که باعث اشتیاق اشتراک ایمیل شد شروع کردم – که بلافاصله به لیست ما رونق داد. در مرحله بعد، من با بقیه تیم بازاریابی برنامه ریزی و میزبانی وبیناری را انجام دادم که برای ثبت نام به آدرس ایمیل نیاز داشت، که کاربران علاقه مند بیشتری را به لیست ما سوق داد. ”

 

نتیجه نهایی را بیرون بیاورید

در اینجا زمان شما است که بدرخشید و توضیح دهید که چگونه یک تغییر مثبت ایجاد کرده اید. قسمت پایانی پاسخ شما باید نتایج عملی را که انجام داده اید به اشتراک بگذارد. البته، نتیجه بهتر است مثبت باشد – در غیر این صورت این داستانی نیست که باید آن را بیان کنید. هیچ مصاحبه کننده ای با پاسخی که خاتمه می دهد “و سپس اخراج شدم” خیره نمی شود.

آیا این بدان معناست که نمی توانید در مورد مشکلات یا چالش ها داستان تعریف کنید؟ قطعا نه. اما، حتی اگر در مورد زمانی که شکست خورده اید یا مرتکب اشتباه شده اید صحبت می کنید، مطمئن شوید که در مورد آنچه آموخته اید یا گام هایی که برای پیشرفت برداشته اید، حرف آخر را به پایان برسانید. باورز هشدار می دهد که بسیاری از نامزدها از این بخش مهم و نهایی پاسخ خود صرف نظر می کنند. او می گوید: “آن ها روشن نمی کنند که عملکرد آن ها چگونه تأثیر گذاشته است – نتیجه.” “این مهم ترین بخش پاسخ است!”

به یاد داشته باشید، مصاحبه کنندگان فقط به کاری که شما انجام می دهید اهمیت نمی دهند – آن ها همچنین می خواهند بدانند که چرا این امر اهمیت داشته است. بنابراین اطمینان حاصل کنید که در مورد هر نتیجه ای که به دست آورده اید به خانه توجه کنید و در صورت امکان آن ها را کمی کنید. اعداد همیشه تاثیرگذار هستند. پاسخ شما (نتیجه): “در نتیجه آن افزودن به استراتژی ایمیل ما، من توانستم لیست مشترکان خود را از 25000 مشترک به 40.000 مشترک در سه ماه افزایش دهم – که 20 درصد از هدف ما فراتر رفت.”

 

حالا همه این موارد را کنار هم بگذارید!

اکنون منطقی است، اینطور نیست؟ در اینجا یک مثال پرسش و پاسخ برای وضوح بیشتر وجود دارد. مصاحبه کننده می گوید: “درباره زمانی بگویید که برای برآورده ساختن همه اولویت های اصلی خود باید بسیار استراتژیک باشید.” پاسخ شما: وضعیت: “در نقش فروش قبلی خود، من مسئول انتقال به سیستم کاملاً جدید مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) شدم – علاوه بر رسیدگی به تماس ها و مسئولیت های روزانه فروش.” وظیفه: “هدف این بود که مهاجرت به پایگاه داده CRM جدید تا سه ماهه سوم تکمیل شود، بدون اینکه اجازه دهم هیچ یک از شماره های فروش خودم زیر اهدافم قرار گیرد.” اقدام: “برای انجام این کار، من باید در مورد نحوه مدیریت تمام وقتم بسیار مراقب باشم. بنابراین، من هر روز یک ساعت را در تقویم خود مسدود می کردم تا فقط به مهاجرت CRM اختصاص دهم. در آن مدت، من روی انتقال داده ها و همچنین پاکسازی مخاطبین قدیمی و به روز رسانی اطلاعات قدیمی کار کردم. انجام این کار به من زمان کافی داد تا بتوانم آن پروژه را کنار بگذارم، در حالی که هنوز کارهای عادی خود را انجام می دهم.

” نتیجه: “در نتیجه، انتقال دو هفته زودتر از موعد مقرر به پایان رسید و من سه ماهه را 10 درصد جلوتر از هدف فروش خود به پایان رساندم.” فرایند مصاحبه STAR برای پاسخ به سوالات مصاحبه رفتاری ممکن است در ابتدا کمی طاقت فرسا به نظر برسد. اما با کمی تمرین به طبیعت دوم تبدیل می شود. و اشتباه نکنید، تمرین قطعاً کاری است که باید انجام دهید. فلورز می گوید: “چه در مصاحبه ساختگی باشد و چه فقط در حال پاسخ دادن به پاسخ در آینه، با پاسخ خود صحبت کنید تا وقتی واقعاً در مصاحبه هستید طبیعی و راحت به نظر برسد.” فقط با کمی آمادگی و استراتژی، به زودی سوالات مصاحبه رفتاری را به عنوان یک بار کمتر – و بیشتر فرصتی برای تأکید بر شایستگی های عالی خود خواهید دید.

 

 

 

اگر از روش بالا در مصاحبه های شغلی خود استفاده کرده اید در بخش نظرات همین نوشته تجربیات خود را بیان کنید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]