عضو کانال یوتیوب ما شوید.

نمونه های اولیه Low-Fidelity  و High-Fidelity چیست؟

نمونه های اولیه Low-Fidelity  و High-Fidelity چیست؟
نمونه های اولیه Low-Fidelity  و High-Fidelity چیست؟

تفاوت بین نمونه های اولیه Low-Fidelity  و High-Fidelity و زمان استفاده از هر کدام

نمونه سازی چیست و Low-Fidelity و High-Fidelity چه مزایایی دارند؟

در صنعت امروز محصولات با رشد سریع، طراحی تجربه کاربر (UX) اهمیت فزاینده ای پیدا کرده است. واضح است که شرکت های طراحی شده از رقبای خود بهتر عمل می کنند. نمونه سازی نقش حیاتی در فرآیند ایجاد UX موفق دارد، اما برای بسیاری از تیم های محصول، نمونه سازی هنوز یکی از گیج کننده ترین بخش های فرآیند طراحی UX است. جای تعجب نیست که مشخص نیست – یک نمونه اولیه می تواند تقریباً هر چیزی باشد، از مجموعه ای از طرح های کاغذی که نمایشگرهای مختلف یا حالت های یک برنامه را نشان می دهد تا یک برنامه کاملاً کاربردی و پیکسل کامل. در این مقاله، من به سوالات زیر در رابطه با نمونه سازی پاسخ خواهم داد:

 • نمونه اولیه چیست و چه زمانی به آن نیاز دارید؟
 • “Fidelity نمونه اولیه” چیست و تفاوت بین نمونه اولیه با Fidelity پایین و نمونه اولیه با Fidelity بالا چیست؟
 • از چه تکنیک هایی می توان برای ساخت نمونه های اولیه استفاده کرد؟
 • نمونه اولیه چه چیزی هست و چه چیزی نیست؟

ما اغلب اصطلاح “نمونه اولیه” را در زمینه های مختلف می شنویم. به همین دلیل، ممکن است در مورد معنای آن سردرگمی وجود داشته باشد. در شکل اولیه خود، یک نمونه اولیه بیانی از قصد طراحی است. نمونه سازی به طراحان اجازه می دهد تا طرح های خود را ارائه دهند و آنها را در عمل ببینند. در زمینه محصولات دیجیتال، نمونه اولیه شبیه سازی تعامل نهایی بین کاربر و رابط است. بسته به اینکه یک تیم محصول برای انجام چه کاری به یک نمونه اولیه نیاز دارد، می تواند یک برنامه کامل یا فقط یک تعامل را شبیه سازی کند. نمونه اولیه شبیه سازی نحوه عملکرد یک محصول نهایی است. این به تیم های محصول اجازه می دهد تا قابلیت استفاده و امکان سنجی طرح های خود را آزمایش کنند. بسیاری از مردم نمونه های اولیه را با طرح ها، وایرفریم ها و ماکت ها اشتباه می گیرند. این دارایی ها نمونه اولیه نیستند. ایده شبیه سازی (بخوانید، “تعامل”) برای نمونه های اولیه ضروری است. به همین دلیل است که دارایی‌های ثابت – مانند طرح‌ها، وایرفریم‌ها و ماکت‌ها – را نمی‌توان نمونه اولیه در نظر گرفت.

 

نمونه های اولیه Low-Fidelity  و High-Fidelity چیست؟

چرا به نمونه های اولیه نیاز داریم؟

هدف اولیه ساختن یک نمونه اولیه آزمایش طرح ها (و ایده های محصول) قبل از ایجاد محصولات واقعی است. موفقیت محصول شما مستقیماً به آزمایش آن بستگی دارد یا خیر. بدون هیچ شکی، زمانی که محصول در بازار موجود شود و مردم شروع به استفاده از آن کنند، طرح شما آزمایش خواهد شد. اگر این اولین آزمایش باشد، احتمال بازخورد منفی از سوی کاربران زیاد است. بنابراین، همیشه بهتر است در مرحله تحقیقات کم خطر و قبل از انتشار عمومی بازخورد جمع آوری شود.

