عضو کانال یوتیوب ما شوید.

مزایده بریتیش یا حراج انگلیسی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

مزایده بریتیش یا حراج انگلیسی چیست و چه کاربردهایی دارد؟
مزایده بریتیش یا حراج انگلیسی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

مزایده بریتیش یا حراج انگلیسی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

مزایده انگلیسی نوعی مزایده است، که در اغلب کشورها، به عنوان مرسوم‌ترین نوع مزایده شناخته می‌شود. در این مدل خریداران برای خرید یک کالا با پیشنهاد قیمت بالاتر از قیمت پیشنهادی قبلی با یکدیگر رقابت می‌کنند.مزایده زمانی به اتمام می‌رسد که پیشنهادی بالاتر از پیشنهاد فعلی وجود نداشته باشد یا اینکه پیشنهاد قیمت به مبلغ از پیش تعیین شده‌ای که آن را قیمت خرید می‌نامند، برسد. دراین هنگام پیشنهاد دهنده با بالاترین قیمت، کالا را خریداری می‌کند. فروشنده می‌تواند یک قیمت رزرو شده را اعلام کند، که در این صورت کالا به قیمتی پایین‌تر از مبلغ فوق به فروش نخواهد رفت.

 

پیشنهاد نویسنده:‌ حراج هلندی چیست؟

 

مزایده بریتیش یا حراج انگلیسی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

روش دوم مزایده انگلیسی

در روش دیگر مزایده انگلیسی افرادی متقاضی خرید کالا می‌شوند و سپس قیمت کالا از یک مقدار حداقل شروع شده و به‌طور متناوب افزایش می‌یابد و با افزایش قیمت افرادی اعلام می‌کنند که از مزایده خارج شده‌اند. زمانی که یک خریدار از مزایده خارج شد دیگر نمی‌تواند به مزایده باز گردد و مزایده زمانی به اتمام می‌رسد که تنها یک نفر باقی بماند.

حراج انگلیسی و ویژگی‌های آن

حراج انگلیسی، که به آن حراج صعودی نیز گفته می‌شود، توسط حراج‌دهنده شروع می‌شود و پیشنهاد افتتاحیه پیشنهادی یا قیمت رزرو برای کالای در حال فروش را اعلام می‌کند. خریدارانی که علاقه مند به کالا هستند شروع به ارائه پیشنهادات برای کالای در حال فروش می‌کنند، در حالی که حراجی پیشنهادهای بالاتر را به محض ورود می‌پذیرد.

خریدار با بالاترین پیشنهاد در هر زمان، خریدار با پیشنهاد ثابت در نظر گرفته می‌شود که تنها با پیشنهاد بالاتر می‌تواند از کف خارج شود. در صورتی که پیشنهادی بالاتر از پیشنهاد ثابت وجود نداشته باشد، حراج برنده را اعلام می‌کند و کالا به قیمتی برابر با قیمت پیشنهادی خود به فرد دارای پیشنهاد ثابت فروخته می‌شود. اگر قیمت رزرو برآورده نشود یا هیچ خریداری پیشنهادی از نظر اقتصادی منصفانه ارائه ندهد، فروشنده می‌تواند کالا را از بازار خارج کند.

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد حراج انگلیسی این است که داوطلبان از قیمت‌ها و تعداد پیشنهاد دهندگان دیگر آگاه هستند. در افتتاحیه حراج، حراج دهنده هویت سایر پیشنهاد دهندگان را اعلام می‌کند و قیمت رزرو توسط فروشنده تعیین می‌شود. قیمت‌ها از قیمت پایین شروع می‌شود و تا جایی که دیگر پیشنهادی وجود ندارد صعود می‌کند. یک مناقصه‌گزار نه تنها ارزش‌گذاری افراد دیگر را مشاهده می‌کند، بلکه فرصتی برای تجدیدنظر در ارزش‌گذاری خود فراتر از پیشنهادهای قبلی به دست می‌آورد.

اگر فقط یک کالا برای فروش وجود داشته باشد و هر یک از خریداران ارزش خصوصی مستقلی برای کالا قائل شوند، پرداخت‌های مورد انتظار و درآمد حاصل از حراج از نظر تئوری برابر با حراج ویکری است. حراج ویکری یک مزایده با پیشنهاد مهر و موم شده است که در آن هر یک از مناقصه گران یک پیشنهاد کتبی ارائه می‌دهند که مبلغ آن برای همه داوطلبان دیگر مشخص نیست.

انواع حراج انگلیسی

انواع مختلفی از حراج انگلیسی وجود دارد. رایج ترین نوع حراج ساعت انگلیسی است که در آن حراج با قیمت پایین شروع می‌شود و با هر پیشنهادی که توسط خریداران احتمالی ارائه می‌شود به تدریج شروع به افزایش می‌کند. اگر خریدار بخواهد از حراج انصراف دهد باید به حراج علامت دهد. خریداری که از مناقصه انصراف داده است نمی‌تواند اجازه بازگشت به مناقصه را داشته باشد. مزایده زمانی پایان می‌یابد که فقط یک پیشنهاد دهنده باقی بماند و حراج برنده را اعلام می‌کند. خریدار برنده قیمتی برابر با قیمت پیشنهادی فعلی خود می‌پردازد.

