عضو کانال یوتیوب ما شوید.

بررسی انواع کیبوردها

بررسی انواع کیبوردها
بررسی انواع کیبوردها

بررسی انواع کیبوردها

کیبورد کامپیوتر، در مجموع، برای تعامل انسان با کامپیوتر ساخته شده است. اما این محصول از نظر نوع ساخت، کیفیت، و کلیدهای میانبر اضافی، دارای مدل های مختلفی می باشد. به صورت کلی کیبورد کامپیوتر شامل 102 تا 104 کلید است که این تعداد به عنوان یک استاندارد جهانی می باشد. برخی از کیبوردها، در قسمت سمت راست فاقد اعداد می باشند و به اصطلاح بخش ماشین حساب در آن حذف شده است که تعداد کلید کمتری نسبت به کیبوردهای دارای ماشین حساب دارند.

 

بررسی انواع کیبوردها

انواع کیبوردها بر اساس چینش و آرایش حروف

سوال بسیار رایجی که برای اکثر کاربران مطرح می شود، این است که چرا کلید های صفحه کلید به ترتیب حروف الفبا نیست؟ اگر شما مدتی از یک کامپیوتر استفاده کرده باشید، قطعا متوجه این واقعیت شده اید که طرح بندی صفحه کلید کامپیوتر و نوع کلمات آن مطابق با ترتیب حروف الفبای زبان انگلیسی نیست. پیدا کردن یک منطق برای چنین آرایش حروف در صفحه کلید دشوار است، این طور نیست؟ شما برای استفاده از هر حرف باید جای آن حرف مورد نظر را روی صفحه کلید پیدا کنید! برای مثال، الفبای «A» را در نظر بگیرید، قطعا ایده آل این است که کلید شروع در سطر اول صفحه کلید باشد؟ اما این طور نیست. حرف «A» در هیچ کجای سطر اول دیده نمی شود، بلکه در ابتدای سطر دوم وجود دارد. این ترتیب حروف به اسم ۶ حرف اول از صفحه کلید QWERTY نامیده می شود. بنابراین دلیلی پشت این ترتیب وجود دارد. برای درک منطق این نوع آرایش حروف یعنی آرایش QWERTY باید به عقب برگردیم؛ به اواخر قرن ۱۹، زمانی که بین اختراع ماشین تحریر و کامپیوتر تقریبا نیم قرن فاصله وجود داشت.

 

کیبوردهای QWERTY

جالب است بدانید که کیبورد های QWERTY کنونی تا حد زیادی نا کارآمد هستند و اختلالات مچ دست را تشدید می کنند؟ QWERTY بیش از صد سال عمر دارد. به دلایل متعدد این نوع کیبورد از رده خارج و قدیمی محسوب می شود، اما باز هم با اختلاف زیاد محبوب ترین کیبورد در جهان است. در سال ۱۸۶۰ یک مخترع دستگاهی را ساخت و به نام خود ثبت اختراع کرد که بعد ها ماشین تحریر نام گرفت. البته این اختراع در ابتدا قرار نبود صنعت چاپ و تحریر را دگرگون کند، بلکه بیشتر پروژه ای تحقیقاتی و از سر کنجکاوی بود. اما با وجود مشکلاتی که در زمینه ی تولید آن وجود داشت، دیری نپایید که جهان به وسیله ی یک دستگاه ۴ کیلو گرمی به لرزه در آمد. بر خلاف اعتقاد عموم، QWERTY اولین کیبورد به جود آمده نبود، حتی اولین کیبورد ماشین تحریر هم نبود. قبل از آن یک کیبورد ساده تر با دو ردیف حروف وجود داشت که بر اساس کلید های پیانو طراحی شده بوداما بعد از مدتی بر سازندگان آن ثابت شد که این کیبورد کارایی لازم را ندارد. آنها نیز دست به تغییر و بهبود در آن زدند.