دو مورد زیر هستند که نیاز به نمونه اولیه دارند:

 • اطمینان حاصل کنید که مفهوم طراحی همانطور که در نظر گرفته شده است کار می کند. در بیشتر موارد، آزمایش یک مفهوم با کاربران واقعی نسبتاً آسان است. هنگامی که یک نسخه تعاملی از یک ایده محصول در دست کاربران واقعی قرار می گیرد، یک تیم محصول می تواند ببیند که مخاطبان هدف چگونه می خواهند از محصول استفاده کنند. بر اساس این بازخورد، امکان تنظیم یک مفهوم اولیه وجود دارد.
 • تعیین کنید که آیا افراد قادر به استفاده از یک محصول هستند یا خیر. نمونه سازی برای یافتن و حل مشکلات قابلیت استفاده قبل از راه اندازی ضروری است. آزمایش مواردی را که نیاز به بهبود دارند نشان می دهد. به همین دلیل است که بسیاری از تیم‌های محصول نمونه‌های اولیه را ایجاد می‌کنند، از کاربران می‌خواهند آن‌ها را آزمایش کنند و طرح را تا زمانی که به اندازه کافی خوب باشد تکرار می‌کنند.

 

Fidelity چیست؟

نمونه های اولیه لزوماً شبیه محصولات نهایی نیستند – آنها می توانند Fidelity متفاوتی داشته باشند. Fidelity یک نمونه اولیه به نحوه انتقال ظاهر و احساس محصول نهایی (به طور اساسی، سطح جزئیات و واقع گرایی آن) اشاره دارد.

Fidelity می تواند در زمینه های زیر متفاوت باشد:

 • طراحی بصری
 • محتوا
 • تعامل

انواع مختلفی از نمونه های اولیه وجود دارد که در هر نقطه ای بین این دو حد قرار دارند:

 • کم Fidelity
 • با Fidelity بالا

تیم های محصول بر اساس اهداف نمونه سازی اولیه، کامل بودن طراحی و منابع موجود، Fidelity نمونه اولیه را انتخاب می کنند.

 

نمونه سازی Fidelity کم

نمونه سازی کم Fidelity (lo-fi) راهی سریع و آسان برای ترجمه مفاهیم طراحی سطح بالا به مصنوعات محسوس و قابل آزمایش است. اولین و مهمترین نقش نمونه های اولیه lo-fi بررسی و آزمایش عملکرد به جای ظاهر بصری محصول است.

در اینجا ویژگی های اساسی نمونه سازی با Fidelity پایین آورده شده است:

 1. طراحی بصری: فقط برخی از ویژگی های بصری محصول نهایی ارائه می شود (مانند اشکال عناصر، سلسله مراتب بصری اولیه و غیره).
 2. محتوا: فقط عناصر کلیدی محتوا گنجانده شده است.

تعامل: نمونه اولیه را می توان توسط یک انسان واقعی شبیه سازی کرد._ در طول یک جلسه آزمایش، یک فرد خاص که با طراحی آشنا است به عنوان یک کامپیوتر عمل می کند و به صورت دستی حالت طرح را در زمان واقعی تغییر می دهد. تعامل را می توان از وایرفریم ها نیز ایجاد کرد که به عنوان «فریم های متصل متصل» نیز شناخته می شوند.

این نوع از نمونه اولیه اساساً Wireframe هایی هستند که در داخل برنامه هایی مانند PowerPoint یا Keynote یا با استفاده از ابزار نمونه سازی دیجیتال ویژه مانند Adobe XD به یکدیگر مرتبط می شوند.

 

مزایای Low-Fidelity

 1. ارزان است: مزیت آشکار نمونه سازی با Fidelity پایین، هزینه بسیار پایین آن است.
 2. سریع است: ایجاد یک نمونه اولیه کاغذ lo-fi تنها در پنج تا ده دقیقه امکان پذیر است. این به تیم های محصول اجازه می دهد تا ایده های مختلف را بدون تلاش زیاد بررسی کنند.
 3. مبتنی بر همکاری است: این نوع نمونه سازی کار گروهی را تحریک می کند. از آنجایی که نمونه سازی lo-fi به مهارت خاصی نیاز ندارد، افراد بیشتری می توانند در فرآیند طراحی شرکت کنند. حتی غیر طراحان نیز می توانند نقش فعالی در فرآیند تدوین ایده ایفا کنند.
 4. شفاف سازی: هم اعضای تیم و هم ذینفعان انتظارات واضح تری در مورد پروژه آینده خواهند داشت.

