دلیل علاقه برنامه نویسان به کار در شب

دلیل علاقه برنامه نویسان به کار در شب

همانطور که می دانید برنامه نویسی شامل کدهایی است که توسط برنامه نویسان نوشته می شود برای نوشتن این کد ها لازم است هم مهارت بالایی و هم وقت و تمرکز بالایی را داشته باشند که اگر این چنین نباشد هم کد نوشتن برایشان سخت می شود هم برنامه ای که نوشتن پر از خطاهایی می شود که نمی توانند آن ها اصلاح نمایند. در کل برنامه نویسی کاری سخت و خشکی است که اگر به کار کردن آن عادت ندارید یا علاقه ندارید پیشناهد میکنیم هرگز سمت آن نروید چون به مشکل زیادی برخواهید خورد.

برنامه نویسی شامل یک سری دستورات است که برنامه نویسان با یادگیری و کسب مهارت و آموزش دیدن در کلاس های آنلاین و یا حضوری آن ها را فرا گرفته و با تمرین و تکرار و انجام دادن پروژه های کوچک شروع به نوشتن کد نویسی می کنند و هرچه پیش می روند پروژه های بزرگ تری را گرفته و کد نویسی می کنند و یا در شرکت هایی که نیاز به یک برنامه نویس که کار های سایت و خطاهای موجود در سازمان ر حل نمایند استخدام و کار می کنند در دنیای برنامه نویسی این افراد می توانند به هر صورت که خود علاقه دارند کار کنند زیرا تنوع در این شغل نسبت به مشاغل دیگر بالا تر است.

با مقاله ی دلیل علاقه برنامه نویسان به کار در شب همراه ما باشید.

 

دلیل علاقه برنامه نویسان به کار در شب

دلیل علاقه برنامه نویسان به کار در شب
دلیل علاقه برنامه نویسان به کار در شب

از دیگر باور های غلط نسبت به برنامه نویس شدن می توان موارد زیر را نام برد از جمله:

 • برای برنامه نویس شدن شما باید حتما جوان باشید
 • سال های زیادی باید آموزش ببینید تا بتوانید یک زبان برنامه نویسی را یاد بگیرید
 • سال ها طول می کشد تا بتوانید از برنامه نویسی کسب درآمد کنید
 • ساعت های طولانی را باید برای انجام آن صرف کنید
 • برنامه نویسی و کد نویسی برای خانم ها مناسب نمی باشد
 • برنامه نویسی و آموزش آن را فقط باید در دانشگاه ها آموخت
 • شما باید هوش بالایی در سطح بین الملل برخوردار باشید
 • برای یادگیری کد ها و درس خواندن پیرهستید

این ها همه باور های غلطی می باشد که در اجتماع رواج پیدا کرده و باعث شده افراد علاقمند را برای روی آوردن به این شغل سلب کند.

 

چند ویژگی که باعث می شود شما برنامه نویس خوب نشوید

یک سری ویژگی ها و خصوصیات فردی وجود دارد که باعث می شود افراد در این شغل و کد نویسی پیشرفت نکنند مثلا اگر فردی در حل کردن معادلات ریاضی ضعیف باشد و کاری در جهت یادگیری و بهتر شدن درآن نکند قطعا نمی تواند در زمینه ی حل معادلات ریاضی پیشرفتی کند این موضوع در نوشتن کد نویسی و برنامه نویس شدن هم صدق می کند اگراین ویژگی ها را نداشته باشد نباید در این زمینه اقدام نماید.

 • مستقل نبودن در یادگیری و حل مسائل

یکسری افراد توانایی این را که بخواهند به صورت خود مختار مشکلات و عیب ها را حل کنند ندارند و می ترسند از اینکه نتوانند آن را حل نمایند و وقتی در کدهایشان به مشکلی بر می خورند ترجیح می دهند به جای اینکه خود دنبال راه حل گشته و آن مشکل را حل کنند سعی می کنند از یک برنامه نویس دیگر کمک گرفته تا این مشکلات را برای آن حل نماید باید این را در نظر بگیرید که همیشه کسی وجود ندارد برای شما که همه چیز را بطور کامل برای شما انجام داده و آن را برایتان توضیح دهد وقتی می خواهید یک برنامه نویس شوید باید بتوانید از همه جوانب روی خود متکی باشید.

