عضو کانال تلگرام ما شوید.
ui و ux چیست؟
ui و ux چیست؟

ui و ux چیست؟

در طراحی کردن سایت از کلمات UI و UX زیاد استفاده میشود،همچنین عنوان شغلی بعضی از طراح های سایت UI Designer و UX Designer میباشد.

 

مقدمه

UI مخفف کلمات User Interface Design است که قسمتی از طراحی میباشد که برای کاربر قابل مشاهده است و UX هم مخفف کلمات User Experience Design است و به تجربه کاربر از سایت گفته میشود.

 

UX چیست؟

مخفف کلمه User Experience است و شامل حالت و رفتار کاربر از استفاده کردن سیستم یا محصولی میباشد.

تجربه ی کاربر شامل جنبه های تجربی،موثر،علمی و اثر متقابل محصول، انسان و کامپیوتر میباشد که شامل درک جنبه های مختلف سیستم مثل سادگی و کاربرد در استفاده کاربر از آن میشود.
وظایف یک طراح سایت بیشتر از طراحی شکیل سایت میباشد،طراح باید احساسات کاربر ها را هم در نظر بگیرد و سایت را طوری طراحی کند تا بتوانند ارتباط احساسی برقرار کنند.

طراح وب سایت اگر کارش را به خوبی انجام دهد تاثیر بسیارخوبی در کسب و کار آن سایت خواهد داشت.

مهندس ها در قسمت طراحی سایت،قسمت هایی را پیاده سازی میکنند که برای کاربر قابل مشاهده نیستند.

 

UI چیست؟

مخفف کلمه User Interface است و در قسمت های اثر متقابل انسان و ماشین در صنعت فضایی و طراحی میباشد که باعث میشود اثز متقابلی بین ماشین و انسان به وجود آید.هدف از این اثر اجازه ای برای عملکرد و کنترل موثر ماشین از سمت انسان میباشد در صورتی که ماشین،اطلاعاتی را بازمیگرداند که به کاربران در تصمیم گیری ها کمک میکند.

بر خلاف طراح های UX که روی حس کار تمرکز میکنند،طراح های UI در نحوه ارایه کردن محصول تمرکز میکنند و صفحه ای را طراحی میکنند که کاربر بتواند با آن در ارتباط باشد و تلاش کند تا UI را در جهت تحقق یافتن هدف های طراح UX پیش ببرد.

 

مهارت های مورد نیاز طراح تجربه کاربری UX

 

تفاوت UI و UX

مخفف هایی هستند که توسط افراد مبتدی،به صورت اشتباه مورد استفاده قرار میگیرد.

این دو معنا های متفاوتی دارند و توسط افرادی که معنا های آن ها را نمیدانند،آن ها را به جای یکدیگر استفاده میکنند.
UI که مخفف شده ی User Interface است که در صنعت نرم افزار،هر چیزی که روی صفحه نمایش،مثل متون،تصاویر،جدول ها،رنگ و … قابل مشاهده باشد،گفته میشود.

UX که مخفف شده ی User Experience است،خیلی بیشتر از UI وسیع تر است که تجربه و احساس کاربر وقتی که از محصول استفاده میکند،گفته می شود.

در واقعیت،کل یک محصول UX و هر بخش آن UI مینامیم.UI در واقع سیستمی است که انسان ها از آن طریق با ماشین ها ارتباط برقرار میکنند.

 

پیشنهاد نویسنده : دانلود رایگان کتاب UX

 

امیدوارم از مقاله ی “ui و ux چیست؟” لذت برده باشید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]