بازار کار حوزه ی پردازش زبان طبیعی

بازار کار حوزه ی پردازش زبان طبیعی

می توان این گونه بیان کرد که پردازش زبان طبیعی یکی از بازار های جذاب برای بازار داخلی و خارجی به شمار می آید.

زمانی که شما یادگیری مباحث را یاد می گیرید می توانید روی متن های انگلیسی و متن های فارسی نیز کار کنید و آن ها را عملی سازید.

شما می توانید با کار برای بازار های داخلی درآمد خوبی داشته باشید ولی زمانی که شما با دور کاری برای کشور های خارجی کار می کنید باعث می شود که بر روی پروژه های خارجی تمرکز کافی پیدا کنید و بتوانید درآمد های دلاری را برای خود داشته باشید.

زمانی که شما بر روی پروژه های خارجی کار می کنید می توانید به این نتیجه برسید که پروژه های زیادی به شما پیشنهاد داده می شود و این که شما می توانید برای کار روی متن های انگلیسی از کتابخانه های بیشتر و البته قوی تری کار کنید و این کار برای شما آسان تر نیز می باشد.

 

در ارتباط با شاخه های هوش مصنوعی بیشتر بخوانید.

 

بازار کار حوزه ی پردازش زبان طبیعی

ان ال پی (NLP)

یکی از حوزه هایی که می توان گفت از محبوب ترین حوزه های یادگیری ماشین می باشد نیز ان ال پی (NLP) می باشد، که نام کامل آن Natural Language Processing می باشد.

برای درک بهتر این موضوع می توان گفت که هدف اصلی ان ال پی این می باشد که شما بتوانید زبان انسان را به ماشین ها بفهمانید و ماشین ها زبان شما را درک کنند.

اگر می خواهید درک درستی از این موضوع داشته باشید کافی است در گوگل NLP jobs را جستجو کنید و آن را بیشتر بشناسید.

پردازش زبان طبیعی
پردازش زبان طبیعی

می توانید این را در بین جستجو ها متوجه شوید که تعداد جستجو های بسیار بالا می باشد، و کارشناسی پردازش زبان طبیعی در بسیاری از کسب و کار های جهانی توانسته جای خود را باز کند، که این کار باعث شده به مرور زمان این کار همیشه در حال گسترش باشد.

اگر می خواهید تصویر نسبتا جامعی از این موضوع و رشته در ایرران داشته باشید می توانید عباراتی مانند کارشناس پردازش متن را در سبکه های اجتماعی و اینترنت مشاهده کنید تا درک صحیحی از داشته باشید.

یکی از معایبی که می توان در این باره دید که این حوزه منابع مناسبی که ساختار یافته باشند را برای کسانی که علاقه زیادی به این موضوع دارند وجود ندارد، که این می توتند تاسفی داشته باشد.

می توان این گونه بیان کرد که آموزش های کامل متنی و یا ویدیویی نیز وجود ندارد که بتواند این موضوع را کامل توضیح دهد و زمانی که شما به توضیحاتی نیاز دارید باید زمان زیادی را صرف جستجو کنید تا اطلاعاتی که می خواهید را پیدا کنید.

زمانی که اطلاعاتی منتشر می شود می توان گفت که هدف آن جمع بندی و دسته بندی می باشد که برای برخی از آموزش های پردازش زبان طبیعی می توان بیان کرد.

 

پردازش زبان طبیعی

زمانی که پردازش زبان اسمش می آید به این معنی می باشد که با استفاده از زبانی که انسان ها یاد دارند می توانند با یک دیگر صحبت کنند و یا می توانند نوشته های خود را با بر روی کاغذ مکتوب کنند، و در پردازش زبان طبیعی می توان به این نکته اشاره کرد که می توان به کمک الگوریتم ها اطلاعات های مهمی را از کلماتی که وجود دارند در نوشتار و گفتار استخراج کرد.