 

معایب Low-Fidelity

عدم قطعیت در طول آزمایش با یک نمونه اولیه lo-fi، ممکن است آزمایش شرکت کنندگان مشخص نباشد که چه چیزی قرار است کار کند و چه چیزی نیست. یک نمونه اولیه با Fidelity پایین نیاز به تخیل زیادی از کاربر دارد که نتیجه آزمایش کاربر را محدود می کند. تعامل محدود انتقال انیمیشن ها یا انتقال های پیچیده با استفاده از این نوع نمونه اولیه غیرممکن است.

 

تکنیک های محبوب Low-Fidelity

نمونه‌سازی کاغذی و قاب‌های سیمی قابل کلیک دو تکنیک نمونه‌سازی اولیه با دقت پایین هستند. هر دو تکنیک بر ارائه سریع ترین راه ممکن برای تکرار ایده های طراحی تا زمانی که هم تیم پروژه و هم ذینفعان از اصول اولیه راضی باشند، متمرکز هستند. نمونه سازی کاغذی به شما این امکان را می دهد که یک رابط محصول دیجیتال را بدون استفاده از نرم افزار دیجیتال نمونه سازی کنید. این تکنیک بر اساس ایجاد نقاشی های دستی از صفحه های مختلف است که رابط کاربری یک محصول را نشان می دهد. در حالی که این یک تکنیک نسبتا ساده است، زمانی که یک تیم محصول نیاز به بررسی ایده های مختلف و اصلاح سریع طرح ها دارد، می تواند مفید باشد. این امر به ویژه در مراحل اولیه طراحی، زمانی که تیم رویکردهای متفاوتی را امتحان می کند، صادق است.

مزایای استفاده از این تکنیک عبارتند از:

 • از مهارت های طراحی مشترک استفاده می کنید. همه می توانند طراحی کنند (حتی کسانی که می گویند نمی توانند) و این بدان معنی است که همه می توانند نمونه های اولیه کاغذی بسازند.
 • اجازه آزمایش زودهنگام دارید. آزمایش زودهنگام نمونه‌های اولیه به تیم‌های محصول امکان می‌دهد تا مشکلات تصویر بزرگ – مانند معماری اطلاعات نامشخص – را قبل از اینکه رسیدگی به آنها بسیار دشوار شود، پیدا کنند.
 • پشتیبانی از آزمایش سریع عناصر مختلف رابط کاربری را می توان ترسیم کرد، برش داد، برای ایجاد موارد اضافی کپی کرد و سپس روی یک تکه کاغذ جدید مونتاژ کرد. با نمونه های اولیه کاغذی، تقلید از تعاملات پیچیده، مانند اسکرول نیز امکان پذیر است.
 • رابط های کاربری را می توان به سرعت نمونه سازی و آزمایش کرد.
 • به عنوان مستندات خدمت می کنید. بر خلاف نمونه های اولیه دیجیتال، نمونه های اولیه کاغذی می توانند به عنوان مرجعی برای تکرارهای آینده استفاده شوند. یادداشت‌ها و بازبینی‌ها را می‌توان مستقیماً روی نمونه اولیه یا روی یادداشت‌های چسبنده متصل به صفحات نوشت.

نمونه های اولیه کاغذی می توانند در مستندسازی کمک کنند. یادداشت‌ها و بازبینی‌ها از طراحان و توسعه‌دهندگان در هنگام ایجاد یک محصول واقعی پشتیبانی می‌کنند.  تسهیل تنظیمات با استفاده از نمونه های اولیه کاغذی، می توان تغییراتی را در طول جلسه آزمایش ایجاد کرد. اگر طراحان نیاز به ایجاد تغییر در نمونه اولیه داشته باشند، می توانند به سرعت یک پاسخ را ترسیم کنند یا بخشی از طرح را پاک کنند. اگر می خواهید از نمونه سازی کاغذی برای آزمایش قابلیت استفاده استفاده کنید، مهم است که محدودیت های طبیعی این تکنیک را در نظر بگیرید:

 • یک نفر اضافی برای برگزاری جلسه آزمون الزامی است. برای انجام آزمون به حداقل دو نفر نیاز دارید. یک نفر تسهیل کننده (“رایانه”) خواهد بود که به شرکت کننده در آزمون کمک می کند تا طرح را طی کند و شخص دیگر در واقع برنامه را آزمایش می کند.
 • انتقال عملیات پیچیده دشوار است. نمونه های اولیه کاغذی برای رابط های بصری پیچیده یا بسیار تعاملی مناسب نیستند.
 • با توجه به مزایا و معایب، استفاده از نمونه سازی کاغذی تنها در مراحل اولیه طراحی، زمانی که پروژه هنوز انتزاعی است یا در حال شکل گیری است، توصیه می شود. هر چه تیم بیشتر وارد فرآیند طراحی شود، شکاف بین نمونه های اولیه کاغذ و محصول نهایی بیشتر خواهد بود.