 • عمل کردن را به فک کردن ترجیح دهید

خیلی از برنامه نویسان ترجیح می دهند بدون اینکه فکر کنند کاری را که باید انجام بدهند را با تجربه ای که ز قبل بدست آورده اند پیش ببرند و دنبال ایده های جدید تر نمی گردند که خیلی از آن کدها حتی استاندارد و تمیز نمی باشد و هیچ فکری پشت این کد ها نیست که با درست نمودن این کدها هزینه نگه داری و بهبود به اختلال بر می خورد که اگر از این دسته از برنامه نویس ها باید بهتان بگوئیم بازار کار این نوع برنامه نویسی بسیار کم است.

 • اگربه اندازه ی کافی کنجکاو نیستید

دنیای کدنویسی و برنامه ساختن وابسته به تکنولوژی است و هرچه پیش می رود تغییر می کند و عوض می شود برای نوشتن کد نویسی باید دنبال آن بروید هر روز خود را با این تکنولوژی بسنجید و یاد بگیرید. علاقه به کدنویسی یکی از شرط های موفقیت در این زمینه می باشد زیرا اگر به چیزی علاقمند باشید همیشه نسبت به آن پیگیر و کنجکاو هستید و سعی دارید هر روز چیزی بهتر از آن کسب کنید اگر علاقه ای وجود نداشته باشد طبیعتا کنجکاوی هم به وجود نمی آید و در دنیای تکنولوژی که همه در تکاپوی یادگیری مهارت و بهتر کردن آن هستند شما نمی توانید موفق شوید.

 • نمی توانید بطور مستقل مشکلات را حل نمایید

برنامه نویسی و نوشتن کد متکی به آن است که خودتان یاد بگیرید تا مشکلات و عیب ها در نوشتن کد یا هر چیز دیگری را خود حل نمایید به دلیل اینکه برنامه نویسان باید مستقل و متکی به خودشان باشند و مشکلات خود را خودشان رفع نمایند که منتظر و محتاج اشخاصی نباشند تا به جای خودشان این کار را انجام دهند.

 • در یادگیری بی حوصله هستید

اگرشما شخصی هستید که دوست دارید یک شبه و بدون تمرین کردن بتوانید برنامه نویس مهاری شوید باید بگویم این کار امکان ندارد و عملی نمی شود زیرا که نوشتن کد و برنامه نویس شدن نیازمند تلاش و تمرین در این زمینه می باشد و باید مهارت لازم برای آن را کسب نمایید و روزانه باید تکنیک های جدید را یاد گرفته و به معلومات خود اضافه کنید باید اهل یادگیری و مطالعه باشید و حوصله ی کافی برای انجام این کار ها را داشته باشید.

 

چرا میخواهید برنامه نویس شوید؟!

شرایط هر برنامه نویس به طبع با دیگری فرق می کند و هرکدام یک سبک و یا زبان را برای ادامه دادن و پیشرفت در این زمینه انتخاب می کنند علاقمندان با کمی وقت گذاشتن و مطالعه و تحقیق می تواند راه و علاقه ی خود را پیدا کرده و آن را پیش بگیرند شما در ابتدای کار باید بدانید چرا می خواهید برنامه نویس شوید و هدف خود را برای آینده تعیین کنید

دلایلی مرسومی که افراد را ترغیب به یادگیری برنامه نویسی می کند شامل گزینه های زیر می باشد:

 • پیدا کردن کار و استخدام شدن

بیشترین دلیلی که افراد به این کار روی می آورند این است که تخصصی را یاد بگیرند تا بتوانند به واسطه ای آن شغلی پیدا کنند که اگر هدفتان این است کاملا درست و اصولی می باشد اما باید این را بدانید برای اینکه بخواهید جایی استخدام شوید توسط برنامه نویسی باید آن را بصورت اصولی کار کرده و وقت بگذارید تا آن را یاد بگیرید.

 • برای تفریح و سرگرمی

دلیل دیگری که افراد را علاقمند به کد نویسی می کند این است که کد نویسی را یک نوع سرگرمی می دانند و می خواهند با یادگیری و انجام آن اوقات خود را سپری کنند اگر شما هم از این دسته از افراد هستید که می خواهید کد نویسی را فقط برای سرگرمی انجام دهید لازم نیست همانند دیگر افراد که بصورت اصولی و با تمرین زیاد آن را پیش گرفتند پیشروی کنید کافیست از منبع های آموزشی کوتاه و کاربردی که وجود دارد استفاده کرده و یک پروژه کوچکی را برای خود بسازید.

