تبلیغات
میهن وب هاست

معرفی جاوااسکریپت

نویسنده : امیر

نظرات : ۰ دیدگاه

بازدید : ۱۴۶ بازدید

تاریخ : ۰۸ تیر ۱۳۹۸

جاوااسکریپت که به اختصار JS یا JavaScript نوشته می شود یک زبان برنامه‌ نویسی سطح بالا، پویا، مبتنی بر objectها، وابستگی کم به نوع (Weakly typed)، چند رویه و تفسیری می باشد. جاوااسکریپت در کنار اچ تی ام ال و سی اس اس، یکی از سه هسته صفحات دنیای وب می‌ باشد.

 

معرفی جاوااسکریپت

زبان جاوااسکریپت به صورت “جاواسکریپت” خوانده می‌شود، ولی در فارسی به صورت “جاوااسکریپت” ترجمه می‌شود و اگر به صورت “جاوا اسکریپت” ترجمه شود اشتباه است چون دو کلمه جدا از هم نیست و اگر به صورت دو کلمه جدا نوشته شود خطا های نگارشی ایجاد می‌ شود، مثلا ممکن است کلمه جاوا در انتهای خط و کلمه اسکریپت در ابتدای خط بعدی نوشته شود.

برخلاف اشتباه عمومی خیلی از افراد، زبان javascript با زبان java اصلا ارتباطی ندارد، اگر چه ساختار هر دو زبان به سی پلاس پلاس و جاوا شباهت دارد که این امر باعث یادگیری آسان آن شده است. از همین رو دستورهایی مانند if, for, try..catch ,while و … در این زبان هم یافت می‌ گردند و مشابه بقیه ی زبان هاست.
جاوااسکریپت می‌ تواند هم به صورت ساخت یافته و هم به صورت oop مورد استفاده قرار گیرد. در این زبان اشیا با اضافه شدن methodها و خصوصیات پویا به اشیا خالی ساخته می‌ شوند، بر خلاف java. بعد از ساخته شدن یک شی به روش فوق، این شی می‌ تواند به عنوان نمونه‌ ای برای ساخته شدن اشیا مشابه مورد استفاده قرار گیرد.
به علت این قابلیت زبان javascript برای ساختن نمونه از سیستم مناسب می‌ باشد.
کاربرد گسترده جاوااسکریپت در سایت ها و صفحات اینترنتی می‌ باشد و به کمک این زبان می‌ توان به اشیا داخل صفحات اچ تی ام ال دسترسی پیدا کرد و آن‌ ها را تغییر داد. به همین علت برای پویا نمایی در سمت client، از جاوااسکریپت استفاده می‌ شود.

 

شما می توانید مطالب متفاوتی را در دسته ی “جاوااسکریپت” در همین سایت به صورت رایگان مطالعه کنید.

موفق باشید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مطالب زیر را از دست ندهید: