بازارکار علم رباتیک

بازارکار علم رباتیک
بازارکار علم رباتیک

بازارکار علم رباتیک

این رشته از حوزه هوش مصنوعی می باشد را می توان این گونه بیان کرد که رشته ای جدید و نو می باشد که قدمت آن به 15 سال نیز نمیرسد.

این رشته می توان این گونه گفت که ترکیبی از رشته برق الکترونیک و رشته مهندسی مکانیک و مهندسی نرم افزار می باشد که می تواند چنین رشته ای را ایجاد کند.

در اکثر مواقع این رشته جدید را با رشته هایی چون مهندسی نرم افزار و مهندسی مکانیک اشتباه می گیرند و این باعث می شود که این رشته را جزوی از آن رشته ها بدانند با این که این رشته با رشته های مکانیک و نرم افزار درس های مشترکی را دارند ولی این دلیل بر آن نیست که این رشته با رشته های دیگر یکی باشد.

می توان این گونه بیان کرد که رشته رباتیک خود به خودی تدریس نمی شود و این رشته را در مقطع کارشناسی ارشد به نام مکاترونیک نیز می شناسند و این رشته کاملا مستقل از هر رشته ای می باشد.

 

بازارکار علم رباتیک

ارتباط رباتیک با دیگر رشته ها

کسانی که می خواهند در هر رشته ای فعالیت داشته باشند و در آن پیشرفت کنند آن ها در کنار رشته خود باید استعداد های دیگری را نیز یاد داشته باشند و برای رشته رباتیک نیز همین صدق می کند که باید اطلاعات های زیادی در رشته خود و دیگر رشته های مرتبط داشته باشد.

رباتیک
رباتیک

کسانی که می خواهند در رشته رباتیک موفقیت هایی را کسب کنند باید درباره طراحی الگوریتم با استفاده از برنامه نویسی و طراحی مدار های الکتریکی و الکترونیکی و طراحی های مکانیزم لازم برای آن را یاد داشته باشید و در این باره اطلاعات لازم را داشته باشد.

همین باعث می شود شما درباره رشته طراحی مدار کامپیوتری و همچنین برنامه نویسی اطلاعاتی را باید یاد داشته باشید تا بتوانید در این کاربه نحو احسن نیز انجام دهید.

برای فهم بهتر می توان مثالی را بازگو کرد که زمانی که فردی در حال ساخت کاوشگر فوتبال و یا جنگ کاوشگر می باشد باید آن قدر اطلاعات داشته باشد که بتواند کار خود را در بهترین حالت ممکن انجام دهد.

در ارتباط با ربات های پرنده بخوانید.

 

صنعت رباتیک

همان طور که روز به روز دستگاه های جدیدی وارد بازار می شود و این باعث می شود کارخانه ها و صنایع مختلف از این دستگاه ها استفاده کنند و تکنولوزی باعث می شود که تمام کارخانه ها به مرور زمان صنعتی شوند.

دستگاه های صنعتی که در کارخانه ها استفاده می شوند بازدهی بهتری را دارند و این که کار را با سرعت بالا تری انجام می دهند و زمان را هدر نمی دهند و خسته نمی شوند.

اما دستگاه های جدید که وارد بازار شده اند از دستگاه های قدیمی بسیار پیشرفته تر بوده است و می توان این گونه گفت که این دستگاه ها در کارخانه ها و صنعت های ایرانی زیاد به چشم نمی خورد، پس به همین دلیل باعث می شود که این رشته یعنی رشته رباتیک در ایران زیاد کاربرد نداشته باشد.

 

گسترش علم رباتیک

این گونه که در بالا به آن اشاره شد می توان این کار را راهی برای پیشرفت در علم و تحقیق و نوآوری طلقی کرد که هدف اصلی این رشته نیز همین می باشد و همه برای تلاش آینده ای بهتر و علمی در نظر گرفته شده است.

برای مثال و درک بهتر می توان این گونه گفت که رباتی طراحی می شود که اطلاعات کافی برای علوم پایه و فنی مهندسی را در خود جای داده است و می توان این ربات را برای جراحی ها نیز استفاده نمود پس می تواند برای چنین کاری فعالیت مفیدی انجام دهد و جان هزاران نفر را نجات دهد.

حالا به این فکر کنید که با چنین کاری شما می توانید ایده های جدیدی را با آن ها عملی کنید و فقط آن ها را طراحی و بسازید، با این کار شما می توانید زندگی را برای همه با کیفیت تر کنید.

در بسیاری از کشور های پیشرفته همانند کشور های اروپایی و آمریکا و ژاپن در بسیاری از کار های امداد رسانی و نجات افراد دیگر به این کار ها رسیدگی نمی کنند بلکه این ربات ها هستند که این کار ها را انجام می دهند، برای همین می توان گفت که این کشور ها در چنین زمینه هایی بسیار پیشرفت چشمگیری داشته اند.

 

نیاز کارخانه ها به ربات ها

اگر بخواهید این رشته را در ایران مشاهده کنید می توان این گونه دید که افرادی که در این رشته ها تحصیل می کنند هنوز فارغ التحصیل نشده اند و هنوز این رشته آن چنان رونقی در ایران پیدا نکرده است.

در سال های اخیر که افرادی که تخصص کافی برای رباتیک را داشته اند توانسته اند آموزش های لازم را به بقیه افراد نیز بدهند، اگر بخواهند از افراد خارجی برای آموزش و تدریس استفاده شود باید هزینه های سنگین و زیادی پرداخت شود و این افراد دستمزد های بالایی را دریافت می کنند اما برای کسانی که از این رشته فارغ التحصیل می شوند می توان به آن ها فضای زیادی را برای کار پیشنهاد داد.

کارخانه هایی در ایران از این ربات ها استفاده می کنند که می توان گفت روز به روز تولید آن ها بیشتر از قبل می شود که می توانید نام تعدادی را ببینید.

  • کارخانه ایران خودرو (تولید ماشین)
  • کارخانه سایپا (تولید ماشین)
  • کارخانه کاشی سمنان
  • کارخانه کاشی یزد
  • کارخانه کیش خودرو (تولید ماشین)
  • کارخانه تراکتور سازی تبریز
  • کارخانه کنسانتره شاهرود
  • کارخانه رب تبرک
  • و کارخانه های دیگر

 

پیشنهاد نویسنده : مقاله احساس رباتیک دیوید هانسون

 

بازارکار علم ربات و رباتیک در ایران

به دلیل این که این کار هزینه بالایی را در بر می گیرد برای همین ایران در ساخت ربات ها بسیار کمرنگ عمل می کند و حتی می توان گفت که ساخت ربات و شرکت در مسابقات نیز برای ایران بسیار کمرنگ می باشد، و ایم کار در ایران خیل اتفاق نمی افتد ولی می توان این گونه گفت که ایران بیشتر نقش بازسازی و تعمیرات را در این کار دارد، از کشور های دیگر ربات وارد می شود و ایران آن ها را با هزینه کمتری تعمیرات می کند.

ربات و رباتیک در ایران
ربات و رباتیک در ایران

یکی از امید های که می توانند افرادی که در این رشته تحصیل می کنند داشته باشند این است که ایران بتواند درک صحیحی از این رشته داشته باشد و برای آن ارزش قائل شود و اهمیت این رشته را بشناسد تا بتواند این رشته پیشرفت کند و بستر گسترده خود را نشان دهد.

 

نظرات خود را در ارتباط با مقاله ی بازارکار علم رباتیک برای ما بنویسید.

تجربه های خود را از بازار کار این حوزه در بخش نظرات برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4.5]