 

وایرفریم های قابل کلیک

Wireframe یک نمایش بصری از صفحه محصول است که طراح می تواند از آن برای مرتب کردن عناصر صفحه استفاده کند. وایرفریم ها می توانند به عنوان پایه ای برای نمونه های اولیه lo-fi استفاده شوند. وایرفریم‌های قابل کلیک ساده‌ترین شکل نمونه اولیه تعاملی هستند که با پیوند دادن قاب‌های ثابت به یکدیگر ایجاد می‌شوند. درست مانند نمونه‌های اولیه کاغذی، وایرفریم‌های قابل کلیک اغلب شبیه محصول نهایی به نظر نمی‌رسند، اما یک مزیت مهم نسبت به نمونه‌های اولیه کاغذی دارند – نیازی به فرد جداگانه‌ای برای کار به عنوان تسهیلگر در طول جلسه آزمایش ندارند.

 

مزایای استفاده از این تکنیک عبارتند از:
 • محصولات قابل تحویل طرح موجود را می توان مجددا استفاده کرد. در طول یک مرحله خاص از فرآیند طراحی، شما فریم‌های سیمی یا طرح‌هایی خواهید داشت که طراحی رابط کاربری محصول شما را نشان می‌دهند. در بیشتر موارد، استفاده از آنها برای ایجاد یک جریان قابل کلیک امکان پذیر است.
 • طرح بندی را می توان به راحتی تغییر داد. طراحان می توانند به راحتی وایرفریم ها را بر اساس بازخورد کاربر تطبیق دهند و فرآیند آزمایش را تکرار کنند. با ابزار مناسب، ایجاد یا تغییر نمونه های اولیه کلیکی بدون صرف زمان اضافی بسیار آسان است.
 • نمونه های اولیه با Fidelity پایین را می توان با استفاده از ابزارهایی برای ارائه (مانند پاورپوینت یا کلیدی) ایجاد کرد. با پیوند دادن صفحات مختلف به یکدیگر، می توانید یک نمونه اولیه اولیه در نرم افزارهایی مانند PowerPoint و Keynote ایجاد کنید. آنها همچنین می توانند با استفاده از ابزارهایی که به طور خاص برای نمونه سازی ساخته شده اند ایجاد شوند. استفاده از چنین ابزارهایی یک مزیت حیاتی دارد: می‌توانید بدون تغییر ابزار نمونه‌سازی از یک نمونه اولیه با Fidelity پایین به یک نمونه اولیه با Fidelity بالا بروید.

 

نمونه سازی با Fidelity بالا

نمونه‌های اولیه با Fidelity بالا (hi-fi) ظاهر می‌شوند و تا حد امکان شبیه به محصول واقعی که ارسال می‌شود، عمل می‌کنند. تیم‌ها معمولاً زمانی نمونه‌های اولیه با Fidelity بالا را ایجاد می‌کنند که درک کاملی از آنچه می‌خواهند بسازند و باید آن را با کاربران واقعی آزمایش کنند یا تأیید نهایی طراحی را از سهامداران دریافت کنند.

ویژگی های اساسی نمونه سازی با Fidelity بالا عبارتند از:

 • طراحی بصری خوب، طراحی واقع گرایانه و دقیق: همه عناصر رابط، فاصله ها و گرافیک ها دقیقاً شبیه یک برنامه یا وب سایت واقعی هستند.
 • محتوا: طراحان از محتوای واقعی یا مشابه واقعی استفاده می کنند. نمونه اولیه شامل بیشتر یا تمام محتوایی است که در طراحی نهایی ظاهر می شود.
 • تعامل: نمونه های اولیه در تعاملات خود بسیار واقع بینانه هستند.

