عضو کانال یوتیوب ما شوید.

قلم نوری چیست؟ + کاربردهای آن

قلم نوری چیست؟ + کاربردهای آن
قلم نوری چیست؟ + کاربردهای آن

قلم نوری چیست؟ + کاربردهای آن

قلم نوری بدون نمایشگر در واقع یک پد به همراه یک قلم است که با کشیدن نوک قلم بر روی پد می توان اشاره گر یا pointer را روی مانیتور حرکت داد. در سال های اخیر قلمهای نوری متنوعی تولید و روانه بازار شده اند و با گذر زمان هم قابلیت ها و دقت آنها بیشتر می شود. رقابت بین برند ها در جذب مشتری باعت ارتقاء تکنولوژی در این حوزه شده و این افزایش قابلیت ها و تکنولوژی برای هنرمندان لذت بخش تر شده تا طرح های خلاقانه تری را تولید کنند و اختیار عمل ببشتری در ایجاد طرح خود داشته باشند. استفاده از تکنولوژی های نوین در ارتقاء قابلیت هایی مانند حساسیت به فشار ، حساسیت به زاویه ، پاک کن انتهای قلم ، مالتی تاچ ، کلید های میانبر حرکتی تاچ ، نمایشگر های IPS و … .

 

خواندن مقاله های زیر نیز به شما توصیه می شود:

 

 

قلم نوری چیست؟ + کاربردهای آن

آیا قلم نوری فقط برای طراحان است ؟

در ابتدا قلم نوری به منظور ثبت امضاء الکترونیکی و استفاده در اتوماسیون های اداری استفاده می شد. اما الان طیف مصرف کنندگان این دستگاه ها در حوزه های مختلف بیشتر شده است. به طور مثال مصرف کنندگان برای تدریس های آنلاین خیلی بیشتر شده اند. می تواند مورد استفاده پزشکان برای ثبت دیجیتالی نسخه های خود نیز قرار گیرد. برای نوشتن به فارسی و انگلیسی و در واقع ثبت دستخط در نرم افزار های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. دانشجویان و فعالان حوزه معماری و نقشه کشی از دیگر مصرف کنندگان هستند.

 

تفاوت قلم های نوری های نمایشگر دار و بدون نمایشگر در چیست؟

قلم نوری به دو دسته با نمایشگر و بدون نمایشگر تقسیم می شوند. قلمهای نوری با نمایشگر فقط یک نمایشگر هستند که با اتصال به کامپیوتر میتوانند تصویر کامپیوتر را با کیفیت بر روی خود نمایش دهند. هنرمندانی که در حوزه تصویر گری فعالیت میکنند اختیار عمل بسیار بالایی در حین طراحی با مدل های نمایشگر دارند. دسته دوم یک پد طراحی یا یک صفحه است که با اتصال به کامپیوتر می توان نوک قلم را روی آن حرکت داد و حرکت اشاره گر را روی مانیتور مشاهده کرد. در این نوع تبلت طراحی یا پد طراحی معمولا هنرمند نیاز به زمانی کوتاه دارد تا به این نوع تکنیک که رو به رو را مشاهده بکند وقلم را روی پد حرکت بدهد عادت کند.

 

بهترین قلم نوری برای تدریس آنلاین

کسانی که قصد استفاده از قلم نوری برای تدریس آنلاین را دارند میتوانند از مدل ها و سایزهای متنوعی استفاده کنند. اما توصیه ما برای کسانی که درس های تخصصی مانند ریاضی، فیزیک، شیمی و همچنین دروس دانشگاهی دستگاه هایی با ابعاد بزرگ است. زیرا که ابعاد سطح فعال پد بزرگتر بوده و قطعا فضای بیشتری برای نوشتن و رسم شکل خواهند داشت.

 

بهترین قلم نوری برای تصویرسازی

کسانی که در حوزه طراحی انیمیشن، گرافیک، نقاشی و… فعالیت میکنند،توصیه میشود قلم نوری که دارای حساسیت به فشار 8192سطح، رزولوشن قلم 5080LPI،نرخ پاسخگویی بالای 200PPS و دارای حساسیت به زاویه 60درجه است استفاده کنند. به دلیل آنکه باعث میشوند دقت و کیفیت بالاتری را در طراحی داشته باشند و بهتر است از سایزهای بزرگ استفاده کنند. به دلیل آنکه محدوده فعال بیشتری برای طراحی خواهند داشت و بازه حرکت دست بسیار راحت تر خواهد بود. به طور مثال میتوانند از برند هویون مدلهای H611، H1161 , HS610 و از برند ایکس پی پن مدل های DECO PRP SMALL، DECP PRO MEDIUM و حتی DECO 01V2 رو انتخاب کنند. زیرا دارای مشخصات بالا و تعدادی کلید میانبر برای خصوصی سازی در هر نرم افزار گرافیکی است که دیگر نیازی به کیبورد رو حس نخواهند کرد. بعضی مدل ها دارای تاچ رینگ و یا تاچ استریپ هستند که میتوانید برای فرمان های حرکتی از آنها استفاده کنند.

