بازار کار علم شبکه عصبی

بازار کار علم شبکه عصبی

یکی از رشته های جذاب که به تازگی در تعدادی از دانشگاه ها مورد تدریس می باشد و بسیاری از افراد نیز علاقه مند به این رشته می باشند، هوش مصنوعی توانسته به تازگی طرفداران زیادی را به خود جذب کند.

زمانی که صحبتی در مورد هوش مصنوعی می شود بسیاری از افراد علاقه به این دارند که بتوانند این کار را آموخته و دانش آن را به کار ببرند و از آن ها برای کار و شغل خود استفاده کنند.

رشته هوش مصنوعی به خودی خود توانسته جزو یکی از رشته های جدیدی باشد که طرفداران زیادی را دارد.

 

بازار کار علم شبکه عصبی

رشته هوش مصنوعی

می توان گفت هوش مصنوعی را در مقطع تحصیلات تکمیلی شما می توانید بگذارنید، شما در کارشناسی ارشد یا همان تحصیلات تکمیلی باید دروسی را به صورت نظری و عملی در همین زمینه بگذرانید که می تواند جزوی از سیستم های مبتنی بر کامپیوتر و هوشمند سازی کامپیوتر ها می باشد.

بازار کار علم شبکه عصبی
بازار کار علم شبکه عصبی

هدفی که ای رشته به دنبال آن ها می باشد این است که تحقیقاتی درباره ویژگی های مختلف موجودات زنده انجام می شود و در راس آن ها انسان را پیگیری می کنند.

بنابراین با این مواردی که گفته شد می توان گفت مواردی چون یادگیری، تحلیل اطلاعات، رفتار هوشمندانه، درک، تولید زبان، استدلال و تولید زبان و گفتار این ها مواردی هستند که می خواهند در کامپیوتر اتفاق بیافتد و می توان گفت این ها اهداف موجود در این رشته می باشند.

شما در کارشناسی ارشد در هوش مصنوعی با مواردی چون تئوری فازی، هوش مصنوعی به روش پیشرفته، شبکه عصبی و از این قبیل دروس را باید بگذرانید تا بتوانید این رشته را به خوبی درک کنید.

همه این فکر را می کنند که رشته هوش مصنوعی فقط مربوط به علم کامپیوتر می باشد ولی این گونه نیست زیرا این رشته ارتباط بسیار تنگاتنگی با دیگر علوم ها نیز دارد.

علوم هایی که باید یک متخصص هوش مصنوعی از آن ها اطلاعاتی داشته باشد موارد زیر می باشند:
 • ریاضیات
 • فلسفه
 • روانشناسی
 • فیزیولوژی
 • زیست شناسی
 • پزشکی
 • زبان شناسی
 • عصب شناسی
 • علوم مهندسی
 • علوم کامپیوتر
 • علوم اجتماعی

و دیگر علوم که باید یک متخصص هوش مصنوعی باید به آن ها واقف باشد تا بتواند مطالب را به خوبی درک کند؛ انواع شبکه های عصبی مصنوعی را در این لینک بخوانید.

 

پیشنهاد نویسنده : دانلود کتاب آموزشی شبکه های عصبی

 

کاربرد رشته هوش مصنوعی

این رشته به دلیل جدید بودن آن هنوز در اول راه قرار دارد و می توان آینده روشن آن را به خوبی به چشم دید که چه ایده هایی عملی می شود و بر روی جامعه می تواند اثر مثبتی بگذارد.

یکی از موفقیت های این حوزه می توان به کارکرد مردم و استفاده مداوم از آن ها که حتی در بسیاری از موارد خود شخص متوجه آن نیست که از هوش مصنوعی در حال استفاده می باشد و این کار ها به صورت ناملموس اتفاق افتاده است.

کاربرد رشته هوش مصنوعی
کاربرد رشته هوش مصنوعی

بنابراین از این ماجرا شما می توانید بفهمید که بعد از گذر زمان این حوزه در زمینه خود بسیار پیشرفت می کند و کاربرد آن ها در بین افراد زیاد می شود و حالت و کاربرد جدی تری برای خود پیدا می کند.

می توان مواردی که در آن اکنون از هوش مصنوعی استفاده می شود مواردی چون پزشکی، اقتصاد، صنایع تولیدی، اتوماسییون هایی در فرایند های مختلف، بازاریابی و از این قبیل کار ها در حال استفاده می باشد.

