عضو کانال تلگرام ما شوید.

کاربرد بیگ دیتا بر روی صنعت

کاربرد بیگ دیتا بر روی صنعت
کاربرد بیگ دیتا بر روی صنعت

کاربرد بیگ دیتا بر روی صنعت

صنعت و بیگ دیتا در سیستم های مالی و صنعتی سال های سال است که جدی گرفته نشده است ولی سالهای اخیر این موضوع جدی تر شده است.

در این نوشته کاربردهای بیگ دیتا روی صنایع را بررسی می کنیم.

همراه ما باشید.

 

کاربرد بیگ دیتا بر روی صنعت

بیگ دیتا

یکی از موضوعات جذابی که این روز ها شما می توانید نام آن را بشنوید بیگ دیتا یا همان کلان داده ها می باشند که با نام انگلیسی Big Data نیز شناخته می شوند.

کاربرد بیگ دیتا بر روی صنعت
کاربرد بیگ دیتا بر روی صنعت

داده هایی می باشد که حجم بسیار زیادی را در خود جای داده اند و با روش های قبلی و پیشین شما نمی توانستید آن را پردازش و قابل فهم کنید.

زمانی که نام کلان داده ها به گوش می رسد بعضی افراد به این فکر می کنند که داده بسیار بزرگی وجود دارد که می توان آن ها را در چندین سرور جای دهند، که در جای سرد و دوری در حال فعالیت می باشند.

 

کاربرد های بیگ دیتا ها

کاربرد های بیگ دیتا ها بسیار زیاد می باشد و شما در هر زمینه ای که وارد شوید شما می توانید این داده ها را تماشا کنید و به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشید.

 • بیگ دیتا در بازاریابی و شناخت مشتری ها
 • بیگ دیتا در بهینه سازی روال کسب و کار ها
 • بیگ دیتا در کاربرد های شخصی
 • بیگ دیتا در کار پزشکی
 • بیگ دیتا در ورزش
 • بیگ دیتا در علم و تحقیقات
 • بیگ دیتا در صنعت خودرو
 • بیگ دیتا در صرفه جویی انرژی
 • بیگ دیتا در امنیت
 • بیگ دیتا در شهر هوشمند
 • بیگ دیتا در امور مالی
 • بیگ دیتا و یادگیری ماشین

 

بیگ دیتا در بازاریابی و شناخت مشتری ها

یکی از مشهور ترین و مهم ترین کاربرد های کلان داده ها جمع آوری و پردازش آن ها می باشد که برای این که درک بهتری از رفتا و علاقه های مشتری را داشته باشید و بتوانید به او پیشنهاد های خود را بدهید باید این کار را انجام دهید که بررسی داده های بزرگ و پردازش آن ها می باشد.

بیگ دیتا در صنعت
بیگ دیتا در صنعت

یکی از مثال های معروف داده های کلان برای مشتری ها این می باشد که فردی خرده فروش برای خانواده ای که قرار بود بچه دار شوند، زود تر از آن خانواده محصولات مربوط به کودک را برای آن ها فرستاد و این را زمانی انجام داد که از خرید های خانوم فهمیده بود که این زوج قرار است بچه دار شوند.

یا می توان مثال شرکت های مخابراتی را در نظر گرفت که این شرکت ها می دانند در چه زمانی به شما خدمات خود را ارائه دهند تا بتوانند شما را برای خدمات خود قانع و راضی نگه دارند و یا بسیاری از شغل های دیگر که با استفاده از اطلاعاتی که به دست می آورند شما را به سمت خرید و علاقه مند کردن به محصولات خود می کشانند.

بسیاری از شرکت های دیگر و یا حتی شغل های خرده فروشی با چنین کاری شما را جزوی از مشتریان خود می کنند، تا بتوانید از آن ها خرید خود را در زمان مناسب انجام دهید.

 

بیگ دیتا در بهینه سازی روال کسب و کار ها

زمانی که شما از کلان داده ها برای کسب و کار خود استفاده می کنید به این معنی می باشد که شما می توانید از مسیر بهینه برای کسب و کار خود ارامه دهید تا رونق پیدا کند.

زمانی که شرکت ها و کمپانی ها و حتی خرده فروشی ها با استفاده از داده های کلان تصویری استفاده می کنند می توانند برای شغل خود پیش بینی هایی انجام دهند که می تواند کسب و کار آن ها را رونق ببخشد.

این داده ها را شما می توانید بسیار ساده به دست آورید و از آن ها استفاده کنید به این صورت که اطلاعاتی که شبکه های اجتماعی و جستجو های اینترنتی انجام می دهد می تواند به شما در این باره کمک کند و یا حتی می توانید با استفاده از پیش بینی های آب و هوایی برای کسب و کار خود نتیجه درست را بگیرید.

 

پیشنهاد نویسنده: کاربرد برنامه نویسی در بیماری کرونا

 

بیگ دیتا در کاربرد های شخصی

استفاده از کلان داده ها فقط برای دولت ها و کمپانی ها نمی باشد و حتی افراد عادی می توانند به صورت شخصی از آن ها استفاده کنند.

شما می توانید بدون این که کاری انجام دهید با استفاده از ساعت ها و دست بند های هوشمند خود که می پوشید می توانید داده هایی از بدن خودتان را به وجود آورید، که این یعنی شما در حال ایجاد اطلاعات از بدن خودتان می باشید که عملکرد بدن شما چگونه است.

اطلاعاتی را که شما ایجاد می کنید مانند کالری، ضربان قلب، الگوی خواب و بسیاری از عوامل دیگر که شما در حال ایجاد آن ها هستید می تواند با پیشنهاد هایی که به شما داده می شود راهکار های بسیار مفیدی برای بدن شما ارائه کند تا سلامت جسمانی و روحی شما بالا برود.

 

بیگ دیتا در کار پزشکی

با استفاده از داده های کلانی که در اختیار ما قرار می گیرد، می توانید از قدرت محاسبه و پالایش آن ها استفاده کرد که بتوان در زمان بسیار کم رشته های DNA که رشته های انسانی می باشد را تجزیه و تحلیل کنید.

بیگ دیتا در صنعت
بیگ دیتا در صنعت

زمانی که با استفاده از داده های کلان تجزیه و تحلیل شروع می شود می توان گفت که در این صورت می توان از بیماری هایی که ممکن است انسان را آلود کرد جلوگیری کرد و برای آن ها راه حل هایی را بیابید، و یا می توان با این داده ها و تحلیل های انجام شده برای درمان بعضی از بیماری ها نیز تلاش کرد.

زمانی که شما ساعت هوشمندی را به دست می بندید این ساعت به جمع آوری اطلاعات بدنی شما مشغول می شود واطلاعاتی را به مرور زمان جمع آوری می کند تا این که بتواند به نتایج خوبی برسد، شما فکر کنید اگر اطلاعات میلیون ها انسان تنها با این ساعت ها جمع آوری شود می توانید برای سلامت نسل آینده نیز تلاش هایی را کنید، و برای برخی از افراد بیمار درمانی پیدا کنید..

 

بیگ دیتا در ورزش

این روز ها که کلان داده ها در اختیار تمام افراد می باشد می توان این گونه بیان کرد که از این کلان داده ها برای بهبود ورزشکاران و تیم ها نیز استفاده می شود.

در ورزش تنیس از این داده ها می توانند زمان هر بازی که چه میزان می باشد، آمار های بازی، هر امتیازی که کسب می شود را آنالیز می کند و بسیاری از موارد دیگر که مربوط به بازی تنیس می باشد را گلایش و پردازش می کند.

بیگ دیتا
بیگ دیتا

برای مثال می توان به بازی فوتبال آمریکایی اشاره کرد که با استفاده از ویدئو هایی که از بازی به دست می آید می توان آن ها را آنالیز کرد تا بتوان اطلاعات مفید را شناسایی کرد و برای بهبود نیز شما را راهنمایی کند.

یا بازی گلف که بر روی بدن بازیکن و یا افراد معمولی سنسور هایی نصب می شود تا بتوان با اطلاعاتی که از بدن شخص دریافت می شود بتوان او را در بازی کمک کند تا نتیجه بهتری را ارائه دهد.

یکی از وسایل جالبی که در ورزش یوگا استفاده می شود تشک می باشد که در این تکنولوژی توانسته اند تشک هایی با سنسور ها را ساخته تا تشک اطلاعاتی از حال بدنی و یا حالت ذهنی به شما ارائه دهد تا بتوانید در خانه با دقت بیشتری روی مشکلات خود کار کنید.

سورس بازی تتریس را دانلود کنید.

 

بیگ دیتا در علم و تحقیقات

داده های کلان یا همان بیگ دیتا ها توانسته در این زمینه پیشرفت هایی را از خود نشان دهد که در گذشته نه چندان دور فکر آن نیز خواب و خیال تلقی میشد.

برای مثال می توان به موضوعی اشاره کرد که سالیان سال است که این سوال مطرح شده است و با استفاده از میزانی از داده های کلان به جواب هایی رسید، این می باشد که در آزمایشگاه سرن (CERN) که در سوئیس می باشد قدرتمند ترین و بزرگ ترین شتاب دهنده ذرات چهان را در حال جستجو می باشد که این جواب را پیدا کند که جهان چگونه شروع شده است و چگونه ادامه یافته است.

این آزمایشگاه در حال حاظر از 650 هزار پروسسور برای آنالیز کردن تنها 30 پتابایت اطلاعات خود استفاده می کند، اما می توان این گونه بیان کرد که از 150 دیتا سنتری که از سرتاسر جهان در اختیار دارد برای آنالیز اطلاعات خود استفاده می کند.

 

 

نظرات خود را در ارتباط با کاربرد بیگ دیتا بر روی صنعت برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]