بازار کار سیستم های خبره

بازار کار سیستم های خبره

روز  به روز بازار کار در حال توسعه و پیشرفت تکنولوژی می باشد، و عرصه های دانش بشری نیز در این راه روز به روز با موفقیت بیشتری ادامه به کار می دهند.

برای آن که بدانید این سیستم ها در سال های اخیر با پیشرفت چشمگیری رو به رو بوده است و می توانید پیشرفت آن را در حوزه های حساب داری و امور مالی که تازه وارد این عرصه شده اند را مشاهده کنید.

این سیستم در سال های اخیر توانسته بسیاری از کار های دوره کنونی خود را حل کند، بدون این که اتفاقات بدی برای آن سیستم ها بیافتد و همان طور که گفته شد این فناوری در حال پیشرفت و ترقی می باشد.

 

بازار کار سیستم های خبره

سیستم خُبره

سیستم خبره را به انگلیسی با نام Expert systems نیز می شناسند.

سیستم خبره و کار کردن آن
سیستم خبره و کار کردن آن

این سیستم را می توان این گئنه بیان کرد که برنامه های کامپیوتری هستند که به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند اطلاعات یک فرد خبره و ماهر را در یک زمینه خاص کار آن فرد را انجام دهد و این توانایی را برای زمانی که می خواهد آن مسئله را حل کند نیز به این مهارت نیاز دارد.

این برنامه را طوری طراحی می کنند که بتوانند همانند فرد ماهر و خبره تصمیمات صحیح بگیرد، این دستگاه نیز تصمیمات را بررسی می کند و بنابراین بر اساس این تصمیمات همانند انسان ها تصمیم خود را می گیرد.

این سیستم ها یعنی سیستم های خبره نوعی پایگاه دانشی در خود دارند که اطلاعاتی که در آن ها وجود دارد تصمیمات و حرکات یک فرد خبره می باشد که با تصمیماتی که گرفته است آن ها را به عنوان پایگاه داده برای خود ایجاد کرده است و بر اساس آن ها تصمیم درست را می گیرند.

 

تاریخچه سیستم های خبره

برای تاریخچه این عرصه می توان این چنین بیان کرد که تا ابتدای 1980 میلادی درباره فعالیت در زمینه های ساخت و حتی ایجاد سامانه های خبره از طرف پژوهش گران هوش مصنوعی هیچ اتفاقی صورت نگرفته بود.

رتاریخچه سیستم های خبره
تاریخچه سیستم های خبره

بعد از آن زمان می توان گفت که پژوهش گران در دو زیمنه کاملا متفاوت ولی مرتبط به هم نیز کار کردند که این دو زمینه درباره سامانه های کوچک خبره و همچینین سامانه های بزرگ خبره نیز می باشند.

در دهه 1970 میلادی از دانشگاه اتانفورد شخصی به نام ادوارد فیگن دنبال راه حلی برای این مسئله نیز می گشت که راه حلی که پیدا کرده بود همه منظوره و کلی نیز نبود.

برای آن که بدانید که چگونه یک سیستم خبره پیدایش یافت و اصلا فکر آن از کجا آمد می توان این گونه بیان کرد که پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که متخصصانی که به کار های خود مهارت دارند می توانند با استفاده از رمز های خود و فوت و فن خود که برای کار آن ها خاص بود را در اختیار دارند و با این فوت و فن ها می توانند شگرد های سودمندی را داشته باشند و این شد آغاز پیدایش سامانه خبره از این نقطه صورت گرفت.

زمانی که سامانه خبره نیز به وجود آمد پژوهش گران به این نتیجه رسیدند که با این اطلاعات سر انگشتی و قواعد آن ها می توان سیستمی را ایجاد نمود که بتوان به افراد کم تجربه و حتی غیر متخصص نیز کمک کند.

 

سیستم خبره و کار کردن آن

اگر می خواهید با طریقه کار کردن سیستم های خبره اطلاعاتی کسب کنید باید اول از همه اجزا تشکیل دهنده آن را بشناسید، این سیستم های خبره هستند که تصمیماتی تخصصی را می گیرند.

سیستم خبره و کار کردن آن
سیستم خبره و کار کردن آن

برا این کار باید استدلال هایی مبنی بر استنتاج و استنباط نیز صورت گیرد.