این کار هایی که گفته شد جزئی از کار های هوش مصنوعی می باشد و می توان دلایل مختلفی که این هوش بیشتر در آن ها پیشرفت کرده است در مسائل تشخیص هویت ها، طراحی سیستم پیشرفته نظامی، بازی های کامپیوتری، طراحی سیستم ایمنی و حتی طراحی نرم افزار های هوشمند و غیره که در این ها روز به روز در حال پیشرفت هوش مصنوعی را می توان دید.

پس به این نتیجه می رسید که در حالی که این حوزه در حال پیشرفت و ترقی می باشد باید متخصصان بیشتری را در این کار وارد نمود و از آن ها و اطلاعات آن ها استفاده نمود و ایده های جدید را از آن ها دریافت کنند.

این رشته به دلیل جدید بودن و کاربرد های فراوان آن ها به متخصصان این فرصت را می دهد که بتوانند شغل خود را در این رشته و حوزه کاری داشته باشند و به پیشرفت آن نیز کمک کنند.

 

بازار کار هوش مصنوعی در کشور

یکی از خبر های خوبی که می توان در این رسته به آن ها اشاره نمود این می باشد که در سال های اخیر در ایران توانسته این رشته فعالیت خود را به خوبی شروع کند و می توان گفت در ایران تعدادی از شرکت ها توانسته اند در رشته هوش مصنوعی فعالیت خود را داشته باشند.

این کار علاوه بر این که در ایران به خوبی در حال پیشرفت است می توان به این اشاره نمود که کار های اینترنتی و آنلاین تونسته برای این رشته اطلاعات و داده هایی را استخراج سازد که می تواند در آینده این داده ها نیز بیشتر و بیشتر شوند.

در دنیا همان طور که هوش مصنوعی در حال پیشرفت روز به روز می باشد می توان گفت که ایران نیز با تاخیر کمی این اتفاق را احساس می کند و این که به متخصصان هوش مصنوعی هر روز بیشتر نیاز می شود ولی می توان بیان کرد که بازار کار هوش مصنوعی در ایران نیز روز به روز در حال گسترش می باشد.

 

نیروی متخصص مورد نیاز در ایران

 • برنامه نویس
 • تحلیل گر و طراح نرم افزار
 • مدیریت وب سایت
 • ساخت و طراحی ابزار های هوشمند
 • متخصص هوش مصنوعی در زمینه تشخیص گفتار
 • متخصص هوش مصنوعی در زمینه صنعت
 • متخصص هوش مصنوعی در پردازش تصویر
 • متخصص هوش مصنوعی در پردازش متن
 • مدیریت شبکه
 • طراحی بازی ها
 • مدیریت امنیت اطلاعات
 • طراحی ربات ها
 • استخراج داده ها

 

پیچیده ترین سیستم دنیا مغز انسان

می توان به این موارد اشاره کرد که بسیاری از کار هایی که در گذشته توسط انسان ها انجام می شده اکنون آن کار ها یا می توان کار های فیزیکی توسط ماشین ها انجام می شود و این می تواند نوعی پیشرفت را نشان دهد و بعد از مدتی کار های ضروری را نیز ماشین ها می توانند انجام دهند.

شبکه عصبی
شبکه عصبی

می توان گفت که هوش مصنوعی توانسته در بسیاری از کار ها اطلاعاتی را ذخیره کنند و از آن ها استفاده کنند و این کار را نمی توان انکار کرد ولی بعضی از کار ها که باید در آن درک بالایی داشته باشند هنوز که هنوزه باید توسط انسان ها انجام شود و این کار ها هنوز مناسب و اجرایی توسط ماشین ها نشده است.

این کار ها را فقط می تواند مغز انسان انجام دهد به دلیل ساختار پیچیده ای که این عضو از بدن می تواند انجام دهد را هنوز سیستم های پیشرفته نتوانسته اند انجام دهند.

اکنون نیز بسیاری از دانشمندان به دنبال این می باشند که چگونه سیستمی طراحی کنند که کار مغز انسان را انجام دهد و روز به روز در تکاپو می باشند.

 

 

نظرات خود را در ارتباط با مقاله ی بازار کار علم شبکه عصبی برای ما بنویسید.

تجربه های خود را از بازار کار این حوزه در بخش نظرات برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code