ui و ux چیست؟
ui و ux چیست؟

ui و ux چیست؟

در طراحی کردن سایت از کلمات UI و UX زیاد استفاده میشود،همچنین عنوان شغلی بعضی از طراح های سایت UI Designer و UX Designer میباشد.

 

مقدمه

UI مخفف کلمات User Interface Design است که قسمتی از طراحی میباشد که برای کاربر قابل مشاهده است و UX هم مخفف کلمات User Experience Design است و به تجربه کاربر از سایت گفته میشود.

 

UX چیست؟

مخفف کلمه User Experience است و شامل حالت و رفتار کاربر از استفاده کردن سیستم یا محصولی میباشد.

تجربه ی کاربر شامل جنبه های تجربی،موثر،علمی و اثر متقابل محصول، انسان و کامپیوتر میباشد که شامل درک جنبه های مختلف سیستم مثل سادگی و کاربرد در استفاده کاربر از آن میشود.
وظایف یک طراح سایت بیشتر از طراحی شکیل سایت میباشد،طراح باید احساسات کاربر ها را هم در نظر بگیرد و سایت را طوری طراحی کند تا بتوانند ارتباط احساسی برقرار کنند.

طراح وب سایت اگر کارش را به خوبی انجام دهد تاثیر بسیارخوبی در کسب و کار آن سایت خواهد داشت.

مهندس ها در قسمت طراحی سایت،قسمت هایی را پیاده سازی میکنند که برای کاربر قابل مشاهده نیستند.

 

UI چیست؟

مخفف کلمه User Interface است و در قسمت های اثر متقابل انسان و ماشین در صنعت فضایی و طراحی میباشد که باعث میشود اثز متقابلی بین ماشین و انسان به وجود آید.هدف از این اثر اجازه ای برای عملکرد و کنترل موثر ماشین از سمت انسان میباشد در صورتی که ماشین،اطلاعاتی را بازمیگرداند که به کاربران در تصمیم گیری ها کمک میکند.

ui و ux چیست؟
ui و ux چیست؟

بر خلاف طراح های UX که روی حس کار تمرکز میکنند،طراح های UI در نحوه ارایه کردن محصول تمرکز میکنند و صفحه ای را طراحی میکنند که کاربر بتواند با آن در ارتباط باشد و تلاش کند تا UI را در جهت تحقق یافتن هدف های طراح UX پیش ببرد.

 

مهارت های مورد نیاز طراح تجربه کاربری UX

 

تفاوت UI و UX

مخفف هایی هستند که توسط افراد مبتدی،به صورت اشتباه مورد استفاده قرار میگیرد.

این دو معنا های متفاوتی دارند و توسط افرادی که معنا های آن ها را نمیدانند،آن ها را به جای یکدیگر استفاده میکنند.
UI که مخفف شده ی User Interface است که در صنعت نرم افزار،هر چیزی که روی صفحه نمایش،مثل متون،تصاویر،جدول ها،رنگ و … قابل مشاهده باشد،گفته میشود.

UX که مخفف شده ی User Experience است،خیلی بیشتر از UI وسیع تر است که تجربه و احساس کاربر وقتی که از محصول استفاده میکند،گفته می شود.

در واقعیت،کل یک محصول UX و هر بخش آن UI مینامیم.UI در واقع سیستمی است که انسان ها از آن طریق با ماشین ها ارتباط برقرار میکنند.

 

پیشنهاد نویسنده : دانلود رایگان کتاب UX

 

امیدوارم از مقاله ی “ui و ux چیست؟” لذت برده باشید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]