 • ثروتمند شوید

یکی دیگر از دلایلی که افراد میخواهند برنامه نویس شوند و برنامه نویسی را انجام بدهند این است که می خواهند یک شبه ثروتمند شوند آن ها این تصور را دارند که با استفاده از برنامه نویسی می توان بصورت اسان و سریع به درآمد رسید و ثروتمند شد  در صورتی که با گفته هایی که در بالا ذکر شد این طور به نظر نمی رسد.

 • هکر شدن

یکی از مهم ترین دلایل افراد به برنامه نویسی این است که افراد می خواهند هکر شوند اگر شما جز این دسته افراد هستید باید این راه هم بدانید قبل از این که بخواهید یک هکر حرفه ای شوید باید بتوانید یک برنامه نویس حرفه ای شوید زیرا بیشتر افرادی که می خواهند هکر شوند نه اطلاعاتی درباره کد نویسی دارند نه علاقه ای و فقط با یک سری تفکر که از قبل نسبت به هکر شدن داشته اند می خواهند این کار را دنبال نمایند.

 • راه اندازی کسب و کار

افرادی هم هستند که می خواهند توسط نوشتن کد یک سایت و یا اپلیکیشنی ساخته و با آن یک استارت آپی را راه اندازی کنند و حتی یکسری از این اشخاص حتی زمینه ای از برنامه نویسی یا علاقه ای هم ندارند که اگر شما از این دسته افراد هستید پیشنهاد می کنیم یک تیم برنامه نویس خوب را پیدا کرده تا این کار را به بهترین نحو برای شما انجام دهند.

 • پروژه دانشگاه

این دلیل برای افرادی است که رشته ی دانشگاهیشان نیازمند ساخت و تولید سایت یا اپیلیکیشنی با برنامه نویسی می باشد که بخاطر انجام آن به یادگیری آن روی می آورند برای ساخت آن ها ممکن است با خطاهای زیادی رو به رو شوید پس این امکان وجود ندارد که بتوانید یک شبه این مهارت را یاد گرفته و آن را انجام دهید

در کل قبل از این که بخواهید شروع به برنامه نویسی کنید و آن را انجام دهید همه ی جوانب آن را بسنجید و فکر کنید تا در حین انجام آن پشیمان نشوید چون لازمه ی برنامه نویسی کردن  و برنامه نویس شدن داشتن حوصله و وقت و یادگیری است و اگر این را می دانید که نمی توانید هر روز اطلاعات خود را بروز کنید و یا حوصله و علاقه ی کد نویسی را ندارید بهتر است از ابتدای کار به انجام آن منصرف شوید قبل از انجام کار و شروع کردن به یادگیری از خود بپرسید چرا میخواهید برنامه نویسی کنید و متناسب به جوابی که به سوال خود دادید تصمیم قطعی را بگیرید.

 

ویژگی های یک برنامه نویس حرفه ای و خوب

لازم نیست برای برنامه نویس شدن حتما کلاس های حضوری بروید شما امروزه حتی می توانید با کلاس های آنلاینی که افراد توانمند در این زمینه می گذارند شرکت کرده و آموزش های لازم را در جهت یاد گیری و بهتر شدن فرا گیرید.

برای پیشرفت کردن در این حوزه میتوانید ولاگ ها و مقالات هایی که به آخرین و جدید ترین فناوری ها مرتبط است دسترسی پیدا کرده و آن را یاد بگیرید و یا در کنفرانس های مربوطه شرکت کنید. از ویژگی های برنامه نویس خوب می توان به گفته های زیر اشاره نمود که شامل:

 • مهارت ارتباطی خوب

یک برنامه نویسی که مهارت بالایی داشته باشد می تواند مشکلات خود را درک کند و به حل آن اقدام کند او مشکلات خود را دسته بندی و بخش بندی می کند تا بتواند برای حل آن بهترین کار را انجام نماید همچنین یک برنامه نویس خوب می داند فن بیان و روابط اجتماعی و تسلط داشتن به چند زبان می تواند آن را نسبت به دیگر برنامه نویسان متمایز کند.