مزایده انگلیسی با فاصله زمانی و کاربرد آن در زندگی روزمره

نوع دیگر حراج انگلیسی حراج با فاصله زمانی است که در حراج‌های املاک و دست نوشته‌ها رایج است. در یک حراج با فاصله زمانی، پیشنهاد ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد، اما باید در یک دوره زمانی مشخص شده تکمیل شود. یکی از نمونه‌ها حراج eBay است. هنگامی که یک محصول برای فروش در eBay قرار داده شد، به خریداران اجازه داده می‌شود تا محدوده زمانی مشخصی را برای ارائه پیشنهاد خود ارائه دهند. خریدار با بالاترین پیشنهاد در پایان مناقصه برنده می‌شود و پس از پرداخت قیمت پیشنهادی فعلی خود، کالا را در اختیار می‌گیرد. اکثر خریداران برای ارائه یک پیشنهاد نسبتاً بالا تا پایان زمان حراج منتظر می‌مانند، به این امید که هیچ پیشنهاد دهنده دیگری در مدت زمان محدود باقی مانده تا پایان حراج از آنها پیشی نگیرد.

استراتژی‌های مناقصه حراج انگلیسی

پیشنهاد دهندگان در یک حراج انگلیسی ممکن است از استراتژی‌های زیر برای پیشی گرفتن از رقبای خود استفاده کنند:

  • پرش ناگهانی قیمت: پرش پیشنهاد شامل قرار دادن پیشنهادی است که بالاتر از افزایش قیمت بعدی است. قیمت پیشنهادی ممکن است به حدی برسد که دیگر پیشنهاد دهندگان را از ادامه مناقصه منصرف کند. به عنوان مثال، اگر قیمت پیشنهادی از 100 دلار به 120 دلار تا 150 دلار ادامه یابد، پیشنهاد دهنده ممکن است پیشنهادی 500 دلاری ارائه دهد. مزیت این استراتژی این است که سایر مناقصه گران ممکن است پس از دلسرد شدن به دلیل افزایش ناگهانی قیمت یا احساس شکست، از روند مناقصه خارج شوند و تنها پرش کننده پیشنهاد باقی بماند. با این حال، جهنده پیشنهاد باید این احتمال را در نظر بگیرد که ممکن است قیمت غیرضروری بالاتری را برای تعقیب سایر مناقصه گران پرداخت کرده باشد. در این مثال، اگر پیشنهاد دهنده به جای استفاده از استراتژی پیشنهادی پرش، از یک روند معمولی مناقصه پیروی می‌کرد، احتمالاً می‌توانست در حراج با قیمتی مثلاً 300 دلار برنده شود.
  • مدل مناقصه فانوس دریایی: استراتژی مناقصه فانوس دریایی زمانی اتفاق می‌افتد که پیشنهاد دهنده نشان می‌دهد که برای برنده شدن در مزایده آماده است قیمت پیشنهادی خود را به طور نامحدود افزایش دهد. این یک استراتژی دیگر است که برای منصرف کردن سایر مناقصه گران از ادامه پیشنهاد بیشتر طراحی شده است، زیرا آنها انتظار دارند که پیشنهاد دهنده فانوس دریایی بدون توجه به قیمت بالایی که ارائه می‌دهند، از آنها پیشی بگیرد. یک استراتژی مناقصه فانوس دریایی، حتی اگر به طور مؤثر نشان دهنده تمایل پیشنهاد دهنده برای «پرداخت هر قیمتی باشد»، ممکن است در واقع به او امکان دهد که در حراج با قیمتی کمتر از آنچه که در غیر این صورت می‌بود، برنده شود. برای مثال، مناقصه‌دهنده‌ای که ممکن است در ابتدا مایل به پیشنهاد قیمت تا 200 دلار بوده باشد، ممکن است از مناقصه در سطح قیمت پایین‌تر انصراف دهد، زیرا معتقد است که پیشنهاد دهنده فانوس دریایی هر چقدر هم که پیشنهاد دهد از او پیشی خواهد گرفت. ریسک استراتژی مناقصه فانوس دریایی این است که پیشنهاد دهنده رقیب ممکن است قیمت را تا نقطه ای بسیار بالاتر از آنچه که واقعاً مایل به پرداخت است، افزایش دهد، فقط به این دلیل که پیشنهاد دهنده فانوس دریایی برای برنده شدن در مزایده، قیمت بسیار بالایی بپردازد.
  • قطع پیشنهاد: قطع پیشنهاد به معنای ارائه پیشنهادی است که کمتر از مبلغی است که مناقصه انجام شده است. برای مثال، اگر قیمت پیشنهادی از 100 دلار به 150 دلار تا 200 دلار افزایش یافته باشد، ممکن است خریدار بخواهد قیمت 180 دلار را پیشنهاد دهد. برای اینکه این اتفاق بیفتد، خریدار باید به حراج دهنده علامت بدهد تا نیت خود را اعلام کند. هنگامی که قیمت پیشنهادی را به نصف کاهش می‌دهید، علامت رایج این است که بازو را بالا بیاورید و یک دست را به صورت افقی به دست دیگر بگیرید و کف دست به سمت پایین باشد. اگر حراج‌گذار برای قیمت پیشنهادی موافقت کند، خریدار قیمت پیشنهادی 180 دلاری را اعلام می‌کند و منتظر می‌ماند تا ببیند آیا پیشنهاد بالاتری وجود دارد یا خیر.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]