عضو کانال یوتیوب ما شوید.

p5.js چیست؟

از p5.js چه می‌دانیم؟

p5.js یک کتابخانه جاوا اسکریپت برای کدنویسی خلاقانه است، با تمرکز بر ایجاد کدنویسی در دسترس و فراگیر برای هنرمندان، طراحان، مربیان، مبتدیان و هر کس دیگری! استفاده از p5.js کاملا رایگان است. p5.js  به صورت اوپن سورس در اختیار همه قرار گرفته است، زیر سازندگان آن معتقد بودند که این کتابخانه جاوا اسکریپت و تمامی و ابزارهای یادگیری آن باید برای همه قابل دسترسی باشد.

 

p5.js برای چه منظور استفاده می‌شود؟

کتابخانه P5.js توسط یک هنرمند لس‌آنجلسی به نام لارِن مک‌کارتی (Lauren MacCarthy) ایجاد شده است تا پلتفرمی مشابه Processing برای بیان هنری باشد. ابزارهای روشن همراه با راهنماهای واضح و مستندات مرجع باعث شده است که این کتابخانه برای افراد مبتدی کاملاً مناسب باشد. اگر می‌خواهید انیمیشن، موسیقی یا بازی‌های ساده بسازید و یا حتی اگر می‌خواهید به سخت‌افزار خارجی وصل شوید، P5.js می‌تواند به شما کمک کند.

p5.js دارای مجموعه کاملی از قابلیت‌‌‌‌‌های طراحی است. با این حال، شما محدود به طراحی در محدوده مورد نظر خود نیستید. شما می‌توانید کل صفحه مرورگر خود را به عنوان طرح خود در نظر بگیرید، از جمله آبجکت‌های HTML5 برای متن، ورودی، ویدیو، وب کم و صدا. p5.js مبتنی بر پردازش است که تمرکز اصلی پردازش این است که یادگیری نحوه برنامه‌نویسی برنامه‌های کاربردی تعاملی و گرافیکی را برای مبتدیان تا حد امکان آسان کند تا با تجسم یک زبان برنامه‌نویسی، کاربرپسندتر شود.

 

مزایای p5.js

مزیت استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت در دسترس بودن گسترده و پشتیبانی همه جانبه آن است. هر مرورگر وب دارای یک مفسر جاوا اسکریپت داخلی است، به این معنی که برنامه‌‌‌‌‌های p5.js را می‌توان در هر مرورگر وبی اجرا کرد. همچنین، پردازش آن از طریق زبانی است که بر امکان‌سنجی برنامه‌نویسان برای ایجاد نمونه‌های اولیه نرم‌افزار بسیار سریع، برای آزمایش یک ایده جدید یا دیدن این که آیا چیزی کار می‌کند یا خیر، تأکید می‌کند. به همین دلیل، برنامه‌های پردازش (و p5.js) معمولاً به عنوان «اسکچ» نامیده می‌شوند. ویرایشگرهای ترجیحی مستندات رسمی p5.js پیشنهاد می‌کند که از Bracket یا Sublime استفاده کنید و سپس فایل‌های جاوا اسکریپت را اضافه کنید، در نهایت ما را به کار مانند هر زبان برنامه‌نویسی دیگری هدایت می‌کند. اما ویرایشگر وب آنلاین p5.js بهترین جایگزین است. این پروژه تنها بخش محدودی از قابلیت‌های کتابخانه P5.js را بازتاب می‌دهد. صرف زمان برای ایجاد کارهای هنرمندانه با P5.js باعث می‌شود که با طرز فکر یک برنامه‌نویس و ساختار جاوا اسکریپت آشنا شود. این‌ها همگی مهارت‌های مهمی در مسیر یادگیری واقعی جاوا اسکریپت و ارتقای سطح دانش برنامه‌نویسی محسوب می‌شوند.

 

تفاوت بین P5.js و جاوا اسکریپت چیست؟

جاوا اسکریپت یک زبان اصلی است که تمام ویژگی‌ها را برای ایجاد هر گونه عملکرد در مرورگرها فراهم می‌کند. می‌تواند از حلقه، تابع، DOM و غیره استفاده کند اما p5.js یک کتابخانه جاوا اسکریپت است. در حال حاضر جاوا اسکریپت یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی وب شناخته می‌شود و تقریبا توسط تمام مرورگرهای وب پشتیبانی می‌شود. این زبان به طور معمول با HTML و CSS برای ایجاد صفحات وب تعاملی و پویا به کار می‌رود. P5.js در حال اجرا بر روی جاوا اسکریپت خالص برخی از توابع را ارائه می‌دهد که کار کاربر جاوا اسکریپت را برای ترسیم در وب آسان می‌کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]