کیبوردهای QWERTY
کیبوردهای QWERTY

ماشین تحریر یک دستگاه ساده بود که توسط Sholes در سال ۱۸۷۳ اختراع شد. ماشین تحریر از میله های فلزی به نام میله type تشکیل شده بودند که هر میله type، تصویر آینه از یک حرف یا کاراکتر در پایان آن بود. در این میله type، تمام حروف از A تا انتها به گونه ای برای تایپیست ها قرار گرفته بود که به آسانی بتوانند حروف روی صفحه کلید را نگاه کنند و تایپ را بسیار سریع انجام دهند. اما در این روش یک مشکل «طبیعی» وجود داشت و آن ترتیب حروف بود. ابزاری که در گذشته برای تایپ کردن سریع ساخته شده بود، از میله هایtype چوبی مجاور هم بود، که کار را با تلاش های اضافی تایپیست به صورت دستی زیاد می کرد. این مشکل بیشتر برای کلیدهای مجاور هم که اغلب زیاد مورد استفاده قرار می گرفتند وجود داشت. برای مقابله با این مشکل، «Sholes» لیستی از تمام حروف موجود در زبان انگلیسی را تهیه نمود و پس از مطالعه بر روی آن طرح جدیدی را ارائه داد. هدف از این طرح این بود که حروف درگیر باهم، دور از هم روی صفحه کلید قرار گیرند، در نتیجه با این روش از گرفتار شدن میله های type با هم جلوگیری می شد. با این حال برخی از مردم معتقدند که هدف از توسعه صفحه کلیدQWERTY ، صرفا بهم زدن توالی حروف الفبا در صفحه کلید می باشد، به گونه ای که تایپیست، مجبور شود موقع تایپ کردن زمانی را برای نگاه کردن به هر حرف اختصاص دهد. اما با توجه به نحوه قرار گفتن میله های مربوط به هر حرف در ماشین تحریر های قدیمی، به همراه بهم ریختگی حروف و کم شدن سرعت تایپ، احتمال برخورد میله های typeمجاور که به صورت شیب دار و کنار هم در صفحه کلید قرار داشتند، کمتر می شد.

 

تاریخچه QWERTY

تاریخچه QWERTY
تاریخچه QWERTY

در طول سالیان دراز کیبوردها پیشرفت کردند و به QWERTY رسیدند. این نوع کیبورد از سال ۱۸۷۸ در دومین نسخه از ماشین تحریر Remington به کار گرفته شد. اما منطق پشت این دستاورد چه بود؟ چطور سازندگان کیبورد به آنجا رسیدند؟ در سال ۱۸۶۸ کیبورد ۲ ردیفه به ۴ ردیفه ارتقاع پیدا کرد. اعداد به خط اول آمدند، حروف صدا دار به خط دوم و حروف بی صدای B تا M به خط سوم و N تا Z به خط چهارم منتقل شدند. در سال ۱۸۷۳ وقتی که Remington خط امتیاز ماشین تحریر را خرید، تغییرات زیادی در کیبورد آن به وجود آورد. این تغییرات حروفی را که معمولا در کنار هم ظاهر می شدند در طرف های متفاوتی از کیبورد قرار داد و همچنین با بازتر کردن فضا باعث گشت، نشانه های بیشتری در صفحه کلید جا شود بعد از اندکی تغییرات به نسخه ی کنونی کیبورد QWERTY رسیدیم. این صفحه کلید در حال حاضر قدمتی بیش از ۱۰۰ سال دارد نکته ی جالبی که در مورد کیبورد QWERTY وجود دارد این است که هدف آن افزایش سرعت تایپیست ها نبود. در واقع این کیبورد سرعت تایپیست های حرفه ای را کم می کرد، اما برای افراد معمولی مناسب بود. اولین اولویت در طراحی QWERTY “تناوب دست ها” بود. این عمل باعث می شد تا تعداد حروف های استفاده شده در بین دو دست تقسیم شود و همچنین فضای بهینه ی صفحه کلید هم بسیار مهم بود. با شروع عصر کامپیوتر ها، انواع مختلفی از کیبورد QWERTY به وجود آمد. در این میان می توان به QWERTZ مرکز اروپا، AZERTY فرانسه و QZERTY ایتالیا اشاره کرد. اما این صفحه کلید ها بسیار محدود استفاده می شدند.