 

قلم نوری برای اتوماسیون اداری

معمولا در اتوماسیون اداری از برنامه های خاصی استفاده می شود که شاید با تمامی این دستگاه ها سازگاری نداشته باشند. اگر قلم نوری برای ادارجات و اتوماسون اداری مورد استفاده است، بهتر است با توجه به برنامه و ویندوز مورد استفاده، قلم را انتخاب کنند. درواقع اکثر ادارجات از ویندوز 7 استفاده میکنند، که میتوانند از وکام مدل وان بای در سایزهای مختلف با توجه به نیازها و کارکردها انتخاب و استفاده کنند. به این دلیل که این مدل وکام نسبت به سال ساخت سازگاری بیشتری با سیستم اتوماسیون اداری دارد.

 

قلم نوری برای امضا

در ابتدا قلم نوری برای امضاهای الکترونیکی مورد استفاده قرار می گرفت که در واقع همچنان هم در بعضی اداره جات برای ثبت امضا، از این ابزار استفاده میکنند. اگر اداره جات تنها قصد استفاده از این تجهیز را برای ثبت امضاها دارند، بهتر است از مدل هایی که سایز مناسبی برای این کار دارند استفاده کنند، تا راحتی بیشتری در کار داشته باشند.

 

مشخصات فنی قلم نوری

قلم نوری ها همانند بیشتر کالاها دارای ویژگی های خاصی هستند. طراحان هنگام انتخاب قلم مناسب برای حوزه فعالیتی خود بهتر است این مشخصات را در نظر بگیرند به دلیل آنکه بسیار قابل اهمییت بوده و قطعا در کیفیت و خروجی کار تاثبر گذار خواهند بود. ما توصیه میکنیم قلم نوری که انتخاب میکنند دارای حساسیت به فشار 8192سطح، که با فشار دادن قلم میتوانند خطوطی با ضخامت بیشتر و با فشار کم قلم خطوطی نازکتر ترسیم کنند. رزولوشن قلم 5080LPI، که درواقع باعث دقت در طراحی میشود. نرخ پاسخگویی بالای 200PPS و حساسیت به زاویه 60درجه در تمامی جهات باشد.

 

کار با قلم نوری چگونه است؟

در واقع از نظر ظاهری بسیار راحت تر از ماوس در دست قرار می گیرند که تسلط و کارایی بیشتری رو نسبت به ماوس دارد و حتی بعد از ساعت ها کار کردن با قلم طراح ها و استادان احساس درد و خستگی حس نخواهند کرد و چه از لحاظ کارایی و سلامتی برتری چشم گیری بر ماوس دارند.

 

آیا قلم نوری با همه سیستم ها سازگاری است؟

همه قلم نوری ها در همه برندها با تمامی کامپیوتر ها و لپ تاپ هایی که سیستم عامل ویندوز و مک داردند، سازگارهستند. اما مسئله مهمی که باید به آن توجه کرد این است که همه این دستگاه ها ویندوز 7 به بالا رو ساپورت می کنند اما معمولا ویندوزهای اورجینال شاید خیلی در دسترس نباشند. بنابراین ما توصیه میکنیم برای راحتی و کارایی بهتر این دستگاه حتما ویندوزها، آخرین ورژن باشند و نرم افزارهایی هم که استفاده می کنند آخرین آپدیت ها باشند.

 

درایور قلم نوری چیست؟

درایور درواقع برنامه ایست که حتما برای استفاده از قلم نوری بر روی لپتاپ و یا کامپیوتر نصب میشود. برای استفاده از حساسییت به فشار، رزولوشن قلم و البته خصوصی سازی کلیدهای میانبر مورد نیاز است. چندین سال است که برای مسائل محیط زیستی داخل جعبه ها قرار داده نمیشود. در نتیجه در قدم اول برای نصب این دستگاه ها باید درایور مخصوص به آن قلم نصب شود، که راحتی میتوان آن را از سایت اصلی برند دانلود کرد. کسانی که این دستگاه ها را خرید می کنند، اولین قدم نصب درایور است که همانطور که توضیح داده شد باید نصب شود. همچنین برای خصوصی سازی کلیدهایی میانبری که بر روی پد و قلم وجود دارد، استفاده می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]