 

مزایای high-Fidelity

 1. بازخورد معنی دار در طول تست قابلیت استفاده. نمونه های اولیه با Fidelity بالا اغلب شبیه محصولات واقعی برای کاربران به نظر می رسند. این به این معنی است که در طول جلسات تست قابلیت استفاده، شرکت کنندگان در آزمون به احتمال زیاد رفتار طبیعی خواهند داشت – به گونه ای که گویی در حال تعامل با محصول واقعی هستند.
 2. قابلیت آزمایش عناصر یا تعاملات UI خاص. با تعامل hi-fi، می توان عناصر گرافیکی مانند هزینه یا تعاملات خاص، مانند انتقال متحرک و ریز تعاملات را آزمایش کرد.
 3. خرید آسان از مشتریان و ذینفعان. این نوع نمونه اولیه برای نمایش به ذینفعان نیز خوب است. این به مشتریان و سرمایه گذاران بالقوه ایده روشنی از نحوه عملکرد یک محصول می دهد. یک نمونه اولیه عالی و با Fidelity بالا، مردم را در مورد طراحی شما هیجان زده می کند، به گونه ای که یک نمونه اولیه لو-فای و بدون استخوان نمی تواند.

 

معایب high-Fidelity

هزینه های بالاتر در مقایسه با نمونه‌های اولیه با Fidelity پایین، ایجاد نمونه‌های اولیه با Fidelity بالا مستلزم هزینه‌های بالاتر، هم زمانی و هم مالی است.

 

تکنیک های محبوب high-Fidelity

نمونه اولیه دیجیتالی که با استفاده از یک ابزار خاص ایجاد شده است نمونه‌های اولیه دیجیتال رایج‌ترین شکل نمونه‌سازی hi-fi هستند. امروزه، تنوع نرم افزارهای تخصصی به طراحان این امکان را می دهد که نمونه های اولیه بصری غنی و قدرتمندی پر از جلوه های تعاملی و انیمیشن های پیچیده ایجاد کنند.

مزایای استفاده از این تکنیک عبارتند از:

 • بهینه سازی برای دستگاه ها نرم افزار تخصصی به طراحان اجازه می دهد تا نمونه اولیه را در یک مرورگر وب یا در هر دسکتاپ یا دستگاه تلفن همراه پیش نمایش کنند. این به طراحان UX و UI کمک می کند تا به طرح بندی های بهینه در انواع مختلف دستگاه ها دست یابند.
 • شفاف سازی کمتر در طول تست قابلیت استفاده. تعامل با Fidelity بالا، طراح را از شفاف سازی مفاهیم در حین آزمایش رها می کند و به طراح اجازه می دهد در عوض روی مشاهده تمرکز کند.

نمونه های اولیه کد شده: یک نمونه اولیه کدگذاری شده hi-fi راه حلی است که تقریباً به نسخه آماده برای انتشار یک محصول نزدیک است. نمونه‌ای از این نمونه‌های اولیه، یک جعبه ماسه‌ای تعاملی غنی است که به شرکت‌کنندگان آزمون اجازه می‌دهد تا ویژگی‌های مختلف یک محصول را کشف کنند. این نوع نمونه سازی برای طراحانی که به مهارت های کدنویسی خود اطمینان دارند توصیه می شود.

 

مزایای استفاده از این تکنیک عبارتند از:
 • آشنایی با محدودیت های پلتفرم کدنویسی به طراحان اجازه می‌دهد تا توانایی‌ها و محدودیت‌های واقعی پلتفرمی را که برای آن طراحی می‌کنند، درک کنند.
 • بهره وری. یک نمونه اولیه کدگذاری شده می تواند پایه خوبی برای یک برنامه کاملاً کاربردی باشد. با فرض اینکه شما یک نمونه اولیه دور ریختنی یکبار مصرف نمی سازید، آنچه می سازید زمینه را برای محصول نهایی فراهم می کند. اگر امکان استفاده از کد نمونه اولیه در محصول نهایی وجود داشته باشد، مقدار زیادی در زمان و انرژی صرفه جویی خواهید کرد. در عین حال، درک این نکته مهم است که نمونه سازی تا حد زیادی به سرعت مربوط می شود – هدف ایجاد کد قابل استفاده مجدد نیست، بلکه پیاده سازی طرحی است که افراد بتوانند در سریع ترین زمان ممکن با آن تعامل داشته باشند.

اگر ارائه یک تجربه کاربری خوب هدف پروژه شما است -و باید هم باشد- پس نمونه سازی باید بخشی از فرآیند طراحی UX شما باشد. انتخاب موثرترین روش نمونه سازی – به حداقل رساندن کار و به حداکثر رساندن یادگیری – بر اساس نیاز محصول شما بسیار مهم است. نتیجه نهایی، طراحی کلی بهبود یافته است که بر اساس آزمایش نمونه اولیه است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]