 

کیبورد Dvorak

کیبورد Dvorak
کیبورد Dvorak

در سال ۱۹۳۶، سال ها بعد از متولد شدن QWERTY یک متخصص آموزش، کیبوردی را تحت نام خودش طراحی و به ثبت رساند. هدف از طراحی این کیبورد این بود تا نواقص QWERTY را برطرف کند. در واقع Dvorak قصد داشت تا اشتباهات متعدد در تایپ را به حداقل برساند، تا جای ممکن سرعت تایپ را افزایش دهد و هم چنین بهترین سازگاری را با انگشتان تایپیست ها ایجاد کند. بعد از حداقل از ۱۸ سال تحقیق و مطالعه کیبورد Dvorak متولد شد. مهم ترین بخش این صفحه کلید ردیف خانه بود، جایی که تایپیست ها برای استراحت انگشتانشان را آنجا می گذاشتند. تایپیست هایی که با کیبورد Dvorak تایپ می کنند ۶۰ درصد کمتر نیاز به حرکت دادن مچ دست و انگشتانشان به اطراف هستند. و البته با استفاده از صفحه کلید مذکور ناراحتی های ناشی از تایپ طولانی مدت بسیار کمتر خواهد بود. با ورود کامپیوتر در سال ۱۹۴۰میلادی، این دستگاه های جدید و پیشرفته که قبلا وعده آن را داده بودند، همه چیز را راحت تر کردند و به سرعت جایگزین ماشین های تحریر شدند. با این حال یک مشکل اساسی وجود داشت: نحوه ی عملکرد ماشین های تحریر موجود در شرکت‌ها و سازمان‌ها با کامپیوترهای جدید تفاوت داشت. در این وضعیت آن ها خواستار این شدندکه کار با ماشین های جدید را به آنها آموزش دهند و از آنجا که تنها ملاک آموزش پول بود فقط عده ی محدودی می توانستند از این دوره های آموزشی کامپیوتر استفاده نمایند و بسیاری از مردم عادی که توان پرداخت هزینه این آموزش ها را نداشتند برای آموزش کامپیوتر در نظر گرفته نمی شدند. به این منظور برای رفع این مشکل، صفحه کلید کامپیوتر را شبیه به صفحه کلید ماشین تحریر آن زمان طراحی کردند و این طرح از آن زمان تا امروز باقی ماند و به عنوان طرح QWERTY تبدیل به استاندارد صنعتی شد.

 

کیبورد Colemak

در سال ۲۰۰۶ برنامه نویسی با نام Shai Coleman کیبوردی را با عنوان Colemak معرفی کرد ( مخلوطی از Dvorak و Coleman) برخلاف نام آن، تغییرات مستقیمی بر روی صفحه کلید Dvorak به وجود نیامده بود. در حقیقت Colemak چیزی بین QWERTY و Dvorak بود. هدف Colemak دقیقا همان اهداف Dvorak بود با این تفاوت که سعی داشت تا به QWERTY هم پایبند باشد. نتیجه کیبوردی شد که هدفش، سرعت کارآرایی و به حداقل رساندن ناراحتی های مچ دست به حساب می آمد و در عین حال یادگیری ش برای کاربران QWERTY آسان بود. Colemak تمام حروفی را که کاربرد متعدد داشتند از گوشه ها به مرکز نزدیک کرد تا بدین وسیله کمتر نیاز باشد تا برای تایپ انکشتان را مورد کشش قرار دهیم و در نتیجه فشار کمتری به مچ دست وارد می شود و در عین حال سرعت تایپ افزایش می یابد. همچنین برخی از حروف پر کاربرد هم به ردیف خانه منتقل شدند.

 

آیا کیبوردهای دیگری به جز QWERTY، Colemak و Dvorakهست؟

آیا کیبوردهای دیگری به جز QWERTY، Colemak و  Dvorakهست؟
آیا کیبوردهای دیگری به جز QWERTY، Colemak و Dvorakهست؟

سه کیبوردی که معرفی شد، معروف ترین چینش کلید ها را دارا بودند. اما سه صفحه کلید دیگر که کمتر معروف هستند عبارتند ازWorkman، Qwpr و Minimak ، البته این سه مورد یاد شده بیشتر چندان در بازار نقشی ندارند.

 

انواع کیبورد ها بر اساس کاربرد

کیبورد استاندارد

کیبورد استاندارد، تنها شامل کلیدهای استاندارد می باشد. اکثر کیبوردهای استاندارد بر اساس طرح بندی QWERTY طراحی شده اند. ابعاد تقریبی هر کلید در کیبوردهای استاندارد ، حدود 19 میلی متر می باشد. ارتفاع کلیدها در کیبوردهای استاندارد متغیر است و ممکن است کیبوردهای استاندارد با کلیدهایی با ارتفاع کم نیز تولید گردد. در مجموع کیبوردهای استاندارد برای امور روزانه طراحی شده اند و ساده ترین نوع از کیبورد می باشند. از کی برد فراسو، کی برد ای فورتک و کی برد لوجیتک می توان به عنوان بزرگترین تولید کنندگان کی برد استاندارد نام برد.