بحث NLP را می توان به دو دسته مهم active و passive تقسیم بندی کرد:

  • برای فرموله کردن عبارات و کلمات می توان از Natural Language Generatoin استفاده کرد. (NLG)
  • برای هدف هر کلمه و هدف توانایی درک عبارت ها می توان از Natural Language Understanding استفاده می شود. (NLU)

 

کاربرد NLP

  • حقوق: استفاده از ان ال پی برای پیدا کردن پرونده های مشابه
  • اقتصای: استفاده از ان ال پی برای بررسی اخبار و کمک به خرید و فروش
  • پزشکی: برای آن که کلیه سوابق بیمار خلاصه شود
  • بازاریابی: بررسی دیدگاه افراد نسبت به برند های خود
  • بیمه: هوشمندی در راهنمای خرید و ربات چت خودکار

 

دستاورد های NLP

یکی از دستاورد های مهم NLP می توان به دستیار صوتی اشاره نمود که برای مثال می توان به Alexa که برای شرکت Amazon می باشد و Siri که برای شرکت Apple ساخته شده است اشاره کرد.

یکی دیگر دستاورد های NLP را که می توان به آن اشاره کرد که ترجمه خودکار جزو این دستاورد ها می باشد که برای مثال می توان به ترجمه خودکار برای گول و مترجم ها برای مایکروسافت نیز از این حوزه استفاده می کنند.

دستاورد های NLP
دستاورد های NLP

البته به چیزی که باید اشاره کرد این می باشد که در این روز ها و می توان گفت حتی روز به روز پردازش زبان طبیعی در حال گسترده شدن می باشد.

یکی از ساده ترین کاربرد های پردازش زبان در روزمره که می توان به آن اشاره نمود و همه شما با آن آشنا هستید این می باشد که شما عبارت یا کلمه ای را در گوگل تایپ کنید باعث می شود که کلمات پیشنهادی برای شما آورده شود، یا می توان به درون گوشی ها به مواقعی که می خواهید پیامی را ارسال کنید و شما نوشتن اولین کلمه می تواند باقی کلمات بعدی را به شما نشان دهد اشاره کرد.

یکی از مطالبی که باید به آن اشاره نمود این می باشد که NLP در زندگی روزمره انقدر نفوذ پیدا کرده است که شما در روز ممکن است تمام کار خود را با آن ها انجام دهید و اطلاعی از این ماجرا نداشته باشید، که این خبر می تواند بسیار خوب باشد.

 

NLP، فعالیت سخت

این که زبانی که ما از آن استفاده می کنیم ابهام های زیادی را درون خود جای داده است، و برای این که شما درک بهتری از آن داشته باشید باید به محتوای آن ها پی ببرید.

برای مثال می توان جمله ای را مثال زد که این ابهامات را نشان می دهد.

جمله بخشش لازم نیست اعدامش کنید اگر بخواهید این جمله را برای کسی توضیح دهید می توانید دو برداشت متفاوت را به او بگویید این گونه که شما می توانید برای او توضیح دهید که شما درخواست اعدام آن فرد را دارید و برداشت دوم شما می تواند این گونه باشد که شما درخواست بخشش او را دارید.

NLP
NLP

این جملات نیز برای خود انسان سخت می باشد و برای ربات ها و پردازش آن ها نیز بسیار مشکل می باشد.

بنابراین شما می توانید این را درک کنید که یک جمله ساده می تواند معنای متفاوتی داشته باشد.

پس از این قرار متوجه می شوید که چرا NLP سخت می باشد زیرا همین ابهامات و پیچیدگی ها باعث سخت شدن این ماجرا می باشد، هرچند که در زبان فارسی جملاتی مانند کنایه و ضرب المثل ها نیز این کار را دشوار تر کرده اند.

و این که در مرور زمان جملاتی که طولانی بوده اند بسیار کوتاه شده است که این کار را سخت تر از قبل کرده است و برای پردازش زبان طبیعی دردسر ساز شده اند.

 

 

 

تجربه های خود را از بازار کار این حوزه در بخش نظرات برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code