 • مهارت یادگیری سریع

این برنامه نویسان خود آموز هستن و دراین زمینه بهترین می باشند زیرا همیشه دنبال یادگیری اطلاعات و فناوری های جدید می باشند همیشه به دنبال منابع عالی برای سوالات و ابهامات خود می باشند و در تلاش هستن تا خطا ها یا سوالات خود را خودشان بطور مستقل حل نمایند.

 • توانایی کار تیمی

یکی از بهترین ویژگی های مهم برنامه نویسان عالی این است که بتوانند کار تیمی را انجام دهند و در آن به مشکل برنخورند آن ها می توانند با کار کردن گروهی توانایی خود را چندین برابر بیشتر از دیگر برنامه نویسانی کنند که به صورت فردی مشغول برنامه نویسی هستند.

بطور کلی برای یک برنامه نویس عالی شدن باید تجربه های زیادی کسب کنید و با افراد زیادی نشست و برخاست کنید.

 

وظایف برنامه نویس

 • نوشتن برنامه نویسی به زبان های مخالف
 • تست و اشکال زدایی
 • تهیه گزارش از عملکرد سیستم
 • همکاری با طراحان و گرافیست ها
 • بروز کردن و بررسی مستمر برای ارتقا

 

برنامه نویسی را از کجا شروع کنیم؟!

 

حالا چرا برنامه نویسان دوست دارند شب ها کار کنند؟

اگر از برنامه نویسان این سوال را بپرسید که دوست دارید چه زمانی مشغول کد نویسی باشید بسیاری از آن ها این را به شما می گویند که شب ها برای کد نویسی اقدام می کنند دلیل کار بعضی از این افراد این است که آن ها برای شغل دوم کد نویسی را انتخاب کرده اند و در روز مشغول کار دیگری می باشند و مجبور هستند شب ها به کد نویسی بپردازند. یکسری از افراد به این معتقد هستند که وقتی در شب کار می کنند آرامش بیشتری دارد و می توانند با تمرکز بهتری آن را انجام دهند حال می خواهیم این دلیل را بررسی کنیم که چرا برنامه نویسان ساعات خاصی را برای نوشتن انتخاب می کنند.

 • کاملا ساکت و آرام

برای نوشتن کد نویسی همه افراد نیازمند تمرکز بالا می باشند تا بتوانند کاری را که می خواهند انجام دهند را بدون مشکل و خطا پیش ببرند برای همین مکانی را انتخاب می کنند که فارق از هر گونه سر و صدا باشد.

 • عدم وجود دخالت کننده

وقتی در شب کار می کنید معمولا عاملی که به اختلال در کد نویسیتان وارد می کند کمتر است به همین دلیل معمولا برنامه نویسان شب را به کد نویسی اختصاص می دهند تا بتوانند تنها باشند تا وقفه ای در کدهایی که می نویسند وارد نشود.

 • مغز در شب بهتر کار می کند

محققان به این موضوع پی بردند که افراد در طول روز دغدغه و مشکلات زیادی را سپری می کنند در نتیجه نمی توانند تمرکز خود را در کد نویسی بالا ببرند به همین دلیل شب را برای کد نویسی اختصاص داده اند که وقتی هرچربه اخر شب نزدیک می شویم مغز ما به دلیل خستگی بالا فقط قادر به انجام یک کار می باشد برای همین فقط می تواند روی برنامه نویسی تمرکز کند.

 • داشتن حدافل ارتباط با دیگران

وقتی در یک شرکت و یا در مکانی که افراد زیادی در رفت و آمد هستند کار می کنید نمی توانید بدون وقفه مشغول کد نویسی شوید و تمرکز خود را از دست می دهید به همین دلیل شب این امکان را به وجود می آورد بدون اینکه کسی مزاحم شما شود مشغول کد نویسی شوید.

 • جوامع برنامه نویسان

برنامه نویسانی هم هستند که در خانه کار می کنند و یکسری هستند که روی پروژه های اوپن سورس کار می کنند که هر کدام عملکرد و ارتباط متفاوتی را دارا می باشند برای مثال بسیاری از برنامه نویسان با دیگر برنامه نویسان در کشور های مختلف ارتباط برقرار می کنند که به دلیل اختلاف زمانی موجود میان مکان های برنامه نویسان آن ها اغلب نیاز دارند که شب با آن ها در تعامل باشند.