 

کیبورد مخصوص تایپ (Office)

کیبورد آفیس، صفحه کلیدی می باشد که برای امور تایپ و استفاده از نرم افزارهای آفیس طراحی شده است. این گونه از کیبوردها، دارای کلیدهای بسیار نرمی می باشند و با دقت فراوانی طراحی شده اند. بدلیل سرعت بالای تایپ تایپیست های حرفه ای ، کیبوردهای تایپ باید به گونه ای طراحی شده باشند که علاوه بر نرمی کلید، دارای کمترین صدای ممکن در هنگام تایپ باشند. در برخی از مدل های کیبورد مخصوص تایپ ، جایگاهی در قسمت پایین کیبورد تعبیه شده است تا کاربران در هنگام تایپ، دست خود را بر روی آن قرار داده و در دراز مدت خستگی کمتری را در بر داشته باشد. اصولا کیبوردهای مخصوص تایپ و یا کیبورد آفیس، دارای دکمه های میانبر برای راحت کردن امور کاربران است. این دکمه ها شامل عملیات کپی کردن، چسباندن، جابجا کردن و یا اجرا کردن برخی از نرم افزارهای آفیس و … می باشند.

 

کیبورد مالتی مدیا

نوع دیگر از کیبوردهای موجود در بازار کیبورد مالتی مدیا می باشد. کیبورد مالتی مدیا، عموما برای افرادی که علاقه به مشاهده فیلم و پخش چند رسانه ای می باشند طراحی شده است. این کیبورد شامل کلید های میانبری می باشد که کاربران در هنگام پخش مالتی مدیا می توانند از آن استفاده کنند. اصولا کلیدهای میانبر استفاده شده در این کیبوردها شامل دکمه مکث کردن، توقف کردن، اجرا کردن، پرش به ترک قبل و بعد و تنظیم صدا می باشد. در برخی از مدل ها نیز، ممکن است تعداد کلیدهای میانبری بر روی کیبورد تعبیه شده باشد. از کی برد ای فورتک و کی برد لوجیتک می توان به عنوان بزرگترین تولید کنندگان کی برد مالتی مدیا نام برد.

 

کیبورد ارگونومیگ (Ergonomic Keyboard)
کیبورد ارگونومیگ  (Ergonomic Keyboard)
کیبورد ارگونومیگ (Ergonomic Keyboard)

کیبوردهای ارگونومیک، کیبوردهایی هستند که برای راحتی اندام های درگیر در حین تایپ ساخته شده اند و طراحی آنها به نحوی است که هنگام تایپ، احساس خستگی نکنید. با اینکه این نوع از کیبوردها اغلب اوقات گران تر از انواع عادی کیبوردها هستند، اما برای راحتی اندام هنگام تایپ بسیار مناسب هستند. از آنجا که کیبوردهای ارگونومیک برای کاهش فشار روی دست، بازو و مچ در حین تایپ طراحی شده اند، می تواند گزینه ی بسیار خوبی برای افرادی که نگران درد عضلات یا دارای بیماری های عضلانی نادر هستند باشد.

 

کیبورد چند منظوره

کیبورد چند منظوره، یکی دیگر از مدل های کیبورد می باشد. این کیبورد به صورتی طراحی شده است که برای امور مختلفی اعم از تایپ، اینترنت گردی، پخش رسانه و دیگر امور روزانه کاربرد داشته باشد. کلیدهای میانبر موجود در این کیبوردها، تلفیقی از پر مصرف ترین کلیدهای میان بر در کیبوردهای خاص می باشد.

 

کیبورد مخصوص بازی (Gaming Keyboard)

کیبورد گیمینگ و یا صفحه کلید مخصوص بازی، یکی از پر طرفدارترین کیبوردهای موجود در بازار می باشد. گیمرهای حرفه ای نیاز به تجهیزات جانبی دقیق و باکیفیتی دارند تا در شرایط مختلف با مشکل مواجه نگردند. یکی از این محصولات کیبورد گیمینگ می باشد. کیبورد گیمینگ، از بهترین متریال ممکن ساخته شده است. در کیبوردهای گیمینگ معمولی، تنها کلیدهای پرمصرف که شامل کلیدهای جهت های مختلف و حروف A ، S ، D و W می باشد از جنس سیلیکون مقاوم ساخته شده اند؛ تا علاوه بر کیفیت بالاتر، طول عمر بیشتری نسبت به دیگر کلیدهای کیبورد داشته باشند. کیبوردهای حرفه ای گیمینگ، از تکنولوژی کلیدهای مکانیکی استفاده می کنند. کیبوردهای مکانیکی دارای طول عمر بسیار بالا و دقت و حساسیت فوق العاده ای هستند. تنها معایب کیبوردهای مکانیکی، قیمت تمام شده آن ها می باشد که از کیبوردهای معمولی گیمینگ بیشتر است.

