NFT چیست؟ بررسی کامل NFT

NFT چیست؟ بررسی کامل NFT

توکن

یک سری ارز های دیجیتال تولید شده اند که هر کدام از آن ها بلاک چین مستقل دارند برای مثال ارز دیجیتال بیت کوین یک بلاک چین مستقل و اختصاصی برای خود دارد که با آن ها فعالیت و جابجا می شود ارز های دیجیتالی هم هستند که بلاک چین مستقل ندارند توکن ها یکی از ارز هایی هستند که بلاک چین مستقل و اختصاصی برای خود ندارند و از یک سری شبکه ها مانند اتریوم جابجا و فعالیت می کنند.

 

NFT چیست؟ بررسی کامل NFT

NFT چیست؟ بررسی کامل NFT
NFT چیست؟ بررسی کامل NFT

ایجاد توکن

در هر پلتفرم بلاک چین که توانسته است از قرار داده هایی که هوشمند هستند و یا از زبان های برنامه نویسی سطح بالا استفاده می کنند توکن ها را تولید نمایند بطور کلی می توان گفت توسعه دهندگان می توانند با زبان سطح بالا و یک تیم حرفه ای در بلاک چین و با ابزار های مناسب آن ها را ایجاد نمایند افراد می توانند با کمترین هزینه و با صرف ساعات کم آن ها را بسازند اما نمی توان گفت سریع ساختن و یا هزینه کم ساخت به آن ارزش زیادی می دهد زیرا به دلیایل گفته شده افراد زیادی آن ها را تولید کرده اند که حتی کاربرد خاصی هم ندارند و افراد فقط قصد گرفتن یک پول از ساخت آن ها را دارند به همین دلیل در خرید و استفاده آن باید توجه زیادی نمایید.

 

دلیل استفاده از توکن

همان طور که گفته شد افراد می توانند در وقت و هزینه صرفه جویی نمایند و همچنین می توانند به جای یک بلاک چین از توکن استفاده نمایند زیرا داشتن یک بلاک چین و کار کردن بر روی شبکه ممکن ات برای بسیاری از افراد هزینه ی زیادی را در بر داشته باشد و آن ها نتوانند به سرعت کار خود را شروع نمایند به همین دلیل توکن ها یک از راه و روشی می باشد که افراد دیگر دغدغه این مسائل را ندارند افراد می توانند توکن های خود را در صرافی ها اضافه نمایند و بعد از دریافت سرمایه ی مشخص آن ها را به یک بلاک چین منحصر به فرد خود انتقال دهند.

 

انواع توکن

توکن ها را می توان در چند دسته قرار داد و تقسیم بندی کرد و هر کس می تواند بسته به کار خود و از جنبه های متفاوت آن ها را تقسیم بندی کند اما بطور کلی توکن ها به دو دسته ی مهم و اصلی تعویض پذیر یا مثلثی fungible تعویض ناپذیر یا غیر مثلثی non fungible تقسیم نمود که هر کدام از آن ها به دسته های متفاوت تری تقسیم بندی می شوند.

 

توکن های تعویض پذیر یا ft

تعویض پذیری یعنی یک کالا یا پولی را با چیزی تعویض نماییم بدون آن که ارزش هر کدام آ ها کم شود و یا ارزش برابر نداشته باشند برای مثال یک پول 20 هزار تومانی با دوتا 10 هزار تومانی ارزش برابر دارد یا می توان گفت یک اسکناس 1 دلاری با 1 دلاری دیگر ارزش برابر دارد و تفاوتی بین آن دو نیست به طور کلی می توان گفت چیز هایی که بشود آن ها را به اندازه ارزششان مبادله کرد و قایل تعویض باشند ft و مثلثی می گویند.