 • داشتن منبع بیشتر در شب

این مخصوص افرادی بود که در گذشته مشغول برنامه نویسی بودند زیرا در گذشته سرور هایی که در دسترس داشتند بسیار کند کار می کردند و به اندازه کافی قدرت این را نداشتند که همزمان همه ی افراد از آن استفاده نمایند برای همین برنامه نویسان شب را برای کد نویسی اختصاص می دادند تا سرور کمتری مشغول به کار باشد که بتوانند از منابع موجود استفاده نمایند.

دلایل بسیار دیگری هم وجود دارد که برنامه نویسان ترجیح می دهند شب را به نوشتن اختصاص دهند اما این راهم بدانید که بخواهید مانند یک جغد شب ها را بیدار بمانید نباید به این معنا باشد که کمبود خواب داشته باشید و آن را لازمه برنامه نویسی بدانید زیرا همین مشکل کمبود خواب باعث استرس و اضطراب شما و در نهایت شاید منجر به افسردگی گردد اگر شما خواب کافی را داشته باشید می توانید سلامت جسمی و عملکرد مغزیتان را بهبود بخشیده و در جهت بهتر شدن کد نویسی عملکرده خلاقانه ای را داشته باشید بطور کلی برنامه نویسانی که در شب مشغول کد نویسی می شوند کمتر از دیگر افراد می خوابند زیرا آن ها در طول روز به صفحه روشن نورانی نگاه می کنند چراغ های آبی رنگ ناشی از صفحه نمایش بر روی کامپیوتر باعث می شود هوشیاری بدن افزایش یافته و خواب ما را مختل می کند به همین دلیل است که آن ها تمایل کمتری به خواب دارند.

با این وجود این راهم در نظر داشته باشید که خصوصیات فردی هر شخص با شخص دیگری متفاوت می باشد و لازمه کار در برنامه نویسی این نیست که حتما باید شب را به کد نویسی اختصاص دهید تا بتوانید یک برنامه نویس عالی شوید قطعا باید ببینید بهترین زمان ممکن برای شما چه می باشد و آنگونه پیش بروید.

نکات مهم برنامه نویسی

چرا نباید برنامه نویسی را در شب انجام دهیم

یکسری از محققین بر این باورند که برنامه نویسی در شب باعث اختلال در خواب و کمبود آن باعث ایجاد مشکل بر بدن انسان می شود.

 • اختلال در یادگیری

بطور معمول شب برای استراحت جسمی و مغزی انسان است که اگر هم در روز و هم در شب بخواهیم برای یادگیری و کار کردن بیدار بمانیم قطعا نه تنها چیزی به آموخته هایمان اضافه نمی شود بلکه نمی توانیم حافظه ای فعال و تمرکزمان را حفظ کنیم.

 • عدم توانایی در کنترل استرس

اگر به بدنمان این اجازه را ندهیم که استراحت کند مسلما ذهنمان آن فدر خسته و ضعیف می شود که نمی تواند موقعیت های تنش زا و پر استرس را کنترل کند و همین عامل به تنهایی باعث بیماری زیادی در بدن انسان می شود پس حتی اگر می خواهید شب ها را به کد نویسی اختصاص دهید باید حتما خواب کافی برای خود در نظر گرفته و آن را تنظیم کنید.

 • اختلال در سلامت جسم

یکی از مهمم ترین دلایل خوابیدن این است که خستگی جسمی رفع شود و با رفع نکردن آن اختلال و مشکل و بیماری جسمی رخ می دهد بی خوابی عمر را کاهش می دهد و آنتی بادی در بدن کمتر تولید می شود به این معنی است که سیستم دفاعی بدن ضعیف شده و بدن همیشه احساس بیماری می کند.

پس حتی اگر می خواهید شب را اختصاص دهید همه جوانب خوب و بد را در نظر بگیرید تا بتوانید به بهترین نحو کد نویسی خود را ادامه داده تا یکی از برنامه نویسان عالی شوید.

 

 

دلیل علاقه برنامه نویسان به کار در شب

نظرات خود را نسبت به مقاله ی دلیل علاقه برنامه نویسان به کار در شب بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code