عضو کانال تلگرام ما شوید.

لیست شهرهای هوشمند دنیا

لیست شهرهای هوشمند دنیا
لیست شهرهای هوشمند دنیا

لیست شهرهای هوشمند دنیا

این روز ها که همه کار های روزمره از طریق الکترونیک انجام می شود و می توان گفتی دولت الکترونیکی بر قرار می باشد، بنابراین بحث شهر های هوشمند و شهر های الکترونیکی بیان می شود و بر روی آن ها فکر هایی شده است.

این گونه شده است که اگر بخواهید شهر هوشمندی را تشخیص دهید باید معیار هایی را در نظر بگیرید که برای مثال می توان گفت که معیار هایی که باعث خلاقیت و استفاده از سیستم های هوشمند را دارا باشد تا شهر را مدیریت کنند.

اگر شهری بخواهد به شهر هوشمندی تبدیل شود باید بتواند از حداکثر فناوری اطلاعات استفاده کند تا بتواند پتانسیل شهر را به اندازه شهر هوشمند بالا ببرد.

 

لیست شهرهای هوشمند دنیا

برای آن که شهر هوشمندی را ایجاد کرد باید در شش زمینه این هوشمندی را برقرار سازند.

 • حمل و نقل هوشمند
 • شهروندان هوشمند
 • مدیریت اداری هوشمند
 • اقتصاد هوشمند
 • محیط هوشمند
 • روش زندگی هوشمند

در چنین زمینه هایی باید در شهر خود رعایت کنید تا بتوانید شهر را به شهر هوشمند تبدیل کنید.

 

شهر هوشمند ضروری

به این دلیل باشد شهر ها به سمت هوشمند سازی بروند زیرا این جور که آمار ها نشان می دهند افرادی که در روستا ها زندگی می کردند به مرور زمان به شهر ها آمده اند.

این پیش بینی که از روی آمار ها مشخص می باشد این را نشان می دهد که در سه دهه ای که در روبه رو هست حدود دو و نیم میلیارد به تمام شهر ها اضافه می شود و این خبری از شلوغی در شهر ها را نشان می دهد.

اگر همان طور که این آمار ها نشان می دهد این خبر درست باشد قطعا و حتما شهر ها در آینده نه چندان دور باعث مشکل می شوند و بحرانی جدی شروع می شود.

برای این که بتوان از این بحران ها جلوگیری کرد می توان گفت یکی از راه حل های آن شهر های هوشمند می باشد.

 

شهر هوشمند چه شهری است ؟

در این شهر ها می توان گفت در شهر های هوشمند وقت و انرژی شهروندان خیلی اهمیت دارد، در این صورت باید به این دقت کرد که در شهر های هوشمند باید مدیریت را به بهترین نحو ممکن انجام دهند و از ایده های خلاق استفاده کنند و شهر را به صورت هوشمند ایجاد سازند.

شهر هوشمند چه شهری است ؟
شهر هوشمند چه شهری است ؟

تحقیقاتی که صورت گرفته نشان می دهد که شهر هوشمند به شهری گفته می شود که شهروندان بتوانند از دنیای یک بُعدی که همان شهر سنتی و امروزی می باشد، به دنیایی دو بُعدی که دو آن از فناوری های نوین ارتباطات و اطلاعات که در آن فضای دیجیتالی بر قرار است تبدیل شود.

 

عناصر موفقیت شهر هوشمند

یکی از عوامل مهمی که در شهر های هوشمند مورد توجه قرار میگیرد شهروندان هوشمند نیز می باشند تا بتوانند یک شهر را به موفقیت ویژه برسانند.

از دیگر عوامل ویژه که می توان به آن توجه کنید تا شهر را به شهر هوشمند موفق تبدیل کند اتصال بی سیم فراگیر، امنیت، طرح های درآمد زا انعطاف پذیر و داده های منابع باز نیز از این عوامل می باشد.

زمانی که در شهر هوشمند از این موارد استفاده می شود این شهر حتما به موفقیت می رسد و می توان از آن بهترین استفاده را نیز کرد، پس باید به این نکات توجه شود.

 

برترین شهر های هوشمند

 • آمستردام
 • بارسلونا
 • لندن
 • مادرید
 • نیویورک
 • اسلو
 • پاریس
 • سنگاپور
شهر هوشمند آمستردام

همان طور که می دانید آمستردام بزرگ ترین شهر از کشور هلند و مرکز مالی این کشور می باشد.

می توان این شهر را یکی از شهر های قدرتمند اروپا نامید زیرا این شهر با استفاده از تکنولوژی های مالی که در اختیار دارد و وضعیت فرهنگ در این کشور و این شهر بهترین باشد.

شهروندانی که در این شهر زندگی می کنند می توانند با استفاده از خدمات عمومی که به صورت خودکار می باشد از وسایل استفاده کنند، مانند دوچرخه های همگانی.

مدیرانی که این شهر را اداره می کنند برنامه هایی را در نظر گرفته اند که تا سال 2025 دیگر از ماشین های دیزلی و بنزینی دیگر استفاده نشود، و این ماشین ها به صورت ممنوع اعلام می شوند.

آمستردام نسبت به رتبه جهانی در هوشمندی در رتبه 3 و در رتبه منطقه ای در رتبه 2 قرار گرفته است.

این شهر را در زمینه های حمل و نقل و جابه جایی و اقتصاد تکنولوژی می توان جزو شهر های پیشرو قرار داد که روز به روز در حال پیشرفت می باشد.

شهر هوشمند بارسلونا

بارسلونا توانسته در رابطه با شاخص های شهر های هوشمند عملکرد خوبی را نشان دهد.

این شهر توانسته در زمینه هایی چون حمل و نقل و جابه جایی، برنامه ریزی شهری، حکمرانی و نفوذ بین المللی بهترین کیفیت را از خود نشان دهد.

این شهر توانسته جایگاه برتر را از بین 25 شهر جهان کسب کند به این دلیل که در این شهر به دلیل استفاده بسیار از تلفن های هوشمند و استفاده بسیار از کلان داده ها برای مدیریت کردن ترافیک را از خود نشان دهد.

این شهر توانسته با مدیریت شهری در بارسلونا از پروژه سی موبایل استفاده کند و سیستم های حمل و نقل که به صورت هوشمند می باشد را به بهترین شکل ممکن بهبود ببخشد.

شهر هوشمند لندن

شهری که با بیشترین جمعیت و پایتخت بودن آن در انگلیس می باشد که در سال گذشته توانسته رتبه نخست را در زمینه شهر هوشمند از آن خود کند.

این شهر را همان طور که می دانید به شهر برنامه نویسان و استارت آپ ها می توان معرفی کرد.

این شهر توانسته از مخزن اطلاعاتی پلتفرمی استفاده کند که این مخزن توسط مدیران شهر طراحی شده است و هر ماه می توانند بیش تر از 50 هزار نفر، محقق، شرکت و توسعه دهنده از آن اطلاعاتی که می خواهند کسب کنند.

یکی از بزرگ ترین پروژه های این شهر را می توان این گونه بیان کرد که سیستم حمل و نقل لندن توانسته بزرگ ترین پروژه اروپا نام برد.

در مواردی چون حکمرانی، تکنولوژی، مدیریت و از این قبیل موارد شهر لندن توانسته موقعیت های نخست را کسب کند.

 

 

در ارتباط با شاخه های هوش مصنوعی بیشتر مطالعه کنید.

نظرات خود را در ارتباط با مقاله ی لیست شهرهای هوشمند دنیا برای ما بنویسید.

پایدار باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]