عضو کانال یوتیوب ما شوید.

انواع قلم نوری

انواع قلم نوری
انواع قلم نوری

انواع قلم نوری

از گذشته تا کنون، جهت انتقال اطلاعات از ابزارهای مختلفی استفاده می شده است. برای نمونه جهت انتقال اطلاعات مختلف نوشتاری به فضای کامپیوتر روش های مختلفی وجود داشته است. از جمله این روش ها اسکن کردن داده ها بود. پس از آن به دلیل ایجاد بعضی از مشکلات که این روش با خود به همراه داشت به راهکارهای دیگری اندیشیده شد. از جمله این راهکارها کاربرد موس به عنوان یک ابزار انتقال اطلاعات و داده های کامپیوتری بود.

امروزه به دلیل سرعت پایین عملکرد موس و عدم دقت این ابزار در طراحی، از شیوه های دیگری جهت انتقال داده استفاده می شود. یکی از این روش های نوین، استفاده از انواع قلم نوری است. به طور کلی، قلم نوری را می توان یک دستگاه ورودی به کامپیوتر دانست که به شکل قلم طراحی شده است. این قلم ها به دلیل حساسیتی که به نور دارند برای تغییر داده ها، انتخاب متن های مورد نظر و یا تغییر آن ها مورد استفاده قرار می گیرند.

 

خواندن مقاله های زیر نیز به شما توصیه می شود:

 

 

انواع قلم نوری

دسته بندی متنوع قلم نوری

قلم های نوری انواع و اقسام مختلف و دسته بندی های متعددی دارند. هر کدام از انواع قلم نوری موجود در بازار جهت استفاده خاصی طراحی و تولید شده اند. این وسائل این امکان را برای کاربران مختلف ایجاد می کنند که بتوانند هر آنچه را که می خواهند به شیوه کاملا سنتی، با قلم بر روی کاغذ ترسیم کنند در کامپیوتر و به صورت دیجیتالی و به شیوه کاملا مدرن، به نمایش بگذارند. در ادامه انواع قلم نوری را مطرح می کنیم و سپس به بیان کاربردهای مختلف این قلم ها می پردازیم.

 

قلم های نوری سیم دار

قلم های نوری سیم دار در میان کاربران موارد استفاده فراوانی دارد. این قلم ها کاربرد بصری بسیاری برای کاربرانشان دارند. نحوه استفاده و کاربرد این قلم ها نیز بسیار ساده است و فقط کافی است تا به نقطه ای از صفحه مورد نظر اشاره کنید تا آن نقطه مورد نظر، انتخاب شود. قلم های نوری سیم دار نیاز به شارژ مجدد ندارند چرا که سیمی به آن ها متصل شده است. همین امکان سبب شده تا این نوع از قلم های نوری برای بعضی از کاربران دست و پا گیر باشد. هر چند امروزه نوع خاصی از قلم های نوری تهیه و طراحی شده اند که سیم به آن ها متصل نیست و با بلوتوث می توانند اطلاعات را منتقل نمایند.

 

قلم های نوری باتری دار

یکی از ویژگی های انواع قلم نوری این است که هنگام استفاده از آن ها از خود، اشعه تولید می کنند. بنابراین در ساخت آن ها باتری مورد استفاده قرار می گیرد. قلم های نوری باتری دار تا مدت زمانی مشخص می توانند با باتری خود شارژ شوند و قابل استفاده باشند بنابراین استفاده از این قلم ها بسیار کارآمد است.

 

قلم های نوری طراحی

این نوع از قلم های نوری، مناسب برای طراحان است. قلم نوری طراحی به هنرمند طراح این امکان را می دهد که با استفاده از نور بتواند عملیات مورد نظرش را به انجام برساند. قلم نوری طراحی قابلیت ترسیم تصاویر سه بعدی را دارد. طراحان برای ترسیم مدل سه بعدی خود توسط قلم نوری طراحی تصمیم می گیرند که منبع نور در کجا واقع شود و سپس نمایش های سه بعدی از تاثیر نور بر منطقه اطراف را مشاهده می نمایند.

 

قلم نوری LED

قلم نوری ال ای دی، یکی از انواع قلم نوری است. این نوع از قلم های نوری وقتی مورد فشار واقع می شوند رنگ هایی روشن از خود ساطع می نمایند و قابلیت شارژ مجدد را نیز دارند.

 

قلم نوری تبلت

قلم نوری در ابتدا برای ترسیم اشیاء و اشکال بر روی صفحات کامپیوتری مورد استفاده قرار می گرفت. ترسیم، توسط این قلم های نوری، واضح نبود و استفاده از آن نیز دشواری هایی داشت. یکی از دشواری های استفاده از این نوع قلم نوری این بود که کاربران و تصویر گران برای استفاده از آن باید به صفحه مانیتور نزدیک می شدند. بنابراین تبلت ها جایگزین این قلم ها شدند و جهت خلق امضا و استفاده در امور گرافیکی و طراحی و تصویرگری مورد استفاده قرار گرفتند. بنابراین طراحان و گرافیست ها به جای اینکه طرح شان را روی کامپیوتر ترسیم کنند روی صفحه تبلت، طراحی خود را انجام می دهند.

در حال حاضر گران ترین نوع از انواع قلم نوری آن هایی هستند که مستقیما بر صفحه مانیتور قابل کاربری هستند. سایر مدل های قلم های نوری بر روی صفحه یا تبلت استفاده می شوند. در حال حاضر قلم نوری را با نام های تبلت گرافیکی، تبلت طراحی، پد طراحی و دیجیتالیزر می شناسند. در بعضی از طبقه بندی های قلم های نوری نیز، آن ها را در دو دسته قلم های نوری با نمایشگر و قلم های نوری بدون نمایشگر تقسیم می کنند.

 

قلم های نوری با نمایشگر

قلم های نوری با نمایشگر، فقط یک نمایشگر هستند و با اتصال به کامپیوتر می توانند تصویر کامپیوتر را به صورت با کیفیت بر روی خود به نمایش بگذارند. بنابراین برای افرادی که به تصویرسازی علاقه دارند و برای انجام امور تصویرگری از این قلم ها استفاده می کنند، بسیار مناسب هستند. چرا که استفاده از انواع قلم نوری با نمایشگر، اختیار عمل بسیاری به آنان می دهد.

 

قلم های نوری بدون نمایشگر

این نوع از قلم های نوری، به شکل یک پد طراحی و یا یک صفحه هستند. پس از اتصال به کامپیوتر کاربر می تواند نوک این قلم نوری را حرکت دهد و حرکت اشاره گر را روی مانیتور خود مشاهده کند. این نوع از قلم نوری، کاربردی دشوارتر و پیچیده تر دارد. بنابراین لازم است در زمینه کاربرد آن تمرین بیشتری توسط کاربر انجام شود تا بتواند بر نحوه کار کردن با آن تسلط کافی را پیدا کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]