 

توکن های nft یا تعویض نا پذیر

کالا هایی که قابل تعویض و مبادله نباشند غیر مثلثی هستند در حقیقت می توان گفت توکن های تعویض نا پذیر دارایی های دیجیتالی می باشند که منحصر به فرد بوده و ار طریق بلاک چین ها جابجا می شوند بازی های کاپیوتری، آثار هنری، بلیط ها برای رویداد های متفاوت از توکن های غیر مثلثی یا nft می باشند برای درک بهتر می توان گفت تلفن همراه یک فرد تعویض نا پذیر می باشد زیرا اگر آن فرد تلفن همراه خود را به شخصی امانت دهد آن شخص نمی تواند یک موبایل دیگر با همان ارزش را به فرد تحویل دهد بلکه باید همان گوشی باشد یا یک فرد نمی تواند تابلویی که اثر هنری یک فرد دیگر است را با یک اثر دیگر مبادله کند زیرا ارزش و طرح و حتی نقاش آن ها دارای ارزش های مختلف می باشد. nft ها می توانند در فرمت های مختلف jpeg، gif تولید شوند که کاربران می توانند آن ها را خریده و یا به فروش برسانند.

 

تبدیل یک اثر به nft

در حال حاضر آیتم هایی مثل آهنگ ها، هنر های دیجیتال، یک سری ارز های دیجیتالی تعویض نا پذیر هستند و فعالیت هایی مثل استارتاپ ها و یا دستور های پخت در این دسته قرار گرفته اند زیرا قوانین محدود کننده ی زیادی وجود ندارد به همین دلیل کاربران می توانند به راحتی آن هارا در این دسته قرار دهند.

 

تجهیزات لازم برای ساخت یک nft

برای این که کاربری بتواند یک nft بسازد نیازی ندارد در آن زمینه دانش خاصی داشته باشد و فقط کافیست یک سری ابزار ها را داشته باشند برای ایجاد آن کاربران باید سه راه را بپیمایند که شامل:

راه اندازی کیف پول دیجیتال می باشد که بتوانید با استفاده از آن با خیالی آسوده ازر های دیجیتال خود را نگهداری و به فروش برسانید کیف پول های دیجیتالی مثل والت متاسک، والت رین بو و کیف پول های دیجیتالی ایرانی مثل والت تراست، بلو والت، مای سلیوم می باشد که کاربران می توانند از آن ها بهرهمند شوند.

 

چرا ساخت nft گران است

همان طور که گفته شد تعویض نا پذیر ها بر روی یک بلاک چین ضرب می شوند یا قرار می گریند و هزینه ساخت یک بلاک چین بسیار بالاست همچنین محاسبات پیچیده ای را در بر دارد به همین دلیل هزینه هر کدام از آن ها متفاوت و گران می باشد که یکی از مشکلات عظیم nft ها می باشد.

 

بهترین nft های تولید شده

  • ارز های دیجیتال تتا

    فضایی را ایجاد کرده است تا در آن ویدیو ها به اشتراک گذاشته شوند و همچنین کاربران می توانند بصورت همتا به همتا برای اشتراک گذاری و توان محاسباطی استفاده کرده و آن را بپردازند.

  • ارز دیجیتال چیلیز

    بصورت لاک چین محمور بوده و توانسته است در زمینه ی سر گرمی و ورزش فعالیت نماید و با این کار توانسته اند تعامل هواداران را به ورزش بیشتر کنند و از این راه به کسب درآمد برسند.

  • ارز دیجیتال فلو

    توانسته است بازی و نرم افزار هایی بسازد که دارایی دیجیتال به همراه داشته است.

 

ارز دیجیتال و بلاک چین

 

جمع بندی

بطور کلی می توان گفت امروزه کاربران ارزش زیادی برای آن ها قائل اند و همه ی آن ها در تلاش خرید و فروش آن ها هستند و این توکن ها باعث شده است تا گیمر ها و سرمایه گذاران به آن ها توجه کرده و تمایل کار با آن ها را داشته باشند به همین دلیل امروزه از ارزش بالایی بر خوردار شده است.

 

 

تجربیات کار خود را با این تکنولوژی بیان کنید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code