سیستم های خبره نیز دارای دو جز اصلی می باشند:

  • پایگاه دانش (knowledge Base)
  • دستگاه استنتاج (Inference Engine)

برای آن که شما درک بهتری از سیستم های خبره داشته باشید می توان این گونه گفت که این دو دسته را می توان به دسته های زیر تقسیم نمود.

  • افرادی که مرتبط با سیستم خبره می باشند.
  • پایگاه هایی که در یک سیستم خبره به کار می رود.
  • دستگاه های استنتاج مطالب
  • رابط کاربر

 

پیشنهاد نوینسده : در ارتباط با شاخه های هوش مصنوعی بخوانید.

 

افرادی که مرتبط با سیستم خبره می باشند

افرادی که به طریقی و به هر نحوی با سیستم های خبره نیز سر و کار دارند که می توان برای مثال به کاربران و مهندسین و متخصصین دانش اشاره کرد.

کاربر شخصی می باشد که می تواند درباره حل مسئله خود به سیستم خبره مراجعه کند و تمام سوالات و حتی داده های خود را در اختیار سیستم می گذارد و از سیستم استدلال ها و استنتاج هایی را دریافت می کند.

در این بین کاربر می تواند درباره مسئله خود سوالاتی را از سیستم بپرسد و سیستم می تواند با اطلاعات و دانشی که برای آن تعریف شده است به این سوالات پاسخ دهد.

و به طریقی می توان گفت که بین کاربر و سیستم خبره ارتباطی صورت گرفته است، این اطلاعاتی که در سیستم خبره وجود دارد را متخصصین آن کار خاص در سیستم خبره قرار داده اند.

 

پایگاه هایی که در یک سیستم خبره به کار می رود

همان طور که در بخش قبلی گفته شد این اطلاعات و دانش ها مورد نظر را افراد متخصص در آن کار برای سیستم های خبره تعریف می شود.

افراد متخصص در آن کاری که اطلاعات آن ها جمع آوری می شود نیز به سوالات و پرسش ها جواب می دهند و از آن ها اطلاعات گران بهایی را استخراج می کنند و این داده های را در اختیار سیستم خبره قرار می دهند تا این سیستم ها بتوانند از این به بعد کار آن ها را انجام دهند.

سیستم های خبره را در زمانی به کار می برند که توان از آن کار سوالات چالش برانگیز را داشته باشید و بتوانید برای سوالات خود پاسخ صحیحی را دریافت کنید.

 

دستگاه های استنتاج مطالب

می توان این گونه گفت که دستگاه استنتاج می تواند در واقع قلب سیستم های خبره نیز باشد، این دستگاه به طوری کار می کند که بتواند با قواعد استنتاج که می توان گفت به صورت مجموعه ای قواعدی از “اگر و پس” می باشد استفاده می کند.

و این دستگاه استنتاج می باشد که می تواند سیستم خبره را به سیستم خبره تبدیل کند تا بتواند با استفاده از این دستگاه استنتاج های لازم را انجام دهد.

زمانی که شما سوالاتی را با “اگر” و اما شروع می کنید این دستگاه با اطلاعات و دانشی که در اختیار دارد می تواند با قواعد در دسترس خود در این کار می تواند جواب ها و پاسخ هایی با “پس” را نیز بدهد.

 

رابط کاربر

آخرین گزینه برای سیستم های خبره که مهم می باشد رابط کاربر بوده است، زمانی که از رابط کاربر صحبت می شود شما باید بدانید که مجموعه ای از نرم افزار ها و تجهیزات که به روش های مختلف و به صورت کانال ارتباطی بین سیستم های خبره و کاربر ایجاد می کند.

برای بیانی ساده تر می توان این گونه گفت که کاربران می توانند با استفاده از نرم افزار هایی اطلاعات خود را به سیستم های خبره منتقل کنند و این سیستم ها نیز می توانند با استفاده از دستگاه استنتاج اطلاعات را پردازش می کنند و آن ها را در اختیار کاربر قرار می دهد.

 

نظرات خود را در ارتباط با مقاله ی بازار کار سیستم های خبره برای ما بنویسید.

تجربه های خود را از بازار کار این حوزه در بخش نظرات برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code