عضو کانال تلگرام ما شوید.

از Dataism یا داده گرایی چه می دانیم؟

از Dataism یا داده گرایی چه می دانیم؟
از Dataism یا داده گرایی چه می دانیم؟

از Dataism یا داده گرایی چه می دانیم؟

داده گرایی، داده باوری یا همان Dataism اصطلاحی است که برای توصیف طرز فکر یا فلسفه ایجاد شده توسط اهمیت ظهور کلان داده استفاده می شود. Dataism اولین بار توسط دیوید بروکس در نیویورک تایمز در سال 2013 استفاده شد. اخیراً، این اصطلاح برای توصیف آنچه یووال نوح هراری، دانشمند اجتماعی، آن را ایدئولوژی نوظهور یا حتی شکل جدیدی از دین نامیده است، گسترش یافته است، که در آن “جریان اطلاعات” “ارزش برتر” است.

 

مفهوم Dataism یا داده گرایی

تاریخچه داده گرایی یا داده باوری

دیوید بروکس در فوریه 2013 در نیویورک تایمز نوشت: “اگر از من بخواهید فلسفه رو به رشد آن روز را توصیف کنم، می گویم که این دیتاسیم است”.بروکس استدلال می کند که در دنیایی با پیچیدگی روزافزون، تکیه بر داده ها می تواند سوگیری های شناختی را کاهش داده و “الگوهای رفتاری را که هنوز متوجه آن نشده ایم” روشن سازد. در سال 2015، کتاب استیو لور Data-ism به نحوه تغییر داده های بزرگ در جامعه نگاه کرد و از این اصطلاح برای توصیف انقلاب داده های بزرگ استفاده کرد.

یووال نوح هراری در کتاب خود در سال 2016، Homo Deus: A مختصر تاریخ فردا، استدلال می کند که همه ساختارهای سیاسی یا اجتماعی رقیب را می توان به عنوان سیستم های پردازش داده در نظر گرفت: “داده گرایی اعلام می کند که جهان از جریان داده ها و ارزش هر پدیده یا موجودیت بر اساس سهم خود در پردازش داده ها تعیین می شود “و” ما می توانیم کل گونه های انسانی را به عنوان یک سیستم پردازش داده های واحد تفسیر کنیم، به طوری که تک تک انسان ها به عنوان تراشه های آن عمل می کنند. “به گفته هراری، یک Dataist یا داده گرا باید بخواهد “حداکثر اتصال داده ها با اتصال به رسانه های بیشتر و بیشتر”. هراری پیش بینی می کند که نتیجه منطقی این فرایند این است که در نهایت انسان ها به الگوریتم ها اختیار می دهند تا مهم ترین تصمیمات زندگی خود را بگیرند، مانند اینکه با چه کسی ازدواج کنند و کدام حرفه را دنبال کنند هراری استدلال می کند که آرون سوارتز را می توان “اولین شهید” داتیسم نامید.

 

چه نقدهایی به داده باوری یا داده گرایی وارد است؟

دانیل میسلر، تحلیلگر امنیتی در مورد توصیف هراری در مورد داده گرایی معتقد است که داده گرایی ایدئولوژی انسان گرایی لیبرالی را که هراری ادعا می کند، به چالش نمی کشد، زیرا انسان ها همزمان می توانند به اهمیت خود و داده ها اعتقاد داشته باشند.  خود هراری هم برخی انتقادات را مطرح می کند، مانند مشکل هوشیاری و آگاهی انسانی، که بعید است داتیسم آن را روشن کند. او همچنین پیشنهاد می کند که انسان ها دریابند که موجودات الگوریتمیک نیستند. داده گرایی دلالت بر این دارد که همه داده ها عمومی هستند، حتی داده های شخصی، تا سیستم به طور کلی کار کند، که عاملی است که امروزه مقاومت نشان می دهد.

همچنین تحلیلگران دیگری مانند تری اورتلیب به این موضوع پرداخته اند که داتالیسم تا چه حد تهدیدی دیستوپی برای بشریت به شمار می رود. رسوایی داده های فیس بوک -کمبریج آنالیتیکا نشان داد که چگونه رهبران سیاسی اطلاعات کاربران فیس بوک را برای ایجاد پروفایل های روانشناختی خاص که برای دستکاری شبکه ادامه یافت، دستکاری کردند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]