عضو کانال یوتیوب ما شوید.

چت بات ChatGPT چیست؟

چت بات ChatGPT چیست؟
چت بات ChatGPT چیست؟

چت بات ChatGPT چیست؟

چت بات ChatGPT جدیدترین محصول بنیاد OpenAI است که به تازگی فاز آزمایشی خود را آغاز کرده و در همین مدت کوتاه، موجب شگفتی بسیاری از کارشناسان شده است. مرکز تحقیقاتی OpenAI در اواخر سال 2015 توسط ایلان ماسک، موسس تسلا و استارلینک، تاسیس شد و از آن سال تا به امروز، تحقیقات بسیاری جهت توسعه هوش مصنوعی در این مرکز انجام شده است. نتیجه تحقیقات OpenAI پیش از این هم در محصول DALL·E، خود را به نمایش گذاشته بود و این سرویس تبدیل متن به تصویر، به عنوان نقطه عطفی در پیدایش سرویس های مشابه از جمله Midjourney شناخته می شد، حال اما بنیاد تحقیقاتی ایلان ماسک در تلاش است تا در زمینه چت بات های متنی هم انقلابی رقم بزند و این حوزه را وارد مرحله تازه ای کند.

 

چت بات ChatGPT چیست؟

ChatGPT چیست و چگونه کار می کند؟

چت بات ChatGPT، نمونه اولیه ای از ربات مبتنی بر هوش مصنوعی OpenAI است که می تواند زبان طبیعی انسان را درک کند و پاسخ نوشتاری بسیار پرجزئیاتی را به کاربر ارائه دهد. این چت بات از آخرین تکنولوژی GPT (Generative Pre-Trained Transformer) استفاده می کند که معمولا در ربات های پاسخگوی متنی به کار می رود. این سرویس توسط الگوریتم های یادگیری ماشین و حجم عظیمی از داده های مکالمات کاربران در اینترنت آموزش دیده و قادر است به سوالات بعدی کاربران پاسخ بدهد، اشتباهات خود را قبول کند، سوالات نادرست را به چالش بکشد و در مقابل درخواست های نامناسب مقاومت کند.

 

کاربرد ChatGPT

کاربران و کارشناسان معتقدند که این چت بات می تواند جایگزینی برای گوگل باشد؛ چراکه این ربات می تواند به سوالات کاربران، توضیح جامع و کاملی بدهد و برای مسائل پیچیده ، راه حل هایی ازجمله کدنویسی، طراحی، بهینه سازی و… ارائه کند. ChatGPT می تواند در تولید محتوای وب سایت ها، پاسخ به سوالات مشتریان، ارائه توصیه به کاربران و همچنین ایجاد چت بات های هوشمند کاربرد داشته باشد. سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI درباره این سرویس گفت: « ChatGPT هنوز در اوایل مسیر قرار دارد و نمونه ای است از آن چه در آینده با آن مواجه می شویم. در آینده دستیارانی خواهیم داشت که با ما صحبت می کنند، به سوالات ما پاسخ داده و در امور مختلف، به ما مشاوره می دهند. زمانی فراخواهد رسید که ربات های هوشمند انجام وظیفه ما را برعهده بگیرند و حتی دانش جدیدی برای ما کشف کنند.»

با پیشرفت هوش مصنوعی، نگرانی از جایگزینی ربات های هوشمند با انسان ها نیز افزایش می یابد. گمان می رود که با توسعه چت بات های هوشمند، مشاغلی از جمله تولید محتوا، برنامه نویسی و روزنامه نگاری منسوخ شود و افراد کمتری به این مشاغل جذب شوند. برای مثال، تعدادی از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد برنامه نویسی، از این ابزار استفاده کرده اند تا تکالیف پیچیده خود را تنها در عرض چند ثانیه حل کنند. با تمامی این تفاسیر، چت بات ها درحال حاضر از مهارت هایی مانند تفکر انتقادی، تصمیم گیری های اخلاقی و درک احساسی محرومند که همه این موارد، از جمله ضروریات حوزه نویسندگی و تولید محتوا است. درنتیجه، نمی توان انتظار داشت که حداقل در کوتاه مدت، چت بات های هوشمند جایگزین تمام وکمال انسان ها شوند، اما در همین بین، می توانند در پیشبرد کارهای روزانه به ما کمک کنند.

 

نقاط ضعف چت‌ بات ChatGPT

هرچند که ChatGPT یکی از نقاط عطف حوزه چت بات ها محسوب می شود، اما بااین حال، نمی توان آن را خالی از ایراد دانست. پایگاه دانشی که ChatGPT به وسیله آن آموزش دیده است در تاریخ ۲۰۲۱ به پایان رسیده؛ درنتیجه، این ربات در پاسخ به سوالات جدید کاربران عملکرد مناسبی ندارد. همچنین ممکن است این چت بات پاسخ های کاملا اشتباه و نادرستی را به جای اطلاعات واقعی به ما عرضه کند. شرکت OpenAI از کاربران می خواهد که «پاسخ های قابل قبول اما نادرست یا بی معنی» را با آن ها به اشتراک بگذارند. این مجموعه تحقیقاتی معتقد است رفع چنین ایراداتی ساده نخواهد بود؛ چراکه چت بات پاسخ هایی را منتشر می کند که از نظر خودش صحیح و ایده آل باشد نه از نظر کاربران.
چت بات ChatGPT درحال حاضر فاز آزمایشی خود را طی می کند و وجود باگ های متعدد در آن امری طبیعی محسوب می شود. آن چه مشخص است این است که این چت بات هوشمند قرار است استانداردهای تازه ای را در حوزه ربات های گفت وگومحور متنی تعریف کند و ازآنجایی که این چت بات به صورت open source عرضه می شود، فعالان و علاقه مندان هوش مصنوعی می توانند آن را در محصولات خود به کار ببرند، دست به اصلاح و عیب یابی آن بزنند و یا آن را با توجه به نیازهای خود شخصی سازی کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]