 

کیبورد بی سیم (Wireless Keyboard)

متکی بر فرکانس رادیویی یا مادون قرمز برای اتصال به کامپیوتر، کیبورد های بی سیم آزادی بیشتری را به کاربران ارائه می دهند. نبود سیم آزادی حمل و حرکت کیبورد را به شما می دهد، اما مدل های بلوتوثی عموما گران تر از سایر انواع بی سیم هستند و صرفه ی اقتصادی چندانی ندارند. به خاطر نبود سیم در این کیبورد، براحتی بر روی میز قابل جا به جاییست و کابل های دست و پا گیری ندارد که به جایی گیر کرده، کوتاه باشد یا با سیم های دیگر گره بخورد.

 

کیبورد لپ تاپی

نوع دیگر از کیبوردهای رایج در بازار، کیبوردهای لپ تاپی می باشد. کیبوردهای لپ تاپی ، از کلیدهای با ارتفاع بسیار کم بهره مند گردیده است. به دلیل تشابه بسیار زیاد به کیبورد لپ تاپ، به این محصول کیبورد لپ تاپی می گویند. کلیدهای کیبوردهای لپ تاپی با فاصله کمی از یکدیگر قرار گرفته اند. همین موضوع باعث شده است تا کیبوردهای لپ تاپی، ابعاد کوچکتری نسبت به کیبوردهای معمولی داشته باشند. مدل دیگری از کیبوردهای لپ تاپی در بازار عرضه شده است که همانند کیبوردی می باشد که در برخی از نوت بوک ها استفاده می شود. این کیبوردها به کیبورد جزیره ای و یا chiclet Keyboard معروف می باشند. از مزیت این کیبوردها می توان به فاصله منظم بین کلیدها اشاره کرد. بدلیل ارتفاع کم کلیدهای کیبوردهای لپ تاپی، انجام اموری همچون تایپ کردن با این کیبوردها بسیار راحت و لذت بخش می باشد.

 

کیبورد انعطاف پذیر (Flexible Keyboard)
کیبورد انعطاف پذیر  (Flexible Keyboard)
کیبورد انعطاف پذیر (Flexible Keyboard)

کیبوردی با چیدمانی مشابه QWERTY اما به علت جنس سیلیکونی آن، می توان به راحتی لوله کرده و با خود حمل کرد. اگر به یک کیبورد قابل حمل نیاز دارید و نمی خواهید نگران خرابی آن بر اثر ضربه یا گرد و غبار باشید، این کیبورد بهترین گزینه برای شماست. انعطاف پذیری به شدت بالای این کیبورد، قابلیت حمل بی همتایی را به خود اختصاص می دهد و به علت سیلیکونی بودن جنس آنها به علاوه ی ضد آب و ضد گرد و غبار بودن، به راحتی می توان آنها را تمیز کرد و شست.

 

کیبورد ماشین حسابی (numeric)

کیبورد ماشین حسابی، به عنوان یک کیبورد کمکی در کنار کیبورد اصلی قرار می گیرد. این کیبورد تنها شامل کلید های بخش ماشین حساب می باشد. حسابداران و اشخاصی که نیاز به ثبت عملیات ریاضیاتی و محاسباتی دارند، جز مصرف کنندگان این کیبورد می باشند. در بیشتر اوقات کیبورد خود دارای کلیدهای بخش ماشین حساب می باشد و نیازی به استفاده از کیبوردهای ماشین حسابی نیست. اما در برخی موارد، مانند کیبورد لپ تاپ های 14 اینچی و کوچکتر و بعضی از کیبوردهای کوچک، فاقد بخش ماشین حساب می باشند که این محصول نیاز افراد را برآورده می کند.

 

پیشنهاد نویسنده : همه چیز درمورد تایپ ده انگشتی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]