تعویض پذیری یا Fungibility به چه معناست؟

تعویض پذیری یا Fungibility به چه معناست؟

یکی از مفاهیمی است که در علم اقتصاد از آن استفاده می کنند زیرا به آسان کردن مبادله ها کمک زیادی می کنند زمانی که بتوانید اجزای سازنده دو ابزار را با هم جابجا نمایید می توان گفت آن دو تعویض پذیر هستند برای مثال می توان گفت اسکناس هایی که با یک کالا جابجا می شود که مبادله صورت می گیرد را تعویض پذیر می نامند. در واقع تعویض پذیری یعنی بتوان با دارایی خود یک کالای دیگر را مبادله کرد و ارزش هر دوی آن ها در یک سطح باشد.

 

تعویض پذیری یا Fungibility به چه معناست؟

تعویض پذیری یا Fungibility به چه معناست؟
تعویض پذیری یا Fungibility به چه معناست؟

معنای تعویض پذیری

می توان این گونه بیان کرد که تعویض پذیری یا fungibility ویژگی های یک کالا می باشد و زمانی که ارزش کالا با ارزش آن اسکناس یکی بود می توان آن ها را با هم تعویض نمود هر چیزی می تواند قابلیت تعویض پذیری داشته باشد اگر ارزش آن در سطح دیگری باشد برای مثال شما می توانید با یک مقدار معین یک کالا با همان اندازه ارزش را تهیه نمود و یا یک مثال روشن تر می توان گفت تعداد زیادی اسکناس 5 دلاری وجود دارد که ارزش همه ی آن ها با هم برابر است و کاربران می توانند آن را با یک دیگر تعویض نمایند.

 

تعویض پذیری فقط به اسکناس ختم می شود

تعویض پذیری فقط به اسکناس ختم نخواهد شد بلکه چیز های با ارزشی مانند طلا، فلزات گران بها، سهام یک شرکت می باشد که کابران می توانند آن ها را تعویض نمایند تعویض پذیری فقط به چیز های تعویض پذیر خاتمه نمی یابد زیرا یک سری از آن ها تعویض نا پذیر هستند با این وجود در بسیاری از موارد تعویض می شوند برای مثال الماس ها تعویض ناپذیرند زیرا می توانند با برش فردیت آن را تغییر دهند.

 

یادگیری fungibility

بسیاری از افراد زمانی که می خواهند عملکرد آن ها را یاد بگیرند و بتوانند با تعویض پذیری کار نمایند دچار سردرگمی می شوند زیرا ارزش پول ها در کشور های مختلف فرق می کند اما به این معنا نیست که نمی توانند آن را تعویض نمایند ممکن است برای خرید یک کالا نوسانات زیادی در قیمت آن وجود داشته باشد با این حال نمی توانیم بگوییم تعویض پذیر نمی باشد.

تفاوت های قیمتی در جاهای مختلف همیشه قابل رویت می باشد برای مثال حقوق یک کارگر در ایران با حقوق یک کارگر در آمریکا برابر نمی باشد که این امر چیزی طبیعی است اما به یاد داشته باشید که نمی توانید بگویید ارز ها تعویض پذیر نیستند.

یکی دیگر از ارز هایی که همیشه دچار نوسان می باشد ارز های دیچیتال مانند بیت کوین است که در طول روز ممکن است از نوسانات زیادی بر خوردار باشد با این وجود که افراد زیادی هستند که خواهان جابجا کردن و تعویض ارز خود با بیت کوین هستند به همین دلیل می توان گفت ارز های دیجیتال هم تعویض پذیر می باشند.

 

کمک تعویض پذیری ارز های دیجیتال به جایگزینی ارز های فیات

مدتی است که ارز های دیجیتال به بازار عرضه شده است و طرفداران مخصوص به خود را دارد اما هنوز نتوانسته اند جایگاه مناسبی را در بین احتماع بدست آورند زیرا ارز های فیات در بین مردم اعتماد بیشتری دارد و ان ها می توانند این ارز ها را با خود جا بجا نمایند و بصورت دستی تعویض پذیری انجام دهند اما ارز های دیجیتال فقط بصورت آنلاین بوده و افراد زیادی به این نوع ارز ها اعتماد کافی را ندارند اما تعویض پذیری یک راهی است که کاربران با استفاده از آن می توانند به این ارز ها اعتماد کرده و کم کم از از این ارز ها در فعالیت های خود استفاده نمایند.

 

توکن یا غیر قابل تعویض پذیری

توکن یا NFT به معنای تعویض نا پذیر می باشد که مخصوص رمز نگاری هستند و از فناوری های بلاکچین استفاده می کنند توکن هایی که غیر قابل تعویض می باشند با ارز های دیجیتالی معروف مثل بیت کوین فرق دارند به دلیل این که می توان آن ها را جابجا نمود.

 

مثالی برای فهم بهتر از توکن های غیر قابل تعویض

اگر شما یک بلیط قطار را در نظر بگیرید حتما با یک بلیط اتوبوس تفاوت هایی دارد اما بطور کلی یک کاغذی است که محتوای آن از اطلاعات شما پر شده است که این اطلاعات در هر بلیط دیگری متفاوت نمی باشد اما باعث می شود غیر قابل تعویض باشد یعنی شما نمی توانید این بلیط را به فرد دیگر واگذار نمایید یا از یک صندلی متفاوتی استفاده نمایید NFT ها در ارز های دیجیتال هم به این گونه می باشد و با یک سری استاندارد ها کار می کنند.

NFT در صنایع مختلف کاربرد دارد و با آن ها در ارتباط می باشد برای مثال در بازی، کالا های دیجیتال ارتبلط داشته و مورد استفاده قرار می گیرند.

 • بازی

  با استفاده از توکن ها می توانند یک سری مشکلات آن را بر طرف نمایند برای مثال ممکن است در یک بازی خرید یک ماشین و یا اسلحه ممنوع باشد که با استفاده از توکن ها می توان آن را بر طرف کرده و از امکانات موجود استفاده نمایند.

 • دارایی دیجیتال

  با استفاده از NFT های غیر قابل تعویض پذیر می توانید دارایی های خود را در فضای مجازی معامله نمایید.

 

معرفی ارز دیجیتال اتریوم

 

ویژگی های توکن

 • غیر قابل تقسیم شدن

  یعنی نمی توان آن ها را به واحد های کوچک تر تقسیم نمود برای مثال یک کالای دیجیتال را خریداری می کنید و یا نمی کنید زیرا نمی شود نصف آن کالا را تهیه نمایید.

 • منحصر به فرد بودن

  مهم ترین ویژگی یک توکن منحصر به فرد بودن ان است که با هر توکن متفاوت می باشد.

 • نادر بودن

  NFT ها به خاطر این که نادر هستند و کم در دسترس افراد قرار دارد ارزش بالایی پیدا کرده است.

 

سورس برنامه تخشیص اسکناس با متلب

 

جمع بندی

بطور کلی FT  ها و NFT  ها توانسته اند نقش زیادی را در زندگی روزمره افراد بازی کنند و به افراد به مرور اعتمادشان نسبت به آن ها بیشتر خواهد شد و می تواند کاربرد زیادی در زمینه های مختلف داشته باشد اما روند توسعه ی توکن های تعویض ناپذیر از تعویض پذیر کمتر می باشد زیرا هزینه ی توسعه ی آن ها بیشتر از FT ها می باشند.

 

 

سوالات خود را در بخش نظرات این نوشته برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code