عضو کانال یوتیوب ما شوید.

Mattermost یا مترموست چیست؟

همه چیز درمورد ابزار مترموست!

ارتباط بین تیمی در پروژه‌ها و رویدادهای کاری در نتیجه‌ی پروژه‌ی مذکور نقشی تعیین کننده دارد. افرادی که در یک سازمان یا شرکت روی پروژه مشخصی کار می‌کنند، نیاز دارند همیشه با یکدیگر در تعامل باشند. باتوجه‌به اینکه امروزه بسیاری از افراد به‌صورت دورکار پروژه‌های شرکت‌ها را پیش می‌برند، شاید تعامل حضوری راهکاری چندان عملی به‌نظر نرسد. یکی از این ابزارهای کاربردی مترموست (Mattermost) است که می‌تواند به‌عنوان جایگزینی برای نرم‌افزارهای حوزه saas در نظر گرفته شود. اما مترموست چیست و چه کاربردی دارد؟!

 

معرفی دو نسخه مترموست

 • نسخه تیمی: این نسخه می‌تواند به‌عنوان راه‌حل فضای کاری مبتنی‌بر سیستم ابری خصوصی در نظر گرفته شود. نسخه Team Edition نرم‌افزار مترموست برای استفاده کاربران غیرفنی، اما با مهارت‌های IT لازم طراحی شده است. با استفاده از این نسخه، هم در دسکتاپ و هم در تلفن‌همراه هوشمند خود می‌توانید با تیم خود به‌صورت ایمن و سریع ارتباط برقرار کنید.
 • نسخه تجاری: این نسخه شامل تمام امکاناتی می‌شود که از نسخه تیمی انتظار دارید و البته به آن کمی چاشنی تجاری‌سازی نیز اضافه شده است. به‌عنوان مثال، در نسخه تجاری می‌توانید امنیت بیشتری تجربه کنید و مجموعه‌ای از ابزارهای پیشرفته نیز در‌اختیارتان قرار داده خواهد شد.

 

حریم خصوصی در نرم‌افزار Mattermost

بدون اغراق Mattermost برای استفاده افراد و سازمان‌هایی که داده‌های بسیار حساس را مدیریت می‌کنند، مانند کارکنان بخش‌های نظامی یا خدمات بهداشتی بسیار مفید است. دلیل آن هم محیط بسیار تنظیم‌پذیری است که در این نرم‌افزار وجود دارد. نکته‌ای که احتمالاً خاطر شما را از حریم خصوصی‌تان آسوده می‌کند، این است که در مترموست تمامی اطلاعاتتان صرفاً در همان شبکه خودتان باقی خواهد ماند و این ویژگی امکان شنود اطلاعات را به صفر می‌رساند. Mattermost ویژگی‌های بارز دیگری نیز دارد که در‌ادامه، به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 •  آزادی عمل: یکی از ویژگی‌های مهم مترموست آزادی عمل در استفاده از ابزارهاست؛ بنابراین، این امکان را خواهید داشت که بسته به نیازهای سازمان، از ابزارهای متنوعی استفاده کنید.
 •  امکان استفاده در تمامی دستگاه‌ها: شما تقریباً با تمامی دستگاه‌ها می‌توانید از Mattermost استفاده کنید. این نرم‌افزار روی سیستم‌عامل‌های iOS ،Android ،Mac ،Linux و Windows کار می‌کند.
 • مدیریت و ارتقای آسان: با اجرای مترموست به‌عنوان تصویر داکر یا باینری لینوکس یا در اَشکال دیگر، به‌راحتی می‌توانید سیستم خود را مطابق با نیاز خود به‌روز و نگه‌داری کنید.
 • جامعه بزرگ: جامعه افرادی که از نرم‌افزارها استفاده می‌کنند یا آن‌ها را توسعه می‌دهند، نشان‌دهنده امکان اعتماد به آن نرم‌افزار است. مترموست نیز جامعه‌ای بزرگ و پرجنب‌و‌جوش دارد که می‌تواند تضمین کند شما می‌توانید به ده‌ها برنامه از‌جمله Gitlab ،JIRA ،Jenkins ،Giphy و Redmine دسترسی داشته باشید.

دراین‌میان، نکته جالب این است که در نظرسنجی‌ای، ۳۱درصد از شرکت‌کنندگان پیشنهاد کرده‌اند که UI نرم‌افزار Slack را روی هر نرم‌افزار دیگری می‌توان قرار داد. بنابراین، اگر تا‌به‌حال از Slack استفاده می‌کردید و به ظاهر آن عادت کرده‌اید، شاید بهترین خبر برای شما این باشد که UI مترموست بسیار نزدیک به Slack است. اگر‌چه Mattermost می‌تواند به‌عنوان جایگزینی مطمئن برای Slack باشد، باتوجه‌به سازگاری کامل این دو، از آن‌ها به‌عنوان مکمل یکدیگر نیز می‌توان استفاده کرد.

 

امکانات مهم مترموست

تا این‌جای مطلب، با بیشتر ویژگی‌های Mattermost آشنا شده‌اید؛ اما امکانات این نرم‌افزار هنوز تمام نشده است! برای مثال، مترموست به شما امکان می‌دهد تا از سیستم پیام‌رسانی گروهی و خصوصی یک‌به‌یک استفاده کنید. در سیستم پیام‌رسانی یک‌به‌یک، هر پیام به یک فرد منحصر است؛ به‌همین‌دلیل، معمولاً مارکترها از این سیستم برای جلب اطمینان بیشتر مشتری استفاده می‌کنند. همچنین، تیم‌هایی که از Mattermost استفاده می‌کنند، می‌توانند کانال‌هایی را برای اطلاع‌رسانی ایجاد کنند و محیط‌هایی را برای چت و گفت‌وگوی عمومی یا خصوصی به‌کار گیرند یا حتی برنامه‌هایی برای برگزاری جلسات خاص ایجاد کنند.

مانند نرم‌افزارهای دیگر، در مترموست نیز امکان به‌اشتراک‌گذاشتن فایل‌ها و جست‌وجو میان محتواهای ارسال‌شده برایتان فراهم است؛ به‌همین‌دلیل، بسیاری از کاربران تصمیم می‌گیرند تا از این ابزار به‌جای ایمیل استفاده کنند و بدین‌ترتیب از شلوغی صندوق ایمیل خود بکاهند. از‌جمله امکانات و ویژگی‌های دیگر مترموست می‌توان به این‌ها اشاره کرد:

 • امکان پیام‌رسانی بلادرنگ (Real-Time) در دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌های مختلف
 • پیام‌رسانی ایمن و مقیاس‌پذیر و خودمیزبان
 • پشتیبانی DevOps برای ارسال سریع‌تر نرم‌افزارها
 • حفاظت دربرابر حوادث مهم امنیتی
 • استفاده از پیام‌رسانی یک‌به‌یک و گروهی
 • تاریخچه کامل چت و امکان جست‌وجو در آن
 • امکان به‌اشتراک‌گذاری فایل‌ها و تصویرها و لینک‌ها
 • ایموجی‌های جذاب
 • امکان به‌اشتراک‌گذاری صدا و تصویر و اسکرین‌شیر در جلسه‌های آنلاین
 • استفاده از فناوری کلاود
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]